Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΗΡΑΚΛΗΣ

Ηρακλής - Ξάνθη 1-0

Ξάνθη

Την δεύτερη σερί νίκη του στο πρωτάθλημα έκανε ο Ηρακλής που νίκησε την Ξάνθη 1-0 (Κωνσταντίνου 77')

Ματς ομάδων που έχουν έφεση στις ισοπαλίες μπορεί να χαρακτηριστεί το σημερινό, αφού Ηρακλής και Ξάνθη μετρούν από έξι αποτελέσματα που έχουν λήξει Χ.
Ο Γηραιός από την πλευρά του έχει τρεις νίκες στο πρωτάθλημα εκ των οποίων οι δυο είναι εκτός έδρας. Στην έδρα του έχει πετύχει πέντε μόλις τέρματα και η μοναδική του νίκη εντός είναι με τον Λεβαδειακό.

Η Ξάνθη αν και ξεκίνησε εντυπωσιακά το πρωτάθλημα έχει παρουσιάσει μια κοιλιά στις τελευταίες αγωνιστικές, αφού στις προηγούμενες 2 αγωνιστικές ηττήθηκε από Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ.

Παρόλα αυτά στο σημερινό ματς ο Ηρακλής ήταν ο μεγάλος νικητής αφού πήρε τους τρεις βαθμούς με τον Μιχάλη Κωνσταντίνου να είναι ο χρυσός σκόρερ, καθώς με πλασέ στο 77΄ χάρισε την νίκη στην ομάδα του.

Οι συνθέσεις των ομάδων
Ηρακλής: Κοβαλέφσκι, Παπαζαχαρίας, Κατσαμπής, Παπαστεργιανός (Ντιέ 75'), Σαρακατσάνος, Γιαννούλης, Κονέ (Γιάντσης 61'), Φούφουλας, Γκαρσία (Ιωαννίδης 89'), Επστάϊν, Κωνσταντίνου.

Ξάνθη: Γκσπούρνινγκ, Φεριέ, Φλίσκας, Βάλλας, Σταθάκης, Κωστούλας, Ταϊντέρ (Λαμπριάκος 84'), Παππάς (Πόι 66'), Γκρέζλακ, Σουάνης (Κιντάνα 86'), Αγκάλι.

Κίτρινες: Παπαζαχαρίας (57' Ηρακλής), Ταϊντέρ (67' Ξάνθη), Γκρζέλακ (82' Ξάνθη), Κιντάτα (90' Ξάνθη),
Κόκκινες: -

Με μια ματιά
Το ματς ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να θέλουν την νίκη για διαφορετικούς λόγους.

Ο Γιώργος Παράσχος ξεκίνησε την ομάδα του με τους: Γκσπούρνινγκ, Φεριέ, Φλίσκας, Βάλλας, Σταθάκης, Κωστούλας, Ταϊντέρ, Παππάς, Γκρέζλακ, Σουάνης, Αγκάλι.

Ενώ από την πλευρά του ο Μάκης Κατσαβάκης επέλεξε τους: Κοβαλέφσκι, Παπαζαχαρίας, Κατσαμπής, Παπαστεργιανός, Σαρακατσάνος, Γιαννούλης, Κονέ, Φούφουλας, Γκαρσία, Επστάϊν, Κωνσταντίνου.

Στα πρώτα πέντε λεπτά το ματς δεν είχε κάτι ιδιαίτερο αφού και οι δυο ομάδες ψάχνουν τον ρόλο τους στον αγωνιστικό χώρο.

Η πρώτη υποψία φάσης έγινε στο 9' με τον Κωνσταντίνου να βρίσκεται από πλάγια δεξιά κοντά στον Κοβαλέφσκι, όμως το σουτ που επιχείρησε ήταν κακό και πήγε πάνω στον Γκσπούρνινγκ .

Στην συνέχεια η Ξάνθη πήρε τα ινία του αγώνα και έδειξε τις προθέσεις της στο 10', όταν από ατομική ενέργεια του Παππά, ο Σουάνης βρέθηκε απέναντι από τον Γκσπούρνινγκ, όμως το σουτ που έκανε ήταν άσχημο και πέρασε ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Κοβαλέφσκι.

Τα επόμενα τέσσερα λεπτά ήταν δύσκολα για την άμυνα του Γηραιού αφού η Ξάνθη πίεζε ασφυκτικά, κερδίζοντας τρία κόρνερ στην σειρά.

Σε μια επικίνδυνη φάση για τα καρέ του Ηρακλή στο 24' οι παίκτες της Ξάνθης εκτέλεσαν ένα κόρνερ, με τους ποδοσφαιριστές του Γηραιού να μην διώχνουν σωστά δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους Σουάνη και Βάλλα να σουτάρουν μέσα από την περιοχή, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να σκοράρουν.

Άλλη μια ευκαιρία για την Ξάνθη στο 37' όταν σε πάσα του Σουάνη από αριστερά στον Παππά μέσα στην περιοχή του Ηρακλή, ο τελευταίος δεν σούταρε σωστά στέλνοντας την μπάλα να περάσει μακριά από την εστία του Κοβαλέφσκι.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με την Ξάνθη να είναι εκείνη που έχει επιβάλει στον ρυθμό της στον αγώνα, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Κοβαλέφσκι, χωρίς όμως να καταφέρει να ανοίξει το σκορ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Ξάνθη να είναι εκείνη που πιέζει την άμυνα του Ηρακλή, ο οποίος με μακρινές μπαλιές προσπαθεί να βρει τον Κωνσταντίνου.

Οι δυο ομάδες έχουν ανεβάσει τον ρυθμό του προσπαθώντας να παίξουν καλό ποδόσφαιρο στο δεύτερο μέρος, με πολλές κάθετες μπαλιές στους επιθετικούς χωρίς όμως να έχει δημιουργηθεί κάποια επικίνδυνη φάση μπροστά από τις δυο εστίες.

Στο διάστημα όμως 50' έως 70' οι δύο ομάδες δεν έχουν να δείξουν κάτι το ιδιαίτερο αφού κανείς από τους δυο δεν μπορεί να δημιουργήσει υποψία φάσεις μπροστά από τους δυο τερματοφύλακες.

Ο Ηρακλής στην πρώτη του ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο στο 77' κατάφερε να προηγηθεί με τον Μιχάλη Κωνσταντίνου, όταν σε βαθιά μπαλιά μέσα στην περιοχή του Γκσπούρνινγκ ο Γιάντσης πήρε την κεφαλιά, η μπάλα πήγε στον Κύπριο φορ ο οποίος με πλασέ έκανε το 1-0.

Το ματς τελείωσε με μεγάλο νικητή τον Ηρακλή που εκμεταλλεύτηκε την μοναδική καλή ευκαιρία που δημιούργησε στον αγώνα και έφυγε με τους τρεις βαθμούς.
Συνέντευξη Τύπου
Γιώργος Παράσχος:
"Είμαστε πολύ στεναχωρημένοι με το αποτέλεσμα αφού σε όλη την διάρκεια του αγώνα εμείς είμαστε εκείνοι που το ελέγχαμε. Ότι τύχη είχαμε στους προηγούμενους αγώνες έχει μεταφραστεί σε ατυχία στα τελευταία ματς, αφού ο Ηρακλής σε μια επίθεση κατάφερε να σκοράρει".

Κατσαβάκης:
"Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο για την υπομονή του και το χειροκρότημα του, από εκεί και πέρα είμαι ευχαριστημένος με την νίκη μας. Είχαμε καλή αμυντική λειτουργία και δεν επιτρέψαμε στην Ξάνθη να κάνει κλασικές ευκαιρίες μπροστά από τον Κοβαλέφσκι".

"Δεν είχαμε πολύ καλή απόδοση στην μεσαία γραμμή αλλά το γεγονός ότι κερδίσαμε θα μας βοηθήσει πολύ στην συνέχεια του πρωταθλήματος. Έχουμε οικονομικές δυσκολίες αλλά πήραμε έναν αμυντικό χαφ, και περιμένω ακόμα δυο με τρεις προσθήκες ακόμα".

Όλα τα λεφτά...
Το γκολ του Κωνσταντίνου αφού ο Κύπριος φορ πέτυχε το πρώτο του τέρμα στο φετινό πρωτάθλημα, δίνοντας έτσι τους τρεις υπερπολύτημους βαθμούς στην ομάδα του.

Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το παιχνίδι, αφού και οι δυο ομάδες δεν κατάφεραν να παίξουν καλό ποδόσφαιρο. Χαρακτηριστικό είναι ότι σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο οι καλύτερες φάσεις ήταν το γκολ του Κωνσταντίνου στο 77' και μια ευκαιρία με τον Επστάϊν στο 93'.

To Live του αγώνα...
Στοιχεία Αγώνα
Γήπεδο: Καυταντζόγλειο
Διαιτητής: Κύρκος Δ. (Ηπείρου)
Βοηθεί: Δάλλας Κ. (Ηπείρου), Ευθυμιάδης Δ. (Πιερίας)

Η 11άδα των γηπεδούχων
Ηρακλής: Κοβαλέφσκι, Παπαζαχαρίας, Κατσαμπής, Παπαστεργιανός, Σαρακατσάνος, Γιαννούλης, Κονέ, Φούφουλας, Γκαρσία, Επστάϊν, Κωνσταντίνου
Η 11άδα των φιλοξενούμενων
Ξάνθη: Γκσπούρνινγκ, Φεριέ, Φλίσκας, Βάλλας, Σταθάκης, Κωστούλας, Ταϊντέρ, Παππάς, Γκρέζλακ, Σουάνης, Αγκάλι
1' Έναρξη αγώνα
2' Κόρνερ Ηρακλής
Πρώτο κόρνερ στο ματς για τον Ηρακλή
5' Σχόλιο
Οι δυο ομάδες έχουν μπει δυνατά στον αγωνιστικό χώρο προσπαθώντας ταυτόχρονα να επιβάλουν τον ρυθμό τους, χωρίς ωστόσο να έχει καταφέρει κάτι καμία από τις δυο αντιπάλους.
10' Ευκαιρία Ξάνθη
Μεγάλη φάση για την Ξάνθη με τον Σουάνη να σουτάρει από ευνοϊκή θέση μέσα στην περιοχή του Κοβαλέφσκι, όμως η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.
13' Σχόλιο
Η Ξάνθη έχει κλείσει στα καρέ του τον Ηρακλή για ένα πεντάλεπτο όπου έχει τρία συνεχόμενα κόρνερ και μια εξαιρετική ευκαιρία με τον Βάλλα όπου σούταρε, με την μπάλα όμως να φεύγει άουτ.
21' Σχόλιο
Μετά την πίεση της Ξάνθης στην αρχή της αναμέτρησης ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αφού και οι δυο ομάδες προσπαθούν να βρουν τους επιθετικούς τους με ψηλές μπαλιές.
24' Ευκαιρία Ξάνθη
Μετά από κόρνερ που εκτελέστηκε μέσα στην περιοχή του Ηρακλή οι παίκτες του Γηραιού δεν έδιωξαν σωστά με αποτέλεσμα να γίνουν δυο διαδοχικά σουτ που χτύπησαν πάνω στα σώματα των αμυντικών.
34' Ευκαιρία Ξάνθη
Άλλη μια ευκαιρία για την Ξάνθη όταν σε πάσα του Σουάνη στον Παππά ο τελευταίος δεν σούταρε σωστά στέλνοντας την μπάλα να περάσει μακριά από την εστία του Κοβαλέφσκι.
45' Έναρξη καθυστερήσεων
Ένα το λεπτό καθυστερήσεων στο πρώτο μέρος
45' Λήξη ημιχρόνου
Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με την Ξάνθη να είναι καλύτερη από τον Ηρακλή που δεν μπορεί να αναπτυχθεί σωστά.
45' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
50' Σχόλιο
57' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής
Κίτρινη κάρτα στον Παπαζαχαρία
61' Αλλαγή παίκτη Ηρακλής
Κονέ έξω στην θέση του ο Γιάντσης
66' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Παππάς έξω στην θέση του ο Πόι
67' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη
Κίτρινη κάρτα στον Ταϊντέρ
75' Αλλαγή παίκτη Ηρακλής
Παπαστεργιανός έξω στην θέση του ο Ντιέ
77' Γκολ Ηρακλής
Γκολ με τον Μιχάλη Κωνσταντίνου που μέσα από την περιοχή με πλασέ έκανε το 1-0
82' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη
Κίτρινη κάρτα στον Γκρζέλακ
84' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Λαμπριάκος στην θέση του Ταϊντέρ
86' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Κιντάνα στην θέση του Σουάνη
89' Αλλαγή παίκτη Ηρακλής
Γκαρσία έξω στην θέση του ο Ιωαννίδης
90' Έναρξη καθυστερήσεων
Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων
90' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη
Κίτρινη κάρτα ο Κιντάνα
90' Ευκαιρία Ηρακλής
Ευκαιρία με τον Επστάϊν ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Γκσπούρνινγκ, με τον Αυστριακό τερματοφύλακα όμως να αποκρούει.