X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Η 3η αγωνιστική

Εργοτέλης Λεάλ

Διπλό ο ΠΑΟ στην Κομοτηνή, μόνος και αήττητος στην κορυφή. Νίκη για ΑΕΚ, γκέλα ΠΑΟΚ (v)

Στο κυρίως πιάτο... της ημέρας την Κυριακή, ο Παναθηναϊκός δοκιμάστηκε κόντρα σε μια ακόμα ομάδα της επαρχίας, τον Πανθρακικό, κατακτώντας τελικά το διπλό στην Κομοτηνή και ο Λεβαδειακός, έχοντας την παράδοση υπέρ του, νίκησε τον Πανιώνιο με σκόρερ τον Μπάρκογλου στο 71'. Ισόπαλος 1-1 ο ΠΑΟΚ στην Τρίπολη κόντρα στον Αστέρα. Τέλος στο ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε η αγωνιστική η ΑΕΚ επικράτησε εντός έδρας του Ηρακλή με 1-0.
Το Σάββατο ο Ολυμπιακός απογοήτευσε, αποδοκιμάστηκε και έμεινε στο 0-0 με τη Νέα (και ωραία) Καβάλα, μέσα στο γήπεδο Καραϊσκάκη. Σκόραρε νωρίς και γλίτωσε στη συνέχεια από τον μαχητικό ΠΑΣ Γιάννινα ο Άρηςστο Κλεάνθης Βικελίδης. Νωρίτερα Λάρισα και Ατρόμητος άνοιξαν την αυλαία της 3ης αγωνιστικής με ένα "χορταστικό" 2-2 στο Αλκαζάρ.

Η 3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Σάββατο, 12 Σεπτεμβρίου 2009

Λάρισα-Ατρόμητος Αθηνών 2-2

Διαιτητής: Μιχάλης Κουκουλάκης (Ηράκλειο)
Γήπεδο: Εθνικό Αλκαζάρ

Μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις η Λάρισα και ο Ατρόμητος στο Αλκαζάρ, σε αγώνα που έληξε 2-2 για την 3η ημέρα του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκα. Καλύτεροι οι γηπεδούχοι στο α' ημίχρονο, προηγήθηκαν 2-0 με τους Μετίν (24'), Ρομέου (38') και οι φιλοξενούμενοι, που ήταν καλύτεροι στο β' ημίχρονο ισοφάρισαν με τους Καλαντζή (45') και Φαβάλι (49'). Ο Ατρόμητος έχασε πέναλτι με τον Ολιβέιρα στο 63', ενώ έμεινε με δέκα παίκτες στο 67', λόγω αποβολής του Μπλένχιο με 2η κίτρινη κάρτα.

Αρης-ΠΑΣ Γιάννινα 1-0

Διαιτητής: Βασίλης Παμπορίδης (Κιλκίς)
Γήπεδο: "Κλεάνθης Βικελίδης"

Ο Άρης ήταν ο μεγάλος νικητής στην αναμέτρηση με τον ΠΑΣ στο Κλεάνθης Βικελίδης, χάρη στο γκολ του Ναφτί στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης.

Σε ένα μέτριο όσο αφορά το θέαμα παιχνίδι, ο Άρης κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης εναντίον του ΠΑΣ Γιάννινα, χάρη στο γκολ του Ναφτί στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης.Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους είχαν πολύ καλή παρουσία, αφού έφτασαν πολλές φορές κοντα στην ισοφάριση, με τον Σηφάκη ωστόσο να αρνείται το γκολ.

Ολυμπιακός-Νέα Καβάλα 0-0

Διαιτητής: Μάριος Λαμπρόπουλος (Ηλείας)
Γήπεδο: "Καραϊσκάκη"

Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε για άλλον έναν αγώνα φλύαρος, ανούσιος, προβληματικός και το πλήρωσε ακριβά αφού έμεινε στο 0-0 με μια Καβάλα που άξιζε πολύ παραπάνω από έναν βαθμό μέσα στο "Καραϊσκάκη". Αποδοκιμασίες και σφυρίγματα από τους οπαδούς του Ολυμπιακού που απογοητεύτηκαν για άλλη μια φορά με την εμφάνιση της ομάδας τους και θυμήθηκαν τον Ερνέστο Βαλβέρδε!

Κυριακή, 13 Σεπτεμβρίου 2009

Εργοτέλης-Σκόντα Ξάνθη: 1-0

Διαιτητής: Γιώργος Δαλούκας (Θεσσαλίας)
Γήπεδο: Παγκρήτιο Στάδιο

Ο Εργοτέλης επικράτησε της Ξάνθης με 1-0 χάρη στο γκολ του Λεάλ στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης του αγώνα. Προσπάθησαν οι φιλοξενούμενοι να αντιδράσουν χωρίς αποτέλεσμα.

Ο Εργοτέλης πέτυχε μια επαγγελματική νίκη μέσα στο γήπεδο του επί της Ξάνθης με 1-0, χάρη στο γκολ του Λεάλ στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης.

Από την μεριά τους οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, χωρίς ωστόσο να πετύχουν κάτι. Η σωστή αμυντική λειτουργία του Εργοτέλη εξουδετέρωσε τις περισσότερες επιθέσεις της Ξάνθης, χαρίζοντας έτσι το τρίποντο στην ομάδα της Κρήτης.

Αστέρας Τρίπολης-ΠΑΟΚ: 1-1

Διαιτητής: Γιώργος Σταθόπουλος (Αχαϊας)
Γήπεδο: Αστέρα Τρίπολης

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, όμως έμεινε στο 1-1 από τον Αστέρα Τρίπολης που γι' άλλον ένα ματς είχε την τύχη με το μέρος του και μια ευκαιρία του έφτασε...

Ο Δικέφαλος του Βορρά ήταν απόλυτος κυρίαρχος στην Τρίπολη, δημιούργησε αρκετές φάσεις, πέτυχε ένα εντυπωσιακό γκολ με δράστη τον Φωτάκη στο 48' όμως δεν κατάφερε να φύγει από την Αρκαδία με το τρίποντο της νίκης.

Σαν μην έφτασαν οι δύο χαμένοι βαθμοί ο ΠΑΟΚ είχε την ατυχία και με τον Βιτόλο που τραυματίστηκε μόλις στο 8ο λεπτό. Η Τρίπολη αποδεικνύεται γρουσούζικη για τον Ισπανό μέσο αφού και την περυσινή σεζόν με την φανέλα του Άρη είχε τραυματιστεί σοβαρά στο δεξί ζυγωματικό. Οι πρώτες εκτιμήσεις κάνουν λόγο για κάκωση πλαγίου συνδέσμου και απουσία αρκετών ημερών όμως όλα θα φανούν την Κυριακή όπου θα υποβληθεί σε εξετάσεις.

Από την άλλη πλευρά, ο Αστέρας σε μια ακόμη αναμέτρηση παρουσίασε ένα άκρως αμυντικό πρόσωπο, δεν θέλησε να παίξει ποδόσφαιρο, όμως στάθηκε και πάλι τυχερός καθώς πέτυχε το γκολ και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας από το πουθενά.

Πανθρακικός-Παναθηναϊκός 0-1

Διαιτητής: Δημήτρης Καλόπουλος (Θεσσαλονίκης)
Γήπεδο: Δημοτικό Κομοτηνής

Με το τρίτο προσωπικό του γκολ στο πρωτάθλημα, ο Σεμπαστιάν Λέτο μετά το Παγκρήτιο έμελλε να είναι πάλι ο πρωταγωνιστής του Παναθηναϊκού και στην Κομοτηνή. Ο Αργεντίνος μεσοεπιθετικός με σουτ (προβολή) στο 79' χάρισε την νίκη στην ομάδα του κόντρα στον Πανθρακικό, διατηρώντας το "τριφύλλι" στην κορυφή της βαθμολογίας με το απόλυτο (3Χ3).

Χωρίς να αποδώσει ποιοτικό ποδόσφαιρο και με άκαρπη κυρίως επιθετική πρωτοβουλία ο Παναθηναϊκός πέρασε και από την Κομοτηνή (1-0) χάρη στο γκολ του Λέτο στο 79'. Αν και με αριθμητικό πλεονέκτημα για περίπου ένα ημίχρονο (αποβολή Κανωτίδη στο 55') οι παίκτες του Τεν Κάτε δεν είχαν "καθαρό μυαλό" και έφτασαν στο γκολ μετά από μια αδράνεια των Μπαχαρίδη και Ρόκα που ήταν εξαιρετικός σε όλο το ματς.

Οι γηπεδούχοι που αναλώθηκαν στο να παίζουν κυρίως άμυνα, στο δεύτερο ημίχρονο έπαιζαν πολύ δυνατά (εώς και αντιαθλητικά) και προσπαθούσαν να κρατούν κυρίως το μηδέν ενώ απείλησαν δύο-τρεις φορές με τον ταλαντούχο Καζάκη.

Λεβαδειακός-Πανιώνιος 1-0

Διαιτητής: Θανάσης Γιάχος (Χίου)
Γήπεδο: Δημοτικό Λειβαδιάς

Μπορεί ο Πανιώνιος να είχε την υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης με τον Λεβαδειακό, ωστόσο οι Βοιωτοί είχαν την ουσία και με τέρμα του Μπάρκογλου στο 71' επικράτησαν εντός έδρας με 1-0, κατακτώντας τους τρεις πρώτους τους βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Στο πρώτο μέρος ο Πανιώνιος μπήκε δυνατά και "κυνήγησε" το γρήγορο τέρμα που θα έλυνε τα πόδια και θα άνοιγε το δρόμο για την κατάκτηση της νίκης. Με τον Ρεκόμπα να έχει... κέφια οι Νεοσμυρνιώτες πλησίασαν αρκετές φορές στο να πάρουν το προβάδισμα αλλά τόσο η έλλειψη ψυχραιμίας στην τελική προσπάθεια όσο και οι επεμβάσεις του Μπλάζιτς έστειλαν τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το φωτεινό πίνακα να δείχνει 0-0.

Στην επανάληψη ο Πανιώνιος ξόδεψε πολλές ευκαιρίες για ένα γκολ, ο "ωραίος" Ρεκόμπα μεταμορφώθηκε σε "μοιραίος" καθώς δεν κατάφερε από την άσπρη βούλα να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του στο 69' και οι γηπεδούχοι με γκολ του Μπάρκογλου στο 71', κόντρα στη ροή του αγώνα, πήραν το πολύτιμο τρίποντο της νίκης.

ΑΕΚ-Ηρακλής 1-0

Διαιτητής: Μιχάλης Ντάκος (Ξάνθης)
Γήπεδο: "Σπύρος Λούης" ΟAKA

Αν και αγωνίστηκε για 35 λεπτά με δέκα ποδοσφαιριστές η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0 κόντρα στον Ηρακλή κάνοντας το 2 στα 2 στην Σούπερ Λιγκ.

Η Ένωση που ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι άνοιξε το σκορ στο 14' με τον Καφέ, έχασε πέναλτι με τον Μπλάνκο στο 21' και εν τέλει κατάφερε να κρατήσει το πολύτιμο τρίποντο παρά την αποβολή του Σκόκο στο 55' με δύο κίτρινες σε δύο λεπτά! Με δέκα ολοκλήρωσε κι ο Ηρακλής λόγω αποβολής του Παπαζαχαρία στο 82'.