Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΙΣΠΑΝΙΑ

Η Βιγιαρεάλ βύθισε στο -8 την Μπάρτσα

μαγιορκα

Τα "κίτρινα υποβρύχια" "βομβάρδισαν" την Μπάρτσα μέσα στο "Καμπ Νου" επικρατώντας με 2-1 και την "βύθισαν" στο -8 από την Ρεάλ

Την δεύτερη συνεχόμενη ήττα της στο πρωτάθλημα γνώρισε η Μπαρτσελόνα και από εκεί που πριν 2 αγωνιστικές έφτασε στους 2 βαθμούς από την κορυφή, πλέον η διαφορά της από την πρωτοπόρο Ρεάλ είναι 8 πόντοι.
Οι καταλανοί μπήκαν δυνατά στον αγώνα όμως όσο τα λεπτά κυλούσαν η Βιγιαρεάλ κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι.

Στο 30ο λεπτό ο Φράνκο έκανε άνω κάτω την άμυνα της Μπαρτσελόνα καθώς πέρασε τον Μιλίτο, τον Αμπιντάλ, και λίγο πριν αποφεύγει κα τον Βαλντέζ, ο τερματοφύλακας της Μπάρτα τον ανέτρεψε και ο διαιτητής σωστά καταλόγισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο αρχηγός των φιλοξενούμενων, Σένα, που με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Βαλντέζ κάνοντας το 0-1 και παγώνοντας το "Καμπ Νου".

Οι "μπλαουγκράνα" προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 67ο λεπτό ύστερα από ωραίο ατομική ενέργεια και πάσα του Ινιέστά από τα αριστερά μέσα στην περιοχή, ο Τσάβι έκανε απευθείας το σουτ και ισοφάρισε για την ομάδα του.

Η Βιγιαρεάλ δεν είχε πει όμως την τελευταία της κουβέντα και την ξεστόμισε στο 81ο λεπτό όταν ο Τόμασον αφού πέρασε τον Βαλντέζ έκανε το σουτ σε κενή εστία και διαμόρφωσε το τελικό 2-1, προκαλώντας προβληματισμό στο "Καμπ Νου".

Εφιαλτικό βράδυ για Σορεντίνο, 7-1 η Μαγιόρκα την Ουέλβα

Με τον Άγγελο Μπασινά να αγωνίζεται σ' όλη την διάρκεια του ματς, η Μαγιόρκα διέλυσε εντός έδρας με 7-1 την Ουέλβα του δύσμοιρου Στέφανο Σορεντίνο.

Οι "νησιώτες" ήταν πραγματικά ασταμάτητοι και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 17' με γκολ του Αράνγκο.

Με δύο γκολ του Γκουίθα στο 21' και στο 31' το σκορ έφτασε στο 3-0, ο Βαλέρο έκανε στο 37' το 4-0, ενώ ο Ρούμπεν στο 39' μείωσε σε 4-1.

Τέσσερα λεπτά πριν από την λήξη του πρώτου μέρους (41') ο Βαλέρο πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ έκανε το 5-1, ενώ ο Αράνγκο κατάφερε να πετύχει χατ τρικ σκοράροντας άλλες δύο φορές στο 47' και στο 52' και διαμόρφωσε το τελικό 7-1.

Στα υπόλοιπα ματς

Ισόπαλες με 2-2 αναδείχθηκαν Βαλένθια και Λα Κορούνια στο "Μεστάγια", η Σεβίλλη νίκησε εντός έδρας με 2-1 την Λεβάντε, η Χετάφε πέρασε με 3-0 από την έδρα της Μούρθια, εύκολη επικράτηση με 3-0 για την Σανταντέρ κόντρα στην Μπέτις, η Οσασούνα πήρε εντός έδρας νίκη με 2-1 κόντρα στην Αλμερία, ενώ η Μπιλμπάο νίκησε στην έδρα της με 2-0 την Βαγιαδολίδ.

Συνποπτικά τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής στην Πριμέρα Ντιβιζιόν:

Σάββατο 8/3

Ρεάλ Μαδρίτης-Εσπανιόλ 2-1 (43’ Χιγκουαΐν, 72’ Ραούλ πεν. / 29’ Βάλντο)
Σαραγόσα-Ατλέτικο Μαδρίτης 2-1 (34' Πάμπλο αυτ. , 74' Μιλίτο πεν. / 26' Σιμάο)

Κυριακή 9/3

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Βαγιαδολίδ 2-0 (5’, 68’ Γκαμπιλόντο)
Μαγιόρκα-Ουέλβα 7-1 (17’, 47’, 52’ Αράνγκο, 21’, 31’ Γκουίθα, 37’, 41’ Βαλέρο / 39’ Ρουμπέν)
Μούρθια-Χετάφε 0-3 (55’ Ερνάντεθ, 83’ Αλμπίν, 87’ Κασκέρο)
Οσασούνα-Αλμερία 2-1 (6’ Σόλα, 29’ Κρουσάγκα / 20’ Κορόνα)
Σανταντέρ-Μπέτις 3-0 (49’ Ντούσερ, 58’ Γκαράι, 87’ Τσιτέ)
Σεβίλλη-Λεβάντε 2-1 (28’ Κεϊτά, 48’ Λουίς Φαμπιάνο / 5’ Ρίγκα)
Βαλένθια-Λα Κορούνια 2-2 (16' Mάτα, 23' Βίγια / 36' Σέρχιο, 44' Λαφίτα)
Μπαρτσελόνα-Βιγιαρεάλ 1-2 ( 67' Τσάβι / 31' Σένα πεν., 81' Τόμασον)

Δείτε την μεγάλη νίκη της Μαγιόρκα με 7-1 κόντρα στην Ουέλβα του Στέφανο Σορεντίνο

Δείτε στιγμιότυπα από την νίκη της Σεβίλλης επί της Λεβάντε (2-1)

Δείτε την νίκη της Χετάφε στην έδρα της Μούρθια (3-0)