X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Ιωνικός-ΠΑΟ 0-4

Ρομέρο

Εντυπωσιακός ο Παναθηναϊκός πέρασε από τη Νίκαια επικρατώντας του Ιωνικού με 0-4

Οι παίκτες του Μουνιόθ (που δικαιώθηκε για τις επιλογές του στο αρχικό σχήμα, αφού ξεκούρασε αρκετούς βασικούς) πετυχαίνοντας όπως και στο Περιστέρι γρήγορα και εύκολα γκολ έδειξαν ένα άλλο πρόσωπο από αυτό των τελευταίων ημερών ικανοποιώντας κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο (σημείωσαν τρία γκολ) τους οπαδούς του ενόψει της δύσκολης συνέχειας και των αγώνων με τον ΠΑΟΚ (Τετάρτη) για το Κύπελλο και Ξάνθη (Σάββατο) για το πρωτάθλημα.
td> Οι συνθέσεις των ομάδων

Ιωνικός (Α. Ινάσιο): Ραμίρεζ, Κοτίτσας, Κωλέτσης, Παβιό, Πουλόπουλος, Ντα Κόστα, Μελαμπιανάκης, Βουρεξάκης, Γκούτμαν, Ουκάρ, Ονουάτσι.

Παναθηναϊκός (Β. Μουνιόθ): Εμπεντε, Βύντρα, Μόρις (68’ Μπίσκαν), Γκούμας, Σέριτς (27 λ.τρ. Μπόβιο), Τζιόλης, Λεοντίου, Νίνης, Ρομέρο, Τσίγκας (62’ Παπαδόπουλος), Σαλπιγγίδης.

Διαιτητής: Καρατζάς Χ. (Εύβοιας)

Βοηθοί: Τομαράς Σ. (Αιτωλοακαρνανίας)-Χυτήρης Χ. (Κέρκυρας)

Τέταρτος Διαιτητής: Κάκος Α. (Κέρκυρας)

Κίτρινες: Γκούτμαν, Ντα Κόστα / Μπόβιο, Ρομέρο

td> Με μια ματιά
Στο τελευταίο παιχνίδι στο πάγκο του Ιωνικού, ο Αουγκούστο Ινάσιο παρέταξε με αρκετά επιθετικό σχήμα (4-3-3) την ομάδα του κόντρα στον Παναθηναϊκό, παίζοντας το τελευταίο "χαρτί" του συλλόγου στην προσπάθεια παραμονής του στην Σούπερ Λίγκα.

Τα προβλήματα απουσιών συνεχίστηκαν για τους «πράσινους» και αυτή την εβδομάδα αναγκάζοντας τον Βίκτορ Μουνιόθ να παρατάξει νέα ενδεκάδα στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Ιωνικό. Γκούμας, Βύντρα επέστρεψαν στην άμυνα σε σχέση με το παιχνίδι με το Αιγάλεω, ο Τζιόλης πήρε την θέση του Μπόβιο με παρτενέρ τον Λεοντίου ενώ στα άκρα Ρομέρο και Νίνης κέρδισαν θέση βασικού.

Στην επίθεση προτιμήθηκαν οι πιο έτοιμοι Σαλπιγγίδης, Τσίγκας (αφού Παπαδόπουλος και Μάντζιος είχαν ίωση τις δύο προηγούμενες μέρες).Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να παίζουν "ανοικτά" και δίνοντας έναν ωραίο ρυθμό αφού η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω συνεχώς. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να ελέγχουν την κατοχή της μπάλας και να απειλούν περισσότερο την αντίπαλη εστία με δυνατά σουτ που επιχείρησαν οι Τζιόλης (7’) και Νίνης (10’) που δεν είχαν ευτυχή κατάληξη.

Αυτό που επιδίωξαν οι παίκτες του Μουνιόθ δηλαδή το γρήγορο γκολ δεν άργησε να έρθει όταν στο 13’ λεπτό, ο Λεοντίου έδωσε σε φάουλ πάσα στον Ρομέρο, εκείνος "έσκαψε" την μπάλα στην μεγάλη περιοχή, ο Μόρις με άψογο κοντρόλ και σέντρα βρήκε τον Τσίγκα αμαρκάριστο και με δυνατό πλασέ ο επιθετικός του Παναθηναϊκού έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ραμίρεζ.

Οι Νικαιώτες προσπάθησαν να απαντήσουν άμεσα αλλά στάθηκαν άτυχοι, δύο λεπτά αργότερα (15’). Ο Ονουάτσι άλλαξε πολύ ωραία την μπάλα με τον Ντα Κόστα με το Πορτογάλο να βγαίνει σε θέση βολής απέναντι από τον Εμπεντε αλλά πολύ πλάγια και το σουτ που επιχείρησε πέρασε μόλις άουτ.Στην αντεπίθεση, οι "πράσινοι" κέρδισαν έξω από την περιοχή των γηπεδούχων φάουλ και ο Μόρις ανέλαβε να το εκτελέσει αναγκάζοντας τον τερματοφύλακα των Νικαιωτών να αποκρούσει δύσκολα με το ένα χέρι την μπάλα.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε για περίπου πέντε λεπτά όμως μετά από μια αναγκαστική αλλαγή του Παναθηναϊκού σε τραυματισμό του Σέριτς με τον Μπόβιο (ο Λεοντίου πέρασε στην θέση του Κροάτη ως αριστερό μπακ και ο Βραζιλιάνος μέσος δίπλα στον Τζιόλη) και μετά την πίεση των γηπεδούχων έγινε μια φάση για την οποία οι Νικαιώτες διαμαρτυρήθηκαν δύο φορές.

Στο 34’ λεπτό, αρχικά σε μια ανατροπή του Μπόβιο (που είδε την κίτρινη κάρτα και οι γηπεδούχοι ήθελαν την κόκκινη) και εν συνεχεία, όταν στο φάουλ που εκτέλεσε ο Παβιό ο Εμπεντε απέκρουσε χωρίς να μπλοκάρει ο Ονουάτσι πετάχτηκε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως ο κ. Τομαράς είχε υποδείξει εξ’ αρχής τον επιθετικό του Ιωνικού σε θέση οφ σάιντ, υπόδειξη που ξεσήκωσε τους παίκτες, τον πάγκο και τους φίλους της ομάδας σε διαμαρτυρίες.

Πέντε λεπτά, αργότερα ο Ντα Κόστα που ήταν ο καλύτερος παίκτης των γηπεδούχων μετά από ατομική ενέργεια και δυνατό σουτ λίγο έλειψε να ισοφαρίσει για την ομάδα του αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι αφού βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτύων του Εμπεντε, στην τελευταία ουσιαστικά καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους δύο προπονητές να μην έχουν πραγματοποιήσει αλλαγές στα πλάνα των ομάδων τους και τον Γιάννη Γκούμα να δείχνει στον κ. Καρατζά πως οι λίγοι φίλοι του Ιωνικού πίσω από την εστία του Καμερουνέζου τον παρενοχλούσαν, γεγονός που έλαβε γρήγορα τέλος.Αυτό που είχαν επιδιώξει οι "πράσινοι" με την έναρξη του αγώνα (και το πέτυχαν στο 13’ με το γκολ του Τσίγκα) το κατάφεραν με την πρώτη οργανωμένη επίθεση στην επανάληψη.

Ηταν το 50’ όταν ο Τζιόλης με κάθετη πάσα βρήκε τον Ρομέρο, ο Αργεντίνος μέσος έκανε την σέντρα στο ύψος του πέναλτι και με ψύχραιμο κοντρόλ και πλασέ ο Τσίγκας πέτυχε το δεύτερο του Παναθηναϊκού αλλά και προσωπικό στο παιχνίδι.Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πάλι καλά (όπως και στο πρώτο γκολ) αλλά δεν είχαν την τύχη με το μέρος τους.

Ο Ντα Κόστα και πάλι με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 58’ λίγο έλειψε να αιφνιδιάσει τον Εμπεντε που απέκρουσε σε κόρνερ όπου στην συνέχεια της φάσης ο Κοτίτσας με κεφαλιά δεν σημάδεψε σωστά χάνοντας εκ νέου ευκαιρία για τους Νικαιώτες.

Ο Βίκτορ Μουνιόθ βλέποντας τον σκόρερ των "πράσινων" να δείχνει σημάδια κούρασης και προκειμένου να δώσει την ευκαιρία και στον Παπαδόπουλο να αγωνιστεί (για να διαπιστώσει το βαθμό ετοιμότητας ενόψει και ΠΑΟΚ) έβαλε στο ματς τον διεθνή Ελληνα επιθετικό. Η αλλαγή αυτή "μπέρδεψε" ουσιαστικά τους αμυντικούς του Ιωνικού που μέχρι να βρουν τους παίκτες που μαρκάρουν, δέχθηκαν άλλο ένα γκολ.

Ηταν το 64’ όταν σε κατά μέτωπο επίθεση του Σαλπιγγίδη, ο Πουλόπουλος που ήταν πίσω από τον επιθετικό του «τριφυλλιού» προσπάθησε να διώξει αλλά για κακή του τύχη έστειλε τη μπάλα πρώτα στο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα της ομάδας του, "κλειδώνοντας" ουσιαστικά την νίκη του Παναθηναϊκού.Λίγο μετά το γκολ και ενώ από τον πάγκο των Νικαιωτών δεν υπήρχε καμία αντίδραση, ο Ισπανός προπονητής των φιλοξενούμενων απέσυρε τον Μόρις και έβαλε στην θέση του τον Μπίσκαν.

Οι φιλοξενούμενοι απελευθερωμένοι από το άγχος της νίκης πλέον έπαιζαν πιο άνετα και δημιουργούσαν φάσεις για να αυξήσουν περισσότερο το σκορ. Στο 72’ ο Γκούμας βρήκε πολύ ωραία τον Παπαδόπουλο, εκείνος σέντραρε ο Σαλπιγγίδης πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι, εντυπωσιακά έσωσε ο Ραμίρεζ το σουτ του διεθνή επιθετικού, ο Ρομέρο στην επαναφορά σούταρε, αλλά ο Πουλόπουλος με αυτοθυσία έσωσε την ομάδα του από το τέταρτο γκολ.

Εξι λεπτά αργότερα (78’) οι φιλοξενούμενοι είχαν άλλη μια μεγάλη ευκαιρία όταν ο Βύντρα μετά το 1-2 με τον Νίνη, έβγαλε τη σέντρα με τη μία, ο Σαλπιγγίδης πετάχτηκε πάλι στο πρώτο δοκάρι ο Ραμίρεζ απέκρουσε ενστικτωδώς, η μπάλα έφτασε στον Παπαδόπουλο, ο οποίος σούταρε δυνατά για να δει τη μπάλα να τραντάζει το κάθετο δοκάρι.

Η πίεση και οι ευκαιρίες των «πράσινων» μετουσιάστηκαν σε γκολ στο 84’ όταν ο Ρομέρο μετά από ατομική ενέργεια και χωρίς να το σκεφτεί έξω από την περιοχή με «κεραυνό» άφησε άναυδο τον αντίπαλο γκολκίπερ που απλά μάζεψε για τέταρτη φορά την μπάλα από τα δίχτυα του.

td> Συνέντευξη Τύπου
Μουνιόθ: "Υποχρέωση μας ήταν να κερδίσουμε και τα καταφέραμε, μια ομάδα που είχε χάσει πολλές δυνάμεις που είχε παίξει αγώνα Κυπέλλου και έχει και τις δυσκολίες που γνωρίζουμε. Είμαι ικανοποιημένος με την εικόνα του β' μέρους που ήμασταν καλύτεροι και με ποδοσφαιριστές που δεν είχαν ξαναπαίξει και κατάφεραν να βάλουν και γκολ. Τώρα το μυαλό μας είναι στον αγώνα της Τετάρτης ( ΠΑΟΚ)και αυτόν του Σαββάτου (Ξάνθη)."

"Δεν αλλάζει απολύτως κανένα σχέδιο ως προς τις κινήσεις πορ πρόκειται να κάνουμε. Δεν μίλησα ποτέ για μεταγραφές και ούτε θα μιλήσω τώρα. Δε μου αρέσει να ονοματίζω παίκτες, αλλά τόσο τα γκολ του Τσίγκα βοήθησαν σημαντικά όσο και το γκολ του Ρομέρο που είχε και πολύ καλή απόδοση."

"Παίξαμε καλύτερα, πετύχαμε τρία γκολ, κάναμε καλούς συνδυασμούς, οργανωμένες επιθέσεις, παίξαμε από πλάγια και είχαμε καθαρό μυαλό."

"Μας προβληματίζει που λείπει κι ο Δάρλας, ωστόσο θα περιμένουμε μέχρι την Τρίτξη για τον σέριτς και θα ψάξουμε να βρούμε αν υπάρχει κάποιος άλλος για να καλύψει την πλευρά.Νομίζω ότι τα παιχνίδια μας πλέον συνδυάζονται με νίκες και οι νίκες θα συνοδεύονται από καλές εμφανίσεις."

*Ο Κροάτης αντιμετωπίζει μια κάκωση στο μετατάρσιο.

Ινάσιο: "Είχαμε μια αγωνιστική συμπεριφορά ποιυ δε βοήθησε το παιχνίδι μας. Ο Παναθηναϊκός έκανε μια ευκαιρία και πέτυχε το γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Στο β' μέρος δώσαμε δύο γκολ δώρο. Ο Παναθηναϊκός σίγουρα θα κέρδιζε και η ομάδα ψυχολογικά δε μπορούσε να αντανταπεξέλθει. Ήταν ένα άτυχο αποτέλεσμα για μας αλλά στο ποδόσφαιρο δεν υπάρχει ηθική νίκη."

Είμαστε σε συζητήσεις με την ομάδα για το μέλλον. Είμαι εδώ σε αυτή την αίθουσσα και σας κοιτάζω στα μάτια με ήσυχη τη συνείδηση μου.

Υπάρχει πειθαρχία και επαγγελματική συμπεριφορά στις προπονήσεις αλλά πάντα δεν κρίνονται οι προπονητές και η αξία τους από ατυτό το γεγονός. Υπηρέτησα και υπηρετώ τον Ιωνικό με τιμή και πριν τα Χριστούγεννα απέρριψα πρόταση από ομάαδα της Πορτογαλίας αφού ήθελα να είμαι στο πλευρό του προεδρου.

Σίγουρα θα θέλετε να μάθετε λεπτομέρειες για τον τρόπο παιχνιδιού μας αλλά οι παίκτες που είχα στον πάγκο δε θα μπορούσαν να αλλάξουν την εικόνα του αγώνα."

*Μετά το τέλος της συνέντευξης Τύπου, ο τεχνικός του Ιωνικού αναφέρθηκε στον Μανώλη Κωλέτση (γεννημένο το 1988), κρατώντας τον αγκαλιά. " Αυτό το νεαρό παιδί έχει μεγάλη αξία, του αρέσει να δουλεύει, και σε τρία τέσσερα χρόνια θα με θυμηθείται γιατί θα αποδείξει πόσο σπουδαίος παίκτης είναι."

Τσίγκας: "Πιστεύω ότι έκανα μια καλή εμφάνιση και βοήθησα όσο μπορούσα. Ο Παναθηναϊκός χρειάζεται ρυθμό, καλά παιχνίδια και να παίρνει αποτελέσματα. Αρχικά ο Ιωνικός έδειξε διαβασμένος στο παιχνίδι μας αλλά μετά τρέξαμε, δημιουργήσαμε φάσεις από τα πλάγια και αφού έγινε το 0-2, ήταν πολύ εύκολο να πετύχουμε άλλα δύο γκολ. Νομίζω ότι θα μας βοηθήσει αυτή η νίκη και ιδιαίτερα με το ευρύ σκορ. Είμαστε υποχρεωμένοι να δουλεύουμε, να παίζουμε τα παιχνίδια μας και να μπορούμε να έχουμε την ομάδα συνεχώς σε υψηλά επίπεδα.

Σίγουρα η αποστολή μας στην Τούμπα, για το κύπελλο, είναι δύσκολη αλλά είναι ένα ματς που πρέπει να κερδίσουμε. Εχει ιδιαίτερη σημασία το κύπελλο και πρέπει να συγκεντρωθούμε από τώρα σε αυτό το ματς. Το θέμα δεν είναι αν είμαι εγώ δικαιωμένος με την εμφάνιση μου ή αν άρπαξα την ευκαιρία. Μπορώ να κάνω καλά παιχνίδια και θέλω να πιστεύω ότι θα προσφέρω όσα μπορώ στον Παναθηναϊκό και αυτό είναι όλο. Είχα και την ψυχολογική υποστήριξη από τα παιδιά."

Βουρεξάκης: "Δε νομίζω ότι ήταν κακή η εμφάνιση μας. Στο πρώτο ημίχρονο παίξαμε πολύ καλά και θα μπορούσαμε να είχαμε προηγηθεί. Πετύχαμε και ένα γκολ, που δεν ξέρω αν όντως ήταν οφ σάιντ. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε από στημένη φάση και έχει γίνει πλέον συνήθεια για εμάς να τρώμε γκολ με αυτό τον τρόπο. Στο δεύτερο ημίχρονο θα μπορούσαμε επίσης να σκοράρουμε, αλλά και πάλι δεχθήκαμε γκολ. Στη συνέχεια ανοιχτήκαμε και έγινε το 0-4.

Δε νομίζω ότι η θέση μας στη βαθμολογία εκφράζει τις δυνατότητες μας. Συνέβηκαν κάποια πράγματα εντός και εκτός αγωνιστικών χώρων, που μας έφεραν σε αυτή την πολύ δύσκολη θέση. Είμαστε επαγγελματίες όμως και πρέπει να μπαίνουμε και να κάνουμε τη δουλειά μας. Γι' αυτό πληρωνόμαστε. Γνωρίζουμε την κατάσταση στην οποία βρισκόμαστε αλλά δε θα τα παρατήσουμε. Είμαστε υποχρεωμένοι να μην τα παρατήσουμε, επειδή είμαστε επαγγελματίες."

Εμπέντε: "Όταν μια ομάδα χάνει με 1-0 και πρέπει να βγει στην αντεπίθεση δύσκολα να μη δεχτεί κι άλλα γκολ. Ευτυχώς κερδίσαμε το παιχνίδι που το θέλαμε πολύ. Όλα τα παιχνίδια είναι δύσκολα και θα κοιτάξουμε το συμφέρον μας στο πιαιχνί αυτό."

Σαλπιγγίδης: " Ήταν ένα παιχνίδι που το θέλαμε πολύ κρίθηκε στο γεγονός ότι ήμασταν καλύτεροι από τον αντίπαλο μας. Έχουμε ένα δύσκολο ματς ηγια το κύπελλο στη συνέχεια κι εμείς θα κοιτάξουμε να περάσουμε στα ημιτελικά."

td> Όλα τα λεφτά...
Θανάσης Τσίγκας, Σεμπαστιάν Ρομέρο και Φιλίπ Ντα Κόστα. Ο πρώτος έδειξε με τα δύο προσωπικά γκολ ότι μπορεί να προσφέρει λύσεις στην επίθεση των «πράσινων» ενώ ο δεύτερος μετά από πολύ μεγάλο διάστημα έπαιξε πολύ καλά ενώ βρήκε και δίχτυα. Από την άλλη, δεν θα μπορούσαμε να μην αναφερθούμε για τον Πορτογάλο μέσο και το "μυαλό" των Νικαιωτών που εκτός από τις ευκαιρίες που έχασε απέδειξε πως άδικα δεν παίζει σε κάποιο μεγαλύτερο σύλλογο.

td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την απουσία των φίλων του Παναθηναϊκού που βλέποντας την διοίκηση του Ιωνικού να έχει 30 ευρώ το εισιτήριο προτίμησε όπως φάνηκε την ζεστασιά του σπιτιού και την τηλεόραση, χάνοντας μια εύκολη νίκη της ομάδας τους.
td>

To Live του αγώνα...

Συνθέσεις ομάδων
Ιωνικός (Ινάσιο): Ραμίρεζ, Κοτίτσας, Πουλόπουλος, Ντα Κόστα, Μελαμπιανάκης, Βουρεξάκης, Γκούτμαν, Ουκάρ, Κωλέτσης, Παβιό, Ονουάτσι

Παναθηναϊκός (Μουνιόθ): Εμπέντε, Μόρις, Γκούμας, Ρομέρο, Σαλπιγγίδης, Τσίγκας, Σέριτς, Λεοντίου, Τζιόλης, Βύντρα, Νίνης

Διαιτητής:Καρατζάς

1' Έναρξη αγώνα
Με τον Παναθηναίκό στη σέντρα.
1' Φάουλ Παναθηναϊκός Τσίγκας
Επιθετικό του νεαρού επιθετικού του "τριφυλλιού" στην πρώτη προσπαθεια των φιλοξενούμενων.
2' Φάουλ Iωνικός Ουκάρ
2' Οφσάιντ Παναθηναϊκός Τσίγκας
5' Ευκαιρία Παναθηναϊκός
Σέντρα του Βύντρα από0 δεξιά, με το ένα χέρι ο Ραμίρεζ και με δεύτερη προσπάθεια προλαβαίνει τον Τσίγκα.
6' Φάουλ Παναθηναϊκός Σέριτς
7' Κόρνερ Iωνικός
Εκτελεί ο Ντα Κόστα διώχνει ο Γκούμας.
7' Σουτ Παναθηναϊκός Τζιόλης
Στην αντεπίθεση ο Τζιόλης συνδυάστηκε με τον Νίνη, ο πρώτος σούταρε από μακρυά, σε καλή θέση μπλόκαρε ο Ραμίρεζ.
8' Φάουλ Iωνικός Κοτίτσας
9' Ευκαιρία Παναθηναϊκός
Ο Λεοντίου εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα πέρασε από όλους, έφτασε στον Μόρις, ο οποίος σούταρε με το αριστερό αλλά ο Βουρεξάκης βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και κόντραρε την προσπάθεια του παίκτη του Παναθηναϊκού.
10' Κόρνερ Παναθηναϊκός
Περνάει ανεκμετάλλευτο με ένα άστοχο σουτ του Νίνη.
12' Σχόλιο
Ο Ιωνικός δεν παίζει κλειστά και το παιχνίδι έχει έναν όμορφο ρυθμό στα πρώτα λεπτά, παρά το ότι δεν έχει πολλές ολοκληρωμένες προσπάθειες.
13' Γκολ Παναθηναϊκός Τσίγκας
Ο Ρομέρο βρήκε πολύ ωραία τον Μόρις στην πλάτη της άμυνας και πλάγια στην μικρή πειοχή, ο Ραμίρεζ κινήθηκε προς την πλευρά του, αλλά ο παίκτης του Παναθηναϊκού γύρισε τη μπάλα, στην πορεία της οποίας βρέθηκε ο Τσίγκας που με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ανυπεράσπιστης εστίας.
15' Ευκαιρία Iωνικός Ντα Κόστα
Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Ιωνικό με τον Ντα κόστα που βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Εμπέντε, μετά από εξαιρετική κάθετη του Ονουάτσι, αλλά το πλασέ του με τομεξωτερικό πέρασε ελάχιστα άουτ.
17' Ευκαιρία Παναθηναϊκός Μόρις
Πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ του Μόρις θα σώσει με μεγάλη δυσκολία ο Ραμίρεζ στη γωνία του.
17' Σουτ Iωνικός Σαλπιγγίδης
Άστοχο.
19' Κόρνερ Παναθηναϊκός
Εκτελεί ο Λεοντίου, διώχνει η άμυνα.
20' Σχόλιο
Ο Παναθηναίκός μετά το γκολ έχει τον έλεγχο του αγώνα με σωστή ανάπτυξη και περισσότερο πάθος σε σχέση με άλλα παιχνίδια, αλλά ο Ιωνικός δεν φαίνεται διατεθημένος να ατα παρατήσει και κυρίως από δεξιά προσπαθεί να βρει κάποιο διάδρομο.
23' Φάουλ Iωνικός Βουρεξάκης
24' Φάουλ Παναθηναϊκός Ρομέρο
25' Τραυματισμός Παναθηναϊκός Σέριτς
Ο διεθνής Κροάτης του Παναθηναϊκού δεν μπορεί να συνεχίσει μετά από μια προβολή του Βουρεξάκη στο μετατάρσιο.
26' Αλλαγή παίκτη Iωνικός
Ο Μπόβιο στη θέση του Σέριτς.
27' Σχόλιο
Για άλλο ένα παιχνίδι ο Βίκτορ Μουνιόθ είναι αναγκασμένος να "χαλάσει" μια αλλαγή του από νωρίς λόγω τραυματισμού και ταυτόχρονα να αλλάξει και τα πλάνα του. Ο Λεοντίου πέρασε στα αριστερά και ο Μπόβιο στο χώρο του κέντρου.
29' Φάουλ Παναθηναϊκός Νίνης
30' Σχόλιο
έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Ιωνικό να έχει αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς ωστόσο να έχει απειλήσει την εστία του Εμπέντε.
32' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός Μπόβιο
Ο Βραζιλιάνος του Παναθηναϊκού μάρκαρε από πίσω τον Ντα Κόστα ο οποίος προσπαθούσε εκείνη τη στιγμή να μπει μες την περιοχή. Οι παίκτες του Ιωνικού ζήτησαν την αποβολή του Μπόβιο για το από πίσω αυτό μαρκάρισμα.
33' Ακυρωθέν γκολ Iωνικός
Ο Παβιό εκτέλεσε πολύ δυνατά το φάουλ, ο Εμπέντε απέκρουσε εντυπωσιακά και στην επαναφορά ο Ονουάτσι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο επόπτης είχε σηκώσει τη σημαία του καθώς ο επιθετικός του Ιωνικού βρισκόταν ελάχιστα πιο μπροστά από τους αμυντικούς του Παναθηναϊκού. Δικαίως δεν μέτρησε το γκολ.
37' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός Ρομέρο
Εμπόδισε τον Κοτίτσα να εκτελέσει το πλάγιο. Απερίσκεπτη ενέργεια.
38' Φάουλ Iωνικός Μελαμπιανάκης
39' Ευκαιρία Iωνικός Ντα Κόστα
Φοβερή ατομική προσπάθεια του Ντα κόστα και δυνατό σουτ στην κίνηση λίγο έξω από το αριστερό "γάμα" της εστίας του Εμπέντε.
40' Σχόλιο
Ο Ιωνικός ελέγχει το παιχνίδι και πλέον έχει χάσει και δυο πολύ καλές ευκαιρίες για να αντρέψει τα εις βάρος του δεδομένα.
42' Φάουλ Iωνικός Γκούτμαν
44' Φάουλ Iωνικός Γκούτμαν
Πολύ σκληρό το παιχνίδι του λατινοαμερικάνου του Ιωνικού.
44' Κίτρινη κάρτα Iωνικός Γκούτμαν
45' Φάουλ Iωνικός Γκούτμαν
Και νέο φάουλ του ίδιου ποδοσφαιριστή.
45' Έναρξη καθυστερήσεων
45' Φάουλ Παναθηναϊκός Λεοντίου
45' Λήξη ημιχρόνου
Ο Παναθηναϊκός προηγείται με 0-1 στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο, αλλά ο Ιωνικός μετά το γκολ πίεσε για την ισοφάριση. Το ματς είναι πολύ δυνατό και ο ρυθμός κατά διαστήματα είναι αρκετά γρήγορος.
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
Με τους παίκτες του Ιωνικού στη σέντρα.
47' Σουτ Iωνικός Κοτίτσας
Ο κοτίτσας σουτάρει από πολύ μακρυά, ψηλά άουτ.
48' Φάουλ Παναθηναϊκός Σαλπιγγίδης
49' Φάουλ Παναθηναϊκός Λεοντίου
50' Γκολ Παναθηναϊκός Τσίγκας
Μετά από εξαιρετική κάθετη του Τζιόλη στον Ρομέρο, ο Αργεντίνος από πλάγια αριστερά έδωσε έτοιμο γκολ στον Τσίγκα ο οποίος σταμάτησε τη μπάλα και ψύχραιμα την έστειλε με το αριστερό στα δίχτυα του Ραμίρεζ.
52' Φάουλ Παναθηναϊκός Βύντρα
53' Φάουλ Iωνικός Παβιό
54' Κίτρινη κάρτα Iωνικός Ντα Κόστα
54' Φάουλ Παναθηναϊκός Τζιόλης
55' Φάουλ Iωνικός Παβιό
55' Σχόλιο
Καλύτερος του Ιωνικού ο Παναθηναίκός στα πρώτα δέκα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, ευτύχησε να διπλασιάσει τα τέρματα του και πάλι με τον Τσίγκα, ενώ ο ρομέρο κάνει πολύ καλό παιχνίδι σήμερα.
57' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός Γκούμας
58' Ευκαιρία Iωνικός Ντα Κόστα
Με εξωτερικό φάουλ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του πορτογάλου του Ιωνικού πολύ δύσκολα ο Εμπέντε θα παραχωρήσει το κόρνερ.
58' Κόρνερ Iωνικός
58' Ευκαιρία Iωνικός Κοτίτσας
Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους με την κεφαλιά του Κοτίτσα.
60' Σουτ Παναθηναϊκός Σαλπιγγίδης
Η κόντρα και κόρνερ.
61' Κόρνερ Παναθηναϊκός
Εκτελείται το κόρνερ, μονοκόματο σουτ του Τσίγκα, άουτ.
62' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Παπαδόπουλος στη θέση του Τσίγκα.
63' Κόρνερ Iωνικός
Δύο σουτ του Ουκάρ στην ίδια φάση δεν απειλούν τον Εμπέντε.
64' Γκολ Παναθηναϊκός Πουλόπουλος (αυτ.)
Σε κατά μέτωπο επίθεση του Σαλπιγγίδη, ο Πουλόπουλος που ήταν πίσω από τον επιθετικό του "τριφυλλιού"προσπάθησε να διώξει αλλά για κακή του τύχη έστειλε τη μπάλα πρώτα στο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα της ομάδας του.
69' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Μπίσκαν στη θέση του Μόρις.
70' Σχόλιο
Ο Παναθηναϊκός ελέγχει το παιχνίδι και ειδικά και μετά το τρίτο γκολ, κινείται πιο άνετα στον αγωνιστικό χώρο.
70' Σουτ Παναθηναϊκός Σαλπιγγίδης
Σούταρε με το αριστερό ο πρώην επιθετικός του ΠΑΟΚ, η μπάλα έφυγε άουτ.
71' Φάουλ Iωνικός Γκούτμαν
Πολύ σκληρό μαρκάρισμα του Γκούτμαν πάνω στον Νίνη, ευτυχώς σηκώνεται ο "μικρός" του Παναθηναίκού.
72' Ευκαιρία Παναθηναϊκός Σαλπιγγίδης
Η μεγαλύτερη ευκειρία του αγώνα για τον ΠΑΟ. Ο Γκούμας βρήκε πολύ ωραία τον Παπαδόπουλο, εκείνος σέντραρε με τη μία, ο Σαλπιγγίδης πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι, εντυπωσιακά έσωσε ο Ραμίρεζ, ο Ρομέρο στην επαναφορά σούταρε, αλλά ο Πουλόπουλος με αυτοθυσία έσωσε την ομάδα του από το τέταρτο γκολ...
73' Σουτ Παναθηναϊκός Τζιόλης
Το σουτ του νεαρού πέρασε άουτ.
78' Ευκαιρία Παναθηναϊκός Παπαδόπουλος
Νέα πολύ μεγάλη ευκαιρία για τους "πράσινους". Ο Βύντρα επαιξε το 1-2 με τον Νίνη, έβγαλε τη σέντρα με τη μία, ο Σαλπιγγίδης πετάχτηκε πάλι στο πρώτο δοκάρι ο Ραμίρεζ απέκρουσε ενστικτωδώς, η μπάλα έφτασε στον Παπαδόπουλο, ο οποίος σούταρε δυνατά για να δει τη μπάλα να "εξοστρακίζεται" στο δοκάρι.
80' Φάουλ Παναθηναϊκός Παπαδόπουλος
81' Σουτ Iωνικός Παβιό
Δεν ανησυχεί τον Εμπέντε.
83' Γκολ Παναθηναϊκός Ρομέρο
Εκπληκτικό γκολ του Ρομέρο! Ο Αργεντίνος κάνει ίσως την καλύτερη του εμφάνιση με τον Παναθηναϊκό και πετυχαίνει το πρώτο του γκολ με την πράσινη φανέλα. Ο "τσιρόλα" μετά από ατομική προσπάθεια, σούταρε δέκα μέτρα έξω από την περιοχή κι έστειλε τη μπάλα στο "γάμα" του ανήμπορου να αντιδράσει Ραμίρεζ.
90' Έναρξη καθυστερήσεων