SERIE A

Γιουβέντους - Τορίνο 4-2: Θριάμβευσε με τεσσάρα στο ντέρμπι στην επιστροφή του Πολ Πογκμπά

Οι παίκτες της Γιουβέντους πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στην Μπενφίκα
Οι παίκτες της Γιουβέντους πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στην Μπενφίκα 2022 AP PHOTO/ANTONIO CALANNI

Η Γιουβέντους είχε απάντηση στα δύο γκολ της Τορίνο με τους Καραμό και Σανάμπρια και στο δεύτερο μέρος πέτυχε άλλα δύο γκολ, με αποτέλεσμα να πάρει το "Derby della mole" με τεσσάρα. Ο Πολ Πογκμπά επέστρεψε στη δράση και έκανε την πρώτη του συμμετοχή στη δεύτερη θητεία του στους μπιανκονέρι.

Η Γιουβέντους πήρε το ντέρμπι με την Τορίνο με τεσσάρα για την 24η αγωνιστική της Serie A και έπιασε την Μπολόνια στην έβδομη θέση στους 35 βαθμούς, η οποία υπό προϋποθέσεις δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο. Την ίδια στιγμή η ομάδα του Μάσιμο Αλέγκρι πλην της νίκης γιόρτασε και την επιστροφή του Πολ Πογκμπά, που έκανε ντεμπούτο στη σεζόν (και στη δεύτερη θητεία του στη Γιουβέντους).

Η "γκρανάτα" άνοιξε το σκορ στο δεύτερο λεπτό με κοντινή προβολή του Καραμό, ο οποίος πέτυχε το πιο γρήγορο γκολ στην ιστορία των ντέρμπι της πόλης του Τορίνου. Η Γιουβέντους απάντησε στην πρώτη της καλή στιγμή με τον Κουαδράδο στο 16'.

Η Τορίνο κατάφερε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα στο 43' με τον Σανάμπρια έπειτα από ασίστ του Ίλιτς, ωστόσο οι μπιανκονέρι απάντησαν και πάλι πριν από την εκπνοή του πρώτου μέρους με τον Ντανίλο στο 45+1'.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά, έχοντας από ένα δοκάρι με τον Βλάχοβιτς στο 57' και τον Λινέτι στο 67'. Ο Μπρέμερ με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Κιέζα τιμώρησε την πρώην ομάδα του στο 71', ενώ δέκα λεπτά μετά ο Ραμπιό διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής

• Έμπολι - Νάπολι 0-2 (17' αυτ. Ισμαΐλι, 27' Όσιμεν)
  • Λέτσε - Σασουόλο 0-1 (65' Θόρστβεντ)
  • Μπολόνια - Ίντερ 1-0 (76' Ορσολίνι)
  • Σαλερνιτάνα - Μόντσα 3-0 (51' Κουλιμπαλί, 65' Κάστανος, 71' Καντρέβα)
  • Ουντινέζε - Σπέτσια 2-2 (22' Μπέτο, 55' Περέιρα / 6', 72' Εμπαλά Ενζολά)
  • Μίλαν - Αταλάντα 2-0 (25' αυτ. Μούσο, 86' Μεσίας)
  • Βερόνα - Φιορεντίνα 0-3 (12' Μπαράκ, 38' Καμπράλ, 89' Μπιράγκι)
  • Λάτσιο - Σαμπντόρια 1-0 (80' Αλμπέρτο)
  • Κρεμονέζε - Ρόμα 2-1 (17' Τσάτζου, 82' πεν. Τσιοφάνι - 71' Σπινατσόλα)
  • Γιουβέντους - Τορίνο 4-2 (16' Κουαδράδο, 45+1' Ντανίλο, 71' Μπρέμερ, 81' Ραμπιό - 2' Καραμό, 43' Σανάμπρια)