Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΘΝΩΝ ΑΦΡΙΚΗΣ

Γκάνα και Γουϊνέα την πρόκριση

γκανα

Η Γκάνα έκανε το 3/3 με τέρματα των Μουντάρι και Εσιέν ενώ η Γουϊνέα εξασφάλισε το δεύτερο εισιτήριο της πρόκρισης, μετά την ισοπαλία της με τη Ναμίμπια

Η Γκάνα πέτυχε την τρίτη της νίκη σε ισάριθμους αγώνες και πήρε πανηγυρικά το εισιτήριο της πρόκρισης. Στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης με το Μαρόκο, ο Εσιέν της Τσέλσι ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ, ενώ στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου ο Μουντάρι της Πόρτσμουθ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.
Όσο κι αν προσπάθησαν στη συνέχεια οι Μαροκινοί δεν κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους αποτέλεσμα, ως εκ τούτου έμειναν εκτός συνέχειας και επιστρέφουν στη βάση τους.

Γουϊνέα-Ναμίμπια 1-1

Η Γουϊνέα, μπορεί να έμεινε στην ισοπαλία με την κατώτερη σε δυναμικότητα Ναμίμπια, όμως ο βαθμός που πήρε σε συνδυασμό με την ήττα του Μαρόκο από την Γκάνα, της έδωσε την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κόπα Άφρικα.

To σκορ για τη Γουϊνέα άνοιξε ο Γιουλά στο 62ο λεπτό, ενώ για τη Ναμίμπια ισοφάρισε ο Μπρεντέλ στο 80'.