X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΞΑΝΘΗ

Ηρακλής-Ξάνθη 1-1

Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν Ηρακλής και Ξάνθη στο Καυτανζόγλειο (1-1), στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής

Ο "Γηραιός" εξακολουθεί να... φλερτάρει με την επικίνδυνη ζώνη, ενώ από την πλευρά τους οι Ακρίτες παραμένουν σε επαφή με την πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Ηρακλής (Άνχελ Πεντράθα): Πάρντο, Γιαννούλης, Μπρούνο Λέιτε, Κατσαμπής, Μαλαγκουένο, Πουρσανίδης (57' Φονσέκα), Παπαστεριανός, Μαυρογενίδης (57' Γιάντσης), Ααρόν, Γκαρσία, Μάρκες.

Skoda Ξάνθη (Νίκος Κεχαγιάς): Γκσπούρνινγκ, Ραντζίνσκι, Κωστούλας, Παπαδημητρίου, Ζουέλα, Ρίκκα (77' Φλίσκας), Τζιωρτζιόπουλος, Διγκόζης, Κιντάνα (46' Τόμιτς), Γκρζέλακ (86' Βάλλας), Λαμπριάκος.

Διαιτητής: Κύρκος (Ηπείρου)

Βοηθοί: Γούκος (Ηπείρου), Τάτσης (Ηπείρου)

Τέταρτος διαιτητής: Κουκλομένος (Λάρισας)

Κίτρινες κάρτες: Γιαννούλης (Ηρακλής), Ραντζίνσκι, Λαμπριάκος, Γκρζέλακ (Skoda Ξάνθη)

Κόκκινες κάρτες: -
Με μια ματιά
Η Ξάνθη είχε την υπεροχή μέχρι το 28ο λεπτό του αγώνα, αλλά δεν κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ, στις δύο καλές φάσεις που δημιούργησε στο συγκεκριμένο διάστημα.

Στο 12', ο Γκρζέλακ επιχείρησε να τροφοδοτήσει τον Ραντζίνσκι στο ύψος της μικρής περιοχής, όμως ο Πάρντο πρόλαβε τον επιθετικό της Ξάνθης και μπλόκαρε την μπάλα, ενώ στο 26' πάλι ο Γκρζέλακ σέντραρε από τα αριστερά, ο Λαμπριάκος έκανε... σκαστό δεξί σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, αλλά ο τερματοφύλακας του Ηρακλή μπλόκαρε την μπάλα.

Από εκείνο το σημείο και μετά, ο Ηρακλής "ξύπνησε" και απείλησε ισάριθμες φορές την αντίπαλη εστία. Στο 29', το δεξί γυριστό σουτ του Παπαστεριανού λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή δεν βρήκε στόχο, καθώς η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του τερματοφύλακα της Ξάνθης. Αυτή ήταν η πρώτη καλή στιγμή του Ηρακλή στον αγώνα. Στο 33', ο Γκαρσία έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Παπαστεριανός δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα και να σουτάρει προς την αντίπαλη εστία από το ύψος του πέναλτι.

Τρία λεπτά αργότερα, όμως, ο "Γηραιός" άνοιξε το σκορ. Στο 36', ο Μάρκες εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά και ο Μαλαγκουένο με εξαιρετική κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, "νίκησε" στον αέρα τον Κωστούλα και έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Γκσπούρνινγκ.

Με τη συμπλήρωση δύο λεπτών στο δεύτερο μέρος, η Ξάνθη έφτασε στην ισοφάριση με τον Τόμιτς, που είχε περάσει ως αλλαγή να... σερβίρει και τον Γκρζέλακ να σκοράρει για πέμπτη φορά στο πρωτάθλημα. Ο Πολωνός μέσος, που αποκτήθηκε τον Γενάρη, βρήκε δίχτυα σε κενή εστία, μετά την ασίστ του συμπαίκτη του, σε μία άριστα εκτελεσμένη αντεπίθεση της φιλοξενούμενης ομάδας.

Στο 53' ο Ραντζίνσκι σκόραρε, αλλά υποδείχθηκε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ. Ο Καναδοπολωνός επιθετικός διαμαρτυρήθηκε έντονα, αλλά η απόφαση δεν άλλαξε και παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Από εκεί και πέρα, ο Ηρακλής ανέλαβε τον πλήρη έλεγχο του ματς, ενώ οι φιλοξενούμενοι απειλούσαν με αντεπιθέσεις. Μάλιστα σε μία από αυτές, ο Τόμιτς θα μπορούσε να χριστεί σκόρερ, όμως ο Πάρντο του... πήρε την μπουκιά από το στόμα στο 67ο λεπτό, μπλοκάροντας την μπάλα.

Ο Ηρακλής θα μπορούσε να πάρει τους τρεις βαθμούς, ωστόσο ο δραστήριος Γιάντσης, που μπήκε στο 57' ως αλλαγή, δεν ήταν προσεκτικός στην τελική προσπάθεια, με αποτέλεσμα το 1-1 να σφραγίσει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Αυτή ήταν η πέμπτη ισοπαλία του Ηρακλή στο Καυτανζόγλειο, ενώ πέντε ισοπαλίες μετράει και η Ξάνθη μακριά από τα Πηγάδια.
Συνέντευξη Τύπου
Του Πάρη Τσελεπίδη

Νίκος Κεχαγιάς (προπονητής Skoda Ξάνθη): " Από τότε που έχω αναλάβει την ομάδα της Ξάνθης έχω κρατήσει πάρα πολλά πράγματα μέσα μου. Το τελευταίο διάστημα, όμως, έχει ξεφύγει η κατάσταση με την διαιτησία. Θα αναφερθώ στα τρία τελευταία μας παιχνίδια. Στο παιχνίδι με την Λάρισα δεν μας δόθηκαν δύο καθαρά πέναλτι, σε αυτό με τον Πανιώνιο το γκολ του Πανιωνίου ξεκινάει από φάουλ και σήμερα το γκολ του Ρατζίνσκι που είναι καθαρό. Δεν έχω μιλήσει για την διαιτησία ως ποδοσφαιριστής, αλλά και ως προπονητής. Κάποια πράγματα, όμως, πρέπει να λέγονται με το όνομά τους. Το μάρκετινγκ φαίνεται ότι δουλεύεται καλά από κάποιες ομάδες εδώ στην Ελλάδα.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν χωρίς φάση και ευτύχησε ο Ηρακλής να πετύχει ένα τέρμα από μία στημένη φάση και να πάει προηγούμενος στα αποδυτήρια. Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε σε μας, όπου μπορούσαμε να πετύχουμε και 2 και 3 γκολ και είμαστε πραγματικά στεναχωρημένοι που δεν πήραμε τους τρεις βαθμούς της νίκης

".

Σε ερώτηση για το τι εννοούσε περί μάρκετινγκ απάντησε: " Εννοώ ότι προκαλούμε και ξεσηκώνουμε με κάποιες ανακοινώσεις, αλλά και λεγόμενα των κόσμο, ώστε να ευνοηθεί η ομάδα. Η Ξάνθη βγάζει ανακοινώσεις και όταν ευνοείται και όταν αδικείται".

Για το αν θεωρεί ότι η διαιτησία διαμόρφωσε το αποτέλεσμα απάντησε: " Όταν ακυρώνεται ένα καθαρό γκολ; Στη φάση του Ραντζίνσκι μπορεί να έπαθε αγκύλωση το χέρι του και να το έχει σηκωμένο όλη την ώρα", για να καταλήξει: " Ο Ηρακλής με τις αλλαγές του ρισκάρισε περισσότερο. Παρόλα αυτά, εμείς θέλαμε τους τρεις βαθμούς της νίκης και το επιδιώξαμε μέχρι το 90'".

Άνχελ Πεντράθα (προπονητής Ηρακλή): " Πήραμε έναν βαθμό και εστιάζουμε την προσοχή μας στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, όπου δεχθήκαμε ένα γκολ όπως ακριβώς είχε συμβεί και στο παιχνίδι με την ΑΕΚ. Συνεχίζουμε να είμαστε αρκετά επιπόλαιοι ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, όπου το παιχνίδι αρχίζει να γίνεται αρκετά δύσκολο. Έχουμε καταφέρει να βάλουμε γκολ στο πρώτο ημίχρονο από μία στημένη φάση όπου είναι πολύ πιο δύσκολο σε αντίθεση με το δεύτερο ημίχρονο όπου δείξαμε να κολλάμε. Συνεχίζουμε να κάνουμε την προσπάθεια, ώστε να καταφέρουμε την πολυπόθητη νίκη στην έδρα μας που την έχουμε τόσο ανάγκη.

Για να πάρουμε τα θετικά του παιχνιδιού μετά το γκολ που δεχθήκαμε περάσαμε μία δύσκολη φάση, αλλά αρχίσαμε να πατάμε καλά στο γήπεδο και να δημιουργούμε φάσεις. Αυτό το ρίσκο που πήραμε είχε σαν αποτέλεσμα ο Τόμιτς να έρθει τετ α τετ με τον Πάρντο, αλλά να είναι αποτελεσματικός και να μην δεχθούμε το γκολ.

Μετά από την αυτήν την φάση φαίνεται ότι η ομάδα αρχίζει και αντιδρά και δημιούργησε φάσεις με πιο σημαντική το πλασέ που ο αμυντικός της Ξάνθης έβγαλε την μπάλα πάνω από την γραμμή. Είμαι συνειδητοποιημένος και ξέρω σε ποια κατάσταση είμαστε στην κατηγορία. Έχουμε λίγο χρόνο για να έχουμε ηρεμία, αλλά δεν μας μένει τίποτα άλλο από το να είμαστε θετικοί. Πέρασε μία αγωνιστική, προσθέσαμε έναν βαθμό και σιγά σιγά

".

Όταν του ζητήθηκε να σχολιάσει τα λεγόμενα του Κεχαγιά περί διαιτησίας είπε πως: " Δεν θέλω να γυρίσω σελίδα προς τα πίσω. Αλλά με τον συγκεκριμένο προπονητή χαιρετηθήκαμε και πριν το παιχνίδι και στο τέλος. Εύχομαι να υπάρχει πάντα παιχνίδι σε αθλητικά πλαίσια με τις δύο φάσεις να βοήθησαν να γίνει ένα καλό παιχνίδι με τις δύο ομάδες να ζητάμε να μην μας αφαιρούνε".

Για το αν θεωρεί ότι οι παίκτες του μάτωσαν την φανέλα τους όπως είχε πει ότι θα έκαναν στην διάρκεια της συνέντευξης Τύπου του δήλωσε: " Είμαστε γεμάτοι με αντιθέσεις και έχουμε και πολλές αντίξοες συνθήκες όπως οι τραυματισμοί των Τσάβι και Φλάβιο. Και δεν μας έφθανε αυτό όταν είχε ξεκαθαρίσει η ενδεκάδα αναγκαστήκαμε να αλλάξουμε τα πλάνα μας μετά τον τραυματισμό του Παπαδόπουλου.Νομίζω όμως ότι μετά το γκολ είχαμε μία καλή αντίδραση, ιδρώσαμε αρκετά την μπλούζα αλλά δεν φθάσαμε σε σημείο να την ματώσουμε".

Για το πώς παρέταξε το σύνολό του επισήμανε: " Όταν έχουμε παίξει με δύο επιθετικούς δεν έχουμε καταφέρει να πάρουμε καν βαθμό και θέλαμε να ενισχύσουμε το κέντρο μας. Ο Γκαρσία, ο Ααρόν, ο Μαυρογενίδης, ο Παπαστεργιαννός και ο Μαρκές είναι κυρίως επιθετικογενείς παίκτες. Περισσότεροι δεν χωράγανε. Είναι αλήθεια ότι ο Γιάντσης έμεινε στον πάγκο, αλλά δεν ήθελα να κάψω και άλλη λύση που είχα".

Για τις ταυτόχρονες αλλαγές των Μαυρογενίδη και Πουρσανίδη είπε: " Νομίζω ότι μετά την φάση του τετ α τετ του Τόμιτς με τον Πάρντο έπρεπε να αλλάξουμε το παιχνίδι. Ήθελα να κάνω την Ξάνθη να πιστέψει ότι η τελευταία φάση που είχε για γκολ και αυτή ήταν η απάντηση που δώσαμε. Το ρίσκο ήταν πολύ μεγάλο, αλλά παίρνοντας το νομίζω ότι ήμασταν πολύ κοντά για να πάρουμε τους τρεις βαθμούς. Για αυτό πρέπει να πω ότι στο τέλος ακόμα και ο ένας βαθμός μας αφήνει μία γεύση όχι άσχημη. Αντιλαμβανόμαστε μπαίνοντας στα αποδυτήρια ότι και οι ομάδες που μας ακολουθούν δεν πήρανε βαθμούς. Δεν είναι, όμως, αυτό που θέλαμε, αλλά είναι η πιο θετική πλευρά να αντιμετωπίσουμε τα δύο εντός έδρας παιχνίδια που ακολουθούν με τον Πανιώνιο και τον Ολυμπιακό για το Κύπελλο".

Για την φάση του Ρατζίνσκι δήλωσε: " Για μένα ακυρωθέν γκολ είναι όταν το γκολ δοθεί και μετά το παίρνουν πίσω. Αυτό είναι ακυρωθέν. Νομίζω ότι προηγήθηκε μία φάση με ένα οφ σάιντ, σφυρίζει ο διαιτητής, δεν ξέρω αν ο Πάρντο αντέδρασε ή όχι. Για μένα δεν υπάρχει ακυρωθέν γκολ γιατί δεν πήγε ο διαιτητής στο κέντρο για να πάρει την φάση πίσω".

Χαβιέ Μαλαγκουένο: " Η αλήθεια είναι ότι κάναμε μία μεγάλη προσπάθεια, αλλά μείναμε με τον έναν βαθμό. Πλέον, πρέπει να κερδίσουμε το παιχνίδι που ακολουθεί με τον Πανιώνιο και πάλι στην έδρα μας. Θα πρέπει να παίξουμε το ίδιο καλά με σήμερα και να κερδίσουμε. Όσο για το ότι σκόραρα αυτό που έχει μεγαλύτερη σημασία για μένα είναι να κερδίζει η ομάδα".

Άγγελος Διγκόζης: " Όλες τις τελευταίες μέρες ακούγονταν διάφορα. Εμείς αποδείξαμε σήμερα ότι έχουμε γεννηθεί πριν από την κόλαση. Νομίζω ότι ήμασταν πολύ καλύτεροι από τον Ηρακλή και στο πρώτο και στο δεύτερο ημίχρονο. Στο πρώτο ημίχρονο ο Ηρακλής δεν έκανε ούτε μία ευκαιρία και από μία στημένη φάση προηγήθηκε. Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε πολύ καλή απόδοση και θα μπορούσαμε να είχαμε φύγει νικητές στην φάση με τον Τόμιτς ενώ και το γκολ του Ρατζίνσκι νομίζω ότι ήταν καθαρό. Πλέον συνεχίζουμε και θα παλέψουμε να μπούμε στα πλέι οφ αν και έχουμε δύσκολο πρόγραμμα νομίζω ότι προλαβαίνουμε ενώ έχουμε και τον δεύτερο προημιτελικό με τον Άρη για το Κύπελλο".
Όλα τα λεφτά...
Το παιχνίδι ήταν πολύ καλό, με χαμένες ευκαιρίες εκατέρωθεν.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Η Ξάνθη έχει κάθε λόγο να διαμαρτύρεται για τη φάση του 53ου λεπτού, όταν και δεν μέτρησε λανθασμένα κανονικό γκολ του Τόμας Ραντζίνσκι, ο οποίος υποδείχθηκε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ.
To Live του αγώνα...
Συνθέσεις ομάδων
Γήπεδο: "Καυτανζόγλειο"

Ηρακλής (Άνχελ Πεντράθα): Πάρντο, Γιαννούλης, Μπρούνο Λέιτε, Κατσαμπής, Μαλαγκουένο, Πουρσανίδης, Παπαστεριανός, Μαυρογενίδης, Ααρόν, Γκαρσία, Μάρκες.

Skoda Ξάνθη (Νίκος Κεχαγιάς): Γκσπούρνινγκ, Ραντζίνσκι, Κωστούλας, Παπαδημητρίου, Ζουέλα, Ρίκκα, Τζιωρτζιόπουλος, Διγκόζης, Κιντάνα, Γκρζέλακ, Λαμπριάκος.

1' Έναρξη αγώνα Ξάνθη
Οι φιλοξενούμενοι στη σέντρα.
7' Σχόλιο
Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.
11' Σχόλιο
Ισορροπημένο το παιχνίδι στο Καυτανζόγλειο, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν ακόμα να φανούν απειλητικές μπροστά στις δύο εστίες.
12' Ευκαιρία Ξάνθη
Ο Γκρζέλακ επιχείρησε να τροφοδοτήσει τον Ραντζίνσκι στο ύψος της μικρής περιοχής, όμως ο Πάρντο πρόλαβε τον επιθετικό της Ξάνθης και μπλόκαρε την μπάλα.
20' Σχόλιο
Πιο επιθετική η Ξάνθη από το 12ο λεπτό και μετά. Πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, την ώρα που ο Ηρακλής ακόμα... ψάχνεται.
26' Σουτ Ξάνθη
Ο Γκρζέλακ σέντραρε από τα αριστερά, ο Λαμπριάκος έκανε... σκαστό δεξί σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, αλλά ο Πάρντο μπλόκαρε την μπάλα.
29' Ευκαιρία Ηρακλής
Δεξί γυριστό σουτ του Παπαστεριανού λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του τερματοφύλακα της Ξάνθης. Πρώτη καλή στιγμή του Ηρακλή στον αγώνα.
33' Ευκαιρία Ηρακλής
Καλή σέντρα του Γκαρσία από τα αριστερά, ο Παπαστεριανός δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα και να σουτάρει προς την αντίπαλη εστία από το ύψος του πέναλτι.
36' Γκολ Ηρακλής Μαλαγκουένο
Ο Μάρκες εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Μαλαγκουένο με εξαιρετική κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Γκσπούρνινγκ.
38' Σχόλιο
Από το 28' και έπειτα, ο Ηρακλής είναι καλύτερος από την Ξάνθη, της οποίας η απόδοση έχει πέσει αισθητά.
45' Έναρξη καθυστερήσεων Ένα λεπτό
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου Ηρακλής
Οι γηπεδούχοι στη σέντρα.
46' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Ο Τόμιτς πήρε τη θέση του Κιντάνα.
47' Γκολ Ξάνθη Γκρζέλακ
Υποδειγματική αντεπίθεση της Ξάνθης, ο Ραντζίνσκι τροφοδότησε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας τον Τόμιτς, που βρέθηκε μόνος του απέναντι στον Πάρντο από θέση μέσα δεξιά, γύρισε την μπάλα προς τον επερχόμενο Γκρζέλακ, ο οποίος σε κενή εστία δεν δυσκολεύτηκε να ισοφαρίσει σε 1-1.
52' Σουτ Ξάνθη
Μακρινό σουτ του Λαμπριάκου, η μπάλα απελπιστικά άουτ.
53' Ακυρωθέν γκολ Ξάνθη Ραντζίνσκι
Κάθετη πάσα του Τόμιτς στον Ραντζίνσκι, ο οποίος πέρασε τον Πάρντο και με δεξί πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το γκολ, όμως, δεν μέτρησε, καθώς ο παίκτης της Ξάνθης υποδείχθηκε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ.
53' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Ραντζίνσκι
Κίτρινη κάρτα στον παίκτη της Ξάνθης, επειδή συνέχισε τη φάση στην υπόδειξη του δεύτερου βοηθού.
57' Αλλαγή παίκτη Ηρακλής
Ο Γιάντσης πήρε τη θέση του Μαυρογενίδη.
Ο Φονσέκα στη θέση του Πουρσανίδη.
59' Ευκαιρία Ηρακλής
Αριστερό σουτ του Ααρόν, από τα αριστερά της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κατέληξε άουτ, δίπλα από το δεξί δοκάρι του πορτιέρο της Ξάνθης.
61' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Λαμπριάκος
67' Ευκαιρία Ξάνθη
Ο Ζουέλα τροφοδότησε τον Τόμιτς, ο οποίος έκανε την ατομική ενέργεια από το ύψος της μεσαίας γραμμής, κέρδισε την κόντρα από τον Γιαννούλη, βρέθηκε απέναντι στον Πάντο, προσπάθησε να τον περάσει, όμως ο τερματοφύλακας του Ηρακλή... πήρε την μπουκιά από το στόμα του παίκτη της ΑΕΛ, μπλοκάροντας την μπάλα.
73' Ευκαιρία Ηρακλής
Συνδυασμός Ααρόν, Γιάντση και Γκαρσία, ο τελευταίος έκανε ανενόχλητος το αριστερό σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι της αντίπαλης εστίας.
76' Ευκαιρία Ηρακλής
Ο Γιάντσης βρέθηκε μόνος του απέναντι στον τερματοφύλακα της Ξάνθης μετά την πάσα που δέχθηκε από τον Φονσέκα, επιχείρησε ψηλοκρεμαστό πλασέ, αλλά ο Ζουέλα πάνω στη γραμμή απομάκρυνε την μπάλα.
77' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Γκρζέλακ
77' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Ο Φλίσκας στη θέση του Ρίκκα.
80' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Γιαννούλης
82' Σουτ Ηρακλής
Σέντρα-σουτ του Φονσέκα από τα δεξιά της μεγάλης περιοχής, ο τερματοφύλακας της Ξάνθης έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.
86' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Ο Βάλλας πήρε τη θέση του Γκρζέλακ.
86' Ευκαιρία Ηρακλής
Αριστερό σουτ του Ααρόν από το ύψος του πέναλτι, μπλόκαρε ο Γκσπούρνινγκ.
90' Έναρξη καθυστερήσεων Τρία λεπτά