ΑΓΓΛΙΑ

Η Μπάρνσλι "άλωσε" το Άνφιλντ

μπαρνσλι

Εκτός συνέχειας στο FA Cup έμεινε η Λίβερπουλ που ηττήθηκε εντός έδρας με 2-1 από την Μπάρνσλι(vds)

Μπορεί οι "κόκκινοι" να προηγήθηκαν στο 32ο λεπτό με τον Κάιτ, όμως στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι με γκολ των Φόστερ στο 57' και Χάουαρντ στην εκπνοή της αναμέτρησης, πήραν το εισιτήριο για τα προημιτελικά, αφήνοντας εκτός νυμφώνος τη Λίβερπουλ, της οποίας οι παίκτες είχαν προφανώς το μυαλό τους στον αγώνα με την Ίντερ για το Τσάμπιονς Λιγκ.
Η Τσέλσι από την πλευρά της, μπορεί να δυσκολεύτηκε λίγο απέναντι στη Χάντερσφιλντ (ομάδα της Λιγκ 1) στο "Στάμφορντ Μπριτζ", όμως τελικά επικράτησε με 3-1 και θα βρεθεί στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου.

Πρωταγωνιστής για την αντίπαλο του Ολυμπιακού ήταν ο Λάμπαρντ που πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ (18', 60'), ενώ το σκορ "έκλεισε" ο Καλού στο 70ό λεπτό. Για τους φιλοξενούμενους είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Κόλινς στο 45'.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ το ντέρμπι με την Άρσεναλ στο "Ολντ Τράφορντ", καθώς διέλυσε τους "κανονιέρηδες" με 4-0.

Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ αγωνίστηκε βέβαια με πολλές αλλαγές, αλλά οι "κόκκινοι διάβολοι" ήθελαν να αποδείξουν μερικά πράγματα, καθώς, μην ξεχνάμε, η "μονομαχία" τους για την κατάκτηση της Πρέμιερ Λιγκ μαίνεται ακόμη.

Το σκορ "άνοιξε" στο 16ο λεπτό ο Ρούνι, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Φλέτσερ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Το ημίχρονο "έκλεισε" με 3-0, χάρη στο γκολ που σημείωσε ο Νάνι στο 38'.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 74ο λεπτό και πάλι ο Φλέτσερ, ενώ η Άρσεναλ αγωνιζόταν με 10 παίκτες, εξαιτίας της αποβολής του Εμπουέ στο 49'.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της φάσης των "16" του Κυπέλλου Αγγλίας:

Τσέλσι-Χάντερσφιλντ 3-1 (18', 60' Λάμπαρντ, 70' Καλού - 45' Κόλινς)
Λίβερπουλ-Μπάρνσλι 1-2 (32' Κάιτ - 57' Φόστερ, 93' Χάουαρντ)
Κάρντιφ-Γουλβς 2-0 (2' Γουίτινγκχαμ, 11' Χάσελμπαϊνκ)
Κόβεντρι-Γουέστ Μπρομ 0-5 (12' Μπραντ, 59', 69' (πέν.) Μπέντναρ, 76' Μίλερ, 78' Γκέρα)
Μπρίστολ Ρόβερς-Σαουθάμπτον 1-0 (84' Λάμπερτ)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Άρσεναλ 4-0 (16' Ρούνι, 20', 74' Φλέτσερ, 38' Νάνι)