X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Η 14η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ

ΑΕΚ-Λεβαδειακός

Η ΑΕΚ κέρδισε 3-2, αλλά καρδιοχτύπησε με τα όσα έχασε ο Λεβαδειακός. Συνθήματα και πανό για τα διοικητικά. Ο Ολυμπιακός με το 3-0 επί του Πανθρακικού διατηρήθηκε στην κορυφή(vds)

Στο κυρίως πιάτο της αγωνιστικής, ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός μετά την πρόκριση στους "16" του Τσάμπιονς Λιγκ επικράτησε εύκολα του Πανθρακικού με 3-0 χάρις τα τέρματα από Γκαλέτι (37') και Ντουντού (45', 58'). Νωρίτερα, η ΑΕΛ αναδείχτηκε ισόπαλη 2-2 με τον Πανιώνιο στο "Αλκαζάρ", ενώ ο Ατρόμητος επικράτησε εντός έδρας της Ξάνθης με 1-0.
Αμφίρροπη αναμέτρηση με φόντο τα "ψηλά σκαλοπάτια" της βαθμολογίας έγινε στο ΕΑΚ με την Καβάλα και τον ΠΑΟΚ να μένουν στο 0-0.

Στο ντεμπούτο του Νίκου Νιόπλια στον πάγκο του Παναθηναϊκού, οι "πράσινοι" πέρασαν με 1-0 από το "Καυτανζόγλειο" χάρη σε γκολ του Σωτήρη Νίνη στο 74ο λεπτό. Ο Αστέρας Τρίπολης πέτυχε μεγάλη νίκη με 1-0 στο Βικελίδης επί του Άρη που έχει την φτωχή συγκομιδή των 9 βαθμών σε δύο και πλέον μήνες! 1-0 ο ΠΑΣ Γιάννινα τον Εργοτέλη.

H 14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Σάββατο, 12 Δεκεμβρίου 2009

Αρης-Αστέρας Τρίπολης 0-1

Διαιτητής: Μάριος Λαμπρόπουλος (Ηλείας)
Γήπεδο: Κλεάνθης Βικελίδης

Ο Αστέρας Τρίπολης θα πάρει μεγάλη νίκη μέσα στο "Κλεάνθης Βικελίδης", χάρη στο γκολ του Ουντότζι στο 12ο λεπτό με δυνατή κεφαλιά. Ο Άρης αν και έπαιζε με παίκτη παραπάνω για περισσότερα από 30 λεπτά, δεν κατάφερε να δημιουργήσει ευκαιρίες και να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από την αναμέτρηση.

Ο Αστέρας Τρίπολης πέτυχε μια σπουδαία νίκη μέσα στο “Κλεάνθης Βικελίδης” επί του Άρη με 0-1, χάρη στο γκολ του Ουντότζι στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης με δυνατή κεφαλιά.

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 57', όταν ο Ουριμπάρι είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρίες. Αυτό ωστόσο δεν άλλαξε πολύ τη εικόνα του αγώνα, με τον Άρη να έχει μεν την κατοχή της μπάλας, χωρίς ωστόσο να κάνει κάποια σημαντική ευκαιρία στην εστία του Αναστασόπουλου.

ΠΑΣ Γιάννινα-Εργοτέλης 1-0

Διαιτητής: Δημήτρης Καλόπουλος (Θεσ/κης)
Γήπεδο: Εθνικό "Οι Ζωσιμάδες"

"Εσπασε το ρόδι" για τον ΠΑΣ Γιάννινα στο ντεμπούτο του Θύμιου Γεωργούλη στον πάγκο της ομάδας. Ο ΠΑΣ επικράτησε του Εργοτέλη με 1-0 και επέστρεψε στις νίκες με γκολ του Κούσα (30') μετά από 5 ήττες και δύο ισοπαλίες.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο θα μπορούσαν να πετύχουν κι άλλο ένα γκολ αλλά στην επανάληψη πιέστηκαν από τους Κρητικούς οι οποίοι όμως δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση. Για τον Εργοτέλη η σημερινή ήταν η πρώτη ήττα μετά τις 24/10 (2-1 από τον Ολυμπιακό), καθώς η ομάδα της Κρήτης "μετρούσε" 3 νίκες και 2 ισοπαλίες στα τελευταία πέντε παιχνίδια.

Ηρακλής-Παναθηναϊκός 0-1

Διαιτητής: Ηλίας Σπάθας (Πειραιάς)
Γήπεδο: Καυτανζόγλειο

Στην πρεμιέρα του Νίκου Νιόπλια με το "τριφύλλι" ένα δικό του "παιδί" αποφάσισε να του δώσει τους τρεις πολύτιμους βαθμούς. Ο Σωτήρης Νίνης με "κεραυνό" στο 74' λύτρωσε την ομάδα του που πήρε μια νίκη ψυχολογίας κόντρα σε έναν σπουδαίο και άτυχο αντίπαλο

Κυριακή, 13 Δεκεμβρίου 2009

ΑΕΛ-Πανιώνιος 2-2

Διαιτητής: Γιώργος Δαλούκας (Θεσσαλία)
Γήπεδο: Εθνικό Αλκαζάρ

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι ΑΕΛ και Πανιώνιος μοιράστηκαν από ένα βαθμό προσφέροντας σπουδαίο θέαμα, στους φίλους που βρέθηκαν στις εξέδρες του Αλκαζάαρ. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Γουνδουλάκης στο 52' και στο 59' για τον Πανιώνιο, ενώ για την Λάρισα σκόραρε ο Μετίν στο 66' και στο 92'.

Ατρόμητος-Ξάνθη 1-0

Διαιτητής: Μιχάλης Τσινιάρης (Αθήνα)
Γήπεδο: Δημοτικό Περιστερίου

Με εντυπωσιακό "τακουνάκι" του Φαβάλι στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, ο Ατρόμητος επικράτησε με 1-0 της Ξάνθης στο γήπεδο του Περιστερίου και ανέβηκε στη 10η θέση με 16 βαθμούς, προσπερνώντας τους "ακρίτες".

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι από την Ξάνθη στο πρώτο ημίχρονο, δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες για γκολ, ενώ στο δεύτερο μέρος διατήρησαν το προβάδισμά τους χωρίς να δυσκολευτούν, με συνέπεια να πάρουν μία πολύτιμη νίκη.

Από την άλλη, η ομάδα του Γιάννη Μαντζουράκη παρέμεινε χωρίς νίκη σε ακόμα ένα εκτός έδρας παιχνίδι, ενώ για ακόμα μία φορά δεν κατάφερε να βρει δίχτυα μακριά από την Ξάνθη.

Ολυμπιακός-Πανθρακικός 3-0

Διαιτητής: Αναστάσιος Σιδηρόπουλος (Δωδεκάνησα)
Γήπεδο: Καραϊσκάκη

Ο Γκαλέτι επέστρεψε στα γκολ (37'), ο Ντουντού "πυροβόλησε" δύο φορές (45', 58') και ο Ολυμπιακός πέρασε ένα εύκολο απόγευμα στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" επικρατώντας με 3-0 του Πανθρακικού.

Χρειάστηκε να περάσουν περίπου 15 λεπτά προκειμένου να βάλει μπρος τις μηχανές του ο Ολυμπιακός και να αρχίσει να απειλεί τα καρέ του Πανθρακικού.

Ωστόσο από τη στιγμή που ανέλαβε τα ηνία του αγώνα το γκολ ήταν απλά θέμα χρόνου και με τους Γκαλέτι και Ντουντού να βρίσκουν το δρόμο προς τα δίχτυα στο 37' και 45' αντίστοιχα, οι ερυθρόλευκοι πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 2-0 υπέρ τους.

Στο 58' ο Ντουντού με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, κλειδώνοντας ουσιαστικά την νίκη για τους γηπεδούχους, οι οποίοι στα υπόλοιπα λεπτά που ακολούθησαν μέχρι τη λήξη του αγώνα απλά διαχειρίστηκαν σωστά το υπέρ τους αποτέλεσμα.

Νέα Καβάλα-ΠΑΟΚ 0-0

Διαιτητής: Αναστάσιος Κάκος (Κέρκυρας)
Γήπεδο: Εθνικό "Ανθή Καραγιάννη"

Νέα Καβάλα και ΠΑΟΚ έμειναν στο 0-0 στο "Ανθή Καραγιάννη" σε ένα μέτριο παιχνίδι με λίγες αλλά καλές φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες.

Σε ένα κακό παιχνίδι Νέα Καβάλα και ΠΑΟΚ δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο γκολ, με αποτέλεσμα το ματς να λήξει χωρίς τέρματα.

Ο ΠΑΟΚ από την πλευρά του θα μπορούσε να πετύχει κάποιο τέρμα, αφού είχε τρία δοκάρια στην αναμέτρηση. Όμως τα πολλά κενά διαστήματα της απόδοσης του στον αγώνα, δεν του επέστρεψαν να βρει ρυθμό.

ΑΕΚ-Λεβαδειακός 3-2

Διαιτητής: Μιχάλης Ντάκος (Ξάνθης)
Γήπεδο: Ολυμπιακό Στάδιο

Εν μέσω κανονιοβολισμών, υβριστικών συνθημάτων και πανό η ΑΕΚ επικράτησε του μαχητικού Λεβαδειακού με 3-2 στο ΟΑΚΑ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν για να δώσει τη λύση ο φύλακας άγγελος της Ένωσης, Γκουστάβο Μαντούκα.

Μοιραίος ο Αραμπατζής στο 2-1 αλλά στο τέλος ήταν αυτός που έδωσε τη νίκη στον Δικέφαλο με σωτήριες επεμβάσεις. Τυχερή η ΑΕΚ στο τελευταίο δεκάλεπτο γλίτωσε την ισοπαλία από τύχη.

Καβάλα-ΠΑΟΚ 0-0

ΠΑΣ Γιαννινα-Εργοτέλης 1-0

Άρης-Αστέρας Τρίπολης 0-1