X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Η 5η αγωνιστική

Άρης-Ξάνθη-πανηγυρικό

Ισόπαλος ο ΠΑΟΚ (0-0) με Ατρόμητο. Νίκες για Καβάλα, Αστέρα, Εργοτέλη. Ανασκόπηση της αγωνιστικής (vds)

Ο Εργοτέλης επικράτησε εντός έδρας του Πανθρακικού με το επιβλητικό 4-0 χάρις στα γκολ των Τζούνιορ στο (35' πεν.), Μπούντιμιρ (63'), Μπέτο (87') και Λεάλ στο 88' με λόμπα. Ο Αστέρας Τρίπολης μπορεί να βρέθηκε πίσω με 1-0 αλλά κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ κόντρα στον Λεβαδειακό και να κατακτήσει τους 3 βαθμούς της νίκης με 2-1.
Δύο ακόμα σπουδαία ματς διεξήχθησαν στις 19:00, με την Νέα Καβάλα να επικρατεί του Ηρακλή του Προτάσοφ με 1-0 χάρις στο τέρμα του Φερέιρα στο 67', ενώ στο Περιστέρι ο Ατρόμητος του Δώνη υποδέχτηκε τον "πληγωμένο" ΠΑΟΚ του Σάντος με τους δύο συλλόγους να μένουν στο 0-0.

Τέλος, το Σάββατο Ο Ολυμπιακός επιράτησε με 1-0 του Πανιωνίου και πάτησε στην κορυφή της Σούπερ Λιγκ. Με γκολ του Αμπρέου στο 92' ο Άρης νίκησε εντός έδρας με 1-0 την Skoda Ξάνθη. "Λευκή" ισοπαλία στο Αλκαζάρ η ΑΕΛ με τον ΠΑΣ Γιάννινα.

5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Σάββατο, 26 Σεπτεμβρίου 2009

Ολυμπιακός-Πανιώνιος 1-0

Διαιτητής: Βασίλης Παμπορίδης (Κιλκίς)
Γήπεδο: Καραϊσκάκη

Ολυμπιακός-Πανιώνιος

Πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση στο πρώτο μέρος και πατώντας φρένο στην επανάληψη έχοντας το μυαλό τους στην Άρσεναλ, οι νταμπλούχοι Ελλάδας νίκησαν με 1-0 τον Πανιώνιο και σκαρφάλωσαν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι Πειραιώτες με τον Ζίκο για πρώτη φορά στον πάγκο τους στο "Καραϊσκάκη" αλλά και φορώντας την γκρι εμφάνιση πραγματοποίησαν την πιο καλή εμφάνιση επιθετικά στο πρώτο μέρος και πήραν μια σημαντική νίκη που τους φέρνει για πρώτη φορά φέτος στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Λάρισα-ΠΑΣ Γιάννινα 0-0

Διαιτητής: Ηλίας Σπάθας (Πειραιάς)
Γήπεδο: Εθνικό Αλκαζάρ

ΑΕΛ-ΠΑΣ Γιάννινα

Η Λάρισα δεν τα κατάφερε για ακόμα μια φορά στο γήπεδο της να πάρει το τρίποντο της νίκης και έμεινε στο 0-0 με τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Η Λάρισα δεν τα κατάφερε για ακόμα μια φορά στο γήπεδο της να πάρει το τρίποντο της νίκης και έμεινε στο 0-0 με τον ΠΑΣ Γιάννινα. Μοιραίος παίκτης της ΑΕΛ ο Τουμέρ Μετίν, που έχασε την ευκαιρία του αγώνα στο 83'.

Αρης-Σκόντα Ξάνθη 1-0

Διαιτητής: Σταύρος Τριτσώνης (Αθηνών)
Γήπεδο: Κλεάνθης Βικελίδης

Άρης-Skoda Ξάνθης

Mε γκολ του Σεμπαστιάν Αμπρέου στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων (το πρώτο του στο πρωτάθλημα), ο Άρης έκαμψε με 1-0 την αντίσταση της Skoda Ξάνθης στο "Κλεάνθης Βικελίδης", πετυχαίνοντας την τρίτη φετινή νίκη του σε ισάριθμους εντός έδρας στη Σούπερ Λίγκα.

Η ομάδα του Ιομάρ Μαζίνιο ήθελε πολύ μπροστά στο θερμό κοινό της να επιστρέψει στις επιτυχίες μετά την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα από τον Παναθηναϊκό, ενώ στον αντίποδα η Ξάνθη παρουσιάστηκε στη Θεσσαλονίκη με τον Γιάννη Ματζουράκη να πραγματοποιεί ντεμπούτο στον πάγκο της, για τέταρτη μάλιστα φορά στην καριέρα του.

Οι δύο ομάδες είχαν τουλάχιστον δύο κλασικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο για να ανοίξουν το σκορ όμως το 0-0 παρέμεινε, με τις αριθμητικές ισορροπίες να αλλάζουν στις καθυστερήσεις καθώς ο Σουάνης αντίκρυσε δύο φορές την κίτρινη κάρτα του διαιτητή Τριτσώνη μέσα σε διάστημα δύο λεπτών.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι πίεσαν ακόμα περισσότερο έχοντας για πολλή περισσότερη ώρα τη μπάλα στην κατοχή τους, όμως δεν είχαν φαντασία στο παιχνίδι τους και "καθαρό μυαλό" για να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα των φιλοξενουμένων, που ενδιαφέρονταν αποκλειστικά για την ισοπαλία.

Με τους Ακρίτες να αντέχουν, το ματς έδειχνε να οδηγείται στη "λευκή" ισοπαλία, όμως ο Αμπρέου είχε διαφορετική άποψη και με ένα πολύ όμορφο γκολ στο 92' έλυσε τον γόρδιο δεσμό για να πανηγυρίσει το πρώτο του προσωπικό τέρμα αλλά και να υπογράψει το "3 στα 3" για την ομάδα του Ιομάρ Μαζίνιο στους εντός έδρας αγώνες της.

Στον αντίποδα, η Ξάνθη αποδείχτηκε "σκληρό καρύδι" στη δύσκολη αποστολή της στη Θεσσαλονίκη, και στο τέλος λύγισε από την έξυπνη επινόηση του Αμπρέου για να γνωρίσει την 3η ήττα της στο πρωτάθλημα.

Κυριακή, 27 Σεπτεμβρίου 2009

Εργοτέλης-Πανθρακικός 4-0

Διαιτητής: Αναστάσιος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσων)
Γήπεδο: Παγκρήτιο

Εργοτέλης-Πανθρακικός

Ο Εργοτέλης κέρδισε τον Πανθρακικό με 4-0 στο Παγκρήτιο χάρη στα γκολ των Τζούνιορ στο 35' με πέναλτι, Μπούντιμιρ στο 63' με σουτ, Μπέτο στο 87' με πλασέ και Λεάλ στο 88' με λόμπα.

Σε ένα χορταστικό παιχνίδι και σε θέαμα αλλά και σε γκολ, ο Εργοτέλης νίκησε τον Πανθρακικό με 4-0, χάρη στα γκολ των Τζούνιορ στο 35' με πέναλτι, Μπούντιμιρ στο 63' με σουτ, Μπέτο στο 87' με πλασέ και Λεάλ στο 88' με λόμπα.

Από την πλευρά του οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν στο πρώτο μέρος να πετύχουν ένα γκολ, όμως δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που είχαν.

Αστέρας Τρίπολης-Λεβαδειακός 2-1

Διαιτητής: Ανδρέας Παππάς (Αθηνών)
Γήπεδο: Αστέρα Τρίπολης

Αστέρας Τρίπολης-Λεβαδειακός

Ο Αστέρας επικράτησε με 2-1 του Λεβαδειακού στην Τρίπολη για την 5η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας, διατηρώντας έτσι το αήττητο που κουβαλάει από το ξεκίνημα του πρωταθλήματος (3 νίκες και 2 ισοπαλίες).

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο που θα έχουν ήδη... ξεχάσει όσοι το παρακολούθησαν είτε από τις εξέδρες είτε από τους τηλεοπτικούς τους δέκτες, οι "πράσινοι" της Βοιωτίας πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό στο 59' καθώς άνοιξαν το σκορ με τον Ναπολεόνι στην πρώτη επικίνδυνη επίσκεψή τους στα καρέ των γηπεδούχων.

Παρά το αρχικό σοκ, οι Αρκάδες έφεραν το ματς στα ίσια στο 66' με τον Μπαστία να εκμεταλλεύται εκτέλεση φάουλ του Βίλτσες, ενώ στο 80' το λάθος του Μουλόπουλου έφερε τον Τσέζαρεκ σε θέση βολής μέσα στην περιοχή για να νικήσει τον Μπλάζιτς και να διαμορφώσει το τελικό 2-1.

Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας επιτυχία για το συγκρότημα του Μάριο Γκόμες μετά από δύο ισοπαλίες, ενώ στον αντίποδα ο Λεβαδειακός δεν τα κατάφερε για ένα ακόμα εκτός έδρας ματς (το μόνιμο πρόβλημά του από τότε που επέστρεψε στη Σούπερ Λίγκα) να πάρει έστω και τον έναν βαθμό.
Ατρόμητος Αθηνών-ΠΑΟΚ 0-0

Διαιτητής: Μάριος Λαμπρόπουλος (Ηλείας)
Γήπεδο: Δημοτικό Περιστερίου

Ατρόμητος-ΠΑΟΚ

Ατρόμητος και ΠΑΟΚ μοιράστηκαν από ένα ημίχρονο (το πρώτο ανήκει στον Δικέφαλο του Βορρά, το δεύτερο στους Περιστεριώτες) αλλά και βαθμούς αφού δεν εκμεταλλεύτηκαν τις -ελάχιστες- ευκαιρίες που τους δόθηκαν και έμειναν στο 0-0. Άλλη μια προβληματική εμφάνιση από την ομάδα της Θεσσαλονίκης που πάντως διαμαρτύρεται για την ακύρωση γκολ του Κονσεϊσάο στο 22ο λεπτό σε μια άκρως οριακή φάση.

Για τέταρτο συνεχόμενο αγώνα (Αστέρας Τρίπολης, Ολυμπιακός, Πανιώνιος) ο ΠΑΟΚ δεν γεύτηκε την χαρά της νίκης πραγματοποιώντας μάλιστα άλλη μια μετριότατη εμφάνιση και πλέον μετρά 6 βαθμούς σε 5 αγωνιστικές.

Το συγκρότημα του Φερνάντο Σάντος συνεχίζει να προβληματίζει και σίγουρα οι αποδοκιμασίες των οπαδών της ομάδας που έδωσαν το παρών στο Περιστέρι δεν είναι άδικες... Κακή κυκλοφορία, ανύπαρκτη επιθετική ανάπτυξη και καθόλου φαντασία είναι τα χαρακτηριστικά του παιχνιδιού του ΠΑΟΚ που ξεκίνησε καλά στο πρώτο μέρος, όμως στην επανάληψη ο διακόπτης έπεσε.

Οι άνθρωποι του Δικεφάλου του Βορρά διαμαρτύρονται μάλιστα για το γκολ του Κονσεϊσάο στο 22' που ακυρώθηκε ως οφσάιντ, δίκαια ή άδικα δεν ξέρουμε αφού πρόκειται για μια πάρα πολύ οριακή φάση.

Από την άλλη πλευρά ο Ατρόμητος μετά από πέντε αγωνιστικές (Άρης, ΑΕΚ, ΑΕΛ, Καβάλα και τώρα ΠΑΟΚ) παραμένει δίχως νίκη όμως πλέον έχει μπροστά του ένα πιο εύκολο πρόγραμμα. Οι Περιστεριώτες ήταν καλύτεροι στο δεύτερο μέρος, έχασαν δύο καλές ευκαιρίες με τον Φαβάλι και τον Σαρμιέντο όμως δεν τις μετέτρεψαν σε γκολ και έτσι έχουν μόλις 2 βαθμούς.
Νέα Καβάλα-Ηρακλής 1-0

Διαιτητής: Γιώργος Σταθόπουλος (Πάτρας)
Γήπεδο: Εθνικό "Ανθή Καραγιάννη"

Νέα Καβάλα-Ηρακλής

Η Καβάλα κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο του "Ανθή Καραγιάννη" και με σκόρερ τον Βραζιλιάνο Φερέιρα (σ.σ. στο 67') επικράτησε του Ηρακλή με 1-0, στην αναμέτρηση για την πέμπτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Αν και στο πρώτο ημίχρονο καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να βρει δίχτυα, το θέαμα δε θα μπορούσε να χαρακτηριστεί κακό. Η Καβάλα μπήκε δυνατά απειλώντας δύο φορές με παραβίαση την εστία του Κοβαλέφσκι, χωρίς ωστόσο να το καταφέρει, ενώ οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν στη συνέχεια ξοδεύοντας μία σημαντική ευκαιρία. Στα τελευταία λεπτά τα ηνία ξαναπήραν οι γηπεδούχοι, πάλι όμωε δεν μπόρεσαν να μετουσιώσουν τις ευκαρίες σε γκολ.

Η επανάληψη ήταν παράσταση για ένα ρόλο με πρωταγωνίστρια την Καβάλα! Οι "Αργοναύτες" είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου ημιχρόνου, δημιούργησαν πάρα πολλές ευκαιρίες και... λυτρώθηκαν από τον Φερέιρα που με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Κοβαλέφσκι γράφοντας το τελικό 1-0.

ΑΕΚ-Παναθηναϊκός: 0-1

Διαιτητής: Μιχάλης Κουκουλάκης (Ηρακλείου)
Γήπεδο: Ολυμπιακό Στάδιο

AEK-Παναθηναϊκός:

Με γκολ του Σαλπιγγίδη στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός επικράτησε της ΑΕΚ (1-0) και έκανε το ''πέντε στα πέντε'' που τον εδραιώνει στην κορυφή. Έντονες αποδοκιμασίες από τον κόσμο της ΑΕΚ για την απογοητευτική εμφάνιση και το τέταρτο παιχνίδι χωρίς νίκη.

Το παιχνίδι από πλευράς θεάματος δεν επιδέχεται σχεδόν καμία κριτική αφού οι φάσεις έβγαιναν με το σταγονόμετρο, τα λάθη ήταν πάρα πολλά και η φαντασία απλά δεν υπήρχε.

Η ΑΕΚ παρουσίασε ένα πάρα πολύ κακό πρόσωπο και ανάγκασε τους οπαδούς που την χειροκρότησαν μετά το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό να την αποδοκιμάσουν και να καλέσουν τους ποδοσφαιριστές να φύγουν από την ομάδα!

Από την άλλη πλευρά ο Παναθηναϊκός πήγε στο ΟΑΚΑ με σκοπό να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα και να κυνηγήσει το γκολ με κάποιον από τους γρήγορους και τεχνίτες ποδοσφαιριστές που διαθέτει. Πέτυχε το γκολ στο 48 και έπειτα ήταν εύκολο για να το κρατήσει και να μείνει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Αυτή ήταν και η διαφορά που έκρινε το νικητή του ντέρμπι... Η ποιότητα.