SERIE A

Ίντερ - Μίλαν 1-2: Ο Γκάμπια έβαψε ροσονέρο το ντέρμπι με άπιαστη κεφαλιά στο 89'

AC Milan's Matteo Gabbia, centre, celebrates after scoring his side's second goal during the Serie A soccer match between Inter Milan and AC Milan at the San Siro stadium in Milan, Italy, Sunday, Sept.22, 2024. (AP Photo/Luca Bruno) @2024 LUCA BRUNO/

Το πρώτο φετινό Derby della Madonnina βάφτηκε ροσονέρο, με την Μίλαν να επικρατεί με 2-1 της Ίντερ χάρη σε γκολ του Γκάμπια στο 89ο λεπτό και να δίνει τέλος στο σερί των έξι ηττών που μετρούσε απέναντι στη συμπολίτισσα.

Η Μίλαν είναι ξανά εδώ! Μετά από έξι σερί επιτυχίες της Ίντερ στο Derby della Madonnina ήρθε ξανά η σειρά των ροσονέρι να πανηγυρίσουν σε μονομαχία των δύο μεγάλων ποδοσφαιρικών εκπροσώπων του Μιλάνου, με την ομάδα του Πάουλο Φονσέκα να θριαμβεύει με 2-1 το βράδυ της Κυριακής (22/9) στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Serie A.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 10ο λεπτό με τον Πούλισικ, οι νερατζούρι του Σιμόνε Ιντζάγκι απάντησαν στο 28' με τον Ντιμάρκο και στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι έγινε συναρπαστικό, με την μπίλια να κάθεται τελικά στο μαύρο και στο κόκκινο.

Τότε που ο Ρέιντερς εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά στο 89' και ο Γκάμπια εκτέλεσε με κεφαλιά τον Ζόμερ, για χαρίσει ένα τρίποντο στην ομάδα του που την έφερε ισόβαθμη με την Ίντερ και το οποίο υπέγραψε την πρώτη της επιτυχία σε ντέρμπι του Μιλάνου μετά από τις 3 Σεπτεμβρίου 2022.

Το ματς

Η Μίλαν μπήκε καλύτερα στο ματς και αφού πρώτα απείλησε με τους Μοράτα (6') και Πούλισικ (7') βρήκε το γκολ με τη συμπλήρωση 10 λεπτών, με τον Πούλισικ να εφορμεί προς τη μεγάλη περιοχή της Ίντερ με υπέροχη ατομική ενέργεια και να νικάει με ψύχραιμο πλασέ τον Ζόμερ (0-1).

Μετά το πρώτο 15λεπτο η Ίντερ άρχισε να ισορροπεί και δεν άργησε να βρει την ισοφάριση, με τον Μαρτίνες να τροφοδοτεί με πανέξυπνη πάσα τον Ντιμάρκο και εκείνον να εκτελεί τον Μενιάν με διαγώνιο αριστερό σουτ εντός περιοχής (1-1).

Στο 42ο λεπτό οι πρωταθλητές Ιταλίας άγγιξαν την ανατροπή αλλά ο Μενιάν πραγματοποίησε φανταστική επέμβαση σε σουτ του Τουράμ, με το φινάλε του πρώτου μέρους να βρίσκει τις δύο ομάδες σε απόλυτη ισορροπία.

Η έναρξη του δευτέρου μέρους βρήκε τον Ζόμερ να αντιδράει εξαιρετικά στο σουτ του Λεάο ενώ στο 65ο λεπτό το ντέρμπι πήρε φωτιά όταν ο διαιτητής Μαριάνι έδειξε την άσπρη βούλα υπέρ της Μίλαν για χέρι του Μαρτίνες, για να πάρει όμως πίσω την απόφασή του βλέποντας τη φάση στο μόνιτορ έπειτα από προτροπή του VAR.

Ακολούθησε μία σημαντική επέμβαση του Μενιάν σε γυριστό σουτ του Μαρτίνες (72') και δύο μεγάλες ευκαιρίες της Μίλαν με τους Λεάο (απέκρουσε ο Ζόμερ στο 75') και Έιμπραχαμ (η μπάλα ελάχιστα άουτ από το κοντινό πλασέ του στο 78'), με το ματς να μπαίνει στην τελική ευθεία και τους ροσονέρι να πετυχαίνουν το μεγάλο χτύπημα στην αντίπαλό τους.

Αυτό ήρθε στο 89ο λεπτό, με τον Ρέιντερς να εκτελεί φάουλ από τα δεξιά και τον Γκάμπια να πετάγεται πρώτος στην πορεία της μπάλας, για να πάρει την καρφωτή κεφαλιά και να εκτελέσει τον Ζόμερ (1-2), υπογράφοντας έτσι την πρώτη νίκη της Μίλαν επί της συμπολίτισσάς της μετά από έξι διαδοχικές ήττες στο πρωτάθλημα.

• ΙΝΤΕΡ: Ζόμερ, Παβάρ, Ατσέρμπι, Μπαστόνι (82' Αουγκούστο), Ντάμφρις (63' Νταρμιάν), Μπαρέλα (74' Ζιελίνσκι), Τσαλχάνογλου (63' Ασλάνι), Μικίταριαν (63' Φρατέζι), Ντιμάρκο, Μαρτίνες, Τουράμ
  • ΜΙΛΑΝ: Μενιάν, Έμερσον, Γκάμπια, Τομόρι, Ερναντέζ, Πούλισικ (78' Οκαφόρ), Ρέιντερς, Φοφανά, Λεάο, Έιμπραχαμ, Μοράτα (78' Λόφτους-Τσικ)

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

• Κάλιαρι - Έμπολι 0-2 (33' Κολόμπο, 49' Εσπόζιτο)
  • Βερόνα - Τορίνο 2-3 (12' Κάστανος, 90+3' Μοσκέρα / 10' Σανάμπρια, 33' Σαπάτα, 79' Άνταμς)
  • Βενέτσια - Τζένοα 2-0 (63' Μπούσιο, 85' Πογιάνπαλο)
  • Γιουβέντους - Νάπολι 0-0
  • Λέτσε - Πάρμα 2-2 (32' Ντόργκου, 59' Κρστόβιτς / 90+3' Άλμκβιστ, 90+5' Αϊνό)
  • Φιορεντίνα - Λάτσιο 2-1 (49' πεν, 90' πεν. Γκούντμουντσον / 41' Χίλα)
  • Μόντσα - Μπολόνια 1-2 (43' Τζούριτς - 24' Ουρμπάνσκι, 80' Κάστρο)
  • Ρόμα - Ουντινέζε 3-0 (19' Ντόβμπικ, 49' Ντιμπάλα, 70' Μπαλντάντζι)
  • Ίντερ - Μίλαν 1-2 (28' Ντιμάρκο / 10' Πούλισικ, 89' Γκάμπια)
  • 23/9 21:45 Αταλάντα - Κόμο