Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΙΓΑΛΕΩ

Ηρακλής-Αιγάλεω 2-1

Κατσαμπής

Ο Ηρακλής πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη του, καθώς επικράτησε του Αιγάλεω με 2-1, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Super League

td> Οι συνθέσεις των ομάδων
Ηρακλής (Γιόζεφ Μπουμπένκο): Αμπάρης, Σνάουτσνερ, Μαυρογενίδης, Κατσαμπής, Μπιλίσκοφ, Λαβάλ, Παπαστεργιανός, Ερέρα (92' Διαμαντίδης), Γεωργιάδης (89' Παπαδόπουλος), Επαλέ, Παπαποστόλου (77΄ Ρίβας).

Αιγάλεω (Γιώργος Χατζάρας): Τζενάμο, Παπουτσής (72΄ Γιάντσετιτς), Σίμανεκ, Ψωμάς, Ποπόφ, Τσάτσος, Σκοπελίτης, Κουμορτζί, Εντουσέι (87΄ Σέζαρεκ), Αγρίτης (46΄ Πετρόπουλος), Νικολόπουλος.

Διαιτητής: Σταυρίδης (Πιερίας)

Βοηθοί: Λιόλιος (Λάρισας), Μπιτσίδης (Θράκης)

Τέταρτος διαιτητής: Αργυρόπουλος (Καστοριάς)

Κίτρινες κάρτες: Μαυρογενίδης, Επαλέ (Ηρακλής), Τσάτσος, Σκοπελίτης, Νικολόπουλος, Γιάντσετιτς (Αιγάλεω)
td> Με μια ματιά
Για πρώτη φορά φέτος ο Ηρακλής βρέθηκε πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, με τον Γιόζεφ Μπουμπένκο να μετρά ήδη τρεις διαδοχικές νίκες από την ημέρα που ανέλαβε την τεχνική ηγεσία του συλλόγου.

Τα δείγματα της μεταμόρφωσης της ομάδας ήταν εμφανέστατα και στο παιχνίδι του Καυτανζογλείου με το Αιγάλεω, καθώς κυριάρχησε ολοκληρωτικά, πετυχαίνοντας δύο γκολ στο πρώτο μέρος.

Στο 33ο λεπτό, μετά από εκτέλεση φάουλ του Επαλέ, η κεφαλιά του Γεωργιάδη προσέκρουσε στο δοκάρι, αλλά ο Τάσος Κατσαμπής πήρε το... ριμπάουντ και από κοντά πέτυχε το 1-0. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45'+1'), πάλι ο Επαλέ ήταν ο δημιουργός με φάουλ, όταν ο Παπαποστόλου με κεφαλιά έστειλε την μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα του Τζενάμο.

Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν άλλη επιλογή, παρά να βγουν στην επίθεση με σκοπό να σημειώσουν ένα γκολ που θα τους ξαναέβαζε στο παιχνίδι. Ευκαιρίες δεν δημιούργησαν, αλλά αυτό δεν εμπόδισε τον Γιάννη Σκοπελίτη να σημειώσει ένα εκπληκτικό γκολ, με "βολίδα" έξω από την περιοχή και να μειώσει σε 2-1 στο 64ο λεπτό.

Το Αιγάλεω δεν κατάφερε, όμως, να πετύχει τίποτα περισσότερο κι έτσι ο Ηρακλής πήρε δίκαια μία πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθειά του να απομακρυνθεί από την επικίνδυνη ζώνη.
td> Συνέντευξη Τύπου
Μπουμπένκο: "Αναπαυτήκαμε μετά το 2-0"

Ο Γιόζεφ Μπουμπένκο παρέμεινε για ακόμη μία αγωνιστική αήττητος στον πάγκο του Ηρακλή με τον Σλοβάκο τεχνικό του «Γηραιού» να στάθηκε στην πολύ καλή απόδοση της ομάδας του απέναντι στο Αιγάλεω στο πρώτο ημίχρονο.

" Ήταν ένα παιχνίδι με μεγάλό ενδιαφέρον και καλό ρυθμό. Είχαμε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και ήμασταν επικίνδυνοι στις στημένες φάσεις. Το δεύτερο μέρος δεν είχαμε αυτή την ποιότητα. Δεχτήκαμε το γκολ και φοβηθήκαμε για το αποτέλεσμα. Μας έλειπε η αυτοσυγκέντρωση και το πιο σημαντικό είναι ότι καταφέραμε να κάνουμε ένα βήμα προς τα πάνω στην βαθμολογία".

Εξηγώντας τους λόγους για τους οποίους η ομάδα του παρουσίασε διαφορετικό πρόσωπο στην επανάληψη είπε: " Σίγουρα αναπαυτήκαμε γιατί κερδίζαμε 2-0. Στο δεύτερο μέρος πήγαμε για να μην δεχτούμε γκολ και να πρεσάρουμε στο κέντρο. Εκεί χάσαμε την αυτοσυγκέντρωση μας και δεν είχαμε ανάλογη συνέχεια. Ο αντίπαλος μας πέτυχε ένα φανταστικό γκολ και φοβηθήκαμε. Το πιο σημαντικό είναι ότι αποφεύγουμε την ζώνη του υποβιβασμού. Θα δούμε και τα επόμενα παιχνίδια και θα προσδιορίσουμε τους στόχους μας", κι όσο για το νικηφόρο σερί είπε: " Πιστεύω ότι η ομάδα έπιασε τον σωστό ρυθμό και από τώρα σκεφτόμαστε τον Ιωνικό. Είναι ένας αγώνας σημαντικός και θα κρίνει πολλά. Θέλουμε να μην χάσουμε τον ρυθμό μας".

Όσο για τις μεταγραφικές κινήσεις τόνισε: " Αυτοί οι παίκτες και αυτή η ομάδα έχει ποιότητα. Έχουμε πολλούς νέους παίκτες που θα πάρουν την ευκαιρία. Θα δουλέψουμε με αυτούς τους παίκτες και βλέπουμε. Μια μετεγγραφή εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Για να πάρουμε ένα παίκτη που θα είναι προσιτός στην τιμή του και θα βοηθήσει αγωνιστικά θα είμαστε θετικοί".

Χατζάρας: "Μας κόστισε το ημίχρονο"

Ο τεχνικός του Αιγάλεω, Γιώργος Χατζάρας, από την μεριά του δεν έκρυψε ότι περίμενε κάτι παραπάνω από την ομάδα του ειδικότερα από την εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στον Ηρακλή.

" Ο αγώνας είχε δυο όψεις. Κάναμε ένα προβληματικό πρώτο μέρος χωρίς εμπιστοσύνη ούτε στην άμυνα ούτε όταν είχαμε την μπάλα στην κατοχή μας. Ο Ηρακλής είχε καλό ρυθμό μας πίεζε και ήμασταν απρόσεκτοι όταν γίνονταν οι στημένες μπαλιές. Το αδύνατο μας σημείο ήταν ότι δεν είχαμε αυτοσυγκέντρωση όταν ο Ηρακλής πέτυχε τα δυο γκολ χωρίς να μας απειλήσει στην συνέχεια. Μετά από το 2-0 έπρεπε να αλλάξουμε κάτι ώστε να μπούμε στον αγώνα", και συνέχισε:

" Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν μια διαφορετική ομάδα αυτή του Αιγάλεω. Είχε εμπιστοσύνη και μεγάλη επιθετικότατα. Κατάφερε να προβληματίσει τον Ηρακλή και μπήκε γρήγορα μέσα στο παιχνίδι. Με την εικόνα του δεύτερου μέρους δικαιούμασταν κάτι παραπάνω. Μέτρησε όμως η εικόνα που είχαμε στο πρώτο μέρος και για αυτό βρισκόμαστε στην πλευρά των χαμένων".

Τέλος, σχολιάζοντας το γεγονός ότι η ομάδα του δέχτηκε δυο γκολ από στημένες φάσεις τόνισε: " Το φετινό Αιγάλεω είχε δυνατό σημείο τις στημένες φάσεις αμυντικά και επιθετικά. Εδώ εμφανίσαμε μια αδυναμία και πληρώσαμε τα λάθη μας".
td> Όλα τα λεφτά...
O Παπαποστόλου επανεμφανίστηκε στην ενδεκάδα του Ηρακλή, πέτυχε ένα γκολ και έδειξε πως μπορεί να προσφέρει πολλά στην επίθεση.
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το Αιγάλεω έπαιξε παθητικά και συμβιβάστηκε με την ήττα από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Μπορεί στο 64' να μείωσε σε 2-1, όμως στη συνέχεια δεν έκανε απολύτως τίποτα για να αποφύγει την ήττα.
td> To Live του αγώνα...
90'+4': Τέλος του αγώνα. Ηρακλής-Αιγάλεω 2-1.

92':

Ο Διαμαντίδης πήρε τη θέση του Ερέρα.

89': Ο Παπαδόπουλος αντικατέστησε τον Γεωργιάδη.

87': Ο Σέζαρεκ πήρε τη θέση του Εντουσέι.

77': Ο Ρίβας αντικατέστησε τον Παπαποστόλου.

77': Κίτρινη κάρτα στον Επαλέ.

76': Κίτρινη κάρτα στον Γιάντσετιτς.

72': Ο Γιάντσετιτς πήρε τη θέση του Παπουτσή.

64': ΓΚΟΛ! Ηρακλής-Αιγάλεω 2-1! Διαγώνιο σουτ του Σκοπελίτη και η μπάλα κατέληξε στο παραθυράκι της εστίας του Αμπάρη.

57':

Κεφαλιά του Παπαποστόλου από πλεονεκτική θέση, η μπάλα πέρασε άουτ.

56': Κίτρινη κάρτα στον Νικολόπουλο.

53': Κεφαλιά του Νικολόπουλου από καλή θέση, η μπάλα κατέληξε άουτ.

51': Κίτρινη κάρτα στον Σκοπελίτη.

46': Ο Πετρόπουλος πήρε τη θέση του Αγρίτη.

46': Έναρξη της επανάληψης.

45'+2': Τέλος πρώτου μέρους. Ηρακλής-Αιγάλεω 2-0.

45'+1': ΓΚΟΛ! Ηρακλής-Αιγάλεω 2-0! Ο Λαβάλ εκτέλεσε φάουλ, ο Παπαποστόλου με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τζενάμο.

41':

Κίτρινη κάρτα στον Τσάτσο.

40': Απόλυτος έλεγχος του ματς από το "Γηραιό".

33': ΓΚΟΛ! Ηρακλής-Αιγάλεω 1-0! Ο Επαλέ εκτέλεσε φάουλ, ο Γεωργιάδης έκανε την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Κατσαμπής με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

31':

Συρτό σουτ του Επαλέ, η μπάλα άουτ.

30': Ο Ηρακλής είναι το "αφεντικό" της αναμέτρησης. Το Αιγάλεω σε παθητικό ρόλο.

26': Ο Νικολόπουλος έκανε το σουτ, απέκρουσε ο Αμπάρης.

19': Σουτ του Γεωργιάδη μέσα από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα άουτ.

17': Κίτρινη κάρτα στον Μαυρογενίδη.

15': Δίχως τη μεγάλη φάση εξελίσσεται ο αγώνας στο Καυτανζόγλειο.

10': Ο Ηρακλής έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης και προσπαθεί να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία του Αιγάλεω.

1': Έναρξη του αγώνα.