EUROPA LEAGUE

Γκενκ - Ολυμπιακός: Οι Βέλγοι κέρδισαν πέναλτι, ο Πασχαλάκης απέκρουσε, όμως δόθηκε επανάληψη κι έγινε το 1-0

COSMOTE

Η Γκενκ προηγήθηκε 1-0 με περιπετειώδη τρόπο στην αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό στο Βέλγιο, χάρη σε πέναλτι που εκτέλεσε δύο φορές ο Τζόζεφ Πέιντσιλ.

Ο Τζόζεφ Πέιντσιλ χρειάστηκε να εκτελέσει δύο φορές το ίδιο πέναλτι για να δώσει προβάδισμα 1-0 στην Γκενκ κόντρα στον Ολυμπιακό στον αγώνα του Βελγίου για τον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League.

Στο 25ο λεπτό, ο Πέιντσιλ πάτησε στην περιοχή από τα αριστερά, ο Νικολάς Φρέιρε έβαλε το πόδι του, τον ανέτρεψε και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι. Οι "ερυθρόλευκοι" διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ νωρίτερα στον Γιουσέφ ελ Κααμπί, όμως ο διαιτητής δεν γύρισε πίσω τη φάση.

Στην εκτέλεση του Γκανέζου επιθετικού, ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης έπεσε σωστά, απέκρουσε κι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, όμως ο Τομπίας Στίλερ, κατόπιν παρέμβασης του VAR, έδωσε επανάληψη, επειδή ο Ιμπόρα που έδιωξε έπειτα από την επέμβαση, είχε πατήσει νωρίτερα στο ημικύκλιο της περιοχής.

Στη δεύτερη εκτέλεση, ο Πέιντσιλ ήταν πιο προσεκτικός και άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.