Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΙΩΝΙΚΟΣ

Ιωνικός-ΑΕΚ 1-5

ΑΕΚ ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΟ

Η ΑΕΚ πέρασε και από την Νίκαια με 5-1 και σε συνδυασμό με την ήττα του Παναθηναϊκού εξασφάλισε την δεύτερη προνομιούχο θέση που οδηγεί στα σαλόνια του Τσάμπιονς Λιγκ

Δύο γκολ ο Λυμπερόπουλος (74', +90') που έφτασε τα 18 και ετοιμάζεται να χρισθεί πρώτος σκόρερ της κατηγορίας, δύο ο Καμπάνταης (62', 90') και ένα ο Καφές (22'). Για τον Ιωνικό ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1 ο Ονουάτσι (34').
Oι συνθέσεις των ομάδων
Ιωνικός (Γιάννης Χατζηνικολάου):Ραμίρες, Κοτίτσας (87΄ Κωλέτσης), Φαμπίνιο (75΄ Μακόρ), Μελαμπανιάκης (65΄ Κακαρας), Γκούτμαν, Σωτήρχος, Ουκάρ, Κιμπικούλα, Μπαστιανίνι, Παβιό, Ονουάτσι

ΑΕΚ (Λορένσο Σέρα Φερέρ): Σορεντίνο, Παπασταθόπουλος, Τσιρίλο, Παουτάσο (81΄ Τόζερ), Τζιωρτζιόπουλος (9΄ Λάκης), Έμερσον, Καφές, Ζούλιο Σέζαρ (81΄ Ιβιτς), Μαντούκα, Λυμπερόπουλος, Καμπάνταης
Με μια ματιά
Η ΑΕΚ ξεκίνησε επιθετικά το παιχνίδι χωρίς όμως να βρίσκει τον διάδρομο για να απειλείσει την εστία του Ραμίρεζ.

Το μονότονο σκηνικό συνεχίστηκε μέχρι το 22ο λεπτό, όταν και ο Λυμπερόπουλος άνοιξε πολύ ωραία στην αριστερή πλευρά για τον Μαντούκα, ο τελευταίος έκανε την γλυκιά σέντρα για το κεφάλι του Καφέ μέσα στην περιοχή, με τον έμπειρο αμυντικό μέσο να πετυχαίνει το πρώτο του τέρμα με την κιτρινόμαυρη φανέλα.

Ο ρυθμός της ΑΕΚ μετά το γκολ έπεσε αισθητά με αποτέλεσμα να το εκμεταλλευθούν οι γηπεδούχοι που ισοφάρισαν στο 14' με τον Ονουάτσι μετά από φάση διαρκείας στα καρά του Σορεντίνο.

Στην επανάληψη οι ποδοσφαιριστές του Φερέρ μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν το παιχνίδι και τα κατάφεραν με χαρακτηριστική άνεση. Στο 62' ο Λεωνίδας Καμπάνταης που συνδυάστηκε έξοχα με τον Τσιρίλο και μετά από κεφαλιά-πάσα του Ιταλού, έστειλε με διαγώνιο σουτ τη μπάλα στα δίχτυα του Ραμίρες.

Τη νίκη της "Ενωσης" σφράγισε ο Νίκος Λυμπερόπουλος με κεφαλιά μετά από σέντρα του Μαντούκα στο 74΄. Το ματς ολοκληρώθηκε με 1-5, αφού στο 90΄ ο Καμπάνταης και στις καθυστερήσεις ο Λυμπερόπουλος (έφτασε τα 18 γκολ φέτος) έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του "Δικέφαλου".
Συνέντευξη Τύπου
Γιάννης Χατζηνικολάου: " Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ για τη νίκη. Στο δεύτερο ημίχρονο κυρίως ήταν πάρα πολύ καλή. Κέρδισε δίκαια. Μόλις δεχθήκαμε το δεύτερο γκολ δεν μπορούσαμε να αντιδράσουμε γρήγορα και μετά ήρθε αυτή η εικόνα που ήρθε".

Λορένσο Σέρα Φερέρ: " Ήταν ένα παιχνίδι ιδιαίτερα ψυχαγωγικό και ο αντίπαλός μας ήταν αξιοπρεπής. Και θέλω να το τονίσω αυτό. Πάντα είχαν ένα ηθικό αξιοπρεπές και παρά την κατάσταση στην οποία βρίσκονται κοίταξαν την ΑΕΚ στα μάτια. Όμως εμείς είχαμε μια ανωτερότητα. Όταν στο πρώτο ημίχρονο βάλαμε το γκολ, πιθανόν να χαλαρώσαμε. Αλλά στο δεύτερο ημίχρονο επιστρέψαμε σε κάποιες αντιλήψεις που δεν πρέπει να εγκαταλείπουμε. Κάναμε ευκαιρίες και γκολ ώστε το κοινό να ψυχαγωγηθεί. Στα δύο τελευταία παιχνίδια βάλαμε 10 γκολ και αυτή είναι μια ικανοποίηση για μένα, γιατί είναι πάντα η ιδέα που προσπαθώ να μεταδώσω στους παίκτες μου. Να μην αμυνόμαστε χωρίς να κοιτάμε το αντίπαλο τέρμα.

Το να είμαστε στις δύο πρώτες θέσεις ήταν μέσα στους στόχους της περιόδου, από την αρχή. Είναι ένα πρωτάθλημα που ακόμα δεν έχει ολοκληρωθεί, αλλά τώρα που λείπουν δύο αγωνιστικές, το να είμαστε εννιά βαθμούς μπροστά από τον Παναθηναϊκό, είναι ένα γεγονός σημαντικό. Αυτό που με ικανοποιεί πολύ είναι πως η ομάδα μας έχει πετύχει τα περισσότερα γκολ. Είναι μια ηθική ικανοποίηση. Πρέπει όμως να περιμένουμε να τελειώσει το πρωτάθλημα. Είμαστε ικανοποιημένοι που τερματίσαμε με τόσο πειστικό τρόπο, τις τελευταίες εβδομάδες, στη δεύτερη θέση, όμως τώρα κοιτάμε πιο ψηλά

".

* Σύμφωνα με το ιατρικό τιμ της Ένωσης, ο Στάυρος Τζιωρτζιόπουλος που τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε στο 9ο λεπτό θα παραμείνει εκτός δράσης για 4-6 εβδομάδες.
Το Live του αγώνα
Η 11άδα των γηπεδούχων Ιωνικός
(Γιάννης Χατζηνικολάου): Ραμίρεζ, Κοτίτσας, Φαμπίνιο, Μελαμπιανάκης, Γκούτμαν, Σωτήρχος, Ούκαρ, Κιμπικούλα, Μπαστιανίνι, Πάβιο, Ονουάτσι
Η 11άδα των φιλοξενούμενων ΑΕΚ
(Λορένσο Σέρα Φερέρ): Σορεντίνο, Καφές, Τσιρίλο, Μαντούκα, Παουτάσο, Τζιωρτζιόπουλος, Παπασταθόπουλος, Έμερσον, Λυμπερόπουλος, Καμπάνταης, Σέζαρ
1' Έναρξη αγώνα
5' Ευκαιρία ΑΕΚ
Σουτ του Μαντούκα μέσα από την περιοχή, απέκρουσε ο Ραμίρεζ
7' Τραυματισμός ΑΕΚ Τζιωρτζιόπουλος
7' Ευκαιρία Ιωνικός
Δυνατό σουτ του Μπαστιανίνι, σε κόρνερ ο Σορεντίνο
9' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Λάκης στη θέση του Τζιωρτζιόπουλου
22' Γκολ ΑΕΚ Καφές
Σέντρα του Μαντούκα από τα αριστερά και με κεφαλιά ο Καφές το 1-0
30' Ευκαιρία Ιωνικός
Σουτ του Φάμπιο έξω από την περιοχή, εντυπωσιακή απέκρουση του Σορεντίνο σε κόρνερ
33' Γκολ Ιωνικός Ονουάτσι
Ο Ονουάτσι μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ και ο Σορεντίνο έδωξε, σύγχυση μέσα στην περιοχή, ο Μπαστιανίνι έγινε κάτοχος της μπάλας με κεφαλιά πήγε να κρεμάσει τον Σορεντίνο που έδιωξε, αλλά ο Ονουάτσι με νέο σουτ έκανε το 1-1.
37' Ευκαιρία ΑΕΚ
Σέντρα του Σέζαρ, ο Μαντούκα την κεφαλιά, ο Ραμίρεζ διώχνει σε κόρνερ
38' Κίτρινη κάρτα Ιωνικός Φαμπίνιο
45' Έναρξη καθυστερήσεων
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
48' Ευκαιρία ΑΕΚ
Σέντρα του Παουτάσο, κεφαλιά του Καμπάνταη ο Ραμίρεζ διώχνει πλάγια
50' Κίτρινη κάρτα Ιωνικός Μπαστιανίνι
50' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Λυμπερόπουλος
51' Ευκαιρία ΑΕΚ
Εκτέλεση φάουλ του Λυμπερόπουλου, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ
54' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Τσιρίλο
63' Γκολ ΑΕΚ Καμπάνταης
Καμπάνταης και Τσιρίλο παίζουν το ένα - δύο με αποδέκτη τον πρώτο που κάνει το σουτ και γράφει το 1-2
64' Αλλαγή παίκτη Ιωνικός
Κακάρας στη θέση του Μελαμπιανάκη
68' Ευκαιρία ΑΕΚ
Γυριστό σουτ του Λυμπερόπουλου μέσα από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ
74' Γκολ ΑΕΚ Λυμπερόπουλος
Σέντρα του Μαντούκα από τα δεξία και ο Λυμπερόπουλος με κεφαλιά κάνει το 3-1 και πετυχαίνει το 17ο τέρμα του
75' Αλλαγή παίκτη Ιωνικός
Μακόρ στη θέση του Φαμπίνιο
76' Δοκάρι ΑΕΚ
Ο Μαντούκα πιάνει ένα δυνατό σουτ με το αριστερό και η μπάλα χτυπάει στη συμβολή των δοκαριών
77' Ευκαιρία Ιωνικός
Αντεπίθεση του Ιωνικού, ο Ονουάτσι πλασάρει άστοχα
81' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ίβιτς στη θέση του Σέζαρ
Τόζερ στη θέση του Παουτάσο
88' Αλλαγή παίκτη Ιωνικός
Κωλέτσης στη θέση του Κοτίτσα
90' Έναρξη καθυστερήσεων
90' Γκολ ΑΕΚ Καμπάνταης
Καταπληκτική μπαλιά του Τόζερ και ο Καμπάνταης με σουτ έκανε το 4-1
92' Γκολ ΑΕΚ Λυμπερόπουλος
Μπαλιά του Τόζερ, μπέρδεμα στην άμυνα του Ιωνικού, ο Λυμπερόπουλος πετάγεται και κάνει το 5-1, 18ο γκολ για τον άσο της ΑΕΚ