SERIE A

Ίντερ - Κροτόνε 6-2: Κορυφή με εξάρα και σούπερ Μαρτίνεζ

Ο Λαουτάρο Μαρτίνεζ πανηγυρίζει ένα από τα τρία γκολ που πέτυχε στο Ίντερ - Κροτόνε. AP PHOTO/ANTONIO CALANNI

Η Κροτόνε έβαλε δύσκολα στο πρώτο ημίχρονο στην Ίντερ (2-2), αλλά στο δεύτερο οι παίκτες του Κόντε πάτησαν το πόδι στο γκάζι και με πρωταγωνιστή τον Λαουτάρο Μαρτίνεζ επικράτησαν με 6-2.

Η αναμέτρηση της Ίντερ με την Κροτόνε ήταν η πρώτη χρονικά για το 2021 στο ιταλικό πρωτάθλημα και οι νερατζούρι κατάφεραν να μπουν με το δεξί στη νέα χρονιά αφού επικράτησαν με 6-2.

Βέβαια τα πράγματα δεν ήταν εύκολα για αυτούς αφού για μία ακόμα φορά η άμυνά τους δεν ενέπνεε σιγουριά. Ο Τζανελάτο κατάφερε να δώσει το προβάδισμα στην Κροτόνε μόλις στο 12', αλλά ο Λαουτάρο Μαρτίνεζ στο 20' φρόντισε να κάνει το 1-1.

Μάλιστα έντεκα λεπτά αργότερα οι παίκτες του Κόντε πήραν το προβάδισμα μετά από αυτογκόλ του Μαρόνε, όμως η Κροτόνε δεν είχε παραδώσει τα όπλα και έκανε το 2-2 με τον Γκόλεμιτς στο 36'.

Αυτό ήταν και στο σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Το δεύτερο 45λεπτο ήταν μια εντελώς διαφορετική ιστορία. Το δίδυμο των Μαρτίνεζ και Λουκάκου με τρία γκολ μέσα σε είκοσι λεπτά καθάρισε την υπόθεση νίκη με τον Χακίμι να διαμορφώνει το τελικό 6-2 στο 87'.

Ιντερ: Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Μπαστόνι (81' Μπαστόνι), Χακίμι, Μπαρέλα (70' Γκαρλιαρντίνι), Μπρόζοβιτς, Βιδάλ (46' Σένσι), Γιανγκ (75' Νταρμιάν), Λουκάκου (75' Πέρισιτς), Μαρτίνες

Κροτόνε: Κόρντατζ, Μαρόνε, Γκόλεμιτς (85' Τζίτζι), Λουπέρτο (70' Μαγκαλάν) Περέιρα, Μολίνα (85' Μολίνα), Τζανελάτο, Ενρίκε, Ρέκα, Ριβιέρ (62' Σίμι), Μεσίας (86' Ρόγιας)

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Ίντερ - Κροτόνε 6-2 (20', 57', 78' Μαρτίνεζ, 31' αυτ. Μαρόνε, 64' Λουκάκου, 87' Χακίμι / 12' Ζανελάτο, 36' Γκόλεμιτς

16:00 Αταλάντα - Σασουόλο

16:00 Κάλιαρι - Νάπολι

16:00 Πάρμα - Τορίνο

16:00 Ρόμα - Σαμπντόρια

16:00 Σπέτσια - Βερόνα

16:00 Τζένοα - Λάτσιο

16:00 Φιορεντίνα - Μπολόνια

19:00 Μπενεβέντο - Μίλαν