Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

PREMIER LEAGUE

Ισοπαλία στο Άνφιλντ

Ζεοβανι

Έμειναν στο 1-1 Λίβερπουλ και Τσέλσι. Η Σίτι νίκησε 1-0 την Γιουνάϊτεντ στο ντέρμπι του Μάντσεστερ. "Γκέλα" για την Άρσεναλ

Ισόπαλο 1-1 έληξε το πρώτο μεγάλο ντέρμπι της χρονιάς στην Premiership ανάμεσα στη Λίβερπουλ και την Τσέλσι στο "Άνφιλντ". Οι "κόκκινοι", μπήκαν ορεξάτοι στο γήπεδο και κατάφεραν να προηγηθούν στο 16ο λεπτό με τον Φερνάντο Τόρες. Ο Στίβεν Τζέραρντ είδε τον Ισπανό επιθετικό στο αριστερό άκρο του γηπέδου και τον τροφοδότησε με εξαιρετική πάσα, ο πρώην επιθετικός της Ατλέτικο Μαδρίτης απέφυγε τον Μπεν Χαΐμ που προσπάθησε να τον σταματήσει και με ΄μορφο πλασέ νίκησε τον Τσεχ που δεν μπόρεσε να κρατήσει ανέπαφη την εστία του. Να σημειωθεί οτι αυτό ήταν το γκολ νούμερο 7.000 για την ομάδα του Μέρσεϊσαϊντ.
Όπως ήταν αναμενόμενο, η Τσέλσι σταδιακά ανέλαβε τον έλεγχο του αγώνα και προσπάθησε να φθάσει στην ισοφάριση πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο οι παίκτες του Ζοσέ Μουρίνιο δεν τα κατάφεραν. Στα πρώτα λεπτά του β' ημιχρόνου η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε, με τους Λονδρέζους να συνεχίζουν να πιέζουν και τελικά κατάφεραν να φθάσουν στην ισοφάριση με ένα... δώρο του διαιτητή.

Στο 62’ ο Μαλουντά συγκρούστηκε με τον Ντάνιελ Άγκερ και ο Ρομπ Στάιλς προς έκπληξη όλων υπέδειξε το σημείο του πέναλτι, κάτι που ξεσήκωσε "θύελλα" διαμαρτυριών στο "στρατόπεδο των γηπεδούχων. Ο Φρανκ Λάμπαρντ δεν αρνήθηκε το δώρο και ευστοχώντας απέναντι από τον Πέπε Ρέινα ισοφάρισε σε 1-1.

Στο ημίωρο που απέμενε η Λίβερπουλ έγινε το "αφεντικό" του αγώνα και κυνήγησε το γκολ της νίκης. Οι γηπεδούχοι είχαν τις ευκαιρίες (Ρίισε, Μπάμπελ, Κάϊτ), ωστόσο δεν κατάφεραν να τις αξιοποιήσουν. Βλέποντας την εικόνα του αγώνα ο Ράφα Μπενίτεθ δεν δίστασε να περάσει στον αγώνα και τρίτο επιθετικό (Κράουτς), όμως τα σχέδια του δεν υολοποιήθηκαν στον αγωνιστικό χώρο, καθώς οι δυο ομάδες έμειναν στο 1-1. Η Λίβερπουλ έφτασε τους τέσσερις βαθμούς (σε δύο αγώνες) και η Τσέλσι σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση με επτά (σε τρεις αγώνες).

Η Σίτι αφεντικό του Μάντσεστερ
Η Μάντσεστερ Σίτι εντυπωσιάζει στις πρώτες αγωνιστικές της Premier League. Η ομάδα του Σβεν Γκόραν Έρικσον έχει κάνει ονειρεμένο ξεκίνημα, καθώς μετράει 3/3 νίκες και βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Η Γιουνάϊτεντ απο την άλλη, έμεινε για τρίτη αγωνιστική χωρίς νίκη, απομακρύνθηκε ακόμη περισσότερο απο τις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα και φαίνεται αυτή την στιγμή να έχει αρκετά προβλήματα προκειμένου να επιστρέψει στον δρόμο των επιτυχιών.

Οι "κόκκινοι διάβολοι" ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και είχαν τον έλεγχο, ωστόσο δεν κατάφεραν να προηγηθούν, καθώς στις προσπάθειες του Νάνι ο Κάσπερ Σμάϊχελ ήταν σε ετοιμότητα και κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Οι "πολίτες" απο την άλλη, είχαν περιοριστεί σε παθητικό ρόλο μέχρι το 31ο λεπτό που κατάφεραν να προηγηθούν. Ο Ελάνο προωθήθηκε απο τα πλάγια και τροφοδότησε τον Ζεοβάνι έξω απο την περιοχή της Γιουνάϊτεντ, ο Βραζιλιάνος μέσος δεν έχασε χρόνο και με καταπληκτικό σουτ (άλλαξε λίγο την πορεία ο Βίντιτς).

Απο εκείνο το σημείο και μετά η Γιουνάϊτεντ ήταν αυτή που πίεσε για την ισοφάριση, όμως δεν τα κατάφερε. Λίγο μετά την έναρξη του β' ημιχρόνου ο Νεμάνια Βίντιτς βρέθηκε κοντά στο γκολ, όμως η κεφαλιά του σταμάτησε στο δοκάρι της Σίτι.

Όσο πέρναγε ο χρόνος, οι φιλοξενούμενοι πίεζαν όλο και περισσότερο τα καρέ των γηπεδούχων, όμως η πολύ καλή παρουσία του Μίκα Ρίτσαρντς και η ατυχία των παικτών του Φέργκιουσον (στις καθυστερήσεις ο Τέβεζ προ κενής εστίας έστειλε την μπάλα άουτ απο το ύψος της μικρής περιοχής), διατήρησαν το 1-0 μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Μοιραίος ο Λέμαν
Ένα λάθος του τερματοφύλακα της Άρσεναλ, Γενς Λέμαν, έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στην Μπλάκμπερν, στην αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο "Ίγουντ Παρκ". Ο Γερμανός πορτιέρο των "κανονιέρηδων" δεν υπολόγισε σωστά στο μακρινό σουτ του Ντέϊβιντ Νταν (25 μέτρα) στο 72ο λεπτό, με αποτέλεσμα να χάσει την μπάλα μέσα απο τα χέρια και την είδε να καταλήγει στα δίχτυα.

Νωρίτερα στο 18ο λεπτό, ένα λάθος του τερματοφύλακα της Μπλάκμπερν, Μπραντ Φρίντελ, δεν το άφησε να πάει χαμένο ο Φαν Πέρσι και έδωσε το προβάδισμα στους "κανονιέρηδες" με σουτ απο το ύψος της μικρής περιοχής. Με βάση την εικόνα του αγώνα, το αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο, καθώς τα ''ρόδα'' αγωνίστηκαν το τελευταίο 10λεπτο με δέκα παίκτες (αποβλήθηκε ο Ράϊαν Νέλσεν), σε μια αναμέτρηση με 7 κάρτες συνολικά!