LA LIGA

Ήττα η Ρεάλ, νική & +6 η Μπάρτσα

γκάγκο Αλμπίν

Η Ρεάλ Μαδρίτης επέστρεψε... στις ήττες στην Πριμέρα Ντιβιζιόν, σπουδαίο "διπλό" στην Σεβίλλη η Μπαρτσελόνα (vds)

Ο Αλμπίν "πλήγωσε" την "βασίλισσα", καθώς έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους σκοράρωντας στα πρώτα λεπτά κάθε ημιχρόνου (3' και 47'), ο Σαβιόλα μείωσε στο 55', όμως ο Ούτσε σφράγισε την νίκη της Χετάφε διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.
ΧΕΤΑΦΕ: Αμπονταντσιέρι, Κόντρα (57' Κόρτες), Κάτα Ντίαζ, Μάριο, Λιχτ, Πολάνσκι (72' Σελεστίνι), Γκρανέρο, Γκαβιλάν, Κασκέρο, Σολδάδο (60' Ούτσε), Άλμπιν.
ΡΕΑΛ: Κασίγιας, Μιγκέλ Τόρες (35' Σαλγκάδο), Σέρχιο Ράμος, Πέπε, Μαρσέλο (74' Μπουένο), Σνάιντερ (62' Φαν Ντε Φάαρτ), Γκάγκο, Γκούτι, Ντρέντε, Ραούλ, Σαβιόλα.

Με Ετο'ο και Μέσι

Με τέρματα τον Σάμουελ Ετο'ο και Λιονέλ Μέσι η Μπαρτσελόνα... απέδρασε από το "Σάντσεθ Πιθχουάν" με τους τρεις βαθμούς.

Ο Καμερουνέζος άνοιξε το σκορ στο 20' με κοντινό πλασέ έπειτα από αδυναμία των αμυντικών των γηπεδούχων να διώξουν την μπάλα, ενώ ο Αργεντινός πέτυχε τα άλλο δύο τέρματα των "μπλαουγκράνα", στο 78' με εξαιρετικό σουτ και στο 92' με δύσκολο πλασέ από την μοναδική μπαλιά του Χλεμπ.

Οι Σεβιγιάνοι μάλιστα ολοκλήρωσαν τον αγώνα με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Λουΐς Φαμπιάνο αποβλήθηκε πέντε λεπτά πριν την συμπλήρωση των 90.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Πάλοπ, Μοσκέρα, Σκιλασί (74' Ρενάτο), Εσκουντέ, Φερνάντο Ναβάρο, Μαρέσκα (62' Ρομαρίκ), Φάτζιο, Ντε Μουλ (83' Ντιέγκο Κάπελ), Αντριάνο, Λουΐς Φαμπιάνο, Κανουτέ.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Βίκτορ Βαλντές, Ντάνιελ Άλβες, Πικέ, Μάρκες, Πουγιόλ, Γιάγια Τουρέ, Κεϊτά (74' Μπούσκενς), Τσάβι (87' Γκουντιόνσεν), Μέσι, Ανρί (89' Ανρί), Ετο'ο.