ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Ήττα σοκ για Αϊντχόβεν

αιντχοφεν ροντα

Τη συντριβή μέσα στο γήπεδο της γνώρισε η Αϊντχόβεν καθώς ηττήθηκε από την Ρόντα με σκορ 4-2

Ο Ντάβι Ντε Φο, άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 19ο λεπτό για να διπλασιάσει τα τέρματα των φιλοξενούμενων ο Μάρσελ Μιούβις στην εκπνοή του ημιχρόνου. Το 0-3 έκανε ο Άντρες Όπερ στο 48’, ενώ το σκορ έφτασε και στο 0-4 από τον Ανουάρ Χαντουίρ στο 64’.
Ο Ντάνι Κούβερμανς πρόλαβε και πέτυχε δύο γκολ στο 82’ και το 84’ για να διορθώσει λίγο τα κακώς κείμενα για την ομάδα του, φτάνοντας ο ίδιος τα εννιά γκολ μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα.

Η Αϊντχόβεν εξακολουθεί να είναι πρώτη, αλλά τόσο ο Άγιαξ όσο και η Φέγενορντ έχουν τη δυνατότητα να την προσπεράσουν αρκεί να νικήσουν την Βίλεμ και τη Φένλο αντίστοιχα.