Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

SERIE A

Η Γιούβε πήρε το ντέρμπι, 1-0 τη Ρόμα!

Σουάζο-Ίντερ

Η Γιουβέντους ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι με τη Ρόμα, χάρη σε γκολ-φάουλ του Ντελ Πιέρο. Η Ίντερ επικράτησε 2-0 της Λιβόρνο στο "Μεάτσα", χωρίς τέρματα έληξε το ματς Πάρμα-Μίλαν στο "Ταρντίνι"

Στο "Ολίμπικο" του Τορίνο, η Γιουβέντους επικράτησε με 1-0 της Ρόμα στο μεγάλο ντέρμπι της 23ης αγωνιστικής και μείωσε στον έναν πόντο τη διαφορά που την χωρίζει από τους "τζαλορόσι", με την μάχη για την κατάληψη της 2ης θέσης της βαθμολογίας αποκτά από εδώ και στο εξής ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον.
Πέρα από την ομάδα του Ρανιέρι, κερδισμένη από αυτό το αποτέλεσμα είναι βέβαια και η πρωτοπόρος Ίντερ, η οποία έχει πλέον διψήφια διαφορά πόντων και τους από τους δύο διώκτες της, 11 από τη Ρόμα και 12 από τη Γιουβέντους.

Το νικητήριο γκολ για τους γηπεδούχους, που έκρινε την αναμέτρηση, πέτυχε στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους ο Αλεσάντρε Ντελ Πιέρο, με την εκτέλεση φάουλ του αρχηγού των "μπιανκονέρι" από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής να στέλνει τη μπάλα με άψογο τρόπο στο αριστερό παραθυράκι του ανήμπορου να αντιδράσει (παρά την εκτίναξή του), Ντόνι.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, η Ρόμα έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα, όταν ο Λεγκροτάλιε στην προσπάθειά του να διώξει τη μπάλα προ του Περότα την έστειλε να χτυπήσει στο δοκάρι του Μπουφόν.

Το δεύτερο μέρος είχε ελάχιστες φάσεις, με την κυριότερη να είναι η απόκρουση του Μπουφόν σε εκτέλεση φάουλ του Ντε Ρόσι.

Να σημειωθεί ότι η Γιουβέντους έφτασε τις 47 νίκες στις αναμετρήσεις της με τη Ρόμα στο Τορίνο, έναντι μόλις 7 ηττών (20 ματς έχουν λήξει ισόπαλα), με την τελευταία εκτός έδρας επιτυχία των "Ρωμαίων" να καταγράφεται το Σεπτέμβριο του 2001.

O Σουάζο καθάρισε για... Ιμπραΐμοβιτς-Κρους
Στο "Σαν Σίρο", η πρωταθλήτρια Ιταλίας Ίντερ συνέχισε την φρενήρη πορεία της προς την κατάκτηση του τρίτου συνεχόμενου σκουντέτο, επικρατώντας με 2-0 της Λιβόρνο, λίγες ημέρες πριν από το "ραντεβού" της με τη Λίβερπουλ στο "Άνφιλντ", στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων για τη φάση των "16" του Τσάμπιονς Λιγκ.

Αυτή ήταν η 18η επιτυχία για τους "νερατζούρι" σε 23 παιχνίδια πρωταθλήματος (έχουν και πέντε ισοπαλίες), καθώς και η 10η νίκη στους τελευταίους 11 αγώνες, ενώ από την πλευρά της η Λιβόρνο δεν μπόρεσε να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από το Μιλάνο, όπως έκανε τρία βράδια νωρίτερα, όταν και έφερε ισοπαλία 1-1 με τη Μίλαν (εμφανής η απουσία στη γραμμή κρούσης των τραυματιών Ταβάνο και Τριστάν).

Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι σε αυτό το ματς ήταν ο Νταβίντ Σουάζο, ο οποίος... άρπαξε την ευκαιρία από τα μαλλιά που του έδωσε ο Μαντσίνι (Ιμπραΐμοβιτς και Κρουζ δεν αγωνίστηκαν προκειμένου να πάρουν ανάσες), και με δύο δικά του γκολ πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο 20λεπτο της αναμέτρησης, χάρισε το πολύτιμο "τρίποντο" στην ομάδα του.

Το 1-0 έγινε στο 14', με τον Κριστιάν Κίβου να εκτελεί το φάουλ και τον επιθετικό από την Ονδούρα να στέλνει τη μπάλα να περάσει κάτω από πόδια του Αμέλια για να καταλήξει στα δίχτυα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Σουάζο "ξαναχτύπησε", όταν μετά από σέντρα από αριστερά του Μάξουελ και τραγικό κοντρόλ του Διαμάντι, η μπάλα στρώθηκε στον φορ των Μιλανέζων που δεν δυσκολεύτηκε από κοντά να νικήσει εκ νέου τον αναπληρωματικό του Μπουφόν στην Εθνική Ιταλίας.

Στο δεύτερο μέρος, η Ίντερ έκανε συντήρηση δυνάμεων, με τη Λιβόρνο να χάνει τη μεγάλη ευκαιρία να ξαναμπεί στο ματς με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα.

Εκπληκτική εκτέλεση φάουλ από τον Ντιαμάντι προσέκρουσε στο δοκάρι, ενώ στην εξέλιξη της φάσης, ο Σέζαρ έκανε την απόκρουση του αγώνα με το ένα χέρι σε κεφαλιά του Βιντιγκάλ.

Πέρα από το τελικό σκορ, αυτό που χαροποίησε ιδιαίτερα τον Μαντσίνι ήταν η επανεμφάνιση του Λουίς Φίγκο, ο οποίος αγωνίστηκε σε επίσημο ματς με τη φανέλα της Ίντερ μετά από 100 περίπου ημέρες εξαιτίας τραυματισμού που είχε υποστεί, καθώς και το ότι Μαϊκόν και Στάνκοβιτς ξεκίνησαν βασικοί και έδειξαν έτοιμοι ενόψει της αναμέτρησης με τη Λίβερπουλ την ερχόμενη εβδομάδα.

Να σημειωθεί ότι η τελευταία φορά που η Λιβόρνο έφυγε με το βαθμό της ισοπαλίας από το "Μεάτσα" ήταν το 1947, ενώ από τότε μετράει έξι ήττες σε ισάριθμους αγώνες, με 2 τέρματα στο ενεργητικό της και 16 γκολ παθητικό.

"Γκέλα" για Μίλαν στο 1000ο ματς του Μαλντίνι
Στο "Ένιο Ταρντίνι", η Μίλαν δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα μετά από 14 αγωνιστικές πρωταθλήματος, μένοντας έτσι στο 0-0 με την Πάρμα.

Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία για τους "ροσονέρι" μετά το 1-1 με τη Λιβόρνο μεσοβδόμαδα (κινδυνεύει πλεον να μείνει τρεις πόντους πίσω από τη Φιορεντίνα, η οποία υποδέχεται την Κυριακή την Κατάνια) ενώ από την πλευρά της η ομάδα του Ντομένικο Ντι Κάρλο πήρε έναν πολύτιμο βαθμό στην προσπάθεια που καταβάλλει για να παραμείνει στην κατηγορία.

Όσον αφορά στην εικόνα της αναμέτρησης, οι "ροσονέρι" ήταν υποτονικοί στο πρώτο μέρος, με τον Αντσελότι να ρίχνει στο ματς στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους τους Τζιλαρντίνο και Κακά, και τους πρωταθλητές Ευρώπης να μεταμορφώνονται προς το καλύτερο.

Έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες με τους Πίρλο, Κακά, Ιντζάγκι, Τζιλαρντίνο και Έμερσον, όμως είτε γιατί οι παίκτες των "ροσονέρι" ήταν άστοχοι στην τελική προσπάθεια, είτε γιατί ο γκολκίπερ της Πάρμα, Μπούτσι, ήταν σε εξαιρετική βραδιά, το 0-0 έμελε να σημαδέψει τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων.

Στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Πάολο Μαλντίνι έγραψε ιστορία, καθώς μπαίνοντας στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Γιανκουλόφσκι, συμπλήρωσε 1000 ματς στην καριέρα του με τη φανέλα της Μίλαν.

To εντυπωσιακό με τον "καπιτάνο" των Μιλανέζων είναι ότι έχουν περάσει 8.427 ημέρες από τότε που έκανε το ντεμπούτο του με τη φανέλα των "ροσονέρι", και από τότε έχει αγωνιστεί σε 981 παιχνίδια ως βασικός, ενώ στα 916 από τα 1000 αγωνίστηκε για ολόκληρο το 90λεπτο.