PREMIER LEAGUE

Ήρωας ξανά ο Μακέντα για Man Utd

τόρες μπεναγιούν

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έμεινε στην κορυφή με ήρωα και πάλι τον Φεντερίκο Μακέντα, ντεμπούτο ο Γκέκας στο 93' (videos)

Ο 17άχρονος Ιταλός μπήκε στο ματς στο 75' και ένα λεπτό αργότερα χάρισε την νίκη στους "κόκκινους διαβόλους", οι οποίοι διατηρήθηκαν στην κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ.
Σε αυτήν είχε ανέβει λίγη ώρα πριν η Λίβερπουλ, η οποία είχε κερδίσει με 4-0 την Μπλάκμπερν στο "Άνφιλντ".

Πρωταγωνιστής για τους "κόκκινους" ήταν ο Φερνάντο Τόρες, ο οποίος "καθάρισε" νωρίς το ματς με δύο γκολ στο 5' και στο 33'.

Στο 83' ο Άγκερ πέτυχε το τρίτο γκολ και στο 90' Ν'Γκογκ διαμόρφωσε το τελικό σκορ για την Λίβερπουλ που δεν επιρεάστηκε από την ήττα στο Τσάμπιονς Λιγκ από την Τσέλσι.

Οι ποδοσφαιριστές των γηπεδούχων φορούσαν μαύρα περιβραχιόνια και πριν την έναρξη του ματς κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή, καθώς στις 15 Απριλίου συμπληρώνονται 20 χρόνια από την τραγωδία του Χίλσμπορο.

Με το ίδιο σκορ κέρδιζε και η Τσέλσι στο "Στάμφορντ Μπριτζ", αλλά τελικά αγχώθηκε στο τέλος, καθώς η Μπόλτον από το 70' από το 78' πέτυχε τρία τέρματα, αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει (4-3).

Τέσσερα γκολ πέτυχε και η Άρσεναλ, επικρατώντας με 4-1 της Γουΐγκαν, κάνοντας μάλιστα και ανατροπή και διατηρήθηκε στην τέταρτη θέση.

Με τέρμα του Παβλιουτσένκο η Τότεναμ κέρδισε την Γουέστ Χαμ στο "Γουάιτ Χαρτ Λέιν", ενώ ο Μανούτσο σκόραρε, αλλά η Χαλ ηττήθηκε από την Μίντλεσμπρο με 1-3 στο "Ρίβερσαϊντ".

Ντεμπούτο στο 93' ο Γκέκας

Ο Φάνης Γκέκας έκανε ντεμπούτο στην Πρέμιερ Λιγκ, καθώς μπήκε ως αλλαγή στην αναμέτρηση της Πόρτσμουθ με την Γουέστ Μπρομ (2-2) στο Φράτον Παρκ, όμως το... γελοίο είναι πως μπήκε στο ματς στο 93'.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 32ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Λίβερπουλ - Μπλάκμπερν 4-0 (5' και 33' Τόρες, 83' Άγκερ, 90' Ν'Γκογκ)
Τσέλσι - Μπόλτον 4-3 (40' Μπάλακ, 48' και 63' Ντρογκμπά, 60' πέν. Λάμπαρντ / 70' Ο'Μπρέιν, 74' Μπάσαμ, 78' Τέιλορ)
Μίντλεσμπρο - Χαλ 3-1 (3' Τουντσάι, 29' Μπέιτς, 90' Κινγκ / 9' Μανούτσο)
Πόρτσμουθ - Γουέστ Μπρομ 2-2 (33' Καμπούλ, 65' Κράνιτσαρ / 48' Γκρίνινγκ, 62' Μπραντ)
Σάντερλαντ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2 (55' Τζόουνς / 19' Σκόουλς, 76' Μακέντα)
Τότεναμ - Γουέστ Χαμ 1-0 (65' Παβλιουτσένκο)
Γουΐγκαν - Άρσεναλ 1-4 (18' Μίντο / 61' Γουόλκοτ, 71' Σιλβέστρ, 90' Αρσάβιν, 92' Σονγκ Μπιλόνγκ)
Στόουκ - Νιούκαστλ 1-1 (33' Φαγέ / 81' Κάρολ)