Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΞΑΝΘΗ

Ιωνικός-Ξάνθη 0-2

Καζάκης

Ντεμπούτο με νίκη στο πρωτάθλημα για τον Νίκο Κεχαγιά, καθώς η Ξάνθη επικράτησε του Ιωνικού με 2-0

td> Οι συνθέσεις των ομάδων
Ιωνικός (Γιάννης Χατζηνικολάου): Ραμίρεζ, Κοτίτσας, Μελαμπιανάκης (64' Μπαστιανίνι), Πουλόπουλος, Ξενίδης, Παβιό, Σωτήρχος (59' Φανγκουέιρο), Ουκάρ (78' Μακόρ), Κιμπικούλα, Κωνσταντινίδης, Ονουάτσι.

Ξάνθη (Νίκος Κεχαγιάς): Μάλαρζ, Κουεντραόγκο, Άντζας (75' Βρύζας), Κωστούλας, Ζουέλα, Μπαϊκαρά, Κοντοδήμος, Μεσέρα, Κιντάνα (77' Σονκό), Λαμπριάκος, Καζάκης (90' Μπάρκογλου).

Διαιτητής: Τεροβίτσας (Αιτ/νίας)

Βοηθοί: Τομαράς (Αιτ/νίας), Τσούκας (Αρκαδίας)

Τέταρτος διαιτητής: Σταθόπουλος (Αθηνών)

Κίτρινες κάρτες: Κιμπικούλα, Πουλόπουλος, Ονουάτσι (Ιωνικός), Κουεντραόγκο, Μπαϊκαρά, Καζάκης (Ξάνθη)

Κόκκινες κάρτες: -
td> Με μια ματιά
Το πρώτο ημίχρονο δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας. Οι γηπεδούχοι έδειξαν να ενδιαφέρονται περισσότερο για την άμυνά τους, με αποτέλεσμα να μην βρίσκουν εύκολα διαδρόμους οι φιλοξενούμενοι.

Ουσιαστικά δύο φορές έγινε επικίνδυνη η Ξάνθη και τις δύο με τον Λαμπριάκο (19', 31'), που από καλή θέση σούταρε άουτ.

Ωστόσο, ο υψηλόσωμος επιθετικός της ακριτικής ομάδας, ήταν αυτός που στο 53' έβγαλε εξαιρετική σέντρα από δεξιά και ο Καζάκης πάνω στην κίνηση πλάσαρε τον Ραμίρεζ και άνοιξε το σκορ.

Στη συνέχεια, ο Ιωνικός ανέβασε κάπως την απόδοσή του και προσπάθησε για την ισοφάριση, όμως στο 83' ο Μεσέρα σφράγισε τη νίκη της ομάδας του με απευθείας εκτέλεση φάουλ.
td> Συνέντευξη Τύπου
Γιάννης Χατζηνικολάου (προπονητής Ιωνικού): " Στο πρώτο ημίχρονο πήγαμε αρκετά καλά και ελέγχαμε το ρυθμό του παιχνιδιού. Στο δεύτερο μέρος είχαμε δύο καλές ευκαιρίες για να προηγηθούμε, όμως δεν τα καταφέραμε. Τα λάθη και το πρώτο γκολ που δεχθήκαμε από τη Ξάνθη ήταν η αφορμή να πέσει η ψυχολογία μας. Προσπαθήσαμε να γυρίσουμε το παιχνίδι, βάζοντας ακόμα και πέντε επιθετικούς, όμως το αποτέλεσμα δεν άλλαξε. Έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Υποσχόμαστε ότι θα αλλάξει η ομάδα προς το καλύτερο".

Νίκος Κεχαγιάς (προπονητής Ξάνθης): " Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου, επειδή μπόρεσαν να ανταποκριθούν σε δύσκολα παιχνίδια για τόσο λίγο καιρό που βρίσκομαι στην ομάδα. Η νίκη επί του Ιωνικού και το πάθος που δείξαμε μας δίνει αυτοπεποίθηση και κουράγιο για να συνεχίσουμε στο πρωτάθλημα. Ήρθαμε μόνο για τη νίκη και νομίζω ότι το αποδείξαμε αυτό. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν αρκετά καλοί, όμως χωρίς να καταφέρουμε να πετύχουμε κάποιο τέρμα. Αλλά στο δεύτερο μέρος καταφέραμε να πετύχουμε δύο γκολ και να πάρουμε τους πολύτιμους τρεις βαθμούς.

Ακολουθούν δύσκολα ματς και θέλουμε και πρέπει να φύγουμε από τη δύσκολη θέση που βρισκόμαστε. Πάντως, από τη δική μας πλευρά θέλουμε να φτάσει όσο ψηλότερα γίνεται η ομάδα και να φύγουμε από τις χαμηλές θέσεις. Ο Άντζας ένιωσε ένα τράβηγμα, αλλά δεν είναι κάτι ανησυχητικό. Έτσι κι αλλιώς, δεν θα τον έχουμε στη διάθεσή μας στο επόμενο παιχνίδι, καθώς είναι τιμωρημένος και θα εκτίσει την ποινή του. Θα δούμε το τράβηγμα του και θα το εκτιμήσουμε

". "
td> Όλα τα λεφτά...
Η Ξάνθη έδειξε ανανεωμένη με τον Κεχαγιά στον πάγκο της και πήρε δίκαια τη νίκη. Μεγάλο πλεονέκτημα της ακριτικής ομάδας είναι η εξαιρετική αμυντική λειτουργία της.
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Ο Ιωνικός έχει υποβιβαστεί μαθηματικά και απλά προσπαθεί να περισώσει ό,τι μπορεί. Πάντως, η εικόνα των Νικαιωτών είναι αποκρουστική...
td> To Live του αγώνα...
Συνθέσεις ομάδων
Ιωνικός (Γιάννης Χατζηνικολάου): Ραμίρεζ, Κοτίτσας, Πουλόπουλος, Μελαμπιανάκης, Κωνσταντινίδης, Σωτήρχος, Ουκάρ, Κιμπικούλα, Ξενίδης, Παβιό, Ονουάτσι.

Ξάνθη (Νίκος Κεχαγιάς): Μάλαρζ, Κοντοδήμος, Μεσέρα, Κιντάνα, Λαμπριάκος, Κουεντραόγκο, Άντζας, Μπαϊκαρά, Κωστούλας, Ζουέλα, Καζάκης.

1' Έναρξη αγώνα Ξάνθη
6' Κίτρινη κάρτα Ιωνικός Κιμπικούλα
8' Σχόλιο
Λίγος ο κόσμος στις εξέδρες της Νεάπολης, τίποτα το ιδιαίτερο μέχρι στιγμής στο ματς.
19' Σουτ Ξάνθη
Ο Μεσέρα εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Λαμπριάκος έκανε το γυριστό σουτ από το ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.
26' Σχόλιο
Παιχνίδι κέντρου στη Νεάπολη. Καμία μεγάλη ευκαιρία από τις δύο ομάδες.
31' Ευκαιρία Ξάνθη
Μεγάλη φάση για την Ξάνθη. Ο Καζάκης μπήκε στην αντίπαλη περιοχή από τα δεξιά, έκανε το γύρισμα, αλλά το δεξί σουτ του Λαμπριάκου από θέση βολής πέρασε πάνω από την εστία του Ιωνικού. Κακό τελείωμα από τον επιθετικό της ακριτικής ομάδας.
36' Ευκαιρία Ιωνικός
Ο Ονουάτσι βρέθηκε απέναντι στον Μάλαρζ, αλλά ο Πολωνός πορτιέρο έκανε γρήγορη έξοδο και πρόλαβε να διώξει την μπάλα με τα πόδια.
44' Ευκαιρία Ιωνικός
Καλό σουτ του Κωνσταντινίδη με το δεξί έξω από τη μεγάλη περιοχή, ο Μάλαρζ έπεσε στη δεξιά του γωνία και έδιωξε την μπάλα.
45' Έναρξη καθυστερήσεων Ένα λεπτό
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου Ιωνικός
46' Κίτρινη κάρτα Ιωνικός Πουλόπουλος
49' Κίτρινη κάρτα Ιωνικός Ονουάτσι
53' Γκολ Ξάνθη
Ο Λαμπριάκος έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο επερχόμενος Καζάκης με δεξί πλασέ στην κίνηση από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
59' Σουτ Ξάνθη
"Λόμπα" του Καζάκη, έδιωξε σε κόρνερ ο πορτιέρο του Ιωνικού.
59' Αλλαγή παίκτη Ιωνικός
Ο Φανγκουέιρο στη θέση του Σωτήρχου.
60' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Μπαϊκαρά
64' Αλλαγή παίκτη Ιωνικός
Ο Μπαστιανίνι στη θέση του Μελαμπιανάκη.
66' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Καζάκης
75' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Ο Βρύζας στη θέση του Άντζα.
77' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Ο Σονκό στη θέση του Κιντάνα.
78' Αλλαγή παίκτη Ιωνικός
Ο Μακόρ αντί του Ουκάρ.
83' Γκολ Ξάνθη
Ο Μεσέρα με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Ραμίρεζ.
90' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη