X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Hρακλής-Αστέρας Τρ. 0-0

ηρακλης

Γρήγορα θα ξεχαστεί ο αγώνας του Ηρακλή με τον Αστέρας Τρίπολης στο “Καυτανζόγλειο” καθώς το 0-0 δείχνει την εικόνα του παιχνιδιού

Οι δύο ομάδες αποδείχθηκαν σκληροτράχηλες, έκλεισαν τους χώρους προς τις άμυνες τους και χωρίς φαντασία στο παιχνίδι τους, έμειναν ικανοποιημένες από το τελικό αποτέλεσμα.
Τόσο ο Ηρακλής όσο και ο Αστέρας Τρίπολης σε κανένα σημείο του παιχνιδιού δεν διεκδίκησαν με αξιώσεις τη νίκη.
Οι συνθέσεις των ομάδων

Ηρακλής(Άνχελ Πεντράθα): Πάρντο, Ιωαννίδης, Κατσαμπής, Γιαννούλης, Μαυρογεννίδης, Πουρσανίδης, Ραγκουέλ, Μάρκες, Ντίαζ(72' Παπαδόπουλος), Άαρον, Γιάντσης

Αστέρας Τρίπολης(Πάολο Κάμπος): Aναστασόπουλος, Ψωμάς, Μασάντο, Λαζαρίδης, Καρντόσο, Μασάρα, Παβόνι(78' Μάρτινς), Τσέζαρεκ(64' Ζουντί), Φιλομένο, Φυτανίδης, Νταμόντε(89' Λαδάκης)

Διαιτητής: Tριτσώνης(Aθηνών)
Με μια ματιά
Η φαντασία και οι εμπνεύσεις έλειπαν από τους δύο αντιπάλους και από το ξεκίνημα του ματς είχαν αμυντικούς προσανατολισμούς. Ολόκληρο σαρανταπεντάλεπτο και οι δύο αντίπαλοι δεν δημιούργησαν υποψία ευκαιρίας στις εστίες των δύο ομάδων.

Το παρών στον αγώνα έδωσαν και οι νεοαποκτηθέντες παίκτες, ο Ντίαζ για τον Ηρακλή και οι Παβόνι, Νταμόντε για τον Αστέρα Τρίπολης.

Ο Ντίαζ προσπάθησε να πάρει πρωτοβουλίες αλλά φάνηκε ότι του έλειπαν αγώνες. Χαμηλή απόδοση είχε και ο Άαρον από την αριστερή πλευρά του Ηρακλή αφού, δεν κατάφερε να φανεί απειλητικός.

Ο Ηρακλής προσπάθησε να αλλάξει την μορφή του αγώνα στην επανάληψη και έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία και σημαντικότερη του αγώνα στο 50΄με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντίαζ που βρήκε το δοκάρι του Αναστασόπουλου.

Ο "Γηραιός" διατήρησε την υπεροχή στον αγώνα αλλά έδειξε ανήμπορς να απειλήσει τον Αστέρα. Οι δύο αντίπαλοι έδειξαν όσο πέρναγε η ώρα να ενδιαφέρονται περισσότερο για το μηδέν παθητικό και λιγότερο για την επίτευξη τέρματος.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν στο 82΄την καλύτερη ευκαιρία για να φύγουν με το διπλό από την Θεσσαλονίκη. Ο Ροτζεϊρο σούταρε από πλεονεκτική θέση αλλά η μπάλα έφυγε άουτ, ολοκληρώνοντας τις ευκαιρίες των δύο ομάδων.

Ο Αστέρας Τρίπολης έμεινε με μόλις μία ήττα στο πρωτάθλημα στα τελευταία 16 παιχνίδια στο πρωτάθλημα ενώ, ο Ηρακλής παρέμεινε με την χειρότερη εντός έδρας επίθεση στο πρωτάθλημα με 5 γκολ
Συνέντευξη Τύπου

Άνχελ Πεντράθα: "Ήταν ένας σημαντικός βαθμός που κερδίσαμε απέναντι σε μια καλή ομάδα με καλή φυσική κατάσταση και καλές τοποθετήσεις μέσα στο γήπεδο. Από την πλευρά μας θέλαμε να δώσουμε επιθετικότητα στο παιχνίδι μας, με τον Ντίαζ στην επίθεση, αλλά είχαμε αντίθετα αποτελέσματα. Σε κάποια σημεία του αγώνα όμως όπως η φάση του Νίγκεθ στο πρώτο μέρος μας έκαναν ζημιά. Ίσως να μην ήταν όμορφος αγώνας αλλά προσπαθήσαμε να το κάνουμε αποτελεσματικό σε έναν αγώνα που ήταν σκληρός με αρκετές κάρτες και στις δυο ομάδες.

Στο πρώτο μέρος προσπαθήσαμε να τα δώσουμε όλα και να δημιουργήσουμε ευκαιρίες αλλά σταματούσαν στα σκληρά φάουλ των αντιπάλων. Ήμασταν ξεκούραστοι αλλά ο ρυθμός σταματούσε με φαουλ. Δεν θέλω να πω κάτι αρνητικό για την αντίπαλη ομάδα αλλά αυτό είναι ένα όπλο της που το χρησιμοποίησε πολύ καλά.

Στο δεύτερο μέρος όσο περνούσε η ώρα φαίνονταν ότι το τελικό αποτέλεσμα θα ήταν 0-0. Να συμπληρώσω ότι ένα θετικό στοιχείο για την ομάδας μας ήταν ότι κρατήσαμε και πάλι ανέπαφη την εστία μας εν όψει των δυο επόμενων αγώνων με Βέροια και Ατρόμητο. Πολλές φορές στο Α΄ μέρος όταν οι αντίπαλοι κατάλαβαν ότι θα παίζαμε γρήγορα προσπάθησαν να μας σταματούν με φάουλ.

Είναι γεγονός ότι για να μπορέσουμε να δείξουμε μια ομάδα με συνοχή από την στιγμή που ψάχνουμε τον προσανατολισμό μας σε άμυνα και επίθεση. Είχαμε όμως αρκετές χαμένες μπαλιές στο κέντρο και έτσι δίναμε την ευκαιρία στον Αστέρα να προσπαθεί να απειλήσει. Νομίζω ότι είναι λογικό ότι έπρεπε να διατηρήσουμε τουλάχιστον την ισοπαλία και τον έναν βαθμό.

Όταν ξεκινάει ένας παίκτης στην αρχική ενδεκάδα είναι επειδή έχει τις δυνατότητες για να παίξει τουλάχιστον μέχρι ενός σημείου. Ο Ντίαζ έκανε τρεις εβδομάδες προπόνηση και φάνηκε να είναι σε καλή κατάσταση. Είχα κάποια αμφιβολία για να τον αντικαταστήσω αφού εκείνο το διάστημα είχε δυο καλές κινήσεις, αλλά θεώρησα ότι έπρεπε να γίνει γιατί σκέφτηκα και τα επόμενα παιχνίδια και έπρεπε να τον διατηρήσω σε κάποιο επίπεδο"

.

Πάολο Κάμπος: "Πρώτα από όλα θέλω να δώσω τα συγχαρητήρια στους φιλάθλους του Ηρακλή, που για ολόκληρο τον αγώνα υποστήριζαν την ομάδα τους. Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι και για τις δυο ομάδες και όσο το πρωτάθλημα προχωράει τόσο πιο δύσκολα γίνονται τα παιχνίδια. Τόσο ο Ηρακλής όσο και ο Αστέρας έδειξαν σεβασμό προς τον αντίπαλο του και αυτό έκανε επιφυλακτικές τις δυο ομάδες.Είναι χαρακτηριστικό ότι πριν λίγο συναντήθηκα με τον Ρέμο και μου είπε καλές κουβέντες για την ομάδας , όπως και εγώ από την πλευρά μου για την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Δεν είναι εύκολο για τον Αστέρα γιατί όπως στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος είχαμε χάσει από την Λάρισα και ισοπαλία με τον Ηρακλή. Τώρα πήραμε τρεις πόντους που θα μας βοηθήσουν για να παραμείνουμε στην κατηγορία. Ξέρουμε ότι δεν είναι εύκολο ως νεοφώτιστοι να το πετύχουμε, αλλά οι παίκτες δουλεύουν σκληρά για να φτάσουμε σε αυτό στον σκοπό.

Αγωνιστήκαμε με 3-5-2 αλλά, εξαρτάται από τον αντίπαλο και την οργάνωση που έχει αντίπαλος αρκετές φορές παίξαμε σαν 4-4-2 ανάλογα πως παίζει η αντίπαλη ομάδα. Από την αρχή ο πρόεδρος μου ζήτησε να κρατήσουμε την ομάδα στην κατηγορία. Γιατί πριν ξεκινήσει το πρωτάθλημα όλοι μας είχαν ξεγραμμένους. Έπρεπε να βρω μια στρατηγική για να παίρνουμε τους βαθμούς που χρειαζόντουσαν για να παραμείνουμε στην κατηγορία και ευχαριστούμε τον θεό που είμαστε σε αυτή την θέση. Το UEFA είναι δύσκολο για όλες τις ομάδες και πολύ περισσότερο για εμάς"

.
Όλα τα λεφτά...
Η παρουσία των φιλάθλων του Ηρακλή καθώς 5.000 φίλαθλοι του Ηρακλή συμπαραστάθηκαν στην ομάδα τους έφυγαν όμως από το γήπεδο απογοητευμένοι από την απόδοση του "Γηραιού".
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την απόδοση των δύο ομάδων καθώς το αγωνιστικό πρόσωπο που παρουσίασαν ήταν κάκιστο
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων

Η 11άδα των φιλοξενούμενων
1' Έναρξη αγώνα
7' Σχόλιο
Αναγνωριστικό παιχνίδι χωρίς φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.
25' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Νταμόντε
32' Ευκαιρία Ηρακλής
Ο Ααρόν άνοιξε το παιχνίδι στον Μάρκεζ, αλλά το σουτ του δεύτερου μπλόκαρε ο Αναστασόπουλος.
33' Σχόλιο
Οι δύο ομάδες είναι ακίνδυνες επιθετικά και φροντίζουν πρωτίστως τις άμυνες τους...
37' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Τσέζαρεκ
41' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης
Ο Μασάρα μπήκε στην περιοχή αλλά βγήκε έγκαιρα και μπλόκαρε την μπάλα ο Πάρντο.
42' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Μασάντο
44' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Λαζαρίδης
45' Έναρξη καθυστερήσεων
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
50' Δοκάρι Ηρακλής Μάρκεζ
55' Σχόλιο
Η εικόνα του αγώνα παραμένει κακή με τις δύο ομάδες να δείχνουν ανήμπορες για δημιουργία φάσεων.
61' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Ραγκουέλ
64' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης Τσέζαρεκ
Ο Ζουντί μπήκε στον αγώνα.
72' Αλλαγή παίκτη Ηρακλής Ντίαζ
Ο Παπαδόπουλος μπήκε στον αγώνα.
78' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης Μάρτινς
Ο Παβόνι μπήκε στον αγώνα.
82' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης
Ο Ροτζέριο με σουτ έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Πάρντο.
88' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης Νταμόντε
Ο Λαδάκης μπήκε στον αγώνα.
89' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Κατσαμπής