Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΡΗΣ

Γκαρσία: "Μου έδωσε αγκωνιά"

Γκαρσία

"Μου έδωσε αγκωνιά και με χτύπησε στο πόδι", δήλωσε μετά τη λήξη του αγώνα στο ΟΑΚΑ ο Γιόναν Γκαρσία

Παρόλα αυτά όμως στην ομάδα της Θεσσαλονίκης αναφερόμενοι στο παιχνίδι του Σαββάτου με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ στάθηκαν εκτός από την ήττα με 3-1, όπως φάνηκε και αμέσως μετά τη λήξη στα αποδυτήρια, και στην αντιμετώπιση που έτυχαν στην φάση του 41΄ από τον διαιτητή Δαλούκα. Στην φάση δηλαδή όπου στον Άρη ζήτησαν πέναλτι στην ενέργεια του Σορεντίνο σε βάρος του Γιονάν Γκαρσία.
"Μου έδωσε αγκωνιά και με χτύπησε στο πόδι και είμαι σίγουρος ότι το είδε ο επόπτης. Ήταν κόκκινη κάρτα και πέναλτι", δήλωσε μετά τη λήξη του αγώνα στο ΟΑΚΑ ο Γιόναν Γκαρσία αναφερόμενος στην σε βάρος του κίνηση από πλευράς του Σορεντίνο ενώ στην ενέργεια του τερματοφύλακα της ΑΕΚ αναφέρθηκαν επίσης τόσο ο Πάουλο Κόστα όσο και ο Σέρχιο Κόκε.

"Δεν ξέρω αν ήταν πέναλτι η ενέργεια του Παπαδόπουλου στο δεύτερο ημίχρονο αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι ο διαιτητής το είδε και το έδωσε σε αντίθεση με ότι συνέβη για μας στο πρώτο ημίχρονο όπου δεν έδωσε το πέναλτι στην κίνηση του Σορεντίνο σε βάρος του Γκαρσία", δήλωση ο Πορτογάλος Πάουλο Κόστα.

O Ισπανός Σέρχιο Κόκε είπε: "Στο πρώτο ημίχρονο αξίζαμε κάτι παραπάνω και ειδικά στην φάση όπου θα έπρεπε να είχα σκοράρει. Όπως εξελίχθηκε όμως η φάση δεν είχα καταλάβει ακριβώς το σημείο που βρισκόμουνα. Αν είχε μπει το γκολ θα είχε αλλάξει ριζικά το παιχνίδι. Παρόλα αυτά όμως αν και δεν μου αρέσει να μιλάω για τους διαιτητές σε εκείνη την φάση νομίζω ότι ίσως ήταν πέναλτι για μας και κόκκινη κάρτα (σ.σ. Σορεντίνο)".

Τέλος ο τερματοφύλακας του Άρη, Κώστας Χαλκιάς, δήλωσε: "Σίγουρα η ΑΕΚ ήταν καλύτερη. Σε αυτά τα παιχνίδια όταν κάνεις κάποιες ευκαιρίες θα πρέπει να τις εκμεταλλεύεσαι. Πλέον το παιχνίδι αυτό τελείωσε για μας και κοιτάμε το επόμενο με τον Ηρακλή που είναι πολύ σημαντικό".

Αξίζει πάντως να σημειωθεί ότι οι ποδοσφαιριστές του Άρη σκεπτόμενοι πως το τελικό 3-1 της ήττας από την ΑΕΚ ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο, σε ένα δηλαδή 45λεπτο, ήταν στην κυριολεξία σκασμένοι μετά τη λήξη.

Ο Ισπανός τεχνικός της ομάδας της Θεσσαλονίκης, Κίκε Ερνάντεθ, φρόντισε από την πλευρά του να επισημάνει στα αποδυτήρια κιόλας του ΟΑΚΑ στους παίκτες του τα λάθη που έκαναν με τους ίδιους να δείχνουν να τα κατάλαβαν.

Άπαντες στάθηκαν και στα αποδυτήρια στην φάση του πέναλτι σε βάρος του Γκαρσία από τον Σορεντίνο και της αποβολής που θα έπρεπε να δοθεί στον Ιταλό πορτιέρο της ΑΕΚ που δεν δόθηκαν ποτέ όμως και οι ίδιοι κάνοντας την αυτοκριτική τους καταλάβαιναν ότι δεν έκαναν αυτό που έπρεπε.

Εξάλλου δεν είναι τυχαίο ότι παραδέχτηκαν πως: "Τσάμπα τους χαρίσαμε τη νίκη και τα γκολ", με την προσοχή όλων από αύριο να στρέφεται στο τοπικό ντέρμπι της Κυριακής με τον Ηρακλή στο «Κλεάνθης Βικελίδης".