ΑΕΛ

Η ιστορία του ΑΕΛ-Παναθηναϊκός

Κρίσιμη δοκιμασία... τίτλου για τον Παναθηναϊκό στο Αλκαζάρ κόντρα στην Λάρισα (19.00, ΝOVA)

Τότε δεν υπήρχε βέβαια η Λάρισα στην μεγάλη κατηγορία και οι "πράσινοι" είχαν σφραγίσει το πρωτάθλημα στον Πύργο, τελευταία αγωνιστική κόντρα στον Πανηλειακό (1-0) με τον άνθρωπο της τελευταίας στιγμής (κυριολεκτικά εκείνη τη σεζόν) Εμμάνουελ Ολισαντέμπε.
Η παράδοση πάντως σαφώς και ευνοεί το «τριφύλλι» που σε 25 αγώνες στον κάμπο, έχει φύγει 11 φορές με το "διπλό", 8 παιχνίδια έμειναν στο Χ και μόλις 6 φορές χαμογέλασαν οι "Βυσσινοί".

Μάλιστα από τη στιγμή που η Λάρισα επέστρεψε στη μεγάλη κατηγορία, ο Παναθηναϊκός δεν έχει χάσει ποτέ για το πρωτάθλημα, μετρώντας 2 νίκες και 3 ισοπαλίες εκεί, ενώ στην Αθήνα έχει 6/6 νίκες, σχεδόν όλες με χαρακτηριστική άνεση (εκτός του 1-0 το 2006).

Το παράδοξο εδώ για τον Παναθηναϊκό είναι πως από το 1991, όταν και είχε χάσει τελευταία φορά από τη Λάρισα και μάλιστα εντός έδρας (3-1), σε 23 αγώνες για πρωτάθλημα και κύπελλο μέχρι σήμερα μετράει 18 νίκες, 4 ισοπαλίες και μόλις μια ήττα σχεδόν σε μια εικοσαετία.

Αυτή η ήττα όμως κάνει για...δέκα, καθώς έκρινε τίτλο και αναφερόμαστε στον τελικό του κυπέλλου στο Βόλο (5.5.2007) όπου η πιο ιστορική ομάδα της περιφέρειας πήρε έναν ακόμα τίτλο (μετά το πρωτάθλημα του 1988 και το κυπέλλο του 1985) επικρατώντας των "πράσινων" με 2-1.

Ο σπάνιος Φεβρουάριος

Από την άλλη πλευρά, Φεβρουάριο στη Λάρισα οι δύο σημερινοί αντίπαλοι έχουν παίξει μόλις μια φορά στην ιστορία τους, από το 1973 όπου η Λάρισα είναι στην Α’ εθνική. Ηταν στις 4 Φεβρουαρίου του 1990 και οι "πράσινοι" αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ από την κεφαλιά του Ντραγκόλοφ μόλις στο 7ο λεπτό, ήταν σαρωτικοί και επικράτησαν με 4-1 με τον νύν τεχνικό διευθυντή της ομάδας να βάζει το κερασάκι στην τούρτα (16’ Σαραβάκος, 54΄Βαζέχα, 59’ Γεωργακόπουλος, 71’ Αντωνίου).

Αυτή ήταν και η δεύτερη μεγαλύτερη νίκη του Παναθηναϊκού στον Κάμπο μετά το 5-1 τον Μάιο του 1975 (25.5.1975), όπου είχε προηγηθεί από το ημίχρονο με 4-1.

Από τότε λες και το έβαλε πείσμα η Λάρισα δημιούργησε ένα αήττητο σερί στην έδρα της με τον Παναθηναϊκό για τους επόμενους έξι αγώνες (1979-85), όπου νίκησε τους τέσσερις με 1-0, οι τρεις μάλιστα συνεχόμενοι (1978-81) και παραχώρησε και δύο ισοπαλίες (2-2 και 1-1).

Είναι χαρακτηριστικό ότι η μεγαλύτερη νίκη της Λάρισας (σε έκταση) είναι εκτός έδρας, αυτό το 3-1 του 1991 στη Λεωφόρο, ενώ οι πιο σημαντικές επιτυχίες της επί των «πράσινων» είναι δύο, με το ίδιο μάλιστα σκορ (2-1). Πρόκειται για τον τελικό του κυπέλλου που προαναφέραμε με τα γκολ του Κόζλεϊ (3’) και Αντσουέ (82’), ενώ ενδιάμεσα είχε ισοφαρίσει με πέναλτι ο Παπαδόπουλος.

Αλλά και για την κομβική νίκη στις 27.12.1988, με τα δύο γκολ του αείμνηστου Γιώργου Μητσιμπόνα (31’ και 42’), πριν μειώσει ο Μπατσινίλας στο 61’. Ηταν για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος που πήρε τελικά η Λάρισα του Γιάτσεκ Γκμόχ και με αυτή τη νίκη είχε αποκτήσει τεράστια αυτοπεποίθηση για τη συνέχεια.

Το αξέχαστο ματς

Πάντως το ματς που θα μείνει αξέχαστο μεταξύ των δύο ομάδων και μάλιστα ήταν στο ίδιο γήπεδο όπου θα γίνει και σήμερα το παιχνίδι, ήταν αυτό της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος 1993-94 (21.11.1993) με τις συνεχείς αλλαγές και τα γκολ να πέφτουν βροχή (4-4) !

Μέσα σε ένα λεπτό οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 (8’ Τσουκάλης, 9’ Προβίδας) για να ισοφαρίσουν οι "πράσινοι" σε ένα δίλεπτο (32’ Σαραβάκος, 34’ Βαζέχα).

Σε 12 λεπτά ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 4-2 με δύο ακόμα γκολ του Σαραβάκου (45’ και 57’) για να απαντήσουν μέσα σε ένα λεπτό και πάλι οι γηπεδούχοι (62’ Τσουκάλης, 63’ Στόικα).

Ολοι οι φίλοι του ποδοσφαίρου ευχόμαστε να παρακολουθήσουμε ανάλογο θέαμα και σήμερα.