SERIE A

Ίντερ - Γιουβέντους 4-4: Ο εκπληκτικός Γιλντίζ κράτησε όρθια την "κυρία" σε ματς-έπος στο Μιλάνο

Juventus' Kenan Yildiz, left, celebrates after scoring his side's fourth goal during a Serie A soccer match between Inter Milan and Juventus at the San Siro stadium in Milan, Italy, Sunday, Oct. 27, 2024. (AP Photo/Luca Bruno) @2024 LUCA BRUNO/AP IMAGES

Σε ένα παιχνίδι διαφήμιση του ποδοσφαίρου με οκτώ γκολ και δύο ανατροπές, η Ίντερ αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 4-4 με την Γιουβέντους, με τον Γιλντίζ να χαρίζει τον βαθμό στους Τορινέζους με δύο γκολ στο τελευταίο 20λεπτο.

Η ματσάρα στο "Τζουζέπε Μεάτσα" το βράδυ της Κυριακής (27/10) καθήλωσε το κοινό και τα είχε όλα μέσα σε 90 λεπτά, εκτός από νικήτρια. Η Ίντερ προηγήθηκε νωρίς, έκανε ανατροπή στην... ανατροπή κόντρα στην Γιουβέντους φτάνοντας το σκορ στο 4-2 λίγο μετά από την έναρξη του δευτέρου μέρους, όμως η μεγάλη της αντίπαλος έμεινε όρθια στο "Derby d'Italia" με ένα επιθετικό κρεσέντο του Γιλντίζ, που με δύο υπέροχα γκολ στο τελευταίο 20λεπτο υπέγραψε το τελικό 4-4 για την 9η αγωνιστική της Serie A.

Αξίζει να σημειωθεί ότι για πρώτη φορά στην ιστορία της Serie A σημειώθηκαν πέντε γκολ στο πρώτο μέρος σε ένα ντέρμπι μεταξύ της Ίντερ και της Γιουβέντους, ενώ μόλις για τρίτη φορά στην ιστορία μπήκαν οκτώ γκολ σε ένα Derby d'Italia μετά από τις 10 Ιουνίου 1961 (9-1 για την Γιουβέντους) και τις 17 Ιανουαρίου 1932 (6-2 για την Γιουβέντους).

Το ματς

Το Νο 252 Derby d'Italia ήταν πλούσιο σε γκολ και συναισθήματα και αυτό φάνηκε από το πρώτο μέρος, όπου σημειώθηκαν πέντε γκολ και δύο ανατροπές. Η πρωταθλήτρια Ίντερ άνοιξε το σκορ στο 15' με εύστοχο πέναλτι του Ζιελίνσκι, η Γιουβέντους έδωσε δυναμική απάντηση σκοράροντας δις με τους Βλάχοβιτς (20') και Γουεά (26'), για να έρθει νέα ανατροπή στο παιχνίδι που είχε την υπογραφή των Μικίταριαν (35') και Ζιελίνσκι (37' από την άσπρη βούλα).

Στο 53ο λεπτό ο Ντάμφρις έδωσε προβάδισμα δύο γκολ στην ομάδα του με σουτ εντός περιοχής (4-2) και στο 65' ο Μπαρέλα πλησίασε και πέμπτο γκολ για τους νερατζούρι, με τους μπιανκονέρι να μένουν ωστόσο όρθιοι χάρη στην επέμβαση του Ντι Γκρεγκόριο και να "χτυπούν" στην τελική ευθεία.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Γιλντίζ που πέρασε στο ματς στο 62' και σκόραρε δις με διαγώνια σουτ εντός περιοχής στο 71ο και στο 82ο λεπτό, με τον Τούρκο να υπογράφει το τελικό 4-4 και να γίνεται συνάμα (σε ηλικία 19 ετών και 176 ημερών) ο νεαρότερος παίκτης που σκοράρει περισσότερα από ένα γκολ σε ένα ντέρμπι μεταξύ Ίντερ και Γιουβέντους σε επίπεδο πρωταθλήματος.

• ΙΝΤΕΡ: Ζόμερ, Παβάρ (63' Μπίσεκ), Ντε Φράι, Μπαστόνι, Ντάμφρις, Ζιελίνσκι (63' Φρατέζι), Μπαρέλα, Μικίταριαν, Ντιμάρκο (77' Νταρμιάν), Μαρτίνες, Τουράμ (87' Ταρεμί)
  • ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Ντι Γκρεγκόριο, Καμπιάζο, Καλούλου, Ντανίλο (77' Γκάτι), Καμπάλ, Λοκατέλι, ΜακΚένι (83' Τουράμ), Γουεά (62' Γιλντίζ), Φατζόλι (62' Σαβόνα), Κονσεϊσάο, Βλάχοβιτς (77' Εμπανγκουλά)

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

• Ουντινέζε - Κάλιαρι 2-0 (38' Λούκα, 78' Ντέιβις)
  • Τορίνο - Κόμο 1-0 (75' Εντζιέ)
  • Νάπολι - Λέτσε 1-0 (73' Ντι Λορέντσο)
  • Αταλάντα - Βερόνα 6-1 (6' Ντε Ρουν, 9', 58' Ρετέγκι, 14' Ντε Κετελάρε, 29', 34' Λούκμαν / 42' Σαρ)
  • Πάρμα - Έμπολι 1-1 (80' Σαρπεντιέ / 35' αυτ. Κουλιμπαλί)
  • Λάτσιο - Τζένοα 3-0 (21' Νόσλιν, 86' Πέδρο, 90+4' Βεσίνο)
  • Μόντσα - Βενέτσια 2-2 (23' Κυριακόπουλος, 44' Τζούριτς / 15' Έλερτσον, 39' Σβόντομπα)
  • Ίντερ - Γιουβέντους 4-4 (15' πεν. 37' πεν. Ζιελίνσκι, 35' Μικίταριαν, 53' Ντάμφρις / 20' Βλάχοβιτς, 26' Γουεά, 71' 82' Γιλντίζ)
  • 27/10 21:45 Φιορεντίνα - Ρόμα