Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Ηρακλής-Παναθηναϊκός 0-1

Νίνης, Γιαννούλης, Παναθηναϊκός, Ηρακλής

Με γκολ του Νίνη στο 73' ο Παναθηναϊκός νίκησε στην πρεμιέρα του Νιόπλια τον σπουδαίο αλλά άτυχο Ηρακλή

Επιστροφή στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας ένα παιχνίδι παραπάνω όμως για τον Παναθηναϊκό. Το "τριφύλλι" στην πρεμιέρα της εποχής Νιόπλια πήρε με δυσκολία τους τρεις βαθμούς με γκολ του Νίνη, λίγο πριν το φινάλε, μέσα στο Καυτανζόγλειο, μια νίκη όμως που σίγουρα θα επιδράσει θετικά για την συνέχεια στην ψυχολογία των "πράσινων", μετά τις τελευταίες εξελίξεις.
Αντίθετα, οι γηπεδούχοι που προέρχονταν από "διπλό" στα Γιάννινα, έχασαν πολλές ευκαιρίες έχοντας "μοιραίο" τον Ιάκομπ. Για το "τριφύλλι" ο Ζιλμπέρτο Σίλβα στο νέο του ρόλο, ο Νίνης και ο Βύντρα ήταν από τους καλύτερους ενώ και ο Τζόρβας ανήκει στην κατηγορία αυτή αν και σε δύο στιγμές λίγο έλειψε να "προδώσει" την εξαιρετική του εικόνα.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Γήπεδο: Καυτανζόγλειο
Διαιτητής: Σπάθας (Πειραιά)
Βοηθοί: Ακρίβος (Αθηνών), Σωτηρόπουλος (Αχαΐας)

Ηρακλής (Σάββας Κωφίδης): Κοβαλέφσκι, Κατσαμπής, Σαρακατσάνος, Περπερίδης (89' Βέλλιος), Γιαννούλης, Παπαστεριανός (79' Ντίκα), Ηλιάδης, Τουμά (79' Κονέ), Επστάιν, Μπόσνιακ, Ιάκομπ.

Παναθηναϊκός (Νίκος Νίοπλιας): Τζόρβας, Σπυρόπουλος, Βύντρα, Μπιάρσμιρ, Καντέ, Ζιλμπέρτο Σίλβα (81' Σιμάο), Κατσουράνης, Καραγκούνης, Ρουκάβινα (46' Χριστοδουλόπουλος), Νίνης (89' Γκάμπριελ), Σισέ.

Κίτρινες: Επστάιν, Γιαννούλης (Ηρακλής) /- (Παναθηναϊκός)
Κόκκινες:-

Με μια ματιά

Με σύστημα 4-4-2 παρέταξε την ομάδα του ο Σάββας Κωφίδης έχοντας έτσι ενισχυμένη την μεσαία του γραμμή. Ο Ελληνας τεχνικός ήθελε να μην δώσει χώρους στους αντιπάλους και συνάμα να βοηθήσει τους δύο επιθετικούς Μπόσνιακ και Γιάκομπ να έχουν περισσότερες λύσεις. Ο "Γηραιός" είχε δύο αλλαγές σε πρόσωπα στο αρχικό του σχήμα σε αντίθεση με το ματς στα Γιάννινα. Οι Γιαννιούλης και Γιάκομπ πήραν τις θέσεις των Ντιέ (τιμωρημένος από διοίκηση) και Ντίκα.

Με αλλαγές σε σύστημα και πρόσωπα παρέταξε την ομάδα του ο νέος τεχνικός του "τριφυλλιού", Νίκος Νιόπλιας την ομάδα του. Οι "πράσινοι" στη νέα εποχή του Ελληνα προπονητή πλέον, αγωνίστηκαν με 4-3-3 και τους Νίνη, Ρουκάβινα να δίνουν βοήθεια στον Σισέ σε παράλληλη θέση. Στην άμυνα ο Κοζανίτης προπονητής επέλεξε τους Καντέ και Μπιάρσμιρ στέλνοντας τελικά τον Βύντρα δεξιά ενώ αριστερά ήταν ο Σπυρόπουλος. Μπροστά από την αμυντική γραμμή ο Ζιλμπέρτο Σίλβα και μπροστά του οι Καραγκούνης, Κατσουράνης.

Αναγνωριστικό ματς με ρυθμό

Το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικό και από τις δύο ομάδες που σιγά σιγά έβρισκαν ρυθμό. Ο προπονητής των "πράσινων", Νίκος Νιόπλιας μετά το τρίτο λεπτό σηκώθηκε απο τον πάγκο του και έφτασε μέχρι την γραμμή του άουτ για να δώσει τις πρώτες του οδηγίες.

Στο 7' οι παίκτες του "Γηραιού" απείλησαν για πρώτη φορά όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Τουμά, ο Τζόρβας έδιωξε δύσκολα με τα πόδια την μπάλα και αφού κανείς επιθετικός ή αμυντικός δεν την βρήκε στην πορεία της.

Οι γηπεδούχοι έδειχναν πιο συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι τους ενώ οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να προσπαθούν να παίζουν με τον τρόπο που είχε δείξει ο 44χρονος τεχνικός τους. Το συγκρότημα του Κωφίδη, έφτασε και πάλι κοντά στην εστία του Τζόρβα, όταν στο 20' και μετά από κάθετη πάσα του Μπόσνιακ, ο Ιάκομπ βγήκε σε θέση βολής απέναντι στον Τζόρβα, αλλά ο Καντέ την τελευταία στιγμή παρενέβηκε έγκαιρα και απομάκρυνε σε κόρνερ.

Ανέβηκε ο ΠΑΟ και το λάθος που δεν στοίχισε

Οι φιλοξενούμενοι μετά τα πρώτα 20λεπτά, ανέβασαν ρυθμούς και βγήκαν στην επίθεση οργανωμένα καο στο 23' μετά από ωραία ενέργεια του Νίνη από δεξιά, ο Κατσουράνης σούταρε έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο επόμενο λεπτό, ένα λάθος των Μπιάρσμιρ-Τζόρβα λίγο έλειψε να στοιχίσει αφού ο Σουηδός γύρισε την μπάλα στον τερματοφύλακά του, εκείνος υπό την πίεση του Ιάκομπ έκανε ντρίπλα αλλά με την κόντρα του έφυγε και λίγο πριν ο Ρουμάνος σουτάρει στην κενή εστία ο Ελληνας πορτιέρο έπεσε και πρόλαβε να απομακρύνει.

Οι παίκτες του Νιόπλια, έχοντας την εδαφική υπεροχή και με τον Ζιλμπέρτο Σίλβα να "σπρώχνει" την ομάδα του από πίσω, έφτασαν και πάλι κοντά στο γκολ. Μετά από βαθιά μπαλιά του Κατσουράνη ο Σισέ, υπό πίεση του Κατσαμπή πλασάρε με τον Κοβαλέβσκι να μπλοκάρει. Δύο λεπτά αργότερα (30') ο Καραγκούνης είχε σειρά να σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής και η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του αντίπαλου γκολκίπερ.

Ο "μικρός" πήγε για την "δόξα" και ο "τυπάρας" δέχθηκε καρότα

Οι "πράσινοι" έχοντας καλύτερη εικόνα στο ματς από τον αντίπαλο του συνέχισε να πιέζει. Στο 36', ο Ζιλμπέρτο Σίλβα κάνοντας πράξη τις εντολές του Νιόπλια ανέβηκε πολύ και μετά από συνδυασμό με τον Ρουκάβινα, ο Κροάτης μεσοεπιθετικός σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Νίνης με έξυπνη εκτέλεση φάουλ από τα άκρα προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον τερματοφύλακα του Ηρακλή, ο οποίος με υπερένταση απομάκρυνε σε κόρνερ. Ενα κόρνερ που δεν έγινε άμεσα αφού όταν ο Καραγκούνης προσπάθησε να το εκτελέσει δέχθηκε βροχή από καρότα που πέταξαν οι φίλοι του Ηρακλή.

Ο αρχηγός του "τριφυλλιού" στο 42' απείλησε με ένα ακόμα σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ ενώ η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους άνηκε στους γηπεδούχους. Ενα λεπτό πριν την λήξη (44') ο Μπόσνιακ βρήκε τον Ιάκομπ, που σούταρε από το ύψος της περιοχής, αλλά και πάλι ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων έπεσε στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε.

Μέσα ο Λάζαρος, έξω ο "Ρούκα"

Ο Νίκος Νιόπλιας με την έναρξη του δευτέρου μέρους προσπάθησε να αλλάξει την εικόνα της ομάδας βάζοντας στο ματς ένα "δικό" του παδί, τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο αντί του Αντε Ρουκάβινα. Αντίθετα ο Σάββας Κωφίδης δεν ήθελε να κάνει από τώρα διορθωτικές κινήσεις.

Μετά από ένα πεντάλεπτο χωρίς την παραμικρή ευκαιρία, ο Σισέ στο 51' με γυριστό σουτ προσπάθησε αλλά δεν μπόρεσε και πάλι να βρει στόχο. Δύο λεπτά μετά (53') έγινε ίσως η φάση του αγώνα από πλευράς γηπεδούχων.

Μετά από πάσα του Επστάιν στον Ιάκομπ (και ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν σταθεί στο φάουλ του Περπερίδη στον Σισέ) εκείνος απέφυγε τον Σπυρόπουλο, σούταρε στην γωνία αλλά ο Τζόρβας με τα δάχτυλα σταμάτησε την πορεία της και πριν ο Επστάιν την προλάβει να την στείλει στα δίχτυα ο Βύντρα έδιωξε σε κόρνερ σωτήρια.

Μοιραίος ο Ιάκομπ για "Γηραιό"

Οι "πράσινοι" παρόλο που είχαν την εδαφική υπεροχή δεν έβρισκαν τρόπο να απειλήσουν αφού έφταναν μέχρι την αντίπαλη περιοχή ωστόσο δεν είχαν "καθαρό μυαλό" στην τελική προσπάθεια. Αντίθετα, σχεδόν σε κάθε επέλαση των "κυανόλευκων" υπήρχε ευκαιρία.

Ομως ακόμα και έτσι, το συγκρότημα του Κωφίδη δεν είχε τύχη, καθώς στο 64' σε μια ακόμα καλή στιγμή, ο Τουμά από δεξιά πραγματοποίησε την σέντρα, η μπάλα πέρασε από τους αμυντικούς των φιλοξενούμενων, ο Ιάκομπ επιχείρησε ένα απευθείας γυριστό σουτ, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τζόρβα.

Οι "πράσινοι" με τον γνώριμο τρόπο τα τελευταία σούταραν και πάλι έξω από την περιοχή στο 67' ωστόσο ο Κατσουράνης δεν βρήκε τον στόχο στην νέα αυτή προσπάθεια μετά την πάσα του Χριστοδουλόπουλου. Ο μέσος των "πράσινων" και πρώην άσος της Μπενφίκα, βρέθηκε σε θέση βολής στο 70', όταν μετά την ψιλοκρεμαστή πάσα του Καραγκούνη βγήκε σε απέναντι στον Κοβαλέβσκι αλλά η κεφαλιά του πήγε επάνω στον πορτιέρο του Ηρακλή.

Λύση από το ένα δικό του "παιδί"

Οτι δεν μπόρεσε ο Κατσουράνης και ο Σισέ, το κατάφερε ένα από τα "παιδιά" του Νίκο Νιόπλια. Στο 73' ο Σπυρόπουλος επιχείρησε την σέντρα ο Σισέ έστρωσε στον Χριστοδουλόπουλο αλλά ο Κατσαμπής έδιωξε και η μπάλα στρώθηκε στον Νίνη που εξαπέλυσε ένα σουτ "κεραυνό" με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα και τους "πράσινους" μέσα σε έξαλλα πανηγύρια να ανοίγουν το σκορ σ' ένα κομβικό σημείο του ματς.

Τρία λεπτά μετά το γκολ, ο Χριστοδουλόπουλος απείλησε με σουτ και πάλι αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στα επόμενα λεπτά, οι δύο τεχνικοί έριξαν μερικά από τα "όπλα" που είχαν στον πάγκο τους. Κονέ και Ντίκα για τον "Γηραιό" και ο Σιμάο αντί του Ζιλμπέρτο Σίλβα μπήκαν στο ματς.

Το παιχνίδι είχε μπει στο τελευταίο δεκάλεπτο και τα νεύρα αλλά και το άγχος ήταν μεγάλο και για τις δύο ομάδες που είχαν διαφορετικό στόχο στο ματς.

Λάθη για μη καρδιακούς...

Στο 85' μετά από σέντρα του Επστάιν ο Τζόρβας αν και αρχικά φάνηκε να ελέγχει με την έξοδο την πορεία της μπάλας τελικά την έχασε μέσα από τα χέρια του αλλά ο Κονέ με γυριστό δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει αφού η μπάλα πήγε πάνω από την εστία του "τριφυλλιού".

Στο 90' ο Βύντρα στην προσπάθειά του να γυρίσει την μπάλα πίσω, λίγο έλειψε να "κρεμάσει" τον Τζόρβα, που στις καθυστερήσεις σταμάτησε και την κεφαλιά του Κατσαμπή σε μια σωτήρια επέμβαση. Νωρίτερα, οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι ανατροπή του Κοβαλέβσκι στον Χριστοδουλόπουλο, με τον κ. Σπάθα να αφήνει πλεονέκτημα και τον Γκάμπριελ να σουτάρει άουτ.

Συνέντευξη Τύπου

Νίκος Νιόπλιας (προπονητής Παναθηναϊκού): " Ευχαριστώ τη διοίκηση που με διαλέξανε να υπηρετήσω αυτό το μεγάλο σύλλογο και μου δώσανε τη χαρά να θυμηθώ τα 21 χρόνια που πέρασα στη γήπεδα. Μου λείψανε πάρα πολύ και θα κάνω ότι είναι δυνατόν για το σύλλογο αυτό. Εύχομαι η τελευταία μέρα του πρωταθλήματος να μας βρει όπως σήμερα με χαμόγελα. Καταλαβαίνετε ότι και εγώ είχα κάποια πίεση. Επειδή γνωρίζω καλά τον χώρο με βοήθησε πάρα πολύ να το ξεπεράσω εύκολα.Ο Ηρακλής βρίσκεται στα χέρια δύο ικανών προπονητών (Κωφίδη και Τσινού). Ήταν πιο καλός από τα προηγούμενα παιχνίδια.

Εγώ ακόμα δεν πρόλαβα να έρθω, πως γίνεται να μιλάμε για πράγματα που πρέπει να διορθώσουμε; Δεν κατακτήσαμε κάτι σπουδαίο με αυτή τη νίκη. Θα κοιτάξουμε τις αδυναμίες και τα προτερήματα μας. Αλλά θα δούμε στη συνέχεια τα θέματα που είναι για τις επόμενες ημέρες. Βλέπω ότι υπάρχει μία ανασφάλεια. Οι παίκτες δεν πιστεύουν τόσο πολύ στον εαυτό τους. Με μία νίκη πιστεύω ότι τα παιδιά θα είναι καλύτερα. Εχουμε αδυναμίες.

Αυτή την πίεση εγώ τη βγάζω έξω. Κάποια στιγμή θα είσαι ήρεμος και εγώ είμαι ήρεμος από τη στιγμή που μου είπε αυτή η μεγάλη ομάδα να αναλάβω προπονητής. Οποιαδήποτε άλλη πίεση πρέπει να την παραβλέπω. Οποιαδήποτε άλλη πίεση πρέπει να τη βγάλω σαν θετικό για την ομάδα.

Είχαμε αρνητικά και πολλά θετικά. Αυτό που μου άρεσε, ήταν ότι είχαμε μια ηρεμία στο παιχνίδι μας, ότι κάποια στιγμή θα μπει το γκολ. Το πιστέψαμε. Εχουμε και αδυναμίες από την άλλη πλευρά. Εύκολα κάνουμε το λάθος. Ισως προέρχεται και από την ανασφάλεια. Μόλις βρουν και οι παίκτες την αυτοπεποίθηση τους θα είμαστε καλύτεροι στη συνέχεια.

Για μένα όλοι οι παίκτες που είναι περιουσιακό στοιχείο της ομάδας, θα πρέπει να προσπαθώ να τους κερδίζω. Μέτρησα έτσι το παιχνίδι, είδα τον αντπαλο και έτσι έκρινα. Ισως να μην είναι στην πρώτη γραμμή αλλά είναι όλοι ποδοσφαιριστες της ομάδας.

Ηταν για όλους ένα ταρακούνημα αυτή η αλλαγή. Εννοώ ότι και εγώ δέχτηκα πίεση και όλοι οι παίκτες. Από το 45' είχε πρόβλημα ο Ζιλμπέρτο. Είναι χτύπημα ή αιμάτωμα. Αν είναι δυνατόν να αλλάξω έναν τέτοιο παίκτη.

Δεν κέρδισε δίκαια ο Παναθηναϊκός; Επαιξε ρόλο η διαιτησία; Δε νομίζω.

Εχουμε τόσο καλό υλικό και μπορούμε να διαφοροποιούμε την ενδεκάδα. Όταν θέλεις το πρώταθλημα πρεπει να σκοράρεις. Αλλά πρέπει να έχεις καλή εικόνα σε όλες τις γραμμές και αυτό θέλουμε να κάνουμε στη συνέχεια"

.

Σάββας Κωφίδης (προπονητής Ηρακλής): "Καλός ρυθμός στο παιχνίδι, χωρίς να φτάσει σε υψηλά επίπεδα από ποιοτικής πλευράς. Ήμασταν πολύ καλά οργανωμένοι αμυντικά. Είχε την κατοχή ο αντίπαλος αλλά δεν δημιούργησε πολλές φάσεις. Στην αλλαγή από την άμυνα στην επίθεση κάναμε φάσεις αλλά δεν σκοράραμε.

Είναι ενθαρρυντικό που υπάρχει βελτίωση. Εκείνο που πρέπει να βελτιώσουμε είναι η ηρεμία στην κατοχή. Χάναμε εύκολα μπάλες, με πάσες πολύ χαλαρές που κάναμε λάθη. Αν είχαμε ηρεμία και κατοχή περισσότερο ίσως να δημιουργούσαμε περισσότερα προβλήματα στον Παναθηναϊκό. Άδικο το σημερινό αποτέλεσμα βάσει της εικόνας του αγώνα.

Αυτό που μένει και μας δίνει αισιοδοξία είναι η βελτίωση της απόδοσης. Εχουμε ακόμη να βελτιώσουμε αρκετά και κυρίως να έιμαστε πιο ήρεμοι στις πάσες μας. Ο παράγοντας τύχη και το ότι δεν μπορέσαμε να είμαστε εύστοχοι παίζουν ρόλο και πάντα θα παίζουν ρόλο στο ποδόσφαιρο.

Μεγάλη προσπάθεια από τους παίκτες και υπήρχε μία σχετική κούραση. Καθυστερήσαμε λίγο στις αλλαγές, αλλά ακόμα και έτσι δε φαινόταν ότι μπορούσαμε να απειληθούμε από τον Παναθηναϊκό.

Αν σε κάθε παιχνίδι έχουμε μια απόδοση σαν τη σημερινή και αν φτάνουμε σε φάσεις για γκολ, την επόμενη φορά θα μπούνε τα γκολ. Το θέμα είναι να έχουμε το θάρρος όταν χάνουμε την ευκαιρία να πηγαίνουμε και να κάνουμε και άλλη. Είναι ένα θέμα καθαρά εσωτερικό και θα βρούμε εμείς τη λύση για Ντίκα και Ντιέ"

.

Όλα τα λεφτά...

Η κίνηση του Σάββα Κωφίδη να δώσει την μπάλα όταν βγήκε πλάγιο άουτ στον Βύντρα και ενώ η ομάδα του δεν είχε επιστρέψει πλήρως στην άμυνα.

Ας ξεχάσουμε καλύτερα...

Την μοναδική παραφωνία... δηλαδή τα καρότα που πέταξαν οι φίλοι του Ηρακλή στον Γιώργο Καραγκούνη όταν πήγε στο πρώτο ημίχρονο να εκτελέσει ένα κόρνερ. Ακόμα τα επεισόδια με την είσοδο των οπαδών με την λήξη του ματς.

To Live του αγώνα...
1' Έναρξη αγώνα
7' Σουτ Ηρακλής Τουμά
Εκτέλεση φάουλ του Τουμά, ο Τζόρβας διώχνει δύσκολα με τα πόδια
18' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Επστάιν
20' Ευκαιρία Ηρακλής Ιάκομπ
Από κάθετη πάσα του Μπόσνιακ ο Ιάκομπ βγαίνει απέναντι στον Τζόρβα, αλλά ο Καντέ την τελευταία στιγμή παρεμβαίνει και διώχνει σε κόρνερ
23' Σουτ Παναθηναϊκός Κατσουράνης
Ωραία ενέργεια του Νίνη από δεξιά, πασάρει στον Κατσουράνη που σουτάρει έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα φεύγει μακριά από την εστία
24' Ευκαιρία Ηρακλής Ιάκομπ
Γύρισμα του Μπιάρσμιρ στον Τζόρβα, παρεμβαίνει ο Ιάκομπ, αλλά προτού σκοράρει ο Τζόρβας πέφτει στα πόδια του και απομακρύνει
28' Ευκαιρία Παναθηναϊκός Σισέ
Βαθιά μπαλιά του Κατσουράνη για τον Σισέ, που υπό την πίεση του Κατσαμπή πλασάρει πάνω στον Κοβαλέβσκι
30' Σουτ Παναθηναϊκός Καραγκούνης
Δυνατό σουτ του Καραγκούνη έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
36' Σουτ Παναθηναϊκός Ρουκάβινα
Συνδυασμός από Ζιλμπέρτο και Ρουκάβινα, με τον Κροάτη να σουτάρει έξω από την περιοχή, αλλά την μπάλα να περνάει πάνω από την εστία
39' Ευκαιρία Παναθηναϊκός Νίνης
Εκτέλεση φάουλ του Νίνη, ο Κοβαλέβσκι διώχνει εντυπωσιακά στη γωνία του
42' Σουτ Παναθηναϊκός Καραγκούνης
Σουτ του Καραγκούνη έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια
44' Σουτ Ηρακλής Ιάκομπ
Πάσα του Μπόσνιακ στον Ιάκομπ, που δοκιμάζει ένα σουτ από το ύψος της περιοχής, με τον Τζόρβα να πέφτει στην αριστερή του γωνία και να αποκρούει
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Χριστοδουλόπουλος στη θέση του Ρουκάβινα
51' Σουτ Παναθηναϊκός Σισέ
Γυριστό σουτ του Σισέ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα φεύγει ψηλά
53' Ευκαιρία Ηρακλής Ιάκομπ
Πάσα του Επστάιν για τον Ιάκομπ, που ξεμαρκάρεται ωραία και σουτάρει με το αριστερό, αλλά ο Τζόρβας πέφτει στη δεξιά του γωνία και αποκρούει
57' Σουτ Παναθηναϊκός Καραγκούνης
Σουτ του Καραγκούνη έξω από την περιοχή, μαζεύει ο Κοβαλέβσκι
64' Ευκαιρία Ηρακλής Ιάκομπ
Σέντρα του Τουμά από δεξιά, ο Ιάκομπ επιχειρεί ένα γυριστό σουτ, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τζόρβα
67' Σουτ Παναθηναϊκός Κατσουράνης
Σουτ του Κατσουράνη έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ
72' Κεφαλιά Παναθηναϊκός Κατσουράνης
Μπαλιά του Καραγκούνη για τον Κατσουράνη, που παίρνει την κεφαλιά, αλλά μπλοκάρει ο Κοβαλέβσκι
74' Γκολ Παναθηναϊκός Νίνης
Σέντρα του Σπυρόπουλου από αριστερά για τον Σισέ, ο οποίος γυρίζει παράλληλα την μπάλα, που καταλήγει στον Νίνη, ο οποίος με μονοκόμματο σουτ βρίσκει δίχτυα
77' Σουτ Παναθηναϊκός Χριστοδουλόπουλος
Σουτ του Χριστοδουλόπουλου έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Κοβαλέβσκι
79' Αλλαγή παίκτη Ηρακλής
Οι Κονέ και Ντίκα αντί των Τουμά και Παπαστεριανού
81' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Σιμάο στη θέση του Ζιλμπέρτο
84' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Γιαννούλης
85' Ευκαιρία Ηρακλής Κονέ
Σέντρα του Επστάιν από αριστερά, ο Τζόρβας χάνει την μπάλα μέσα από τα χέρια του, αλλά ο Κονέ με γυριστό δεν μπορεί να σκοράρει και η μπάλα φεύγει πάνω από την εστία
89' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Γκάμπριελ στη θέση του Νίνη
89' Αλλαγή παίκτη Ηρακλής
Ο Βέλλιος στη θέση του Περπερίδη
90' Ευκαιρία Παναθηναϊκός Γκάμπριελ
Ο Χριστοδουλόπουλος αποφεύγει τον... μισό Ηρακλή, ανατρέπεται από τον Κοβαλέβσκι, αλλά ο επερχόμενος Γκάμπριελ σε κενή εστία δεν καταφέρνει να σκοράρει, καθώς ο διαιτητής άφησε το παιχνίδι να συνεχιστεί
90' Κεφαλιά Ηρακλής Κατσαμπής