ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Γιακουμάκης: Άνοιξε λογαριασμό με την Κρους Ασούλ με δύο εκπληκτικές κεφαλιές

PRINT SCREEN

Στους φιλάθλους της Κρους Ασούλ και σε όλο το μεξικανικό ποδόσφαιρο συστήθηκε ο Γιώργος Γιακουμάκης, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ, αμφότερα με καταπληκτικές κεφαλιές, στη νίκη με 3-0 της ομάδας του κόντρα στην Τιχουάνα.

Την απόσβεση των πάνω από 9.000.000 ευρώ που δαπάνησε το καλοκαίρι η Κρους Ασούλ για να τον αποκτήσει από την Ατλάντα Γιουνάιτεντ ξεκίνησε να κάνει ο Γιώργος Γιακουμάκης.

Ο διεθνής Έλληνες επιθετικός δεν χρειάστηκε πάνω από 85' για να βρει δίχτυα με τη νέα του ομάδα, καθώς μόλις στο δεύτερο ματς με τους Μεξικανούς σκόραρε δύο τέρματα, αμφότερα με υπέροχες κεφαλιές.

Αρχικά στο 33' της αναμέτρησης της Κρους Ασούλ κόντρα στην Τιχουάνα για τη Liga MX ο 29χρονος εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Ριβέρο και με κεφαλιά-ψαράκι από το ύψος του πέναλτι "εκτέλεσε" τον αντίπαλο τερματοφύλακα, ενώ 19 λεπτά αργότερα με κεφαλιά οβίδα μετά από κόρνερ δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Αντόνιο Ροντρίγκες της Τιχουάνα.

Ενδιάμεσα, ο Ριβέρο στις καθυστερήσεις του πρώτο ημιχρόνου είχε ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 2-0.