LA LIGA

Γλυκό φινάλε για Σοθιεδάδ

Με ένα γκολ του Ογιαρθαμπάλ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων η Ρεάλ Σοθιεδάδ νίκησε 1-0 εκτός έδρας την Βαλένθια και αποχαιρέτησε ιδανικά τη σεζόν (video).

Mε τον καλύτερο δυνατό τρόπο έκλεισε τη φετινή σεζόν στη La Liga η Ρεάλ Σοθιεδάδ, με την ομάδα της Βασκωνίας να επικρατεί με 1-0 της Βαλένθια στο "Mestalla" και να καταλαμβάνει την 8η θέσης της βαθμολογίας.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε για την Σοθιεδάδ ο Ογιαρθαμπάλ στο 94' με σουτ μέσα από τη περιοχή, παίρνοντας το ριμπάουντ μετά από απόκρουση του Χάουμε, με τον σκόρερ να φτάνει μάλιστα τα 6 γκολ στο πρωτάθλημα μέσα στο 2016.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Χάουμε, Μπαραγκάν (56' Ζοάο Κανσέλο), Βέζο, Αντερλάν Σάντος, Σικέιρα, Παρέχο, Ντανίλο, Αντρέ Γκόμες (84' Νεγρέδο), Μίνα, Αλκάθερ, Πιάτι (39' Πασκουάλ)

ΣΟΘΙΕΔΑΔ: Ρούλι, Ελουστόνδο, Μίκελ, Ντιέγκο Ρέγιες, Ντε λα Μπέγια, Ιγιαραμέντι, Πάρδο (84' Θουμπελδία), Πριέτο (74' Ζόνατας), Ογιαρθαμπάλ, Θουρουτούθα, Χον Μπαουτίστα (58' Μπρούμα)