LA LIGA

Γάζωσε την Ατλέτικο η Μπιλμπάο

Με 3 γκολ σε 9 λεπτά η Μπιλμπάο "εκτέλεσε" την Ατλέτικο και την νίκησε με 3-0 στο "Σαν Μαμές" (videos)

Χάρη σε ένα εκρηκτικό 9άλεπτο η Μπιλμπάο νίκησε με 3-0 την Ατλέτικο Μαδρίτης στο "Σαν Μαμές".

Μέσα σε αυτά τα 9 λεπτά οι Βάσκοι πέτυχαν 3 γκολ, με τον Φερνάντο Γιορέντε στο 67' και το 71' (έφτασε τα 5) και τον Γκαΐθκα Τοκέρο στο 75'.

Η Μπιλμπάο επιβεβαίωσε την αγωνιστική της άνοδο μετά το κακό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα, ενώ η Ατλέτικο επιβεβαίωσε το... ντεφορμάρισμά της.

Στην άλλη αναμέτρηση της ημέρας η Εσπανιόλ νίκησε με 1-0 την Μπέτις χάρη σε τέρμα της Βάλτερ Παντιάνι.

Εντυπωσιακό είναι πως αυτή ήταν η 5η σερί ήττα για την Μπέτις, μετά τις 4 σερί νίκες στην αρχή του πρωταθλήματος.

Οι συνθέσεις

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Ιραϊθόθ, Ιραόλα, Εκίθα, Αμορεμπιέτα (17' Σαν Χοσέ), Αουρτενέτσε, Ιτουράσπε, Χάβι Μαρτίνεθ (46' Αντέρ Ερέρα), Ντε Μάρκος, Σουσαέτα, Μουνιαΐν (64' Τοκέρο), Φερνάντο Γιορέντε.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Κουρτουά, Σίλβιο, Μιράντα, Γκοντίν, Φιλίπε Λουΐς, Πάουλο Ασουνσάο, Γκάμπι, Ρέγες (58' Σάλβιο), Αρντά Τουράν (72' Πίτσι), Ντιέγκο (80' Κόκε), Φαλκάο.

ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Κριστιάν Άλβαρες, Χάβι Λόπεθ, Ραούλ Ροντρίγκεθ, Έκτορ Μορένο, Ντίντακ Βιλά, Φορλίν, Χάβι Μάρκεθ (57' Ντάτολο), Βερντού, Σέρχιο Γκαρθία, Ρομαρίκ (86' Μπαένα), Άλβαρο Βάθκεθ (69' Παντιάνι).

ΜΠΕΤΙΣ: Κάστο, Τσίκα, Ουστάριτθ, Μάριο (46' Ντοράδο), Νάτσο (77' Χόναταν Περέιρα), Ιρινέι, Μπενιάτ, Κάνιας, Χουάνμα, Ρουμπέν Κάστρο, Σάντα Κρους (53' Τόσιτς).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής:

Τρίτη

Γρανάδα - Μπαρτσελόνα 0-1 (33' Τσάβι)

Σεβίλλη - Σανταντέρ 2-2 (37' και 92' Μανού / 62' Ναουελπάν, 69' Σαμπέριο)

Τετάρτη

Σαραγόσα - Βαλένθια 0-1 (82' Χόρντι Άλμπα)

Χετάφε - Οσασούνα 2-2 (62' και 77' Γκουΐθα / 7' και 66' Ιμπραϊμά Μπαλντέ)

Λεβάντε - Σοθιεδάδ 3-2 (56' Νάνο, 61' Βάλντο 92' Ρουμπέν Σουάρεθ / 4' Ντάνι Εστράδα, 86' Ίνιγκο Μαρτίνεθ)

Ράγιο Βαγιεκάνο - Μάλαγα 2-0 (7' Μποτέλιο, 70' Ταμούδο)

Μαγιόρκα - Χιχόν 1-2 (16' Γκονσάλο Κάστρο / 49' Μπίλιτς, 65' αυτ. Ζοάο Βίκτορ)

Ρεάλ - Βιγιαρεάλ 3-0 (6' Μπενζεμά, 11' Κακά, 30' Άνχελ ντι Μαρία)