Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Κακή εμφάνιση και ήττα 2-1

Νουνιες

Χαμόγελα για το γκολ του Ματσούκα, στην πολύ κακή εμφάνιση και την ήττα με 2-1 από την Βιτόρια. Πρώτη συμμετοχή για Ντάρκο

Πραγματικά άσχημη, ήταν η εικόνα των "ερυθρολεύκων" στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας. Απέναντι στην μικρής δυναμικότητας Βιτόρια Πλσεν, ο Θρύλος απογοήτευσε καθώς μέχρι το 86ο λεπτό, δεν είχε ούτε σουτ προς την τσέχικη εστία.
Ο Τάκης Λεμονής παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4-4-2 με δύο αμυντικά χαφ. Στο πρώτο μέρος αγωνίστηκαν οι Νικοπολίδης,Ντομί, Πάντος, Σέζαρ, Σίκοφ, Νε, Στολτίδης, Λάτσκο, Μενδρινός, Νούνιες και κοβάσεβιτς.

Η ομάδα του Πειραιά έδειχνε και πάλι κουρασμένη, παρόλα αυτά η εικόνα ήταν πολύ χειρότερη από τον αγώνα με την Ουντερχάκινγκ. Οι "ερυθρόλευκοι" έχουν μεγάλο πρόβλημα στην μεσαία γραμμή, όπου δεν υπάρχει παίκτης για να μοιράσει παιχνίδι.

Ο Νε έμοιαζε να βρίσκεται σε άλλο γήπεδο και έκανε πολλά λάθη, ο Στολτίδης κουρασμένος από τις προπονήσεις, ο Λάτσκο δεν τροφοδοτήθηκε ενώ ο Μενδρινός δεν έχει αποκτήσει ακόμα την αυτοπεποίθηση του ποδοσφαιριστή της πρώτης ομάδας.

Έτσι και με τον Ολυμπιακό να μην καταφέρνει να φτάσει στην Τσέχικη περιοχή, οι ποδοσφαιριστές της Βιτόρια βρήκαν την ευκαιρία να ανέβουν και να πιέσουν, ενώ στο 20' κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, μετά από κόρνερ και προβολή του Μίλερ, στο πρώτο δοκάρι.

Ο Νούνιες ο οποίος είχε ελεύθερο ρόλο, δεν συνεργάστηκε καλά με τον Κοβάσεσιτς, κάτι που έκανε την επίθεση του Ολυμπιακού να μοιάζει ακίνδυνη. Ο Αργεντίνος, απείλησε μόλις μια φορά και αυτή από στημένη φάση, ενώ από την άλλη ο Σέρβος παρότι έτρεξε αρκετά και πίεσε, δεν τροφοδοτήθηκε σωστά ούτε μία φορά.

Στην επανάληψη για τον Ολυμπιακό, αγωνίστηκαν οι Μπούτινα, Μενδρινός, Ζεβλάκοφ, Παπαδόπουλος, Άντζα, Τοροσίδη Τζόρτζεβιτς, Φακίνο, Λάτσκο, Ματσούκα, Μπόρχα

Ο Τάκης Λεμονής, επέλεξε να δει σε άλλο ένα 90λεπτο τον Λάτσκο, ο οποίος όμως δεν έδειξε κάτι ιδιαίτερο, ενώ ο αρχηγός Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς, αγωνίστηκε ως αμυντικός χαφ.

Παρά τις αλλαγές, ούτε στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε κάτι με την απόδοση των "ερυθρολεύκων" να είναι χειρότερη από αυτήν του πρώτου ημιχρόνου. Πολύ κακές μεταβιβάσεις, καμία συννενόηση μεταξύ των παικτών και γραμμές εντελώς ασύνδετες μεταξύ τους συνέθεταν την άσχημη εικόνα της ομάδας του Τάκη Λεμονή.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να φτάσει μόλις μία φορά κοντά στην ισοφάριση με τον Τοροσίδη από πλεονεκτική θέση να μην καταφέρνει να στείλει με προβολή την μπάλα στα δίχτυα.

Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, οι Τσέχοι στο 69ο λεπτό, διπλασίασαν τα τέρματά τους, με τον Μπρόζικ να νικάει με εξαιρετική λόμπα τον ανήμπορο να αντιδράσει Μπούτινα, για να κάνει το 2-0.

Ο Ολυμπιακός από το 85ο λεπτό, φάνηκε να ξυπνά κάπως. Ο Ματσούκας στο 86ο λεπτό μείωσε το σκορ, με εξαιρετικό πλασέ μετά από εξίσου όμορφη μπαλιά του Τοροσίδη, ενώ στην εκπνοή είχε την ευκαιρία να πετύχει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και να ισοφαρίσει, όμως ο Τσέχος κήπερ τον σταμάτησε.

* Οι μόνες εξαιρέσεις (εκτός από τον Ματσούκα) στην πολύ κακή εμφάνιση του Ολυμπιακού, οι Σέζαρ και Ντομί οι οποίοι στο πρώτο ημίχρονο καθάρισαν πολλές φάσεις στα μετόπισθεν.

* Ο διαιτητής της αναμέτρησης, ήταν εκνευριστικά ευαίσθητος στα μαρκαρίσματα και σταματούσε κάθε τρείς και λίγο το παιχνίδι, χωρίς ουσιαστικό λόγο, καταφέρνοντας έτσι να εκνευρίσει τους ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων.