EUROPA LEAGUE

Europa League: Πάρτι της Λάτσιο, νίκες για Σλάβια και Άντερλεχτ και ισοπαλίες σε Γαλλία και Δανία στην πρεμιέρα της League Phase

Ο Ντία σκόραρε δύο φορές για τη Λάτσιο απέναντι στη Ντινάμο Κιέβου
Ο Ντία σκόραρε δύο φορές για τη Λάτσιο απέναντι στη Ντινάμο Κιέβου © 2024 ANDREW MEDICHINI / AP IMAGES

Η Λάτσιο νίκησε 3-0 εκτός έδρας την Ντιναμό Κιέβου και ξεκίνησε ιδανικά την πορεία της στη League Phase του Europa League. Με νίκες ξεκίνησαν επίσης οι Σλάβια Πράγας και Άντερλεχτ ενώ στο 1-1 έμειναν Νις και Σοσιεδάδ αλλά και η Μίντιλαντ με τη Χόφενχαϊμ.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε την πορεία της στη νεοσύστατη League Phase του Europa League η Λάτσιο, η οποία νίκησε με 3-0 εκτός έδρας την Ντιναμό Κιέβου βρίσκοντας όλα της τα γκολ στο πρώτο μέρος.

Ο Ντιά στο 4' άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη και βρήκε ξανά δίχτυα στο 35' ενώ ενδιάμεσα είχε προηγηθεί το 2-0 από τον Ντέλε-Μπασιρού στο 33'.

Στη Γαλλία, Νις και Σοσιεδάδ αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 με το σκορ να διαμορφώνεται στο πρώτο ημίχρονο. Ο Μπαρεντσέα άνοιξε το σκορ για τους Ισπανούς στο 18' ενώ ο Ροσάριο απάντησε για τους γηπεδούχους στο 45'.

Στο 1-1 έμειναν η Μίντιλαντ με τη Χόφενχαϊμ στη Δανία. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με τον Οσόριο στο 42ο λεπτό ενώ ο 18χρονος Μόρστεντ έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας για τους Γερμανούς στο 89'.

Νικηφόρα πρεμιέρα είχε η Σλάβια Πράγας, η οποία πέρασε με 2-0 από την έδρα της Λουντογκόρετς με τα γκολ του Τζούρασεκ στο 37' και του Τσιτίλ στο 65'. Με νίκη ξεκίνησε και η Άντερλεχτ που λύγισε με 2-1 τη Φερεντσβάρος. Οι Βέλγοι προηγήθηκαν με τον Βερσχάρεν στο 60' ενώ ο Ντόλμπεργκ διπλασίασε τα τέρματά τους από το σημείο του πέναλτι στο 66'. Το μόνο που κατάφεραν οι Ούγγροι ήταν να μειώσουν με τον Τραορέ στο 86'.