ντερμπι αεκ ολυμπιακος

Το SPORT 24 ακτινογραφεί την απόδοση των παικτών της ΑΕΚ και Ολυμπιακού στο ντέρμπι του ΟΑΚΑ

ΑΕΚ

Σάχα:

Δεν είχε ευθύνη στο πρώτο σε αντίθεση βέβαια με το δεύτερο γκολ. Στο 2-0 ήταν εκτός θέσης και έδωσε την ευκαιρία στον Τοροσίδη να τον κρεμάσει.

Μαϊστόροβιτς: Σταθερός, ουσιαστικός, αποτελεσματικός. Ο Σουηδός ήταν καλός και προσπαθούσε με επιτυχία τις περισσότερες φορές να διορθώσει τα λάθη του Γιάχιτς.

Γιάχιτς: Δεν ήταν και στην καλύτερή του βραδιά. Λεπτό με λεπτό γινόταν και καλύτερος, όμως γενικά αντιμετώπισε προβλήματα και πραγματοποίησε μια μέτρια εμφάνιση.

Χουάνφραν: Από τους χειρότερους παίκτες όχι μόνο της ΑΕΚ αλλά του γηπέδου. Τα βρήκε σκούρα από τους Ζαϊρί και Τοροσίδη και έχασε τις περισσότερες μονομαχίες. Δίχως αμφιβολία η αριστέρή πτέρυγα της Ένωσης ήταν ο αδύναμος κρίκος.

Αραούχο: Μέτριος προς το κακός στο πρώτο μέρος, αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα από τους παίκτες του Ολυμπιακού, όμως όσο περνούσαν τα λεπτά πατούσε καλύτερα. Στο δεύτερο μέρος ανέβηκε και πήρε περισσότερες πρωτοβουλίες.

Μάκος: Για άλλον έναν αγώνα δεν ικανοποίησε και γι' αυτό ο Ντούσαν Μπάγεβιτς τον αντικατέστησε με τον Μαντούκα. Έκανε αρκετά λάθη και η εμφάνισή του μόνο κακή μπορεί να χαρακτηριστεί. Έχει ευθύνη και στα δύο γκολ αφού χάνει τον Τοροσίδη.

Καφές: .Δημιούργησε, έτρεξε, έκοψε και έκανε όλες τις δουλειές στα χαφ, όμως ήταν απελπιστικά μόνος του. Μια συνηθισμένη μέρα για τον Καφέ.

Γκερέιρο: Από τους καλύτερους και πιο κινητικούς παίκτες του γηπέδου. Ο Βραζιλιανοπολωνός ήταν αυτός που προβλημάτισε πιο πολύ την "ερυθρόλευκη" άμυνα, τόσο με τις ατομικές ενέργειες, όσο και με τα μακρινά του σουτ.

Σκόκο: Μπήκε κεφάτος στον αγώνα, έτρεξε, έκανε ατομικές ενέργειες, δημιούργησε ρήγματα όμως όσο περνούσαν τα λεπτά έπεφτε η απόδοσή του.

Μπλάνκο: Έδωσε τις μάχες του, έχασε την πιο σημαντική ευκαιρία της ΑΕΚ στο πρώτο μέρος, όμως κυμάνθηκε σε ρηχά νερά. Δεν διανύει και την καλύτερη περίοδο στην καριέρα του.

Νέμεθ: Ήταν κινητικός, μέσα στις περισσότερες φάσεις όμως έχασε σπουδαία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 39' μπροστά σε άδεια εστία. Διόρθωσε το λάθος του σκοράροντας στο 65' όμως ο Ολυμπιακός είχε ήδη το προβάδισμα και απλά μείωσε σε 2-1.

Μαντούκα: Μπήκε αλλαγή στο 61' και βοήθησε όσο μπορούσε την ΑΕΚ. Πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και σίγουρα ο Μπάγεβιτς έμεινε ικανοποιημένος από την επιλογή του. Άλλωστε από τα πόδια του ξεκίνησε το γκολ της ΑΕΚ.

Λεονάρντο: Ο Μπάγεβιτς τον έβαλε στην θέση του Νέμεθ προκειμένου να φρεσκάρει την επιθετική του γραμμή, όμως ο Βραζιλιάνος δεν φάνηκε ιδιαίτερα. Είχε μάλιστα την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 87' όμως δεν τα κατάφερε.

Παυλής: Αγωνίστηκε ελάχιστα όμως παρόλα αυτά έχασε μια ευκαιρία στο 90ο λεπτό.

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Νικοπολίδης: Σταθερός, ήρεμος και εγγύηση κάτω από τα "ερυθρόλευκα" γκολπόστ. Ο πορτιέρο του Ολυμπιακού όποτε χρειάστηκε έκανε σωστές επεμβάσεις, ενώ δεν έχει ευθύνη στο γκολ της ΑΕΚ. Βέβαια σε μια φάση το παράκανε όταν βγήκε από την εστία του όμως δεν το πλήρωσε.

Αβραάμ Παπαδόπουλος: Δεν ήταν και από τις καλύτερες βραδιές του Αβραάμ. Το γκολ της ΑΕΚ ξεκίνησε από δικό του λάθος, ενώ γενικά δεν ήταν όσο σταθερός μας έχει συνηθίσει.

Μέλμπεργκ: Εξαιρετικός και αποτελεσματικός όπως πάντα. Κέρδισε τις περισσότερες μάχες με τους επιθετικούς της ΑΕΚ και με την εμφάνισή του κάλυψε και τα λάθη του παρτενέρ του.

Ραούλ Μπράβο: Στα πρώτα λεπτά αντιμετώπισε κάποια προβλήματα στο αμυντικό κομμάτι, όμως σιγά σιγά έβρισκε τον εαυτό του. Ήταν σταθερός στην μεγαλύτερη διάρκεια, ενώ πήρε και κάποιες επιθετικές πρωτοβουλίες.

Ζεβλάκοφ: Μια περίεργη νύχτα για τον Πολωνό αφού αμυντικά αντιμετώπισε προβλήματα, όμως επιθετικά ήταν πολύ κινητικός. Τρανό παράδειγμα πως το γκολ της Ένωσης προήλθε από την πλευρά του, ενώ έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 3-1 όταν η κεφαλιά του χτύπησε στο δοκάρι.

Λεντέσμα: Έτρεξε πολλά χιλιόμετρα γι' άλλο ένα παιχνίδι προκειμένου να καλύψει όλες τις τρύπες που άφηναν οι συμπαίκτες του. Έδωσε πολλές μάχες -και τις κέρδισε τις περισσότερες φορές- στο χώρο του κέντρου, ενώ βοήθησε και στην άμυνα όποτε χρειάστηκε.

Ντουντού: Είναι φανερό πως δεν είναι και στην καλύτερη κατάσταση. Ο Βραζιλιάνος μέσος δεν πήρε πολλές πρωτοβουλίες, δεν πέρασε η μπάλα από τα πόδια του και γενικά ήταν άφαντος. Δεν βοήθησε τόσο δημιουργικά, όσο και ανασταλτικά και σίγουρα δεν θυμίζει σε τίποτα τον περσινό καλό Ντουντού. Έχασε και μια καλή ευκαιρία να τελειώσει το ματς στο 90'.

Τοροσίδης: Μαγικός, εκπληκτικός, εξαιρετικός. Ο Τοροσίδης διανύει την καλύτερη περίοδο της καριέρας του και το δείχνει συνεχώς αφού κάθε παιχνίδι γίνεται και καλύτερος. Άνοιξε το σκορ μ' ένα παλικαρίσιο γκολ αφού πήρε κεφαλιά ανάμεσα σε 2 παίκτες, ενώ έκανε το 2-0 κρεμόντας αλά Ζιοβάνι τον Σάχα. Η νίκη του Ολυμπιακού είναι δικό του κατόρθωμα.

Ζαϊρί: Μέτρια εμφάνιση από τον Ζαϊρί. Δεν φάνηκε ιδιαίτερα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, όμως είχε κάποια ξεσπάσματα με ατομικές ενέργειες, ενώ έχασε μια σημαντική ευκαιρία να κάνει το 3-1.

Λεονάρντο: Αριστερό χαφ δεν είναι, όμως το προσπαθεί όσο μπορεί και για άλλο ένα παιχνίδι τα κατάφερε. Μπορεί να μην φάνηκε ιδιαίτερα στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, όμως έβγαλε την ασίστ στο πρώτο γκολ του Τοροσίδη, ενώ βοήθησε αμυντικά τον Ραούλ Μπράβο. Έχει καλή σέντρα ο Βραζιλιάνος....

Ντιόγκο: Ανεβασμένος σε σχέση με προηγούμενα παιχνίδια και με διαφορετικό ρόλο. Ο Βραζιλιάνος έδωσε πολλές μάχες με τους αμυντικούς της ΑΕΚ, ενώ τις περισσότερες φορές μοίραζε και έσπαγε στους συμπαίκτες του την μπάλα.

Στολτίδης: Μπήκε αλλαγή στο 69' στην θέση του Ζαϊρί. Μαχητικός στο χώρο του κέντρου, προσπάθησε, όμως δεν φάνηκε ιδιαίτερα. Άλλωστε η δουλειά του δεν είναι αυτή...

Γκαλίτσιος: Δεν αγωνίστηκε πολύ για να κριθεί. Πέρασε στον αγωνιστικό χώρο για να δώσει ανάσες στον Τοροσίδη.

Μήτρογλου: Πέρασε αλλαγή στο 88' και όπως είναι λογικό δεν φάνηκε.