Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΗΡΑΚΛΗΣ

Ηρακλής-ΑΕΚ 0-1

γκαρσια πελετιερι

Η ΑΕΚ νίκησε εκτός έδρας τον Ηρακλή με 1-0. Ε και; Στην Ελλάς του 2009 φίλαθλος έχασε τη ζωή του από ανακοπή καρδιάς μετά τις θλιβερές εικόνες και τα επεισόδια στο τέλος του αγώνα

Συγκεκριμένα μετά το τέλος της αναμέτρησης οπαδοί των δύο ομάδων μπήκαν στο γήπεδο και έπειτα επενέβησαν τα ματ. Το πλήθος διαλύθηκε, έγιναν κάποιες συλλήψεις αλλά τα χειρότερα δεν είχαν έρθει. Στο ταρτάν του σταδίου πάνω σε ένα φορείο ένας άνθρωπος δεχόταν έντονες μαλάξεις στην καρδιά επί 30 λεπτά από τους γιατρούς πρώτων βοηθειών! Ο άτυχος φίλαθλος μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο χωρίς να έχει τις αισθήσεις του παρ ότι του έγινε ηλεκτροσοκ.
Τελικά έχασε τη μάχη με το θάνατο και όπως ανακοινώθηκε ο 57χρονος Σωτήρης Σεραφείμ, υπέστη καρδιακό επεισόδιο με την ολοκλήρωση του παιχνιδιού. Οι γιατροί κατέβαλλαν για περισσότερη από μισή ώρα προσπάθειες, προκειμένου ο άτυχος φίλαθλος να κρατηθεί στη ζωή, ωστόσο αυτό δεν κατέστη δυνατό. Ο παλαίμαχος τερματοφύλακας και συνταξιούχος πυροσβέστης πέθανε μέσα στο γήπεδο…

Στο αγωνιστικό κομάτι οι κιτρινόμαυροι δεν ικανοποίησαν με την απόδοσή τους και σίγουρα η εικόνα τους δεν ήταν αυτή που θα ήθελε ο Ντούσαν Μπάγεβιτς. Αυτό που μετράει όμως για τους φιλοξενούμενους είναι πως με τον Σερβοέλληνα τεχνικό η ομάδα παίρνει αποτελέσματα και έφερε την πρώτη εκτός έδρας νίκη Ιανουάριο μήνα!

Στην αντίπερα όχθη ο Ηρακλής σίγουρα αισθάνεται αδικημένος από το αποτέλεσμα, καθώς εκτός από την φάση του 50ου λεπτού και το ακυρωθέν γκολ οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή στο δεύτερο ημίχρονο και δημιούργησαν ευκαιρίες στα καρέ του Σάχα σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους. Τέλος, αξίζει να σημειωθεί πως ο "γηραιός" γνώρισε την πρώτη ήττα του αφότου ο Μάκης Κατσαβάκης ανέλαβε την τεχνική ηγεσία του.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Ηρακλής (Μάκης Κατσαβάκης): Κοβαλέφσκι, Περπερίδης (77΄ Γιάντσης), Ιωαννίδης (78΄ Μπούρμπος), Βούκοβιτς, Παπαζαχαρίας (87΄ Κίκο Ρατόν), Κατσαμπής, Επστάιν, Φούφουλας, Σαρακατσάνος, Γκαρσία, Αγρίτης

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Μαϊστόροβιτς, Χουανφράν, Ενσαλίβα (72΄ Πλιάτσικας), Τζιμπούρ (86΄ Εντίνιο), Μπασινάς, Μπλάνκο (90΄+ Ζεράλδο Αλβες), Πελετιέρι, Κυργιάκος, Γεωργέας, Σκόκο

Διαιτητής: Λαμπρόπουλος (Ηλείας)
Κίτρινες: Περπερίδης, Σαρακατσάνος - Χουανφράν, Σαχά, Μπασινάς
Με μια ματιά

Κατσαβάκης Vs Μπάγεβιτς

Ο αήτητος στον πάγκο του Ηρακλή Μάκης Κατσαβάκης, επέλεξε να γεμίσει το κέντρο και παρέταξε τον "γηραιό" με 4-2-3-1 κόντρα στην ΑΕΚ του Ντούσαν Μπάγεβιτς. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Κοβαλέφσκι με τους Παπαζαχαρία, Κατσιαμπή, Σαρακατσιάνο και Περπερίδη στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Στη μεσαία γραμμή Φούφουλας και Βούκοβιτς ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τους Ιωαννίδη, και Επστάιν στα δύο άκρα. Ο Γκαρσία αγωνίστηκε σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Αγρίτη.

Ο Ντούσαν Μπάγεβιτς αν και επέλεξε τρία αμυντικά χαφ στο αρχικό σχήμα παρέταξε την ΑΕΚ με 4-4-2 και ρόμβο στην μεσαία γραμμή. Η άμυνα δεν αλλάζει για τον Σερβοέλληνα τεχνικό με τον Σεμπαστιάν Σάχα κάτω από τα δοκάρια και τους Γεωργέα, Μαϊστόροβιτς, Κυργιάκο, και Χουανφράν στην άμυνα. Καθαρόαιμο αμυντικό χαφ για την Ένωση ήταν ο Ενσαλίβα με τον Μπασινά να αγωνίζεται σε ρόλο μέσα δεξιά και τον Πελτιέρι μέσα αριστερά. Τέλος, ο Νάτσο Σκόκο είχε ελεύθερο ρόλο πίσω από το επιθετικό δίδυμο των Μπάνκο, Τζεμπούρ.

Ναι μεν... αλλά

Οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με διάθεση να μην κλειστούν στην άμυνα αλλά και να μην αφήσουν μόνος τους τους δύο τερματοφύλακες. Η συγκεκριμένη επιλογή θα μπορούσε να κάνει καλό στην εικόνα του παιχνιδιού αλλά όπως αποδείχθηκε στο χορτάρι η διάθεση απείχε πολύ από την πραγματικότητα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με... επίσκεψη στα καρέ του Σεμπαστιάν Σάχα την αναμέτρηση, αλλά το σουτ του Επστάιν μπλόκαρε σταθερά ο πορτιέρο της Ένωσης στο 3ο μόλις λεπτό. Η απάντηση των φιλοξενουμένων ήταν άμεση με τον συνήθη ύποπτο για την ΑΕΚ. Σε στημένη μπάλα στο 7' ο προωθημένος Κυργιάκος έπιασε την κεφαλιά αλλά η στρογγυλή θεά δεν του έκανε το χατήρι και πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κοβαλέφσκι.

Χαμηλό τέμπο, πολλά λάθη

Το καλό ξεκίνημα με δύο καλές φάσεις μπροστά από τα δύο καρέ δεν συνεχίστηκε. Ηρακλής και ΑΕΚ εγκλωβίστηκαν αμφότεροι στην πολύ καλή δουλειά που έκαναν τα αμυντικά χαφ στην μεσαία γραμμή με αποτέλεσμα να υπάρχουν πολλά λάθη στις μεταβιβάσεις και κακός ρυθμός στο παιχνίδι.

Οι όποιες φάσεις δημιουργήθηκαν για τους φιλοξενούμενους προήλθαν από ατομικές ενέργειες των Τζεμπούρ και Σκόκο καθώς όσο καλή δουλειά και να έκαναν οι Μπασινάς, Ενσαλίβα και Πελετιέρι στο αμυντικό κομμάτι τόσο υστερούσαν στον δημιουργικό τομέα. Στην αντίπερα όχθη ο Ηρακλής ανέβασε την απόδοσή του μετά το πρώτο μισάωρο του αγώνα, χρονικό σημείο που πίεσε την άμυνα της ΑΕΚ κυρίως με στημένες φάσεις.

Οι εκλάμψεις όμως των δύο ομάδων δεν κατάφεραν να βγάλουν από την μετριότητα το πρώτο ημίχρονο που κύλησε σε πολύ αργό τέμπο, χωρίς ιδιαίτερο πάθος από τους 22 ποδοσφαιριστές και χωρίς τις μεγάλες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες.

Αφύπνιση στο παιχνίδι με μία σημαία!

Το δεύτερο σαρανταπενάλτεπτο ξεκίνησε με τους διαιτητές να δίνουν μία... άγρια ομορφιά στο παιχνίδι (που σίγουρα δεν χρειαζόταν να δοθεί από αυτούς) με την απόφαση του 50ου λεπτού να ακυρωθεί το γκολ του Αγρίτη ως οφ σάιντ να ανεβάζει την ένταση.

Σε αυτή τη φάση ο Ιωαννίδης έκανε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Σάχα απέκρουσε χωρίς όμως να καταφέρει να κρατήσει την μπάλα στα χέρια του. Ο Αργεντινός είπε “όχι” και στον Επστάιν που προσπάθησε μετά το “ριμπάουντ” να τον νικήσει με πλασέ. Η φάση όμως δεν είχε τελειώσει καθώς η κιτρινόμαυρη άμυνα απλά παρακολουθούσε τον Σάχα να παίζει μόνος του με τους επιθετικούς του Ηρακλή. Μετά την τελευταία απόκρουση του Αργεντινού πορτιέρο η μπάλα έφτασε στον Αγρίτη που πλάσαρε στην δεξιά γωνία αλλά η μπάλα πριν καταλήξει στα δίχτυα βρήκε πάνω στον πεσμένο Επστάιν!

Το γκολ ακυρώθηκε με τον επόπτη να σηκώνει τη σημαία τη στιγμή που ο Αγρίτης (!) ήρθε σε επαφή με την μπάλα. Το πρώτο ερώτημα είναι ποιον υπόδειξε σε θέση οφ σάιντ ο επόπτης καθώς ο Επστάιν με την βοήθεια της κάμερας και της τεχνολογίας φαίνεται πως έχει την ευθεία στην αρχή της φάσης. Η άλλη εκδοχή θέλει να υποδεικνύεται σε θέση οφ σάιντ ο πεσμένος πάνω στη γραμμή Επστάιν με την αιτιολογία πως επηρεάζει τη φάση γιατί αλλιώς δεν υπάρχει λόγος ακύρωσης.

Από εκείνο το σημείο και μετά, ο Ηρακλής ανέβασε αισθητά την απόδοσή του και έφτασε κοντά στο γκολ κυρίως με τον Γερμανό πρωταγωνιστή της φάση του 50ου λεπτού αλλά δεν κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ.

Απάντηση με τον μίστερ-γκολ

Οι φιλοξενούμενοι που έδειχναν σαστισμένοι από τα όσα είχαν γίνει ευτύχισαν να ανοίξουν το σκορ στην πρώτη φάση που δημιούργησαν με τον Ισμαέλ Μπλάνκο να βρίσκεται ως συνήθως στην κατάλληλη θέση την κατάλληλη στιγμή.

Στο 68ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπασινά ο Νάτσο Σκόκο πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ και του πρωταθλήματος με κοντινή προβολή στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 0-1 και έφερε την Ένωση πολύ κοντά στο πρώτο της διπλό.

Οι προσπάθειες του Ηρακλή να αντιδράσει περιορίστηκαν σε κάποια μακρινά σουτ, που δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα τον Σάχα, κι έτσι η Ενωση πανηγύρισε την πρώτη εκτός έδρας νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ οι "κυανόλευκοι" έχασαν για πρώτη φορά από τη 12η αγωνιστική.
Συνέντευξη Τύπου
Μπάγεβιτς: " Ήμασταν καλύτεροι είχαμε και ευκαιρίες, όπως και ο Ηρακλής, αλλά θεωρώ ότι καλύτεροι στα 90. Πετύχαμε ένα γκολ φάνηκε ότι όποιος θα έβαζε πρώτος γκολ αυτός θα κέρδιζε. Το βάλαμε εμείς και κερδίσαμε. Δεν έχω άποψη για την φάση του τέρματος του Ηρακλή. Δεν θέλω μιλήσω για μεταγραφές, μόνο για παιχνίδι, έχουν κουραστεί όλοι".

Μάκης Κατσαβάκης: " Κάναμε μια πολύ μεγάλη προσπάθεια και παρά τις ελλείψεις μας θεωρώ ότι αξίζαμε τουλάχιστον έναν βαθμό. Είχαμε σταθερή και καλή απόδοση, δυστυχώς όμως πληρώσαμε μια στιγμή αδράνειας, δίνοντας το δικαίωμα στην ΑΕΚ να πάρει το προβάδισμα. Αντιδράσαμε καλά μετά το παιχνίδι κι αυτό ήταν το μοναδικό ευχάριστο. Συνεχίζουμε την προσπάθεια με όλα τα παιδιά. Αν ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ επειδή η μπάλα χτύπησε στον Επστάιν που ήταν πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο τι μπορώ να πω. Αν είχαμε πάρει το προβάδισμα θα είχε αλλάξει τελείως η έκβαση του αγώνα, γιατί η ΑΕΚ μας απείλησε μόνο από στατικές φάσεις".
Όλα τα λεφτά...
...
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τα επεισόδια μετά το τέλος του αγώνα με τους οπαδούς των δύο ομάδων να μπαίνουν στο γήπεδο και τα ματ να επεμβαίνουν. Εικόνες που αν μη τι άλλο δεν ταιριάζουν στο ποδόσφαιρο.

Η εικόνα - που μεταδόθηκε από την τηλεόραση (!!!) - ενός ανθρώπου στο ταρτάν πάνω σε φορείο και οι γιατροί πρώτων βοηθειών να του κάνουν μαλάξεις.
Videos με τα γκολ της αναμέτρησης
To Live του αγώνα...
1' Έναρξη αγώνα
3' Σουτ Ηρακλής Επστάιν
Σέντρα από αριστερά, ο Αγρίτης με το στήθος κατεβάζει για τον Επστάιν, το σουτ του οποίου μπλοκάρει σταθερά ο Σάχα.
7' Κεφαλιά ΑΕΚ Κυργιάκος
Σέντρα από δεξιά, ο Κυργιάκος πηδά ψηλότερα από τους αντιπάλους του, όμως η μπάλα φεύγει ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι του Κοβαλέφσκι
17' Κεφαλιά ΑΕΚ Τζιμπούρ
Εκτέλεση φάουλ από τον Μπασινά, ο Τζιμπούρ πιάνει την κεφαλιά η μπάλα φεύγει λίγο άουτ.
21' Σουτ ΑΕΚ Σκόκο
Σλάλομ του Σκόκο από αριστερά, όπου περνά όποιον βρίσκει μπροστά του, σουτάρει, όμως ο Κοβαλέφσκι διώχνει με την μπάλα να απομακρύνεται.
30' Σουτ ΑΕΚ Τζιμπούρ
Ο Τζιμπούρ από αριστερά γυρίζει και προσπαθεί να σεντράρει, όμως η μπάλα κοντράρει και παίρνει κατεύθυνση για το τέρμα του Ηρακλή, ο Κοβαλέφσκι όμως μπλοκάρει πέφτοντας
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
50' Οφσάιντ Ηρακλής Αγρίτης
Ο Αγρίτης στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ
56' Σουτ Ηρακλής Αγρίτης
Δυνατό σουτ του Αγρίτη έξω από την περιοχή, ο Σάχα μπλοκάρει
60' Ευκαιρία Ηρακλής Επστάιν
Κόρνερ του Γκαρσία από δεξιά, στο δεύτερο δοκάρι ο Επσταίν κάνει το πλασέ στην κίνηση, αλλά η μπάλα περνά εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σάχα
67' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Περπερίδης
68' Γκολ ΑΕΚ Μπλάνκο
Κόρνερ του Μπασινά από δεξιά, ο Σκόκο στο πρώτο δοκάρι παίρνει την κεφαλιά-πάσα για τον Μπλάνκο, που από κοντά κάνει το 0-1
72' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Πλιάτσικας στη θέση του Ενσαλίβα
78' Αλλαγή παίκτη Ηρακλής
Διπλή αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Γιάντσης και ο Μπούρμπος στη θέση των Περπερίδη και Ιωαννίδη
78' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Χουανφράν
79' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Σαρακατσάνος
86' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Εντίνιο στη θέση του Τζιμπούρ
87' Αλλαγή παίκτη Ηρακλής
Ο Ρατόν στη θέση του Παπαζαχαρία
90' Σουτ Ηρακλής Γιάντσης
Σουτ του Γιάντση από πλάγια θέση, η μπάλα φεύγει άουτ
90' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Σάχα
90' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Άλβες στη θέση του Μπλάνκο
90' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Μπασινάς