SERIE A

Ίντερ - Αταλάντα 4-0: Οι πρωταθλητές έκαναν φύλλο και φτερό τους μπεργκαμάσκι

Ο Μάρκους Τουράμ πανηγυρίζει γκολ της Ίντερ κόντρα στην Αταλάντα σε αγώνα της Serie A | 30 Αυγούστου 2024 @2024 LUCA BRUNO/AP IMAGES

Η πρωταθλήτρια Ιταλίας Ίντερ μετέτρεψε σε παράσταση για έναν ρόλο την αναμέτρησή της με την κάτοχο του Europa League, Αταλάντα, καθώς επιβλήθηκε με 4-0 στο "Μεάτσα" για την 3η αγωνιστική της Serie A.

Ο αγώνας με την Αταλάντα, με τον οποίο άνοιξε το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής της Serie A, ήταν στα χαρτιά το πρώτο δυνατό τεστ για την Ίντερ τη φετινή σεζόν, με την πρωταθλήτρια Ιταλίας να τον μετατρέπει ωστόσο σε μία βόλτα στο πάρκο το βράδυ της Παρασκευής (30/8).

Οι νερατζούρι πήραν τα ηνία της αναμέτρησης από το πρώτο δεκάλεπτο όπου και απέκτησαν αβαντάζ δύο τερμάτων με το αυτογκόλ του Τζιμσίτι και το αριστουργηματικό σουτ του Μπαρέλα από το ύψος της μεγάλης περιοχής και έκτοτε δεν άφησαν σε κανένα σημείο την Dea να αμφισβητήσει την ανωτερότητά τους.

Μάλιστα, στο δεύτερο μέρος το έργο των γηπεδούχων έγινε ακόμη ευκολότερο, με τον Τουράμ να εκμεταλλεύται την τραγική αμυντική λειτουργία της ομάδας του Γκασπερίνι και να την τιμωρεί δις μέσα σε 10 λεπτά (47' 56'), για να υπογράψει έτσι την δεύτερη νίκη των νερατζούρι στις τρεις πρώτες αγωνιστικές.

• ΙΝΤΕΡ: Ζόμερ, Παβάρ, Ατσέρμπι, Μπαστόνι (61' Αουγκούστο), Νταρμιάν, Μπαρέλα (79' Φρατέζι), Τσαλχάνογλου (61' Ασλάνι), Μικίταριαν, Ντιμάρκο, Τουράμ (79' Ταρεμί), Μαρτίνες (83' Αρναούτοβιτς)
  • ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Καρνεζέκι, Τζιμσίτι, Μπελανόβα (58' Τολόι), Ντε Ρουν, Τζαπακόστα (80' Ντε Κετελάρε), Πάσαλιτς, Έντερσον, Ρουτζέρι, Σάμαρτζιτς (80' Παλέστρα), Μπρεσιανίνι, Ρετέγκι