X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ

Φέργκιουσον: "Δεν τελείωσε ακόμη τίποτα..."

Manchester's manager Alex Ferguson gestures during the Champions League semi-final, first-leg match of Schalke 04 against Manchester United on April 26, 2011 in Gelsenkirchen, western Germany. Manchester United won the match 0-2. AFP PHOTO / PATRIK STOLLARZ (Photo credit should read PATRIK STOLLARZ/AFP/Getty Images) AFP/GETTY IMAGES

Ο προπονητής της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Σερ Άλεξ Φέργκιουσον ήταν πολύ ευχαριστημένος από τους ποδοσφαιριστές του και φυσικά από την δίκαιη επικράτηση επί της Σάλκε με σκορ 2-0, όπως δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης με την γερμανική ομάδα.

Η Γιουνάιτεντ για ένα ημίχρονο "πολιορκούσε" την γερμανικό σύλλογο αλλά ο καλύτερος της παίκτης, ονόματι Μάνουελ Νόιερ την κρατούσε στο παιχνίδι της πρόκρισης αποκρούοντας ότι πήγαινε προς την εστία του.

Ωστόσο τον γόρδιο δεσμό για τους κόκκινους διαβόλους έλυσε ο 37άχρονος Ράιαν Γκιγκς στο 67ο λεπτό και δύο λεπτά αργότερα ο Γουέιν Ρούνει σφράγισε την νίκη για αγγλική ομάδα.

"Η συγκέντρωση μας, η έντραση που είχαμε στο παιχνίδι μας αλλά και η ταχύτητα μας ήταν αυτά που μας έδωσαν την νίκη", δήλωσε ο Φέργκιουσον έπειτα από το τέλος του αγώνα.

"Είχαμε λιγότερες ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ήταν πιο επικίνδυνες για τον αντίπαλο. Όταν ο Τσιτσαρίτο σκόραρε και ήταν οφ-σάιντ είπε στους συμπαίκτες του πως ήρθε η ώρα να βάλουνε γκολ..."

"Ίσως θα έπρεπέ να είχαμε σκοράρει από το πρώτο ημίχρονο για να μην έχουμε το άγχος να το κάνουμε στο δεύτερο. Αν δεν το κάναμε στην επανάληψη και το παιχνίδι έληγε ισόπαλο χωρίς τέρματα το προβάδισμα της πρόκρισης θα το είχε η Σάλκε ίσως", πρόσθεσε.

"Ακόμη δεν έχει τελειώσει τίποτε, υπάρχει ακόμη ένα ματς όπου θα πρέπει να φανούμε το ίδιο σοβαροί, ώστε να είμαστε στον τελικό της διοργάνωσης, τόνισε.