Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Γκλάντμπαχ-Παναθηναϊκός 0-1

Σισέ, Καραγκούνης, πανηγυρικό, Παναθηναϊκός

Με γκολ του Σισέ ο Παναθηναϊκός νίκησε την Γκλάνταμπαχ (1-0). Δηλώσεις πρωταγωνιστών (vds)

Συμπέρασμα

Την υπογραφή ενός μεγάλου σκόρερ, όπως ο Γάλλος σταρ Τζιμπρίλ Σισέ είχε το τελευταίο φιλικό του Παναθηναϊκού στην Αυστρία. Ο 26χρονος άσος του "τριφυλλιού" μετά από μερικές αποτυχημένες προσπάθειες με σουτ νίκησε τον αντίπαλο πορτιέρο με το άλλο μεγάλο "όπλο" του στην επιθετική και εκτελεστική του δεινότητα, το κεφάλι. Ετσι στο 76' πέτυχε το πρώτο του γκολ με την νέα του ομάδα και άνοιξε λογαριασμό.

Στην δεύτερη (μετά το ματς με την Χόφενχαϊμ) πρόβα του Παναθηναϊκού για τα παιχνίδια με την Σπάρτα Πράγας για την γ' φάση των προκριματικών του Τσάμπιονς Λιγκ, η ελληνική ομάδα έδειξε σημάδια βελτίωσης μετατρέποντας το άγχος και την αγωνία σε υπομονή και αναμονή καλύτερων ημερών από μια ομάδα που μπορεί να πετύχει περισσότερα όσο ο χρόνος κυλάει.

Βέβαια, για να προκριθεί στη επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ τα χρονικά περιθώρια δεν είναι πολλά και ο Χενκ Τεν Κάτε το γνωρίζει και για τον λόγο αυτό, "έριξε" στο ματς με την Γκλάντμπαχ για να διαπιστώσει την κατάστασή τους δύο ονόματα που μπορούν να αλλάξουν την μορφή της εικόνας της ομάδας. Τον Γιώργο Καραγκούνη και τον Ζιλμπέρτο Σίλβα. Χρόνο συμμετοχής αλλά πολύ λιγότερο πήρε και ο Νίνης, με τους τρεις παίκτες να φωνάζουν "ετοιμοπόλεμοι" στα πλάνα του Ολλανδού.

Αγωνιστικά, ο 55χρονος επανήλθε στο 4-2-3-1 που κυρίως στην επανάληψη (ειδικά μετά την είσοδο του Καραγκούνη, πίσω από τον Σισέ) ήταν πιο αποδοτικό. Εκτός από την εξαιρετική και πάλι παρουσία του Κατσουράνη, θετική ήταν και η αμυντική λειτουργία με το "δίδυμο" του Βύντρα με τον Καντέ να δείχνει πιο λειτουργικό.

Η εικόνα του αγώνα

Με 4-2-3-1 και "Σάλπι" πίσω από Σισέ

Στην τελική πρόβα ενόψει του αγώνα για την γ΄ φάση των προκριματικών του Τσάμπιονς Λιγκ, ο Χενκ Τεν Κάτε παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια σειρά είχε να καθίσει ο Τζόρβας, αφού στα δύο προηγούμενα τεστ κάθισαν οι Καρνέζης και Γκαλίνοβιτς. Στην άμυνα μαζί με τον Βύντρα ήταν ο Καντέ στο κέντρο με τους Μουν από δεξιά και Σπυρόπουλο από αριστερά.

Στην μεσαία γραμμή οι Σιμάο και Κατσουράνης ήταν στις θέσεις των αμυντικών χαφ. Πιο μπροστά και στα άκρα ήταν ο Γκάμπριελ από δεξιά και ο ο Λέτο από αριστερά. Στο κέντρο και σε ρόλο επιτελικού ο Σαλπιγγίδης ενώ στην επίθεση μοναδικός προωθημένος ο Τζιμπρίλ Σισέ.

Οι τυπικά γηπεδούχοι από την πλευρά τους σαφώς πιο έτοιμοι παρατάχθηκαν από τον τεχνικό τους Μίχαελ Φρόντσεκ με σύστημα 4-3-3 έχοντας ως "αιχμή του δώρατος" στην επίθεση τους Μπομπαντίγια και Ματμούρ.

Τα φλας.. Ματμούρ και Σισέ

Από τα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες έδειχναν διαφορετική εικόνα από το προηγούμενο φιλικό του Παναθηναϊκού. Το συγκρότημα του Φρόντσεκ έχοντας καλύτερη κατοχή στα πρώτα λεπτά έχασε και την πρώτη ευκαιρία του αγώνα με τον Ματμούρ δύο φορές με σουτ να βλέπει τον Τζόρβα στην κλειστή γωνία ισάριθμες φορές να τον νικάει.

Πέντε λεπτά αργότερα, μετά από μια κερδισμένη κόντρα που "κυνήγησε" την μπάλα κόντρα στον αμυντικό ο Σισέ βγήκε σε θέση βολής σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Σε πρωταγωνιστή των πρώτων λεπτών ήθελε να μετουσιαστεί ο Ματμούρ και στο 12' και πάλι σούταρε από πλάγια αλλά και πάλι νικήθηκε από τον πορτιέρο του Παναθηναϊκού.

Ανέβασε ρυθμούς το "τριφύλλι"

Οσο κυλούσε ο χρόνος, η μεσαία γραμμή και κυρίως ο Κώστας Κατσουράνης "ανέβαζε" την ομάδα του Τεν Κάτε στην επίθεση. Πριν την συμπλήρωση 20 λεπτών, ο Σπυρόπουλος στο 17' πραγματοποίησε την σέντρα αλλά η κεφαλιά του Σαλπιγγίδη πέρασε άουτ.

Επτά λεπτά, αργότερα μετά από πάσα του Κατσουράνη, ο Σισέ από πλάγια βγήκε σε θέση τετ α τετ αλλά νικήθηκε από τον γκολκίπερ της Μπορούσια, Χάιμεροτ.

Το καλύτερο "δεκάλεπτο" του Παναθηναϊκού στα φιλικά της Αυστρίας, έμελλε να ήταν αυτό από το 24 εώς και το 34'. Το συγκρότημα του Ολλανδού προπονητή, πίεσε στον χώρο και αλλάζοντας καλά την μπάλα απείλησε ακόμα δύο φορές.

Αστόχησαν Σισέ και "Κατσούρ"

Ακριβώς με την συμπλήρωση του ημίωρου, ο Γάλλος επιθετικός του Παναθηναϊκού εκμεταλεύθηκε το λάθος της άμυνας των Γερμανών αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε άουτ. Δύο λεπτά, μετά ήταν η σειρά του Κατσουράνη, να απειλήσει με τον ίδιο τρόπο αλλά αυτή την φορά διώχνει σε κόρνερ ο γκολκίπερ της Γκλάντμπαχ.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο χωρίς γκολ από τις δύο ομάδες ωστόσο η ελληνική ομάδα να έχει καλύτερο πρόσωπο από τα προηγούμενα φιλικά.

Φώναξε παρών και πάλι ο Τζόρβας

Ιδια εικόνα και πάλι στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, για τους παίκτες του Παναθηναϊκού, που έδειχναν ένα μουδιασμένο "ξεκίνημα". Το γεγονός αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι τυπικά γηπεδούχοι να μοιάζουν καλύτεροι στο γήπεδο και απείλησαν από στημένη φάση όταν στο 52' μετά την απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μπομπαντίγια, ο Τζόρβας έδιωξε δύσκολα αφού δεν είχε και πολύ οτική επαφή με την μπάλα.

Μέσα "Κάρα" και Ζιλμπέρτο

Θέλοντας να δώσει χρόνο συμμετοχής σε δύο παίκτες που δεν είχαν αγωνιστεί μέχρι τώρα, ο Χενκ Τεν Κάτε έριξε στο ματς τους Καραγκούνη και Ζιλμπέρτο Σίλβα, για να διαπιστώσει σε τι κατάσταση είναι ο Ελληνας μέσος που είχε ένα αιμάτωμα και από την άλλη να διαπιστώσει πως γύρισε (αγωνιστικά) ο Βραζιλιάνος μέσος.

Ετσι οι δύο παίκτες αντικατέστησαν τους Κατσουράνη στην μεσαία γραμμή και τον Σαλπιγγίδη με τον "τυπάρα" να αναλαμβάνει τον ρόλο του "τροφοδότη" του Σισέ.

Τα έχανε με σουτ... αλλά σκόραρε με το κεφάλι

Οι παίκτες του Τεν Κάτε ανέβαζαν όπως και στο πρώτο μέρος "στροφές" και αυτό είχε ως αποτέλεσμα στο 74' μετά από έναν ωραίο συνδυασμό από τους Καραγκούνη, Γκάμπριελ και Σισέ ο Γάλλος σταρ να πλασάρει άστοχα μέσα από την περιοχή, σε μια ακόμη χαμένη ευκαιρία.

Οτι δεν μπόρεσε ο Σισέ σε τουλάχιστον πέντε ευκαιρίες με σουτ μέσα από την περιοχή, το κατάφερε στην πρώτη του και πιο δύσκολη προσπάθεια με το κεφάλι. Συγκεκριμένα, στο 76' ο Γκάμπριελ έκανε την σέντρα και ο Σισέ νίκησε στον αέρα τον αντίπαλό του αλλά και τον Χάιμεροτ, ανοίγοντας το σκορ για το "τριφύλλι" κερδίζοντας παράλληλα το χειροκρότημα της εξέδρας.

Ο Γάλλος σταρ που αντιμετώπιζε ουκ ολίγες φορές σκληρά μαρκαρίσματα στο 79' και παρόλο που νωρίτερα είχε ανοίξει το σκορ, σε ένα λάθος σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρησης εκνευρίστηκε και του διαμαρτυρήθηκε έντονα, με αποτέλεσμα να δεχθεί την κίτρινη κάρτα και τις συστάσεις του Καραγκούνη για να ηρεμήσει.

Μέσα και οι Λάζαρος, "Πετρό" και Νίνης

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, ο Ολλανδός τεχνικός σαφώς ικανοποιημένος από την προσπάθεια των παικτών του προτίμησε να δώσει και άλλες ανάσες σε ορισμένους παίκτες. Ετσι απέσυρε τους Λέτο, Σισέ και Γκάμπριελ βάζοντας στον αγωνιστικό χώρο τους Χριστοδουλόπουλο, Πετρόπουλο και Νίνη που έδειξαν "όρεξη" να βοηθήσουν αλλά δεν είχαν πολύ χρόνο να το πράξουν.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Γκλάντμπαχ (Μίχαελ Φρόντσεκ): Χάιμεροτ, Ντάντε, Λέβελς, Ζορές, Γιάντσκε, Μπρόουερς, Μαρξ, Αράνγκο, Μπράντλεϊ, Μπομπαντίγια, Ματμούρ.
Παναθηναϊκός (Χενκ Τεν Κάτε): Τζόρβας, Καντέ, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Σιμάο, Κατσουράνης (62' Ζιλμπέρτο Σίλβα), Λέτο (77' Χριστοδουλόπουλος), Γκάμπριελ (84' Νίνης), Σαλπιγγίδης (62' Καραγκούνης), Σισέ (81' Πετρόπουλος).