Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

SERIE A

Ιστορικό "διπλό" της Φιορεντίνα, γκέλα Ίντερ

Οσβάλντο-Φιορεντίνα

Η Φιορεντίνα ήταν η μεγάλη θριαμβεύτρια στο ντέρμπι της 26ης αγωνιστικής της Serie A, καθώς χάρη σε γκολ του Οσβάλντο στο 93' νίκησε με 3-2 τη Γιουβέντους στο Τορίνο (vds)!

Σπουδαίες νίκες στην προσπάθεια που κάνουν να αποφύγουν τον υποβιβασμό πήραν οι Σιένα (2-0 την Έμπολι στο "Καστελάνι"), Κάλιαρι (2-1 την Τζένοα στο "Σεντ'Ελία") και Λιβόρνο (1-0 την Κατάνια), ενώ η Ουντινέζε εδραιώθηκε στην 6η θέση, μετά το 2-0 επί της Αταλάντα.
Την 16η ισοπαλία της σε 26 παιχνίδια έφερε η Τορίνο (2-2 στο "Λουίτζι Φεράρις" με Σαμπντόρια), ενώ το μοναδικό ματς που δεν είχε κάποιο τέρμα ήταν αυτό μεταξύ της Ρετζίνα και της Παλέρμο.

Στον αγώνα που έριχνε την αυλαία της αγωνιστικής, η Νάπολι στο κατάμεστο Σαν Πάουλο, επικράτησε με σκορ 1-0 της, αήττητης μέχρι σήμερα, Ίντερ.

Έσπασε το αήττητο σερί
Την έκπληξη της αγωνιστικής, έκανε η Νάπολι, η οποία στο κατάμεστο από 60.000 οπαδούς Σαν Πάουλο, επιβλήθηκε της Ίντερ με σκορ 1-0.

O Μαρσέλο Ζαλαγιέτα, ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ στο 75ο θα μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματα, τα δικά του αλλά και της ομάδας του, όμως αστόχησε από το σημείο του πέναλτι, αφήνοντας ελπίδες στην πρωτοπόρο του ιταλικού πρωταθλήματος.

Στα εναπομείναντα 15 λεπτά, οι ελπίδες αποδείχτηκαν... φρούδες, καθώς η άμυνα της γηπεδούχου, στάθηκε στο ύψος της, κρατώντας τους επιθετικούς της Ίντερ, μακριά από την περιοχή τους και κατέκτησαν ένα σημαντικότατο "τρίποντο", υποχρεώνοντας παράλληλα την ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι στην πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα

Νίκη στο Τορίνο μετά από 20 χρόνια

Ήταν η 15η Μαΐου του 1988 όταν η Φιορεντίνα με προπονητή τον Σβεν-Γκόραν Έρικσον "άλωνε" το ιστορικό "Κομουνάλε" επικρατώντας με 2-1 τη Γιουβέντους (σκόρερ για τους "βιόλα" οι Ρομπέρτο Μπάτζο και Ντι Κιάρα) στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος, υποχρεώνοντας τους "μπιανκονέρι" να δώσουν αγώνα-μπαράζ με την Τορίνο προκειμένου να βγουν στο Κύπελλο UEFA.

Από τότε πέρασαν σχεδόν δύο δεκαετίες, με την έδρα της Γιουβέντους να αποτελεί "μαύρη τρύπα" για την ομάδα της Φλωρεντίας, καθώς σε 15 επισκέψεις της μετρούσε 12 ήττες (οι 10 συνεχόμενες, από το 1989 μέχρι το 2000) και μόλις 3 ισοπαλίες.

Μέχρι που ήρθε η 2η Μαρτίου του 2008, με την Φιορεντίνα να επικρατεί με 3-2 των Τορινέζων χάρη στο γκολ του Οσβάλντο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, και να τους πλησιάζει στον έναν πόντο, αυξάνοντας παράλληλα τη διαφορά από την 5η Μίλαν στους τέσσερις πόντους.

Αξίζει μάλιστα να σημειωθεί ότι οι "βιόλα" πέτυχαν αυτό το ιστορικό "τρίποντο" έχοντας στον πάγκο τους τον Τσέζαρε Πραντέλι, ο οποίος ως ποδοφαιριστής συνέδεσε το όνομά του με την "βέκια σινιόρα", της οποίας τη φανέλα φόρεσε από το 1979 μέχρι το 1985, κατακτώντας 7 συνολικά τίτλους.

Το σκορ άνοιξε στο 19' για τους φιλοξενούμενους, όταν μετά από ωραία συνεργασία Γκόμπι-Γιόργκενσεν, ο πρώτος μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και με ωραίο γωνιακό σουτ νίκησε τον Μπουφόν.

Η ισοφάριση για τη Γιουβέντους ήρθε δέκα λεπτά αργότερα, με τον Φρέι να αποκρούει ασταθώς μετά την εκτέλεση φάουλ του Παλαντίνο, και τον Μοχάμεντ Σισόκο να κάνει με ανάποπο ψαλίδι το 1-1, πανηγυρίζοντας το πρώτο του τέρμα στη Serie A μετά τη μεταγραφή του από τη Λίβερπουλ.

Στο 57' ο Καμορανέζι γύρισε το ματς, νικώντας από κοντά τον Φρέι μετά από σέντρα του Μολινάρο, όμως οι δύο αλλαγές του Πραντέλι στο δεύτερο μέρος "καθάρισαν" το ματς.

Στο 75' ο Πάβα Βάιγκο (μπήκε στο 67' στη θέση του Σαντάνα) έκανε το 2-2 με διαγώνιο σουτ από τη μεγάλη περιοχή ενώ η ολική ανατροπή πραγματοποιήθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα των καθυστερήσεων.

"Δράστης" ο Οσβάλντο (είχε αντικαταστήσει στο 62' τον Ουϊφαλούσι), ο οποίος με κοντινή προβολή μετά από σέντρα του Πάπα Βάιγκο εξέθεσε για τρίτη φορά την άμυνα της Γιουβέντους.

Να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η πρώτη νίκη για τη Φιορεντίνα επί της Γιουβέντους ανεξαρτήτως έδρας μετά τις 13 Δεκεμβρίου 1998 (1-0 στο "Φράνκι", με γκολ του Μπατιστούτα).

Tα υπόλοιπα ματς

Παρά την αρνητική ψυχολογία μετά την απόφαση της ιταλικής ποδοσφαιρικής ομοσπονδίας (FIGC) να της αφαιρέσει τρεις βαθμούς για κάποια παρατυπία της διοίκησης (προχώρησε σε μήνυση κατά του πρώην παίκτη της, Τζανλούκα Γκρασαντονία χωρίζ να ζητήσει την άδεια της ομοσπονδίας), η Κάλιαρι έκανε το... καθήκον της κόντρα στην Τζένοα, την οποία και νίκησε με 2-1, φτάνοντας σε απόσταση επτά πόντων από την γραμμή της σωτηρίας.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Σαρδηνούς ήταν ο Ρομπέρτο Ακουαφρέσκα, ο οποίος πέτυχε και τα δύο τέρματα της ομάδας του (29', 45') ενώ οι Γενοβέζοι είχαν ανοίξε το σκορ με τον Λουκαρέλι (15').

Να σημειωθεί ότι η Τζένοα έχει μόλις νίκη στην έδρα της Κάλιαρι στο πλαίσιο της Serie A (1974), ενώ κατάφερε να παραβιάσει την εστία των Σαρδηνών για πρώτη φορά μετά το 1992.

Η Σιένα ήταν η μεγάλη νικήτρια στο μίνι ντέρμπι της Τοσκάνης, καθώς επιβλήθηκε με 2-0 της Έμπολι στο "Καστελάνι" και αποσπάστηκε τέσσερις πόντους από την επικίνδυνη ζώνη (με την ομάδα του Αλμπέρτο Μαλεζάνι να είναι πλέον μόνο έναν πόντο πάνω από την τελευταία τριάδα).

Η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου (έμεινε στον πάγκο, με τον Μάνινγκερ να υπερασπίζεται την εστία της Σιένα) προηγήθηκε στο 33' με τον Πορτανόβα ενώ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ριγκανό διπλασίασε τα τέρματα για τους φιλοξενούμενους.

Η Έμπολι ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μόρο στο 92' με απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό φάουλ στον Ρόσι.

Στο "Αρμάντο Πίκι", η Λιβόρνο επικράτησε με 1-0 της Κατάνια και έκανε ένα σημαντικό βήμα για την αποφυγή του υποβιβασμού, καθώς σκαρφάλωσε δύο πόντους πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο 62' ο Αλεσάντρο Ντιαμάντι, ο οποίος πέρασε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στη θέση του Ντε Βέτσε.

Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να φτάσουν σε ακόμα μεγαλύτερο σκορ αν δεν είχαν σημαδέψει τρεις φορές το δοκάρι, ενώ η Κατάνια συνέχισε τις αρνητικές εμφανίσεις των δύο τεελυταίων μηνών, που την έφεραν πλέον κάτω από την επικίνδυνη ζώνη.

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το ματς στο "Ορέστε Γκρανίλο" μεταξύ της Ρετζίνα και της Παλέρμο, αποτέλεσμα που άφησε τους Καλαβρέζους τρεις πόντους κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Όσον αφορά στην Παλέρμο, η οποία δεν έχει καταφέρει ακόμα να κερδίσει στη συγκεκριμένη έδρα στο πλαίσιο της Serie A, την παράσταση έκλεψε -με τις αρκετές σωτήριες επεμβάσεις του- ο αναπληρωματικός γκολκίπερ, Αλιάρντι, ο οποίος πήρε μόλις στο 12' τη θέση του τραυματία Φοντάνα.

Ο πλέον φορμαρισμένος παίκτης του ιταλικού πρωταθλήματος το τελευταίο διάστημα, Αντόνιο Κασάνο, επέστρεψε στο αρχικό σχήμα της Σαμπντόρια μετά από το "διάλειμμα" ενός ματς, βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, με την ομάδα του όμως να μην καταφέρνει να πάρει το "τρίποντο" απέναντι στην Τορίνο (2-2) και τον ίδιο να παίρνει την άγουσα για τα αποδυτήρια στο 87' με δύο κίτρινες κάρτες.

Στον αντίποδα, η Τορίνο παρέμεινε για έβδομο συνεχόμενο ματς αήττητη (2 νίκες-5 ισοπαλίες), με την "γκρανάτα" να θεωρείται ως η ομάδα-μετρ των ισοπαλιών, έχοντας 16 συνολικά στις πρώτες 26 αγωνιστικές.

Το τελικό 2-2 διαμορφώθηκε με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν δύο φορές το προβάδισμα με τους Κομότο (18") και Ντι Μικέλε (με πέναλτι στο 51'), και τους "μπλουτσερκιάτι" να ισοφαρίζουν ισάριθμες με τους Σάλα (44') και Κασάνο (52').

Ο τρόπος δε που επέλεξε να πανηγυρίσει το τέρμα του (7ο στη σεζόν) ο 25χρονος φορ ήταν άκρως εντυπωσιακός, καθώς κλώτσησε το σημαιάκι του κόρνερ, το οποίο όμως ήρθε με δύναμη στο πρόσωπό του και του έκοψε το χείλος.

Στο 87' μάλιστα άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες καθώς αντίκρυσε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, πιθανότατα για βρισιά προς τον διαιτητή της αναμέτρησης, Πιερπαόλι.

Η απόφαση αυτή εξόργισε τον Κασάνο, ο οποίος έβγαλε τη φανέλα του και την πέταξε προς το διαιτητή, την ώρα που συμπαίκτες και αντίπαλοι προσπαθούσαν να τον απομακρύνουν.

Στο "Φρίουλι", η Ουντινέζε "καθάρισε" μέσα σε ένα τρίλεπτο το ματς με την Κατάνια, επικρατώντας με 2-0 και βάζοντας "φρένο" στο αρνητικό σερί, που την ήθελε να μετράει τέσσερις ήττες στους πέντε τελευταίους αγώνες της.

Σκόρερ για την ομάδα του Πασκουάλε Μαρίνο χρίστηκαν οι Κουαλιαρέλα (29') και Ντι Νατάλε (32'), με το αποτέλεσμα αυτό να διατηρεί την Ουντινέζε στην προνομιούχο 6η θέση της βαθμολογίας, που οδηγεί την επόμενη σεζόν στο Κύπελλο UEFA.

Tα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής:

ΣΑΒΒΑΤΟ

Ρόμα-Πάρμα 4-0 (27' Ακουιλάνι, 51' (αυτ.) Φαλκόνε, 80' Τότι, 94' Βούτσινιτς)

Μίλαν-Λάτσιο 1-1 (66' (πεν.) Όντο / 54' Μπιάνκι)

ΚΥΡΙΑΚΗ

Κάλιαρι-Τζένοα 2-1 (29' Ακουαφρέσκα, 45+ (αυτ.) Ρουμπίνιο / 15' Λουκαρέλι)

Έμπολι-Σιένα 0-2 (78' Πορτανόβα, 94' Ριγκανό)

Γιουβέντους-Φιορεντίνα 2-3 (29' Σισόκο, 57' Καμορανέζι / 19' Γκόμπι, 75' Πάπα Βάιγκο, 93' Οσβάλντο)

Λιβόρνο-Κατάνια 1-0 (62' Ντιαμάντι)

Ρετζίνα-Παλέρμο 0-0

Σαμπντόρια-Τορίνο 2-2 (45' Σάλα, 52' Κασάνο / 18' Κομότο, 51' (πεν.) Ντι Μικέλε)

Ουντινέζε-Αταλάντα 2-0 (30' Κουαλιαρέλα, 32' Ντι Νατάλε)