ΙΩΝΙΚΟΣ

Ιωνικός-ΟΦΗ 0-2

Ιωνικός-ΟΦΗ

Ο ΟΦΗ "βύθισε" ακόμα περισσότερο τον Ιωνικό, τον οποίο και νίκησε με 2-0 μέσα στη Νεάπολη

td> Οι συνθέσεις των ομάδων
Ιωνικός (Αουγκούστο Ινάσιο): Μπεντενίκ, Παχουέλο, Οφρυδόπουλος, Πουλόπουλος, Ζαβάνιο, Μακόρ, Βουρεξάκης (84' Γκούτμαν), Λετιέρι (75' Ρεμπέλο Λόπες), Ουκάρ (62' Ντα Κόστα), Νατσούρας, Ονουάτσι.

ΟΦΗ (Ράινερ Μάουρερ): Σηφάκης, Ουέλινγκτον, Μπελεβώνης (80' Οφορίκουε), Πίτσος, Ντρούλιτς, Νουαφόρ, Ισά, Ρουμπάκης (58' Σιλά), Σφακιανάκης, Κωνσταντινίδης (63' Δέντσας), Κουνενάκης.

Διαιτητής: Κοντογιαννίδης (Ξάνθης)

Βοηθοί: Μπερσής (Αρκαδίας), Τσούκας (Αρκαδίας)

Κίτρινες κάρτες: Πουλόπουλος, Ουκάρ (Ιωνικός), Ρουμπάκης, Κωνσταντινίδης, Ντρούλιτς, Ουέλινγκτον, Σφακιανάκης (ΟΦΗ)

Κόκκινες κάρτες: Ντρούλιτα (ΟΦΗ, δύο κίτρινες κάρτες)
td> Με μια ματιά
Τη δεύτερη συνεχή νίκη του σημείωσε ο ΟΦΗ, ο οποίος επικράτησε 2-0 του Ιωνικού στη Νεάπολη. Τα τέρματα που χάρισαν το "τρίποντο" στους Κρήτες σημείωσαν ο Ντα Κόστα με αυτογκόλ στο 70' και ο Σφακιανάκης στο 89', με αποτέλεσμα οι Νικαιώτες να μείνουν για ακόμα μια εβδομάδα χωρίς νίκη. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Ιωνικός πήρε για τελευταία φορά τους τρεις βαθμούς στο πρωτάθλημα στις 10 Σεπτεμβρίου απέναντι στον Απόλλωνα Καλαμαριάς (1-0).

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη καλή στιγμή του αγώνα στο 17', όταν ο Παχουέλο έκανε τη σέντρα και ο Οφρυδόπουλος έπιασε ένα ψαλιδάκι, υποχρεώνοντας τον Σηφάκη σε δύσκολη επέμβαση προκειμένου να διατηρήσει ανέπαφη την εστία του.

Οκτώ λεπτά αργότερα ο Ιωνικός άγγιξε το γκολ, όταν το πλασέ του Ονουάτσι από κοντά έστειλε την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του ΟΦΗ. Οι Κρήτες απάντησαν στις ευκαιρίες στο 30', όταν το σουτ του Σφακιανάκη απέκρουσε εντυπωσιακά ο Μπεντενίκ. Στο 40' ο Ιωνικός είχε άλλη μια ευκαιρία με τον Μακόρ, αλλά η μπάλα από το φάουλ του Λιβεριανού έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σηφάκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν σημειώθηκαν αξιόλογες φάσεις μέχρι το 70', όταν ο ΟΦΗ άνοιξε το σκορ. Ο Ντρούλιτς εκτέλεσε φάουλ προς την περιοχή του Ιωνικού, όπου ο Ντα Κόστα προσπάθησε να διώξει με κεφαλιά, όμως δεν βρήκε σωστά την μπάλα με αποτέλεσμα αυτή να πάρει διαφορετική τροχιά και να καταλήξει στο βάθος της εστίας του Μπεντενίκ.

Αμέσως ο Πορτογάλος προσπάθησε να εξιλεωθεί για το αυτογκόλ, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε ένα λεπτό αργότερα σταμάτησε στο δοκάρι του Σηφάκη.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση, ενώ στο 88' ο ΟΦΗ έμεινε με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Ντρούλιτς με δεύτερη κίτρινη. Όμως, ένα λεπτό αργότερα ο Σφακιανάκης είδε εκτός θέσης τον Μπεντενίκ και με ένα μακρινό σουτ "σφράγισε" τη νίκη του ΟΦΗ.
td> Όλα τα λεφτά...
Η γκολάρα του Σφακιανάκη...
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Ο Ιωνικός παραπαίει... Ούτε ο νέος προπονητής φαίνεται να μπορεί να κάνει κάτι. Ο Χρήστος Κανελλάκης περιμένει πως και πως τις μετεγγραφές του Γενάρη, καθώς αν η ομάδα δεν ενισχυθεί, δεν πρόκειται να παραμείνει στα "μεγάλα σαλόνια".
td> To Live του αγώνα...
90'+4': Τέλος του αγώνα. Ιωνικός-ΟΦΗ 0-2.

89: ΓΚΟΛ! Ιωνικός-ΟΦΗ 0-2! Εκπληκτικό γκολ του Σφακιανάκη από μακρινή απόσταση.

88':

Κίτρινη κάρτα ο Σφακιανάκης.

88': Με δέκα παίκτες ο ΟΦΗ, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Ντρούλιτς.

84':

Τρίτη αλλαγή για τον Ιωνικό. Ο Γκούτμαν πήρε τη θέση του Βουρεξάκη.

80': Τρίτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Οφορίκουε αντικατέστησε τον Μπελεβώνη.

75': Ο Ρεμπέλο Λόπες αντικατέστησε τον Λετιέρι.

71': Μεγάλη ευκαιρία για τον Ιωνικό, αλλά το σουτ του Ντα Κόστα βρήκε το δοκάρι.

70': ΓΚΟΛ! Ιωνικός-ΟΦΗ 0-1! Αυτογκόλ του Ντα Κόστα, που προσπάθησε να απομακρύνει την μπάλα με κεφαλιά σε εκτέλεση φάουλ του Ντρούλιτς και ο ΟΦΗ προηγείται στο σκορ.

68':

Κίτρινη κάρτα στον Ουέλινγκτον.

65': Κίτρινη κάρτα στον Ντρούλιτς.

63': Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Δέντσας πήρε τη θέση του τραυματία Κωνσταντινίδη.

62': Ο Ντα Κόστα αντικατέστησε τον Ουκάρ.

58': Ο Σιλά πήρε τη θέση του Ρουμπάκη.

55': Το δεύτερο μέρος δεν έχει κάτι το αξιοσημείωτο μέχρι στιγμής.

47': Κίτρινη κάρτα στον Κωνσταντινίδη.

46': Έναρξη της επανάληψης.

45'+2': Τέλος πρώτου μέρους. Ιωνικός-ΟΦΗ 0-0.

45': Κίτρινη κάρτα στον Ουκάρ.

44':
Δεν μέτρησε ως οφσάιντ γκολ που πέτυχε ο Νουαφόρ.

40': Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μακόρ, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σηφάκη.

35': Το παιχνίδι έχει ρυθμό, αλλά γκολ δεν έχει μπει ακόμα...

30': Ο Σφακιανάκης σούταρε, αλλά ο Μπεντενίκ μπλόκαρε την μπάλα.

28': Κίτρινη κάρτα στον Πουλόπουλο.

26': Μακόρ και Λετιέρι συνδυάστηκαν άψογα, η μπάλα κατέληξε στον Ονουάτσι, ο οποίος έκανε την προβολή, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

20': Μεγάλη ευκαιρία για τον Ιωνικό... Ο Σηφάκης απέκρουσε εντυπωσιακά ψαλίδι του Οφρυδόπουλου, μετά τη σέντρα του Παχουέλο.

19': Κίτρινη κάρτα στον Ρουμπάκη.

11': Εκτέλεση φάουλ από τον Ζαβάνιο, η μπάλα άουτ.

10': Ο Ιωνικός έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων.

1': Έναρξη του αγώνα στη Νεάπολη.