Ο Εργοτέλης έκανε ένα πολύ σημαντικό βήμα για τη σωτηρία του την ώρα που ο Ιωνικός ατενίζει δυσοίωνα το μέλλον του

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αουγκούστο Ινάσιο): Ραμίρες, Οφρυδόπουλος, Ζαβάνιο (67΄ Μελαμπιανάκης), Ντα Κόστα, Γκούτμαν, Λετιέρι (46΄ Μπαστιανίνι), Ουκάρ, Νατσούρας, Παβιό, Φανγκουέιρο, Ονουάτσι
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκος Καραγεωργίου):Πόζα, Χίμπλινγκερ, Κορδονούρης, Μελισσάς (71΄ Κεφαλούκος), Ίαστσουκ (74΄ Φραγκουλάκης), Τζούνιορ, Κένεντι, Χατζί, Μιλάντιν, Ογκνιένοβιτς (81΄ Θάνος), Τάσιτς

Διαιτητής: Ζωγράφος (Αθηνών)
Κίτρινες:Χατζί, Γκούτμαν - Ογκνιένοβιτς
Κόκκινες:Γκούτμαν

td> Με μια ματιά

Τρεις πολύτιμους βαθμούς κατέκτησε ο Εργοτέλης, που νίκησε 3-1 τον Ιωνικό στο γήπεδο της Νεάπολης, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας. Τα γκολ για την ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου πέτυχαν οι Ογκνιένοβιτς (33΄), Ζούνιορ (75΄), Χατζί (85΄), ενώ για τους γηπεδούχους είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Νατσούρας στο 67΄.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν υπό τον απόλυτο έλεγχό τους τον αγώνα στο πρώτο ημίχρονο. Με κορυφαίο τον Πέριτσα Ογκνιένοβιτς, που πραγματοποίησε εντυπωσιακό ντεμπούτο, δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες και στο 33΄ βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα. Μετά από εξαιρετικό συνδυασμό, ο Ογκνιένοβιτς βρέθηκε σε θέση βολής και πλάσαρε ψύχραιμα για να γράψει το 0-1. Νωρίτερα, μόλις στο 7ο λεπτό, ο Ραμίρες είχε αποκρούσει εντυπωσιακά την κεφαλιά του Μελισσά.

Στο β΄ ημίχρονο ο Ιωνικός δεν είχε άλλη επιλογή παρά να βγει μπροστά κι αυτό είχε ως αποτέλεσμα να γίνει πολύ πιο θεαματικό το ματς. Στο 48΄ ένα σουτ του Ντα Κόστα έφυγε ελάχιστα άουτ, ενώ στο 59΄ ο Πορτογάλος με απευθείας φάουλ "τράνταξε" το οριζόντιο δοκάρι του Πόζα.

Στην αντεπίθεση, ο Ογκνιένοβιτς τροφοδότησε με εξαιρετική ασίστ τον Μελισσά, που πλάσαρε τον Ραμίρες, αλλά είδε τη μπάλα να αποκρούεται από το δοκάρι! Στο 67ο λεπτό, ο Ιωνικός ισοφάρισε, όταν από κόρνερ του Φανγκουέιρο ο Νατσούρας σηκώθηκε πιο ψηλά από τους αμυντικούς του Εργοτέλη και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο Εργοτέλης όμως κατάφερε να απαντήσει πολύ γρήγορα και στο 75΄ ο Ογκνιένοβιτς σέντραρε από δεξιά και ο Ζούνιορ με κεφαλιά έδωσε ξανά το «πάνω χέρι» τους φιλοξενούμενους. Ενα λεπτό μετά το γκολ, ο Πόζα απέκρουσε δύσκολα το φάουλ του Ντα Κόστα και από το κόρνερ (που εκτέλεσε πάλι ο Πορτογάλος), ο Τάσιτς λίγο έλειψε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Αυτές οι δύο ευκαιρίες ήταν και το "κύκνειο άσμα" για τον Ιωνικό, που δεν είχε πλέον τα ψυχικά αποθέματα να κυνηγήσει κάτι καλύτερο κι έτσι γνώρισε την ήττα σ΄ένα ματς που μάλλον αποτέλεσε την τελευταία του ευκαιρία για παραμονή. Τη πρώτη εκτός έδρας νίκη του Εργοτέλη στο εφετινό πρωτάθλημα "σφράγισε" ο Αλτίν Χατζί με εκπληκτικό απευθείας φάουλ στο 85΄.

td> Όλα τα λεφτά...

O νεοαποκτηθής παίκτης του Εργοτέλη, ο Ογκνιένοβιτς, ο οποίος έχει περάσει και από την Ρεάλ, πέτυχε ένα γκολ, δημιούργησε κάποιες φάσεις και άφησε πολλές υποσχέσςεις για το μέλλον.
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...

Την νέα κακή εμφάνιση του Ιωνικού, ο οποίος παραπαίει στο πρωτάθλημα και αφού δεν νίκησε ούτε την προτελευταία ομάδα στην έδρα του, δεν φαίνεται κάποιο φως στο τούνελ της σωτηρίας.
td> To Live του αγώνα...
Συνθέσεις ομάδων
Ιωνικός (Ινάσιο): Ραμίρεζ, Οφρυδόπουλος, Ζαβάνιο, Ντα Κόστα, Γκούτμαν, Λετιέρι, Ουκάρ, Νατσούρας, Παβιό, Φανγκουέιρο, Ονουάτσι,

Εργοτέλης (Καραγεωργίου):Πόζα, Χίμπλινγκερ, Κορδονούρης, Μελισσάς,Ίαντσουκ,Τζούνιορ, Κένεντι, Χατζί, Μιλάντιν, Ογκνιένοβιτς, Τόσιτς,

Διαιτητής:Ζωγράφος

1' Έναρξη αγώνα
5' Σχόλιο
Χωρίς καμία καλή στιγμή το πρώτο πεντάλεπτο, με τις δύο ομάδες να ψάχνονται ακόμη στον αγωνιστικό χώρο.
10' Κόρνερ Εργοτέλης
10' Κεφαλιά Εργοτέλης Μελισσάς
Μετά το κόρνερ ο Μελισσάς έπιασε την κεφαλιά με τον Ραμίρεζ να αποκρούει εντυπωσιακά στην πρώτη καλή φάση του αγώνα.
17' Κόρνερ Εργοτέλης
Βγαίνει ο Ραμίρεζ, χάνει τη μπάλα, αλλά έχει προηγηθεί επιθετικό φάουλ.
18' Σχόλιο
Πλησιάζοντας το εικοσάλεπτο, ο Ιωνικός είναι αυτός που προσπαθεί να ελέγξει το παιχνίδι, αλλά ο Εργοτέλης στέκεται πολύ καλά, όντας και πιο απειλητικός από τους γηπεδούχους όποτε αποφασίζει να βγει μπροστά.
27' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης Ίαντσουκ
30' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης Κορδονούρης
31' Γκολ Εργοτέλης Ογκνιένοβιτς
Ο νεοαποκτηθείς Ογκνιένοβιτς μετά από έναν πολύ όμορφο ομαδικό συνδυασμό των Κρητικών, ήταν ο τελικός αποδέκτης και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για να πετύχει το πρώτο του γκολ με τους "κιτρινόμαυρους".
35' Σχόλιο
Ο Ιωνικός με σπασμωδικές κινήσεις προσπαθεί να αντιδράσει, αλλά ο Εργοτέλης είναι πολύ καλά στημένος στον αγωνιστικό χώρο.
40' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης Χατζί
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Ιωνικός
Ο Μπαστιανίνι στη θέση του Λετιέρι
49' Κόρνερ Εργοτέλης
Γεμίζει ο Χάτζι, ο Ραμίρεζ μαζεύει για μια ακόμα φορά δείχνοντας πολύ καλά στοιχεία.
50' Κόρνερ Ιωνικός
Σουτ του Ντα Κόστα από το ύψος της περιοχής, η μπάλα άουτ.
50' Σχόλιο
Μεγάλο το ενδιαφέρον στο παιχνίδι με τον Ιωνικό να πρέπει οπωσδήποτς να αντιδράσει και τον Εργοτέλη να είναι πολύ επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις. Για την ώρα, κλέβουν τις εντυπώσεις οι "καινούριοι" Ραμίρεζ του Ιωνικού και Ογκνιένοβιτς του Εργοτέλη.
55' Φάουλ Εργοτέλης
Ο Παβιό εκτελεί από πολύ μακρυά αλλά η μπάλα κοντράρει στο τείχος.
59' Δοκάρι Ιωνικός Ντα Κόστα
Σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντα Κόστα η μπάλα εξοστρακλιστηκε στο δοκάρι του Πόζα.
60' Δοκάρι Εργοτέλης Μελισσάς
Στην αντεπίθεση δοκάρι και για τον Εργοτέλη με τον Μελισσά να δέχεται την πάσα του Ογκνιένοβιτς
63' Σχόλιο
Άγρια ομορφιά έχει αποκτήσει το παιχνίδι, το οποίο έχει αρχίσει να ανοίγει αρκετά ως προς τον ρυθμό του με τον Ιωνικό να μην έχει άλλη επιλογή και τον Εργοτέλη να καραδοκεί.
64' Ευκαιρία Ιωνικός Ονουάτσι
Σουτ του Ονουάτσι η μπάλα κοντράρει στα σώματα και περνάει κόρνερ.
66' Γκολ Ιωνικός Νατσούρας
Μετά από κόρνερ του Φανγκουέιρο, ο Νατσούρας πηδάει πιο ψηλά από όλους και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.
67' Σχόλιο
Συναρπαστικό το παιχνίδι, παίρνει νέα τροπή και η συνέχεια αναμένεται με εξαιρετικό ενδιαφέρον.
67' Αλλαγή παίκτη Ιωνικός
Ο Μελαμπιανάκης στη θέση του Ζαβάνιο.
71' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ο Κεφαλλούκος στη θέση του Μελισσά.
73' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ο Φραγκουλάκης στη θέση του Ίαντσουκ
75' Γκολ Εργοτέλης Τζούνιορ
Ο Τζούνιορ με κεφαλιά παγώνει για δεύτερη φορά τη Νίκαια.
76' Σχόλιο
Ο Ιωνικός που δεν μπορούσε να κάνει και αλλιώς, βγήκε μπροστά αλλά ο Εργοτέλης ήταν πάντα επικίνδυνος και το απέδειξε.
76' Ευκαιρία Ιωνικός Ντα Κόστα
Απευθείας εκτέλεση του Πορτογάλου, σε κόρνερ δύσκολα ο Πόζα.
80' Αλλαγή παίκτη Ιωνικός
Ο Φαμπίνιο στη θέση του Ουκάρ.
81' Κόρνερ Ιωνικός
Νέο κόρνερ για τον Ιωνικό, παραλίγο αυτογκόλ και νέο κόρνερ.
Μετά το κόρνερ οι Νικαιώτες κερδίζουν νέο φάουλ έξω από την περιοχή.
81' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ο Θάνος στη θέση του Ογκνιένοβιτς.
81' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης Ογκνιένοβιτς
83' Κίτρινη κάρτα Ιωνικός Γκούτμαν
85' Γκολ Εργοτέλης Χατζί
Με εκπληκτικό απευθείας κτύπημα φάουλ, ο σπεσιαλίστας Χατζί κλειδώνει το ματς.
91' Κόκκινη κάρτα Ιωνικός Γκούτμαν