Η κριτική των παικτών

Παπαδόπουλος για μέσα

Το SPORT 24 κάνει την αποτίμηση των προσπαθειών του "τριφυλλιού" στο Φελίξ Μπολάρ

Γκαλίνοβιτς: 5
Ο Κροάτης πορτιέρο έτυχε για μια ακόμα φορά της εμπιστοσύνης του Βίκτορ Μουνιόθ. Όλα έβαιναν καλώς για αυτόν και τον Παναθηναϊκό ως το 70ό λεπτό, οπότε με μια άστοχη έξοδο στέρησε από το “τριφύλλι” το θετικό αποτέλεσμα. Ομολογουμένως ο Γκαλίνοβιτς δεν εμπνέει ακόμη μεγάλη σιγουριά κι αυτό είναι φανερό από τη νευρικότητα που τον διακρίνει σε ορισμένες εύκολες φάσεις. Καθάρισε πάντως αρκετές ψηλές μπάλες και είχε και δυο πολύ καλές αποκρούσεις. Στο πρώτο γκολ ίσως έπρεπε να είχε λίγο καλύτερη θέση. Σίγουρα διαθέτει προσόντα, αν φτιάξει την ψυχολογία του θα βοηθήσει περισσότερο.

Βύντρα: 6

Ο δεξιός οπισθοφύλακας του Παναθηναϊκού ως το τελευταίο λεπτό του αγώνα έκανε ένα από τα καλύτερα του φετινά παιχνίδια. Ήταν σωστός στις τοποθετήσεις του, βοήθησε πολύ αμυντικά, αλλά ήρθε μόλις μια στιγμή απροσεξίας όπου έκανε ένα ανόητο πέναλτι που στη συνέχεια μπορεί να αποβεί μοιραίο. Στη φάση του πρώτου γκολ νικήθηκε στο ψηλό παιχνίδι από τον Ντιντάν. Κρίμα γι' αυτόν.

Νίλσον: 6
Ο Σουηδός all around παίκτης του Παναθηναϊκού αυτή την εποχή αγωνίζεται στην αριστερή πλευρά της άμυνας και η αλήθεια είναι ότι προσπαθεί πολύ. Με τη Λανς κράταγε τη θέση του, έπαιξε με το μυαλό του, αλλά έχασε πολλές φορές τους παίκτες που έβγαιναν από τη δεξιά πλευρά της Γαλλικής ομάδας, που υπερτερούσαν σε σωματικά προσόντα. Από την πλευρά του προήλθε το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων. Επίσης δε βοήθησε πολύ στην ανάπτυξη της ομάδας.

Μόρις: 8
Ο Νοτιοαφρικάνος σήμερα ήταν από τους καλύτερους παίκτες του “τριφυλλιού”. Κανείς αντίπαλος δεν τον πέρασε στο ένας με έναν, ενώ προσπάθησε να διορθώσει και μερικά κακώς κείμενα από το χώρο του κέντρου. Δεν φέρει ευθύνη σε κανένα από τα γκολ της ομάδας και σίγουρα αν είχε την κατάλληλη υποστήριξη, η άμυνα δεν θα ήταν τόσο ευάλωτη.

Γκούμας: 7

Ο διεθνής μας αμυντικός έφτασε σήμερα τον μεγάλο Κριστόφ Βαζέχα και τον Άγγελο Μπασινά στις 63 συμμετοχές. Στο παιχνίδι ήταν αρκετά καλός, μη επιτρέποντας στον προσωπικό του αντίπαλο τον Ντιντάν να πατήσει περιοχή. Ήταν καλός στο ψηλό παιχνίδι και αν ήταν πιο κοντά στον Ζεμά στη φάση του πρώτου γκολ ίσως δεν είχε πάρει αυτή την τροπή το σκορ. Στη συγκεκριμένη φάση πάντως ο Ζεμά δέχτηκε τη μπάλα από κεφαλιά του Ντιντάν που νίκησε στον αέρα τον Βύντρα.

Τζιόλης: 6
Ο νεαρός μέσος του Παναθηναϊκού σίγουρα προσπάθησε και έτρεξε πολύ αλλά θα μπορούσε να είχε βοηθήσει πολύ περισσότερο. Ως το 30ό λεπτό ήταν εξαφανισμένος, δε μπορούσε να συνεργαστεί με τον Λεοντίου, δεν είχε σωστές μεταβιβάσεις και έχανε τους αντιπάλους του στα μαρκαρίσματα. Μετά από το 30', ο Τζιόλης ανέβηκε και μαζί του ανέβηκε όλος ο Παναθηναϊκός. Δεν πήρε πολλές πρωτοβουλίες και γι' αυτό τον λόγο δεν βοήθησε πολύ στην ανάπτυξη της ομάδας.

Λεοντίου: 5
Ο 23χρονος μέσος του Παναθηναϊκού ήταν πολύ κακός σήμερα. Χαμένος στο χώρο του κέντρου, έχανε τον Κεϊτά, σάστιζε όταν είχε τη μπάλα στα πόδια και σε ορισμένες φάσεις θα μπορούσε να είχε βγάλει μόνους τον Παπαδόπουλο και τον Σαλπιγγίδη, αλλά οι επιλογές του δεν ήταν οι αναμενόμενες. Του έλειπε η διάθεση που μας είχε συνηθίσει σε άλλα μεγάλα παιχνίδια. Χαρακτηριστική ήταν η φάση του 42ου λεπτού, όταν επωφελήθηκε από μια κόντρα του Ίβανσιτς και αντί να συνεχίσει προς την περιοχή, γύρισε τη μπάλα στο πουθενά, χάνοντας μια καλή ευκαιρία για κάτι καλό.

Ρομέρο: 5
Ο Αργεντίνος ακραίος δεν ήταν στη μέρα του ούτε σήμερα. Παίζει σε αυτή τη θέση για να διεμβολίζει την αντίπαλη άμυνα και να δημιουργεί επικίνδυνες καταστάσεις. Στο πρώτο ημίχρονο δεν πάτησε περιοχή. Στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε λίγο την απόδοση του αλλά και πάλι έδειχνε αγχωμένος και χωρίς καθαρό μυαλό σε ορισμένα κρίσιμα σημεία. Ίσως ο Μουνιόθ δεν έπρεπε να περιμένει ως το 82' για να τον αντικαταστήσει.

Ίβανσιτς: 7
Ο Αυστριακός ήταν από τους καλύτερους του Παναθηναϊκού. Ως το 30 και αυτός είχε περιοριστεί στα ανασταλτικά του καθήκοντα. Από το σημείο αυτό, από τα πόδια του ξεκίνησαν πολλές καλές προσπάθειες για το “τριφύλλι”. Είχε μια καλή ευκαιρία στο 39', όταν διένυσε απόσταση τριάνατ μέτρων αλλά το σουτ του απέκρουσε ο Ιτάνζ. Στο δεύτερο ημίχρονο αναστάτωσε την άμυνα της Λανς με τις επελάσεις του και το θράσος που επέδειξε. Αν ήταν λίγο πιο προσεκτικός στην τελική του προσπάθεια θα ήταν κορυφαίος.

Σαλπιγγίδης: 8
Μαχητής όπως πάντα ο “Σάλπι”, πέτυχε ένα υπέροχο γκολ και πάλεψε μαζί με τον Παπαδόπουλο με όλη την άμυνα της Λανς. Αυτό βοήθησε ολόκληρη την αμυντική λειτουργία του Παναθηναϊκού. Όμως ανάλωσε πολλές δυνάμεις στο “κυνηγητό” και στις ψηλές πάσες των συμπαικτών του, που ίσως τις χρειαζόταν περισσότερο στην τελική του προσπάθεια. Δεν είναι δική του ευθύνη αυτό, καθώς πολλές φορές τον είδαμε να μαρκάρει και κάτω από τη μεσαία γραμμή. Είχε άλλες δυο καλές στιγμές πέρα από το γκολ.

Παπαδόπουλος: 7
Ο “Παπ” έπαιξε ουσιαστικά σαν περιφερειακός επιθετικός πίσω από τον Σαλπιγγίδη και γι' αυτόν ισχύουν περίπου τα ίδια με τον έταιρο επιθετικό των “πρασίνων”. Λόγω τηε κακής ανάπτυξης “'εφαγε” πολύ χρόνο μακριά από την περιοχή των Γάλλων, με αποτέλεσμα να φτάνει δύσκολα στο τέρμα του τερματοφύλακα της Λανς. Μαχητικότατος κέρδισε δύο κίτρινες κάρτες και ταλαιπώρησε του Γάλλους αμυντικούς. Αντικαταστάθηκε από τον Μάντζιο στο 64'.

Μπόβιο: 6

Ο γνωστός Μπόβιο, με το δυνατό παιχνίδι του. Στα τριάντα λεπτά που αγωνίστηκε προσέδωσε το στοιχείο της δύναμης στο κέντρο του Παναθηναϊκού, αλλά δε φάνηκε καθόλου στον τομέα της ανάπτυξης. Πάντως μπήκε σωστά στο 1-1 με σκοπό να ενισχύσει την αμυντική λειτουργία, και αν δεν είχε μπει το αστείο γκολ του 70 θα κρινόταν θετικότατη η παρουσία του.

Μάντζιος: 7
Μπήκε στο 64' και έχει συμμετοχή στο γκολ του Σαλπιγγίδη καθώς παρεμπόδισε τον Χίλτον και η μπάλα έφτασε στον επιθετικό της ομάδας που ισοφάρισε. Κράτησε τη μπάλα με την καλή τεχνική του κατάρτιση και έχασε μια καλή ευκαιρία στο 85' βλέποντας το σουτ του να περνά λίγο άουτ.

Νίνης:- Ο μικρός έκανε το ευρωπαϊκό του ντεμπούτο. Αγωνίστηκε για δέκα λεπτά και ήταν εμφανώς τρακαρισμένος. Ίσως στο ΟΑΚΑ με τη βοήθεια του κόσμου αποτελέσει την αποκάλυψη του “τριφυλλιού”

Μουνιόθ: 7
Ο Ισπανός τεχνικός του Παναθηναϊκού, έχοντας διαβάσει πού καλά τη Λανς παρέταξε την ομάδα του χωρίς τη μεγάλη έκπληξη, πέρα από αυτή του Γκαλίνοβιτς. Όλα έδειχναν ότι ο Εμπέντε θα ήταν βασικός σήμερα. Αυτό εκ του αποτελέσματος ήταν και το μοναδικό του λάθος, που ίσως όμως αποδειχτεί καθοριστικό. Η ομλαδα ως το 70 λειτουργούσε πολύ καλά αμυντικά, είχε αρχίσει να ανεβάζει απόδοση και είχε ισοφαρίσει στο σκορ. Ορθώς άλλαξε τον κακό Λεοντίου με τον δυνατό Μπόβιο στο 60' για να ενισχύσει τη μεσαία του γραμμή. Επίσης σωστά άλλαξε και τον κουρασμένο Παπαδόπουλο με τον Μάντζιο με σκοπό να κρατήσει μπάλα, καθώς ο χρόνος κυλούσε υπέρ του Παναθηναϊκού. Ακόμη και μετά το αστείο γκολ του 70', το στήσιμο της ομάδας ήταν ικανοποιητικότατο. Μάλιστα στο 82' δε δίστασε να αλλάξει τον επίσης κακό Ρομέρο με τη φετινή αποκάλυψη τον Νίνη. Εδώ ίσως άργησε να πάρει αυτό το ρίσκο που μπορεί να βοηθούσε τον Παναθηναϊκό επιθετικά. Τι φταίει ο προπονητής όταν τελείως απερίσκεπτα αμυντικός κάνει τέτοιο πέναλτι και κάνει δώρο στους αντιπάλους του; Πολλοί θα πουν ότι τον χρησιμοποιεί. Το μέλλον θα δείξει. (Το άμεσο!)