PREMIER LEAGUE

Γουλβς - Λίβερπουλ 1-2: Οι ρεντς πέρασαν από το Μολινό και πάτησαν κορυφή

Ο Μοχάμεντ Σαλάχ πανηγυρίζει γκολ του με την Λίβερπουλ σε ματς κόντρα στην Γουλβς | 28 Σεπτεμβρίου 2024 @2024 RUI VIEIRA/AP IMAGES

Με τον Κονατέ να σκοράρει στο πρώτο μέρος και τον Σαλάχ στο δεύτερο με πέναλτι, η Λίβερπουλ κατάφερε να κάμψει με 2-1 την αντίσταση της Γουλβς και να εκτοξευτεί μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας της Premier League.

Η Μάντσεστερ Σίτι άφησε δύο βαθμούς στο "Σεντ Τζέιμς Παρκ" μένοντας στο 1-1 με την Νιούκαστλ και η Λίβερπουλ φρόντισε να ανοίξει το δώρο λίγες ώρες αργότερα. Αυτό το έκανε στο "Μολινό", με την ομάδα του Άρνε Σλοτ να επικρατεί με 2-1 της Γουλβς για την 6η αγωνιστική της Premier League και με την πέμπτη νίκη της στο πρωτάθλημα να σκαρφαλώνει μόνη στην πρώτη θέση.

Το ματς

Η Γουλβς ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίωρο απέναντι σε μία προβληματική και νωχελική Λίβερπουλ, με τους ρεντς να ανεβάζουν όμως στροφές στη συνέχεια και να πηγαίνουν προηγούμενοι στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Στο 40ο λεπτό η ομάδα του Άρνε Σλοτ είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία της στο παιχνίδι, με τον Τζόνστοουν να πραγματοποιεί απίστευτη επέμβαση σε εξ επαφής πλασέ του Σόμποσλαϊ, για να έρθει το 1-0 για τους ρεντς στο 45+2', με την κεφαλιά του Κονατέ από το ύψος της μικρής περιοχής έπειτα από σέντρα του Ζότα από τα αριστερά.

Ο Γάλλος στόπερ υπέπεσε σε ένα σοβαρό λάθος στο 56ο λεπτό καθώς έχασε τη μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής και έδωσε την ευκαιρία στον Αΐτ-Νουρί να ισοφαρίσει από κοντά, για να ξαναπάρει όμως προβάδισμα η Λίβερπουλ λίγα λεπτά αργότερα.

Μετά από σέντρα από τα δεξιά ο Σεμέδο κράτησε τον Ζότα και τον ανέτρεψε στην περιοχή των λύκων, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα και τον Μοχάμεντ Σαλάχ να μη λαθεύει γράφοντας το 2-1 για την ομάδα του.

Στην τελευταία μισή ώρα η Γουλβς έψαξε την ισοφάριση αλλά δεν το έκανε ορθολογικά και ψύχραιμα, με την Λίβερπουλ να είναι σοβαρή και συγκεντρωμένη σε αυτό το διάστημα και να κρατάει μία μεγάλη νίκη, που την έφερε μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας, με έναν βαθμό περισσότερο από τις Μάντσεστερ Σίτι και Άρσεναλ.

• ΓΟΥΛΒΣ: Τζόνστοουν, Σεμέδο, Μπουένο (78' Ντόιλ), Τότι Γκόμες, Αΐτ-Νουρί, Μπέλεγκαρντ (53' Φορμπς), Αντρέ, Ζοάο Γκόμες, Λεμινά, Κούνια, Λάρσεν (68' Χουάνγκ)
  • ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον (89' Γκόμεζ), Μακ Άλιστερ, Χράφενμπερχ, Σαλάχ, Σόμποσλαϊ (73' Τζόουνς), Ντίας (73' Χάκπο), Ζότα

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής

• Νιουκάστλ - Μάντσεστερ Σίτι 1-1 (35' Γκβάρντιολ, 58' Γκόρντον πέναλτι)
  • Άρσεναλ - Λέστερ 4-2 (20' Μαρτινέλι, 45+1' 90+4' Τροσάρ, 90+9' Χάβερτς / 47' 63' Τζάστιν)
  • Έβερτον - Κρίσταλ Πάλας 2-1 (47' 54' Μακνίλ, 10' Γκουέχι)
  • Μπρέντφορντ - Γουέστ Χαμ 1-1 (1' Εμπεουμό / 54' Σούτσεκ)
  • Νότιγχαμ- Φούλαμ 0-1 (51' πεν. Χιμένες)
  • Τσέλσι - Μπράιτον 4-2 (21' 28' πεν. 31' 41' Πάλμερ / 7' Ρούτερ, 34 Μπαλέμπα)
  • Γούλβς - Λίβερπουλ 1-2 (56' Αΐτ-Νουρί / 45+2' Κονατέ, 61' πεν. Σαλάχ)
  • 29/09 16:00 Ίπσουιτς - Άστον Βίλα
  • 29/09 18:30 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Τότεναμ
  • 29/09 22:00 Μπόρνμουθ - Σαουθάμπτον