ΑΕΚ

Η κριτική των παικτών της ΑΕΚ

παραταξη

Το SPORT 24 αναλύει την παρουσία των παικτών της ΑΕΚ στην αναμέτρηση με την Μπάτε Μπόρισοφ

Σεμπαστιάν Σάχα: Αγνώριστος ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ, ο οποίος έκανε πολλά λάθη και με την εμφάνιση που πραγματοποίησε θα μπορούσε να έχει δεχτεί ακόμα περισσότερα γκολ.

Νίκος Γεωργέας: Πολλά προβλήματα αντιμετώπισε ο Γεωργέας από τη δεξιά πλευρά, καθώς οι Λευκορώσοι τον εξέθεσαν πολλές φορές.

Νίκος Καράμπελας: Όπως και ο Γεωργέας, ο Καράμπελας δεν κάλυπτε όπως έπρεπε τους επιθετικούς της Μπάτε και βρήκε πολλές φορές τον μπελά του.

Σάνελ Γιάχιτς: Προσπάθησε να μαζέψει τα ασυμμάζευτα στην άμυνα της ΑΕΚ, αλλά οι αμυντικοί χαφ της Ένωσης τον εξέθεσαν ανεπανόρθωτα.

Σάββας Γκέντσογλου: Ο "μικρός" έκανε ό,τι μπορούσε, αλλά κυμάνθηκε στη γενική μετριότητα όλης της αμυντικής γραμμής της ΑΕΚ.

Ταμαντανί Ενσαλίβα: Κάκιστος ο Καναδός, επέτρεψε στους Λευκορώσους να κάνουν ό,τι θέλουν στη μεσαία γραμμή. Ο χειρότερος παίκτης της ΑΕΚ. Λογικά αντικαταστάθηκε στο 67' από τον Γιαχάγια.

Παντελής Καφές: Πολύ μέτρια η παρουσία του Καφέ, που μαζί με τον Ενσαλίβα είχαν δώσει όλο το κέντρο στην Μπάτε. Έχασε απίστευτη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο, μόνος του απέναντι στην εστία των Λευκορώσων. Αντικαταστάθηκε στο 83ο λεπτό.

Γκουστάβο Μαντούκα: Ο καλύτερος παίκτης της ΑΕΚ. Όχι μόνο ισοφάρισε σε 2-2, αλλά είχε κι ένα δοκάρι μετά από πολύ ωραία προσπάθεια. Ο Βραζιλιάνος ήταν η πιο ουσιαστική απειλή για την εστία της Μπάτε, αλλά κουράστηκε και αντικαταστάθηκε στο 69ο λεπτό.

Νάτσο Σκόκο: Πολύ φλύαρος στο πρώτο ημίχρονο, με κακές επιλογές στην επίθεση. Στο δεύτερο ημίχρονο βελτιώθηκε αισθητά, είχε δοκάρι, ενώ κέρδισε πανέξυπνα και την αποβολή του Σιτόφ.

Κρίστιαν Νέμεθ: Πανέξυπνη δημιουργία στη φάση του πρώτου γκολ και πολύ καλή εμφάνιση σε όλο το παιχνίδι. Προσπάθησε πάρα πολύ, κέρδισε πολλές μονομαχίες, αλλά δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα.

Ισμαέλ Μπλάνκο: Ο Αργεντινός σκόραρε νωρίς, προσπάθησε και για δεύτερο γκολ, αλλά στάθηκε άτυχος στην τελική προσπάθεια.

Σεϊντού Γιαχάγια: Ο Αφρικανός πέρασε στον αγώνα στο 67ο λεπτό, συμμάζεψε το κέντρο και γενικά είχε αρκετά καλή παρουσία για όσο αγωνίστηκε.

Γιουσούφ Χέρσι: Πέρασε στον αγώνα στο 69' αντί του Μαντούκα, αλλά δεν μπόρεσε να προσφέρει όσα ο συμπαίκτης του στον επιθετικό τομέα.

Λεονάρντο: Αγωνίστηκε για λιγότερο από δέκα λεπτά και το μόνο που κατάφερε ήταν να βγάλει δύο καλές σέντρες, που πέρασαν ανεκμετάλλευτες.