Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΡΗΣ

Ηρακλής-Άρης 2-2

Ηρακλής-άρης (για Στελιο)

Ισόπαλοι (2-2) στο "Καυτανζόγλειο" Ηρακλής και Άρης. Επεισόδιο μεταξύ οπαδού του Ηρακλή και Σηφάκη (vids)

Λίγα δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του αγώνα, ένας οπαδός των γηπεδούχων επιτέθηκε στον Σηφάκη, με συνέπεια ο διαιτητής, κ. Δαλούκας, να διακόψει το παιχνίδι, που αντιμετώπισε ακόμα και τον κίνδυνο της αναβολής.
Τελικά, ο αγώνας διεξήχθη κανονικά, με τον Άρη να παίρνει δύο φορές το προβάδισμα με τον Κάμπορα (21', 38'), αλλά το "γηραιό" να ισοφαρίζει ισάριθμες φορές με τους Ιάκομπ (26') και Επστάιν (59') με πέναλτι.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Ηρακλής (Όλεγκ Προτάσοφ): Κοβαλέβσκι, Μάρτος, Κατσαμπής, Λέκι, Γιαννούλης, Παπαστεργιανός, Ντιέ, Τουμά (46' Μπόσνιακ), Επστάιν, Ντίκα (88' Μιλάνο), Ιάκομπ (78' Κονέ)

Άρης (Μαζίνιο): Σηφάκης, Νέτο, Ρονάλντο, Νασούτι, Αράνο, Ναφτί, Γκαρσία (62' Φερνάντες), Κάλβο (77' Φλάβιο), Γκρασιάν (89' Λαμπριάκος), Κόκε, Κάμπορα

Κίτρινες κάρτες: Παπαστεργιανός, Ντιέ, Ντίκα - Νασούτι, Αράνο, Κάλβο, Γκαρσία, Ρονάλντο, Ναφτί

Διαιτητής: Γ. Δαλούκας (Θεσσαλίας)
Βοηθοί: Δ. Μποζατζίδης (Μακεδονίας), Λ. Βασιλειάδης (Μακεδονίας)
Με μια ματιά
Ο αγώνας ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς, καθώς περίπου μισό λεπτό μετά το εναρκτήριο λάκτισμα, ένας οπαδός του Ηρακλή βρέθηκε στον αγωνιστικό χώρο και επιτέθηκε φραστικά στον τερματοφύλακα του Άρη, χωρίς κάποιος από τους άνδρες ασφαλείας του γηπέδου να τον απομακρύνει.

Στη συνέχεια μάλιστα χαστούκισε τον 25χρονο πορτιέρο, μέχρι που πλησίασαν οι συμπαίκτες του, με πρώτο τον Νάτσο Γκαρσία να σπρώχνει μακριά τον οπαδό του "γηραιού". Τελικά ο οπαδός απομακρύνθηκε και ο Σηφάκης κατευθύνθηκε προς τον διαιτητή του αγώνα, κ. Δαλούκα, διαμαρτυρόμενος για το περιστατικό που συνέβη.

Ο Θεσσαλός διαιτητής μαζί με τους βοηθούς του πήγαν στα αποδυτήρια, όπου και παρέμειναν για περίπου 50 λεπτά, μέχρι τελικά να επιστρέψουν και να δώσουν συνέχεια στο παιχνίδι.

Εν τω μεταξύ, ο πρόεδρος του Ηρακλή, Αντώνης Ρέμος, μέσω των μεγαφώνων του "Καυτανζογλείου", έκανε έκκληση προς τους φίλους της ομάδας να ηρεμήσουν, προκειμένου να μην αντιμετωπίσει τον κίνδυνο τιμωρίας η έδρα του Ηρακλή ή χάσει το παιχνίδι στα χαρτιά.

Επιτέλους ξεκίνησε

Τελικά, μετά από περίπου... ένα ημίχρονο, η αναμέτρηση ξεκίνησε, με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά. Μάλιστα, απείλησαν την εστία του Σηφάκη δύο φορές μέσα σε ένα λεπτό, αλλά ο... θυμωμένος τερματοφύλακας του Άρη είπε "όχι" και τις δύο φορές.

Συγκεκριμένα, στο 9ο λεπτό ο Ντίκα πήρε κεφαλιά, την οποία με εντυπωσιακή εκτίναξη απομάκρυνε ο Σηφάκης, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση έδειξε και πάλι τα εξαιρετικά αντανακλαστικά του στο σουτ του Παπαστεργιανού.

"Κίτρινη" πολιορκία

Μπορεί ο Ηρακλής να έχασε δύο καλές ευκαιρίες, ωστόσο πρώτος στο γκολ έφτασε ο Άρης, μόλις στην πρώτη του καλή φάση μπροστά από την εστία του Κοβαλέβσκι. Ο Κάμπορα έφυγε στην αντεπίθεση από αριστερά, μπήκε στην περιοχή των γηπεδούχων και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Πολωνού τερματοφύλακα και στο βάθος της εστίας, "παγώνοντας" το "Καυτανζόγλειο".

Δύο λεπτά αργότερα, ο Άρης προσπάθησε να αιφνιδιάσει τη σαστισμένη άμυνα του "γηραιού", αλλά το σουτ του Αράνο κατέληξε κόρνερ, αφού η μπάλα βρήκε σε αμυντικό του Ηρακλή. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Κάμπορα βρέθηκε κοντά στο δεύτερο προσωπικό του γκολ, αλλά η κοντινή κεφαλιά που επιχείρησε πέρασε ελάχιστα εκατοστά άουτ.

"Ροπαλιά" από Ιάκομπ

Ό,τι δεν κατάφεραν οι παίκτες του Άρη στις δύο συνεχόμενες ευκαιρίες που είχαν, το πέτυχε το "βαρύ πυροβολικό" της επίθεσης του Ηρακλή, Βίκτορ Ιάκομπ, στο 26ο λεπτό. Ο πανύψηλος Ρουμάνος, μετά από ωραία προσπάθεια του Τουμά από δεξιά και σέντρα ακριβείας του Σουηδού, πήρε ξεμαρκάριστος την κοντινή κεφαλιά που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σηφάκη, σημειώνοντας το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Ηρακλή.

Κάμπορα ο πορθητής

Η ισοφάριση δεν φάνηκε να πτοεί τους φιλοξενούμενους, που εξακολουθούσαν να είναι καλύτεροι μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Οι "κίτρινοι" πίεζαν και κυνηγούσαν το γκολ, το οποίο ήρθε και πάλι από τον Κάμπορα. Στο 38ο λεπτό ο Αργεντινός επιθετικός, μετά από σέντρα του Κόκε, έπιασε εξαιρετική κεφαλιά και παρά την προσπάθεια του Κοβαλέβσκι, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Ηρακλή, με τον Άρη να παίρνει εκ νέου το προβάδισμα χάρη στο δεύτερο γκολ του Κάμπορα.

Μάλιστα ο Αργεντινός θα μπορούσε να σημειώσει ένα από τα πιο γρήγορα χατ-τρικ στην ιστορία του ελληνικού πρωταθλήματος, όταν στο αμέσως επόμενο λεπτό, μετά από σέντρα του Νέτο από δεξιά, ο Κάμπορα έκανε σκαστή κεφαλιά, αλλά η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι, γλιτώνοντας τον Ηρακλή από το τρίτο γκολ.

"Χρυσή" αλλαγή ο Μπόσνιακ

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Όλεγκ Προτάσοφ αποφάσισε να αντικαταστήσει τον Τουμά με τον Ιβάν Μπόσνιακ, αλλαγή που δικαίωσε τον τεχνικό του "γηραιού". Στο 57' ο Κροάτης επιθετικός βρέθηκε μέσα στην περιοχή του Άρη, ντρίμπλαρε τον Γκαρσία, ο οποίος έκανε ένα μάλλον... ανόητο πέναλτι, ανατρέποντας τον Μπόσνιακ, που δύσκολα θα μπορούσε να απειλήσει την εστία του Σηφάκη.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Επστάιν, που ξεγέλασε τον Σηφάκη, στέλνοντας την μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του, προκαλώντας και πάλι πανδαιμόνιο στο "Καυτανζόγλειο". Δύο λεπτά μετά ο Μπόσνιακ έδωσε έτοιμο γκολ από δεξιά στον Ιάκομπ, αλλά ο Ρουμάνος μόνος του απέναντι στον Σηφάκη πλάσαρε δίπλα από το δοκάρι, χάνοντας σπουδαία ευκαιρία για να δώσει για πρώτη φορά το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Η ισοπαλία φάνηκε τελικά να ικανοποιεί και τις δύο ομάδες, που στα τελευταία λεπτά περιορίστηκαν σε παιχνίδι κέντρου. Χαρακτηριστικό είναι πως στο τελευταίο μισάωρο του αγώνα δεν σημειώθηκε καμία αξιόλογη ευκαιρία.
Συνέντευξη Τύπου - Από τον Πάρη Τσελεπίδη
Ιομάρ Μαζίνιο (προπονητής Άρης): " Έχω μείνει έκπληκτος με αυτό που έχει γίνει με τον ποδοσφαιριστή μου Μιχάλη Σηφακη αφού δεν το είχα ξαναδεί στην καριέρα μου. Τέτοιες εικόνες επιθετικότητας. Όσον αφορά το παιχνίδι έγινε ένα πολύ καλό και εκπληκτικό παιχνίδι με το αποτέλεσμα να αδικεί την ομάδα μου αφού στο ημίχρονο δεν πετύχαμε κι άλλα γκολ όπως μπορούσαμε με τον Ηρακλή στο δεύτερο ημίχρονο να είχε περισσότερες ευκαιρίες. Το αποτέλεσμα όμως μας αδικεί με την ομάδα μου να πρέπει να δουλέψει κυρίως και στην αυτοσυγκέντρωσή της. Προηγηθήκαμε στο παιχνίδι δύο φορές και θα μπορούσαμε να πάρουμε μία σημαντική εκτός έδρας νίκη. Δεν ήμασταν όμως συγκεντρωμένοι και στα 90΄ με αποτέλεσμα να πάρουμε μόνο την ισοπαλία".

Για το αν επηρέασε την ομάδα του το ότι έγινε με τον Σηφάκη είπε: " Δεν ξέρω κατά πόσο θα άλλαζε η εικόνα του παιχνιδιού αν δεν είχαμε αυτά τα γεγονότα αλλά δεν ένιωθε ασφαλής ίσως όμως και να μην επηρέασε".
Για την πτώση στην απόδοση της ομάδας του στο δεύτερο ημίχρονο και πως την εξηγεί τόνισε: "Στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε η εικόνα του Ηρακλή που ανέβηκε. Ήταν δικό μας λάθος όταν ο Ηρακλής επιτέθηκε με παραπάνω ποδοσφαιριστές κι αφήσαμε κενούς χώρους στον χώρο του κέντρου
".

Όταν ρωτήθηκε για το αν ένιωσε ο ίδιος να κινδυνεύουν οι ποδοσφαιριστές του στην διάρκεια του παιχνιδιού δήλωσε: " Υπάρχουν κατανοητές δυσκολίες τις οποίες εμείς προσπαθήσαμε να ξεχάσουμε όταν μπήκαμε και για ζέσταμα την δεύτερη φορά το γκολ μας απελευθέρωσε τα πόδια μας και είχαμε μια καλή εικόνα. Όσο για τα θέματα ασφαλείας δείξαμε σαν ομάδα χαρακτήρα και ειδικά ο Μιχάλης είχε μία παρά πολύ καλή απόδοση και ταρακούνησε αυτούς που του επιτέθηκαν".

Για την διακοπή και την δουλειά που θα γίνει σε αυτήν είπε: " Θα μας βοηθήσει πάρα πολύ και σε τομείς που δουλέψαμε από την προετοιμασία και να επανέλθουμε σε εμφανίσεις με ρυθμό και ένταση όπως στα φιλικά κάτι που σήμερα μας έλειπε".

Όλεγκ Προτάσοφ (προπονητής Ηρακλής): " Έχω να πω ότι σήμερα έγινε ένα καλό ματς με πάθος και κίνηση και φάσεις αρκετές που κάναμε. Είδαμε στο γήπεδο δύο καλές ομάδες με καμία να μην ήθελε να χάσει. Εμείς από την πλευρά μας θα μπορ να είχαμε κερδίσει το παιχνίδι όπως και ο Άρης στο πρώτο ημίχρονο όπου κάναμε πολλά λάθη συνεχόμενα. Είμαι αισιόδοξος αφού είδα πολλά καλά στοιχεία. Η ομάδα μου έχει ψυχολογία και προχωράμε".

Για τα κενά διαστήματα της ομάδας του είπε: " Έγινε μία κόντρα επίθεση και από την φάση που δημιούργησε ο Άρης "πάγωσαν" οι παίκτες μου και δεν μπορώ να καταλάβω τι συνέβη. Τους είπα ότι ο καθένας θα πρέπει να κοιτάξει τον εαυτό του. Ήταν πιο μικρό το χρονικό αυτό διάστημα σε σχέση με το παιχνίδι στην Κομοτηνή και αυτό δείχνει ότι δουλέψαμε".

Για την διακοπή στο ξεκίνημα σχολίασε: " Σίγουρα επηρέασε τις ομάδες. Άμα μπαίνεις μέσα στο γήπεδο και είσαι έτοιμος να παίξεις. Ήμασταν φτιαγμένοι και βέβαια χάλασε η εικόνα του παιχνιδιού".

Για το τι θα ήθελε να πει ο ίδιος στους φιλάθλους του Ηρακλή μετά το ότι συνέβη είπε: " Δεν ξέρω αν θέλει να με ακούσει κανείς. Εμείς θέλουμε να παίξουμε καθαρό ποδόσφαιρο και τίποτα άλλο".

Για το τι έλλειπε από την ομάδα του να φθάσει στην νίκη: " Μας έλειπε το γκολ. Είχαμε φάσεις που έπρεπε να τις τελειώσουμε. Είναι ποδόσφαιρο. Και ο Άρης είχε φάσεις".

* Τα εισιτήρια ήταν 7.745 και οι εισπράξεις 88.025 ευρώ.
Όλα τα λεφτά...
1. Η ολύμπια ψυχραιμία που επέδειξε ο Μιχάλης Σηφάκης, όταν... αντιμετώπισε τον οπαδό του Ηρακλή, καθώς δεν αντέδρασε, δείχνοντας πόσο επαγγελματίας είναι.
2. Η εκτελεστική δεινότητα του Χαβιέρ Κάμπορα, που πέτυχε δύο γκολ, είχε ένα δοκάρι και γενικά ταλαιπώρησε αφάνταστα την άμυνα του Ηρακλή.
3. Η κίνηση του Προτάσοφ να περάσει στον αγώνα τον Μπόσνιακ αντί του Τουμά, καθώς ο Κροάτης όχι μόνο κέρδισε το πέναλτι με το οποίο ισοφάρισε ο Ηρακλής, αλλά ήταν και αυτός που δημιουργούσε τους περισσότερους κινδύνους για λογαριασμό του "γηραιού".
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Φυσικά το απαράδεκτο γεγονός που συνέβη στην αρχή του αγώνα, όταν ο οπαδός του Ηρακλή επιτέθηκε φραστικά και χαστούκισε τον τερματοφύλακα του Άρη, Μιχάλη Σηφάκη.