BUNDESLIGA

Γκλάντμπαχ - Λεβερκούζεν 2-3: Τι πιο σύνηθες, οι πρωταθλητές πήραν τη νίκη στο 101' στην πρεμιέρα

Leverkusen's Florian Wirtz, right, celebrates with Amine Adli after scoring his side's second goal during the German Bundesliga soccer match between Bayer Leverkusen and VfL Wolfsburg at the BayArena in Leverkusen, Germany, Sunday, March 10, 2024. (AP Photo/Martin Meissner) AP

Η Λεβερκούζεν συνέχισε να κάνει αυτό που ξέρει πολύ καλά, να παίρνει αποτελέσματα στις καθυστερήσεις. Έτσι, οι πρωταθλητές επικράτησαν 3-2 της Λεβερκούζεν, σκοράροντας το νικητήριο γκολ στο 90+11'.

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν φιλοξενήθηκε από την Γκλάντμπαχ στην πρεμιέρα της Bundesliga. Οι πρωταθλητές έκαναν αυτό που ξέρουν πολύ καλά, να παίρνουν νίκες στις καθυστερήσεις. Έτσι, στο 90+11' πέτυχαν το νικητήριο γκολ για το τελικό 3-2.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο μέρος. Στο 12ο λεπτό ο Τζάκα με μία σουτάρα εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ενώ ο Βιρτς στο 38' με πλασέ από τα δεξιά στην περιοχή έκανε το 2-0. Η Λεβερκούζεν μάλιστα είχε και δύο δοκάρια σε αυτό το διάστημα,

Στο τέλος του πρώτου 45λέπτου, ο Κλάιντινστ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο το γκολ του ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ μέσω VAR. Τα πουλάρια βρήκαν το γκολ που έψαχναν στο 59ο λεπτό με τον Ελβέντι. Η Werkself είχε το πάνω χέρι, ωστόσο δεν τελείωνε το παιχνίδι παρά τις ευκαιρίες της.

Έτσι, στο 85ο λεπτό ο Κλάιντινστ με προβολή μέσα από την περιοχή έκανε το 2-2, με την Γκλάντμπαχ να κάνει την επιστροφή και την Λεβερκούζεν να είναι κοντά σε γκέλα.

Ωστόσο, αυτή η γκέλα δεν ήρθε ποτέ. Στις καθυστερήσεις ο Αντλί κέρδισε πέναλτι από τον Ιτακούρα. Ο Βίρτς ανέλαβε την εκτέλεση, ο Όμλιν απέκρουσε, αλλά ο σταρ της Λεβερκούζεν πήρε το ριμπάουντ για το 3-2 στο 90+11'.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

• Γκλάντμπαχ - Μπάγερ Λεβερκούζεν 2-3 (59' Ελβέντι, 85' Κλάιντινστ / 12' Τζάκα, 38', 90+11' Βιρτς)
  • 24/8 16:30 Λειψία - Μπόχουμ
  • 24/8 16:30 Μάιντζ - Ουνιόν Βερολίνου
  • 24/8 16:30 Φράιμπουργκ - Στουτγκάρδη
  • 24/8 16:30 Χόφενχαϊμ - Χόλσταϊν Κίελ
  • 2408 19:30 Μπορούσια Ντόρτμουντ - Άιντραχτ Φρανκφούρτης
  • 25/8 16:30 Βόλφσμπουργκ - Μπάγερν Μονάχου
  • 25/8 18:30 Σαν Πάουλι - Χάιντενχαϊμ