Η... ιστορία του ΠΑΟ-ΑΕΚ

Το SPORT 24 ξετυλίγει το... κουβάρι των αναμνήσεων γύρω από τις αναμετρήσεις Παναθηναϊκού και ΑΕΚ

Ανέκαθεν αυτό το μήνα όταν συναντιούνται οι δύο ομάδες, έχουμε πάντα γκολ (με εξαίρεση το 0-0 στις 8/9/1991) και συνήθως πολλά.
Όπως άλλωστε συνέβη στις 29 Σεπτεμβρίου του 1963, την πρώτη φορά που οι δύο ομάδες (για την α’ εθνική πάντα) βρέθηκαν αντιμέτωποι το συγκεκριμένο μήνα και πρόσφεραν μοναδικό θέαμα και σασπένς, ίσως στο καλύτερο παιχνίδι των δύο ομάδων στην ιστορία τους.

Για την 3η αγωνιστική, οι δύο ομάδες έπαιξαν στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας (γηπεδούχος ο ΠΑΟ), και η «Ενωση» στο 5ο λεπτό νικούσε με 2-0 (!) με γκολ των Παπαϊωάννου (2’) και Νεστορίδη (5’). Ο Δομάζος μείωσε στο 14’, αλλά στο 34’ ο Νεστορίδης έκανε το 3-1, αλλά το ημίχρονο τελείωσε ισόπαλο !

Ο Δομάζος μειώσε στο 39’ και το «τριφύλλι» ισοφάρισε σε 3-3 στο 44’ με αυτογκόλ του Σταματιάδη. Μάλιστα οι «πράσινοι» μέσα σε ένα οκτάλεπτο στο δεύτερο μέρος προηγήθηκαν με 5-3 (50’ Παναγιωτίδης, 58’ Πανάκης), πριν μειώσει στο τελικό 5-4 στο 82’ ο Παπαϊωάννου.

Σύμπτωση, άλλα την προηγούμενη αγωνιστική η ΑΕΚ είχε φιλοξενήσει τον Ολυμπιακό (όπως δηλαδή έγινε και τώρα, έστω και αν το ματς προερχόταν από αναβολή) και είχε ηττηθεί με 2-0 από δύο γκολ του Γιώργου Σιδέρη (40’ και 90’), τον ρόλο που ανέλαβε τώρα ο Βασίλης Τοροσίδης.

Αν η ιστορία επαναλαμβάνεται λοιπόν, θα πρέπει να περιμένουμε και αυτή την Κυριακή ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι μεταξύ των δύο κορυφαίων αθηναϊκών ομάδων.

Ένα άλλο στοιχείο είναι πως όταν η ΑΕΚ υποδέχεται ως γηπεδούχος τον Παναθηναϊκό αμέσως μετά από ματς με τον Ολυμπιακό δεν νικά. Συνέβη τόσο στις 22/10/1969 (ηττήθηκε με 2-0, ενώ είχε χάσει μια εβδομάδα νωρίτερα και από τον Ολυμπιακό με 2-1 στο Καραϊσκάκη) όσο και στις 8/9/1991 (0-0, μετά από την ήττα με 4-2 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος στο Καραϊσκάκη από τον Ολυμπιακό).

Αντίθετα ο Παναθηναϊκός όταν νικάει την ΑΕΚ (εντός ή εκτός), αμέσως μετά από ντέρμπι της «Ενωσης» με τον Ολυμπιακό, τότε παίρνει τον τίτλο !

Έγινε και την περίοδο 1963-64 που αναφέραμε (ΑΕΚ-Ολυμπιακός 0-2, ΠΑΟ-ΑΕΚ 5-4) αλλά και την περίοδο 1969-70 (Ολυμπιακός-ΑΕΚ 2-1, ΑΕΚ-ΠΑΟ 0-2).

Αντίθετα όταν δεν νικάει ο Παναθηναϊκός, χάνει τον τίτλο, όπως την περίοδο 1965-66 (ΑΕΚ-Ολυμπιακός 0-2, ΠΑΟ-ΑΕΚ 2-3) όπου τον τίτλο πήραν οι «ερυθρόλευκοι», αλλά και την περίοδο 1991-92 (Ολυμπιακός-ΑΕΚ 4-2, ΑΕΚ-ΠΑΟ 0-0) όπου η «Ενωση» στέφτηκε πρωταθλήτρια.

Πάντως Σεπτέμβριο η ΑΕΚ την τελευταία εικοσαετία, έχει χάσει μόλις μια φορά, όταν έπαιξε γηπεδούχος στο Καραϊσκάκη και οι «πράσινοι» του Γιάννη Κυράστα είχαν επικρατήσει με 2-1 με τα γκολ των Φλίπσεν και Ασάνοβιτς (ενδιάμεσα είχε ισοφαρίσει ο Ζήκος). Αντίθετα «μετράει» δύο νίκες εκτός έδρας (1-0 στις 25/9/1988 και 2-1 στις 11/9/1993) και μια νίκη (1-0 στις 14/9/2002) και δύο ισοπαλίες (0-0 στις 8/9/1991 και 2-2 στις 21/9/2003) ως γηπεδούχος.

Στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός είχε ξεχάσει τι θα πει νίκη, ενώ γενικότερα εκτός έδρας με την «Ενωση» με εξαίρεση αυτό το 2-1 στον Πειραιά (1999) είχε οκτώ ήττες και μόλις δύο ισοπαλίες στα τελευταία 11 παιχνίδια (!) μέχρι τις 18/2/2007.

Εκεί πέρασε σαν σίφουνας με 4-1 και μαζί και από τότε, μαζί και με τα δύο ματς για τα πλέι οφ έχει στο ΟΑΚΑ ως φιλοξενούμενος, δύο νίκες, δύο ισοπαλίες και μόλις μία ήττα πέρυσι (2-1) σε ένα παιχνίδι πάντως όπου είχε σοβαρά παράπονα από τη διαιτησία.

Αναλυτικά όλα τα παιχνίδια (αποτελέσματα και σκόρερ) στην α’ εθνική με γηπεδούχο την ΑΕΚ, χωρίς να περιλαμβάνονται τα δύο ματς για τα πλέι όφ την τελευταία διετία στο ΟΑΚΑ (2-0 και 1-1 για τον Παναθηναϊκό).

9/3/1960: 1-0 (37' Νεστορίδης)

26/2/1961: 2-1 (23' Γ. Πετρίδης, 57' Σοφιανίδης- 59' Παπαεμμανουήλ)

28/3/1962: 2-3 (2' Τσαχουρίδης, 32' Σταματιάδης-40', 48' Τουμπέλης, 73' Δομάζος)

12/5/1963: 0-2 (80', 87' Πανάκης)

15/4/1964: 0-1 (53' Λουκανίδης)

3/1/1965: 2-2 (44' αυτογκόλ Σούρπης, 57' Νεστορίδης-32' Παπουτσάκης, 49' Παπαεμμανουήλ)

3/4/1966: 0-2α.α. (50' πεν. Παπαϊωάννου-8' Σακελλαρίδης, 88' Λουκανίδης, διεκόπη)

13/11/1966: 0-0

18/2/1968: 2-1 (40' Νικολαϊδης, 52' Παπαϊωάννου-32' Γραμμός)

6/4/1969: 1-2 (15' Πομώνης-25' αυτογκόλ Σταθόπουλος, 43' Μητρόπουλος)

22/10/1969: 0-2 (51' Γραμμός, 56' πεν. Δημητρίου)

27/12/1970: 1-1 (75' Καραφέσκος-32' Γραμμός),

17/10/1971: 2-1 (10', 32' Νικολαϊδης-58' Δομάζος),

30/4/1973: 0-2 (68' Βερόν, 72' Αντωνιάδης),

3/3/1974: 0-2 (64' Γραμμός, 75' Αντωνιάδης),

20/4/1975: 4-3 (33' Βάγκνερ, 37' Παπαϊωάννου, 72' Δέδες, 85' πεν. Τάσος- 58' πεν., 81' Αντωνιάδης, 78' Φυλακούρης),

21/2/1982: 1-0 (25' Ράντονιτς),

3/4/1983: 4-1 (17', 86', 88' Μαύρος, 40' Αρδίζογλου - 56' Θ. Δημόπουλος)

11/12/1983: 0-2 (67' Βονόρτας, 68' Αντωνίου),

7/4/1985: 1-1 (59' Πιάς-49' Σαραβάκος),

27/4/1986: 0-0

3/5/1987: 0-3 (1' Σαραβάκος, 73' Καραβίδας, 77' Μπατσινίλας),

24/4/1988: 2-2 (21' Πεππές, 57' Γ. Σαββίδης-41' Μπατσινίλας, 85' Χατζηαθανασίου),

23/10/2005: 3-0 (85' Λυμπερόπουλος, 88' Τσάνκο, 90' Λάκης),

18/2/2007: 1-4 (89’ Καπετάνος – 3’ Γκούμας, 8’ Νίνης, 24’ Σαλπιγγίδης, 66’ Ιβανσιτς),

2/3/2008: 1-1 (67’ Ριβάλντο πεν. – 78’ Ποστίγκα)

31/8/2008: 2-1 (20’ Εντίνιο, 44’ Μπλάνκο πεν. – 90’ Καραγκούνης).