X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Η 4η αγωνιστική

παοκ ολυμπιακος για βαγγελη

Με... ψήφο Κατσουράνη ο ΠΑΟ έκανε το 4Χ4 με 2-1 επί του Άρη. Η ΑΕΚ σκόνταψε στα Γιάννενα (vds)

Με... ψήφο του Κατσουράνη ο ΠΑΟ έκανε το 4Χ4 και διατηρήθηκε στην κορυφή μετά το 2-1 επί του Άρη. Στα Γιάννινα πάντως η ΑΕΚ δεν κατάφερε να φύγει με το τρίποντο της νίκης καθώς ένα τραγικό λάθος του Άρσε έδωσε την ευκαιρία στον ΠΑΣ να ισοφαρίσει σε 1-1 και έτσι η Ένωση έχασε τους πρώτους της βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα.
Στα υπόλοιπα παιχνίδια της Κυριακής, η Skoda Ξάνθη επικράτησε 1-0 του Πανθρακικού με γκολ του Στρμπα και απέδειξε πως είναι το αφεντικό της Θράκης.

Την ίδια ώρα, στην Λιβαδεία η τοπική ομάδα αν και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 2-0 και έπαιζε με αριθμητικό πλεονέκτημα μοιράστηκε βαθμούς με τον Εργοτέλη που πετυχε μια παληκαρίσια ανατροπή και έφυγε αήττητος από την Βοιωτία.

Το Σάββατο η αυλαία της 4ης αγωνιστικής άνοιξε με τον Αστέρα Τρίπολης να επικρατεί με 3-1 στη Νέα Σμύρνη του Πανιωνίου, τη Νέα Καβάλα να κερδίζει εντός έδρας με 2-1 τον Ατρόμητο, αλλά και τον Ηρακλή να παίρνει το δεύτερο τρίποντο νικώντας με 2-1 την ΑΕΛ στο "Καυτανζόλγειο".

Νέα Καβάλα-Ατρόμητος 2-1

Διαιτητής: Μ. Τσινιάρης (Αθηνών)
Γήπεδο: "Ανθή Καραγιάννη"

Η Καβάλα κέρδισε τον Ατρόμητο με 2-1 χάρη στα γκολ των Ονουάτσι στο 45', Σουλτανίδη 55'. Για τον Ατρόμητο ισοφάρισε στο 46' ο Φαβάλι με ατομική προσπάθεια.Μετά από 29 χρόνια Καβάλα και Ατρόμητος συναντήθηκαν και πάλι στην πρώτη εθνική κατηγορία με τους γηπεδούχους να κερδίζουν με 2-1, χάρη στα γκολ των Ονουάτσι στο 45' και Σουλτανίδη στο 55'. Για τους φιλοξενούμενος ισοφάρισε ο Φαβάλι στο 46' με ατομική ενέργεια.

Πανιώνιος-Αστέρας Τρίπολης 1-3

Διαιτητής: Η. Σπάθας (Πειραιά)
Γήπεδο: Ν. Σμύρνης

Ο Αστέρας Τρίπολης χτύπησε τρεις φορές στην αντεπίθεση και με σκόρερ τους Τσέζαρεκ (5') και Έντερ (39', 42') επικράτησε στην "πλατεία" του Πανιωνίου με 3-1. Το μοναδικό τέρμα για τους γηπεδούχους πέτυχε στο 69' ο Όμο.

Σε ένα πρώτο ημίχρονο με ένταση, ρυθμό και πολλά γκολ ο Αστέρας Τρίπολης ευτύχησε να προηγηθεί με το "καλησπέρα" στην αναμέτρηση με κεφαλιά του Τσέζαρεκ στο 5'. Ο Πανιώνιος προσπάθησε να αντιδράσει, δημιούργησε ευκαιρίες αλλά λίγο η έλλειψη ψυχραιμίας στο τελείωμα των φάσεων και λίγο η ατυχία στέρησε το γκολ της ισοφάρισης.

Και σαν να μην έφτανε αυτό οι Αρκάδες μέσα σε 3' και δύο γκολ του Έντερ (39', 42') ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 3-0!

Στην επανάληψη δεν άλλαξαν πολλά πράγματα με τον Αστέρα να προσπαθεί να διατηρήσει τα κεκτημένα και τον Πανιώνιο με τον Όμο στο 69' να μειώνει στο τελικό 3-1.
Ηρακλής-ΑΕΛ 2-1

Διαιτητής: Γ. Γιαννόπουλος (Αθηνών)
Γήπεδο: Καυτανζόγλειο

Σε ένα παιχνίδι με εκπληκτική διακύμανση στο σκορ αλλά και εναλλαγές συναισθημάτων (τρία γκολ μέσα σε διάστημα επτά λεπτών) ο Ηρακλής επικράτησε με 2-1 της Λάρισας στο άδειο -λόγω τιμωρίας- "Καυταντζόγλειο" και πανηγύρισε την πρώτη του εντός έδρας νίκη στη φετινή Σούπερ Λίγκα.

Η ομάδα του Όλεγκ Προτάσοφ κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο από το 25' και μετά όμως βρήκε απέναντί της έναν πολύ σταθερό Μάλαρτζ, για να δει τελικά την υπεροχή της να μετουσιώνεται σε γκολ στο 65', με δημιουργό τον Ντίκα και "εκτελεστή" τον Επστάιν.

Οι "βυσσινί" δεν ήταν αποφασισμένοι να πετάξουν "λευκή πετσέτα" και έφεραν το ματς στα ίσια στο 70' με τον Αμπουχατζίρα, όμως ένα λεπτό αργότερα ήταν η σειρά των γηπεδούχων να προκαλέσουν σοκ στους αντιπάλους τους, κάνοντας το 2-1 με τον Ιάκομπ.

Με το αποτέλεσμα αυτό μάλιστα, η ομάδα της Θεσσαλονίκης άφησε πέντε βαθμούς πίσω τη Λάρισα, η οποία εξακολουθεί να αγνοεί τη χαρά της νίκης ύστερα από 4 αγωνιστικές, με τον αρνητικό απολογισμό των 2 ισοπαλιών και ισάριθμων ηττών.
ΠΑΣ Γιάννινα-ΑΕΚ 1-1

Διαιτητής: Δ. Καλόπουλος (Μακεδονίας)
Γήπεδο: Εθνικό "Ζωσιμάδες"

Ένα λάθος του Άρσε και η έλλειψη τύχης στέρησαν από την ΑΕΚ τη νίκη στα Γιάννενα κόντρα στον ΠΑΣ (1-1). Οι κιτρινόμαυροι προηγήθηκαν με γκολ του Νέμεθ στο 52ο λεπτό αλλά ισοφαρίστηκαν στο 81ο λεπτό από τον Κοντογουλίδη ύστερα από... ασίστ του Άρσε.

Δύο λεπτά πριν το γκολ του ΠΑΣ, οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ντιμπαλά με δύο κίτρινες κάρτες στην ίδια φάση. Διπλό δοκάρι για τους φιλοξενούμενους στο 87'!
Λεβαδειακός-Εργοτέλης 2-2

Διαιτητής: Κώστας Παπασταμάτης (Αθήνας)
Γήπεδο: Δημοτικό Λειβαδιάς

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι από πλευράς διακύμανσης του σκορ ο Εργοτέλης βρέθηκε να χάνει με 2-0, ωστόσο ανέτρεψε το εις βάρος του σκορ και με δέκα παίκτες κατάφερε να αποσπάσει πολύτιμη ισοπαλία στην έδρα του Λεβαδειακού.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι με σκόρερ τον Μπάρκογλου πήραν το προβάδισμα στο 18', σκορ που δε δυσκολεύτηκαν να διατηρήσουν μέχρι την ανάπαυλα περιορίζοντας στο ελάχιστο τις επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από τα καρέ του Μπλάζιτς, που όποτε χρειάστηκε δήλωσε "παρών" με εντυπωσιακές επεμβάσεις.

Στην, συναρπαστική όπως εξελίχθηκε, επανάληψη ο Λεβαδειακός ήθελε να κλειδώσει τη νίκη το συντομότερο δυνατό και το κατάφερε με τον Μπάρκογλου στο 57' να πετυχαίνει το 2-0 και φυσικά το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση.

Ωστόσο ο Εργοτέλης κατάφερε αρχικά να μειώσει σε 2-1 με κεφαλιά του Χίμπλινγκερ στο 69', παρότι αγωνιζόταν με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Σασιασβίλι και τελικά να κάνει την έκπληξη και κόντρα στη ροή του παιχνιδιού να πάρει την ισοπαλία (2-2) με σκόρερ τον Μπούντιμιρ στο 75'.
Σκόντα Ξάνθη-Πανθρακικός 1-0

Διαιτητής: Πέτρος Κωνσταντινέας (Μεσσηνίας)
Γήπεδο: Σκόντα Ξάνθη ΑΚ Πηγαδιών

Όπως και πέρυσι η Ξάνθη νίκησε τον Πανθρακικό στο El..Thrakico με 1-0 χάρη στο γκολ του Στρμπά στο 45' με κεφαλιά. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν πολλές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν, όμως η ατυχία και τα δοκάρια τους στέρησαν το γκολ.Η Ξάνθη με μόλις ένα βαθμό σε τρία παιχνίδια έψαχνε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα με αντίπαλο τον Πανθρακικό. Από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι χωρίς βαθμό μέχρι στιγμής, πήγαν για το καλύτερο δυνατό.

Παρόλα αυτά η Ξάνθη ήταν εκείνη που πήρε τους τρεις βαθμούς, καθώς το γκολ του Στρμπά με κεφαλιά στο 45' ήταν αυτό που χάρησε την νίκη στους γηπεδούχους.
Παναθηναϊκός-Αρης 2-1

Διαιτητής: Μιχάλης Ντάκος (Ξάνθης)
Γήπεδο: Σπύρος Λούης Ολυμπιακό Στάδιο

Την 600 νίκη του σημείωσε ο Παναθηναϊκός επί του Αρη στο ΟΑΚΑ, με τον Κώστα Κατσουράνη να χαρίζει στο 83' τους τρεις πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του. Οι παίκτες του Τεν Κάτε με ανατροπή παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας με την 4η νίκη τους σε ισάριθμα ματς. Οι "κιτρινόμαυροι" φωνάζουν για πέναλτι που δεν τους δόθηκε στο 90'.

ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός: 1-2

Διαιτητής: Αναστάσιος Κάκος (Κέρκυρας)
Γήπεδο: Τούμπας

Ο Ολυμπιακός δέχτηκε το πρώτο επίσημο γκολ την φετινή χρονιά από τον Βιεϊρίνια, ο Ντιόγκο σκόραρε μετά από περίπου πέντε μήνες, ο Αβραάμ Παπαδόπουλος "πάγωσε" την Τούμπα στο 90' και το μεγάλο ντέρμπι βρήκε νικητές τους Πειραιώτες για 7η χρονιά τα 12 τελευταία χρόνια. Κλασικό ντέρμπι με πολλά σκληρά μαρκαρίσματα, εντάσεις, πάθος, ξύλο, τσαμπουκάδες και πολλά... γαλλικά.

Η καλή παράδοση που έχουν δημιουργήσει οι "ερυθρόλευκοι" στην Τούμπα δεν έσπασε ούτε και φέτος. Για 12η συνεχόμενη χρονιά ο Δικέφαλος του Βορρά δεν κατάφερε να νικήσει εντός έδρας τον Ολυμπιακό, έστω κι αν προηγήθηκε στο σκορ.

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας μπορεί να μην απέδωσαν σπουδαίο ποδόσφαιρο, μπορεί να μην εντυπωσίασαν με την απόδοσή τους, όμως έδειξαν περίσσιο πάθος, καρδιά πρωταθλητή και με δύο γκολ με κεφαλιές έφυγαν από την Τούμπα με μια νίκη χρυσάφι τόσο από βαθμολογικής όσο και από ψυχολογικής πλευράς .

Όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα μοιραστούν βαθμούς -κάτι που θα ήταν πιο λογικό- όμως ο Αβραάμ Παπαδόπουλος είχε διαφορετική άποψη και με γκολ στο 90' έβαψε τη νίκη ερυθρόλευκη. Άλλωστε στο ποδόσφαιρο δεν υπάρχει λογική...

Πρωταγωνιστής για τον Ολυμπιακό για άλλον έναν αγώνα ήταν ο φορμαρισμένος, εξαιρετικός και ψυχωμένος Βασίλης Τοροσίδης, ενώ αρνητικός πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Τάσος Κάκος που έχασε τον έλεγχο και δεν τιμώρησε το σκληρό παιχνίδι.

ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 1-2

Παναθηναϊκός-Άρης 2-1