Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

SERIE A

Ισοπαλία στην Ρώμη, 2 γκολ Πάτο-Βούσινιτς

ντελ πιέρο

Με τους Βούσινιτς και Πάτο να σκοράρουν από δύο φορές, Ρόμα και Μίλαν έμειναν στο 2-2, ντεμπούτο του Μπέκαμ (videos)

Οι "ροσονέρι" έχαναν στο ημίχρονο από το γκολ του Βούσινιτς, αλλά ανέτρεψαν το σκορ με τον Πάτο να σκοράρει δύο φορές στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, ενώ ο Ντέιβιντ Μπέκαμ έκανε το επίσημο ντεμπούτο του, καθώς ο Αντσελότι τον επέλεξε στην βασική ενδεκάδα.
Ο Μαυροβούνιος στράικερ της Ρόμα άνοιξε το σκορ στο 22' με ωραία κίνηση στην περιοχή και πλασέ, όμως η Μίλαν στην επάναληψη ήταν... άλλη ομάδα.

Ο Πάτο έφερε το ματς στα ίσα στο 48' με πλασέ σε κενό τέρμα έπειτα από την όμορφη προσπάθεια από δεξιά και την μπαλιά του Κακά, που έδωσε στον συμπατριώτη του... έτοιμο γκολ.

Ο νεαρός όμως πέντε λεπτά δεν χρειάστηκε να βρει την μπάλα... στρωμένη για να σκοράρει, καθώς το έκανε με εξαιρετική ατομική προσπάθεια και μοναδικό πλασέ, ολοκληρώνοντας την ανατροπή στο 53' και έφτασε έτσι τα 8 γκολ στο πρωτάθλημα.

Στο 72' ο Βούσινιτς "απάντησε" στον Πάτο και πέτυχε και αυτός το δεύτερο προσωπικό του τέρμα με κεφαλιά έπειτα από την προσπάθεια του Ζούλιο Μπαπτίστα.

Το τελικό 2-2 δεν άφησε φυσικά καμία ομάδα ευχαριστημένη, καθώς από την μία η Ρόμα εξακολουθεί να βρίσκεται πολύ πίσω, ενώ από την άλλη η Μίλαν δεν κατάφερε να μειώσει την διαφορά από την Ίντερ, έτσι εξακολουθεί να απέχει 9 βαθμούς από την κορυφή.

ΡΟΜΑ: Ντόνι, Κασέτι (81' Σισίνιο), Μεξές, Ζουάν, Ρίισε, Περότα, Ντε Ρόσι, Μπρίγκι (84' Ακουϊλάνι), Ταντέι (65' Πιζάρο), Ζούλιο Μπαπτίστα, Βούσινιτς.
ΜΙΛΑΝ: Αμπιάτι, Τζαμπρότα, Μαλντίνι, Φαβάλι, Γιανκουλόφσκι, Μπέκαμ (89' Φλαμινί), Πίρλο, Ζέεντορφ, Κακά, Ροναλντίνιο (71' Αμπροζίνι), Πάτο.

Πρωταγωνιστές οι Ντελ Πιέρο και Πάντεφ

Οι Αλεσάντρο Ντελ Πιέρο και Γκόραν Πάντεφ ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές των σημερινών απογευματινών αναμετρήσεων στο καμπιονάτο. Ο πρώτος με εκτέλεση φάουλ χάρισε την νίκη στην Γιουβέντους με 1-0 επί της Σιένα και ο δεύτερος με χατ-τρικ βοήθησε την Λάτσιο να φύγει με το "διπλό" κόντρα στην Ρετζίνα (2-3).

Ο Ντελ Πιέρο πέτυχε το 7ο γκολ του στο πρωτάθλημα και η "μεγάλη κυρία" με την νίκη της εκμεταλλεύτηκε την χτεσινή απώλεια την Ίντερ, έτσι την πλησιάσε στους τέσσερις βαθμούς.

Ο Λάτσιο από την άλλη διατηρήθηκε στην 7η θέση και πλέον έχει επανέλθει για τα καλά στην "μάχη" για την Ευρώπη. Οι Ρωμαίοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο "Ορέστε Γκρανίλο" μόλις στο 4' από την εκτέλεση πέναλτι του Μπερνάρντο Κοράντι, αλλά ο Πάντεφ στο 21' είχε κάνει την ανατροπή, ενώ έδωσε την νίκη στην ομάδα του στο 76', καθώς στο 63' είχε ισοφαρίσει ο Κότσα.

Κορυφή ο Ντι Βάιο, "γκέλα" η Φιορεντίνα

Ο Μάρκο Ντι Βάιο σκόραρε με πέναλτι και πέρασε μόνος στην κορυφή των πίνακα των σκόρερ με 13 γκολ (από 12 Τζιλαρντίνο και Μιλίτο), όμως δεν ήταν αρκετό αυτό το τέρμα να χαρίσει την νίκη στην Μπολόνια, η οποία έμεινε στο 1-1 με την Κιέβο στο "Νταλ'Άρα".

Στην έκπληξη της ημέρας η Φιορεντίνα ηττήθηκε μέσα στο "Αρτέμιο Φράνκι" από την Λέτσε με 1-2, η Νάπολι κέρδισε την Κατάνια στο "Σαν Πάολο" με γκολ του Μάτζιο στο 80' (1-0), Ουντινέζε και Σαμπντόρια έμειναν στο 1-1 στο "Φρίουλι", ενώ παρόμοια νίκη με αυτήν της Λάτσιο πέτυχε η Παλέρμο, καθώς επικράτησε με 3-2 της Αταλάντα.

Οι "ροζανέρι" προηγήθηκαν νωρίς με 2-0, αλλά χρειάστηκαν το γκολ του Καβάνι στο 81' για να πάρουν την νίκη που τους φέρνει στην 8η θέση της βαθμολόγίας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Τζένοα - Τορίνο 3-0 (18' Μπιάβα, 48' Γιάνκοβιτς, 85' Τιάγκο Μότα)
Ίντερ - Κάλιαρι 1-1 (76' Ιμπραΐμοβιτς / 65' Ακουαφρέσκα)

Κυριακή
Μπολόνια - Κιέβο 1-1 (45' πέν. Ντι Βάιο / 43' Πελισιέρ)
Φιορεντίνα - Λέτσε 1-2 (24' Φελίπε Μέλο / 6' Τζιακομάτσι, 28' Καστίγιο)
Γιουβέντους - Σιένα 1-0 (33' Ντελ Πιέρο)
Νάπολι - Κατάνια 1-0 (80' Μάτζιο)
Παλέρμο - Αταλάντα 3-2 (22' Μίκολι, 39' Μπρεσιάνο, 81' Καβάνι / 65' Φλοκάρι, 78' Φερέιρα Πίντο)
Ρετζίνα - Λάτσιο 2-3 (4' πέν. Κοράντι, 63' Κότσα / 14', 21' και 76' Πάντεφ)
Ουντινέζε - Σαμπντόρια 1-1 (62' Ντομίτσι / 57' Ντελβέκιο)
Ρόμα - Μίλαν 2-2 (22' και 72' Βούσινιτς / 48' και 53' Πάτο)

Ρόμα - Μίλαν 2-2

Γιουβέντους - Σιένα 1-0

Φιορεντίνα - Λέτσε 1-2

Νάπολι - Κατάνια 1-0

Ρετζίνα - Λάτσιο 2-3