SERIE A

Φιορεντίνα - Λάτσιο 2-1: Ο Γκούντμουντσον με δύο πέναλτι έδωσε στους βιόλα την πρώτη νίκη τους στη Serie A

Fiorentina's Luca Ranieri, second right, celebrates after scoring the opening goal during the Europa Conference League Group F soccer match between KRC Genk and AFC Fiorentina at the Genk Arena in Genk, Belgium, Thursday, Sept. 21, 2023. (AP Photo/Francois Walschaerts)
Παίκτες της Φιορεντίνα πανηγυρίζουν γκολ της ομάδας τους για τους ομίλους του Conference League @2023 AP IMAGES/FRANCOIS WALSCHAERTS

Ο Άλμπερτ Γκούντμουντσον ήταν ψύχραιμος και στις δύο εκτελέσεις πέναλτι που ανέλαβε και χάρις στα γκολ του Ισλανδού η Φιορεντίνα κατάφερε να κέρδισε τη Λάτσιο με 2-1, πανηγυρίζοντας το πρώτο της τρίποντο στη Serie A.

Η λευκή βούλα έδειξε στη Φιορεντίνα τον δρόμο για την πρώτη της νίκη στη Serie A. Οι "βιόλα" που αγνοούσαν τη χαρά του τριπόντου μέχρι και την 5η αγωνιστική, κατάφεραν χάρις στην ψυχραιμία και την ικανότητα του Άλμπερτ Γκούντμουντσον να καταβάλουν την αντίσταση της Λάτσιο με 2-1.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Ρώμης ήταν καλύτερη, με αποτέλεσμα η κυριαχή της να μετουσιωθεί σε γκολ στο 41΄με τον κεντρικό αμυντικό Χίλα μετά από εκτέλεση φάουλ του Ταβάρες και κεφαλιά του στην καρδιά της άμυνας της Φιορεντίνα.

Ωστόσο, τα πάντα άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο με την είσοδο του νεοαποκτηθέντος από την Τζένοα Ισλανδού επιθετικού, Άλμπερτ Γκούντμουνσον.

Ο 27χρονος πέτυχε με ισάριθμες εκτελέσεις πέναλτι τα δύο τέρματα των "βιόλα" στο 49' και το 90', με συνέπεια το "Αρτέμιο Φράνκι" να φορέσει τα καλά του για πρώτη φορά την αγωνιστική περίοδο 2024/25.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Ντε Χέα, Κουάρτα, Κομούτσο, Μπιράγκι, Ντοντό, Κατάλντι, Μαντραγκόρα, Γκόσενς, Κολπάνι, Μποβέ, Κιν

ΛΑΤΣΙΟ: Προβεντέλ, Λατσάρι, Πάτριτς, Φουέντες, Ταβάρες, Γκεντουζί, Καστροβίλι. Ίσακσεν, Νόσλιν, Ζακάνι, Ντιά

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

• Κάλιαρι - Έμπολι 0-2 (33' Κολόμπο, 49' Εσπόζιτο)
  • Βερόνα - Τορίνο 2-3 (12' Κάστανος, 90+3' Μοσκέρα / 10' Σανάμπρια, 33' Σαπάτα, 79' Άνταμς)
  • Βενέτσια - Τζένοα 2-0 (63' Μπούσιο, 85' Πογιάνπαλο)
  • Γιουβέντους - Νάπολι 0-0
  • Λέτσε - Πάρμα 2-2 (32' Ντόργκου, 59' Κρστόβιτς / 90+3' Άλμκβιστ, 90+5' Αϊνό)
  • Φιορεντίνα - Λάτσιο 2-1 (49' πεν, 90' πεν. Γκούντμουντσον / 41' Χίλα)
  • 22/9 16:00 Μόντσα - Μπολόνια
  • 22/9 19:00 Ρόμα - Ουντινέζε
  • 22/9 21:45 Ίντερ - Μίλαν
  • 23/9 21:45 Αταλάντα - Κόμο