Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Καλαμαριά-Άρης 1-1

καλαμαρια-αρης

Καλαμαριά και Άρης προσπάθησαν για τη νίκη, τελικά πήραν απο ένα βαθμό

Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι οι "Πόντιοι" παίρνουν το βαθμό της ισοπαλίας και, μάλιστα, με το ίδιο σκορ (1-1 με τον Ατρόμητο), ενώ ο Άρης μετά τη μεγάλη νίκη του επί του Παναθηναϊκού δεν κατάφερε να φύγει από το γήπεδο με τους τρεις βαθμούς της νίκης. Αξίζει να σημειωθεί, ότι η Καλαμαριά έχει να νικήσει από την 9η αγωνιστική (2-1 τον Ηρακλή).
td> Οι συνθέσεις των ομάδων
Απ. Καλαμαριάς (Θ. Κατσαβάκης): Κόβατς, Γαλανόπουλος (75΄ Φαβάλι), Κόλτσης, Φυτανίδης, Καραλιόπουλος (46΄ Χαλαουάνι), Ουέλινγκτον, Σαρακατσάνος (26΄ Βέλα Τζούνιορ), Μπούσι, Περόνε, Παπαδόπουλος, Ορφανός.

Άρης(Γκ. Ογιος): Χαλκιάς, Βανγκέλι, Τίνγκα, Γόγολος, Κολτσίδας (80΄ Πασαλής), Παλαθουέλος, Νεμπεγλέρας, Μαραγκός (52΄ Βαϊσχάιμερ), Πάουλο Κόστα (+90΄ Βελώνης), Κόκε, Χαβίτο

Διαιτητής: Μ. Γερμανάκος (Αθηνών)
Κίτρινες: Βέλα Τζούνιορ, Ορφανός, Περόνε, Παπαδόπουλος, Γαλανόπουλος, Μπούσι (Καλαμαριά) - Νεμπεγλέρας, Κόκε, Τίνγκα, Βαϊσχάιμερ, Γόγολος (Άρης)
td> Με μια ματιά
Ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και πήρε γρήγορα το προβάδισμα, χάρη σε γκολ που πέτυχε ο Κόκε με πλασέ στο 7ο λεπτό, μετά από εξαιρετική ασίστ από τον Πάουλο Κόστα (0-1).

Οι παίκτες του Ογιος είχαν τον απόλυτο έλεχγο στα πρώτα λεπτά και μέχρι το 20ο λεπτό έκαναν ότι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο. Ο προπονητής του Απόλλωνα Καλαμαριάς, Θωμάς Κατσαβάκης, βλέποντας την ομάδα του να έχει εμφανή προβλήματα στον χώρο της μεσαίας γραμμής έκανε γρήγορα την πρώτη του αλλαγή και πέρασε στο παιχνίδι το Βέλα Τζούνιορ αντί του Σαρακατσάνου. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και πίεσαν την εστία του Χαλκιά, χωρίς, όμως, να δημιουργήσουν τη μεγάλη ευκαιρία.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι στον αγωνιστικό χώρο και κυνήγησαν τη γρήγορη ισοφάριση. Η πίεσή τους απέφερε καρπούς στο 59ο λεπτό, όταν ο Ορφανός βρήκε την ευκαιρία μέσα από την περιοχή με κεφαλιά να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Χαλκιά και να πετύχει το 1-1.

Στο 51', ο Πάουλο Κόστα επιχείρησε σουτ, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, καθώς σταμάτησε στο δοκάρι του Κόβατς. Λίγο πριν την λήξη του αγώνα (77'), ήταν η σειρά της Καλαμαριάς να δει την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι της εστίας του Άρη, όταν ο Φαβάλι έκανε σουτ, η μπάλα χτύπησε αρχικά στο δοκάρι και στην συνέχεια πήρε πορεία παράλληλη με την γραμμή της εστίας και οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων βρήκαν την ευκαιρία ν' απομακρύνουν.
td> Συνέντευξη Τύπου
Κατσαβάκης: "Δεν είχαμε τύχη"
Στην έλλειψη τύχης για ένα ακόμη παιχνίδι για την ομάδα του στάθηκε στις δηλώσεις του ο προπονητής του Απόλλωνα Καλαμαριάς, Μάκης Κατσαβάκης.

"Έγινε μία πάρα πολύ καλή προσπάθεια ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Είχαμε πάθος και μεγάλη διάθεση. Μπορεί να μας στεναχωρεί ότι δεν πήραμε τους υπόλοιπους δύο βαθμούς αλλά αυτό θα πρέπει να μας εμψυχώσει για τα υπόλοιπα παιχνίδια. Η ομάδα αυτή έχει πολλές δυνατότητες. Αυτό που δεν είχε και σήμερα ήταν τύχη.

Θα ήθελα όμως να συγχαρώ τα παιδιά για την προσπάθεια που κάνουν. Στα τελευταία παιχνίδια παλεύουν όλα τα παιχνίδια από την αρχή μέχρι το τέλος. Επίσης θα ήθελα να συγχαρώ τον Άρη αλλά και τους φιλάθλους του που ήταν συγκινητικοί και κρατούσαν την ομάδα τους μέσα στο παιχνίδι ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο όταν εμείς σφυροκοπούσαμε".

Όγιος: "Παιχνίδι πινγκ πονγκ"
Παιχνίδια πινγκ πονγκ χαρακτήρισε τον τρόπο παιχνιδιού του Απόλλωνα Καλαμαριάς ο τεχνικός του Άρη, Γκιγιέρμο Όγιος, που υπογράμμισε ότι η κατάσταση του αγωνιστικού χώρου δεν επέτρεψαν στους παίκτες του να αποδώσουν τα αναμενόμενα.

"Το παιχνίδι μας παρουσιάστηκε πολύ δύσκολο λόγω της ανωμαλίας του γηπέδου. Είναι κακό και για τις δύο ομάδες αυτό. Πολύ δύσκολα να παιχτεί ένα παιχνίδι καλό, με αποτέλεσμα να μην μπορέσαμε να βρούμε έναν καλό ρυθμό. Δεν μπορείς να κάνει καλό παιχνίδι γιατί με τον τρόπο που παίξαμε η μπάλα βρισκόταν συνεχώς στον αέρα. Για μας το μόνο που κρατάμε είναι ο ένας βαθμός της ισοπαλίας. η αλήθεια είναι ότι δεν μας άρεσε καθόλου αυτό που είδαμε αλλά δώσαμε όμως για 90΄ την ψυχή μας δείχνοντας την απαιτούμενη διάθεση. Ίσως η εκτέλεση του γκολ του Κόκε, το πόσο όμορφο γκολ ήταν δεν ήταν για αυτό το παιχνίδι".

Σε ερώτηση για την εμφάνιση της ομάδας του απάντησε: "Είναι φανερό ότι ήταν ένα παιχνίδι που δεν μου άρεσε καθόλου και δεν μπορούμε να συμπληρώσουμε τίποτα παραπάνω", ενώ σε συμπληρωματική για την αλλαγή στην απόδοση σε σχέση με το δεύτερο ημίχρονο: "Έπαιξε ρόλο ο ενθουσιασμός και η διάθεση που είχε η Καλαμαριά. Δεν είχε κέντρο και έπαιζε με βαθιές μπαλιές. Για μένα αυτό δεν είναι ένα παιχνίδι ποδοσφαίρου αλλά ένα παιχνίδι πινγκ πονγκ. Για μας ήταν ένα παιχνίδι όχι άνετο σε αντίθεση με τον αντίπαλό μας που έχει συνηθίσει να παίζει σε αυτό με μας να ψάχνουμε πάντα να παίζουμε ένα διαφορετικό ποδόσφαιρο από αυτό που είδατε σήμερα".

Κόκε: "Γυρνάμε σελίδα"
"Ήταν πολύ δύσκολο να πάρουμε τον βαθμό γιατί σαν παιχνίδι ήταν ότι πιο άσχημο υπήρχε. Η αλήθεια είναι ότι η Καλαμαριά έπαιξε για να κερδίσει τον Άρη. Το παιχνίδι της Καλαμαριάς δεν μας έκατσε καλά εμάς αφού τους ευνοούσε λόγο γηπέδου. Εμείς είχαμε την ευκαιρία μετά το πρώτο γκολ να κάνουμε και ένα δεύτερο όπου θα άλλαζε το παιχνίδι. Πλέον όμως γυρνάμε σελίδα", τόνισε ο ποδοσφαιριστής του Άρη, Σέρχιο Κόκε.

Γαλανόπουλος: "Δεν μετουσιώσαμε τις ευκαιρίες"
"Νομίζω ότι όλοι είδαν το πόσο αποφασισμένοι ήμασταν για τους τρεις βαθμούς της νίκης. Δυστυχώς δεν μετουσιώσαμε σε γκολ τις ευκαιρίες που κάναμε που ήταν οι περισσότερες από τα υπόλοιπα παιχνίδια. Από την μεριά μας θέλουμε να πούμε στον κόσμο ότι δεν θα σταματήσουμε την προσπάθειά μας μέχρι το τέλος της χρονιάς. εκ μέρους όλων θα ήθελα να δώσω τα συλλυπητήρια μας για τον φίλαθλο του Απόλλωνα Χρήστο Πολυχρονίδη", δήλωσε ο ποδοσφαιριστής του Απόλλωνα, Άρης Γαλανόπουλος.
td> Όλα τα λεφτά...
Την απόδοση των δυο ομάδων που προσπάθησαν να φθάσουν στη νίκη και είχαν ευκαιρίες.
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τα μικροεπεισόδια στην εξέδρα.
td> To Live του αγώνα...
1' Έναρξη αγώνα
4' Κόρνερ Άρης
Ο Μαραγκός εκτέλεσε κόρνερ, αλλά οι αμυντικοί της Καλαμαριάς απομάκρυναν.
7' Γκολ Άρης Κόκε
Ο Τίνγκα έκανε την προσπάθεια απο τ' αριστερά, γύρισε για τον Κόκε και ο Ισπανός επιθετικός δεν δυσκολεύθηκε να νικήσει τον Κόβατς απο κοντινή απόσταση.
15' Σχόλιο
Οι παίκτες του Άρη έχουν αποκτήσει τον έλεγχο της αναμετρήσης μετά το γκολ που πετυχαν, ενώ οι "Πόντιοι" προσπαθούν να συνελθούν...
17' Σουτ Καλαμαριά Ορφανός
Ο Ορφανός επιχείρησε μακρινό σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς του Ηρακλή και απομακρύνθηκε.
21' Κίτρινη κάρτα Καλαμαριά Ορφανός
Ο Ορφανός είναι ο πρώτος που αντικρίζει κίτρινη κάρτα.
24' Αλλαγή παίκτη Καλαμαριά
Ο Βέλα Τζούνιορ στην θέση του Σαρακατσάνου.
26' Κίτρινη κάρτα Καλαμαριά Βέλα Τζούνιορ
Μόλις μπήκε ο Βέλα Τζούνιορ τιμωρήθηκε με κάρτα.
32' Σουτ Καλαμαριά Μπούσι
Ο Μπούσι βρήκε χώρο και επιχείρησε σουτ, ο Χαλκιάς απομάκρυνε.
32' Κίτρινη κάρτα Άρης Νεμπεγλέρας
Ο Νεμπεγλέρας είναι ο πρώτος παίκτης των φιλοξενούμενων που αντικρίζει κάρτα.
34' Κίτρινη κάρτα Άρης Κόκε
Είναι η σειρά του Κόκε να τιμωρηθεί με κάρτα.
40' Κίτρινη κάρτα Καλαμαριά Περόνε
Ο Περόνε είναι ο τρίτος παίκτης των γηπεδούχων που αντικρίζει κάρτα.
41' Κίτρινη κάρτα Καλαμαριά Παπαδόπουλος
Ο Παπαδόπουλος χρεώνεται άλλη μια κάρτα.
44' Σουτ Καλαμαριά Μπούσι
Ο Μπούσι έκανε το γυριστό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε έξω απο την εστία του Χαλκιά
44' Κίτρινη κάρτα Άρης Τίνγκα
Άλλη μια κάρτα, αυτή την φορά για τον Τίνγκα του Άρη.
45' Λήξη ημιχρόνου
45' Έναρξη καθυστερήσεων
Δυο λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Καλαμαριά
Ο Χαλαουάνι στην θέση του Καραλιόπουλου.
51' Δοκάρι Άρης
Ο Πάουλο Κόστα έκανε την ατομική προσπάθεια, μπήκε στην περιοχή της Καλαμαριάς και επιχείρησε το σουτ, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Κόβατς.
52' Αλλαγή παίκτη Άρης
Ο Βαϊσχάϊμερ στην θέση του Μαραγκού.
59' Γκολ Καλαμαριά
Ο Γαλανόπουλος τροφοδότησε τον Ορφανό, που ήταν σε πλεονεκτική θέση και δεν δυσκολεύθηκε να στείλει την μπάλα στην αριστερή γωνία του Χαλκιά.
60' Κίτρινη κάρτα Καλαμαριά Γαλανόπουλος
Άλλη μια κάρτα για τους γηπεδούχους, καθώς μπαίνει στην λίστα και το όνομα του Γαλανόπουλου.
75' Αλλαγή παίκτη Καλαμαριά
Ο Φαβάλι στην θέση του Γαλανόπουλου.
76' Σουτ Καλαμαριά Χαλαουάνι
Ο Χαλαουάνι επιχείρησε σουτ και ο Χαλκιάς απομάκρυνε με δυσκολία.
77' Δοκάρι Καλαμαριά Φαβάλι
Ο Φαβάλι επιχείρησε σουτ, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και πέρασε παράλληλα απο την τελική γραμμή, με τους αμυντικούς του Άρη ν' απομακρύνουν την τελευταία στιγμή.
80' Αλλαγή παίκτη Άρης
Ο Πασσαλής στην θέση του Κολτσίδα.
82' Κίτρινη κάρτα Άρης Βαϊσχάϊμερ
Η λίστα με τις κίτρινες κάρτες μεγαλώνει, καθώς μπαίνει και ο Βαϊσχάϊμερ στην λίστα.
82' Κίτρινη κάρτα Άρης Γόγολος
Στην λίστα και ο Γόγολος.
82' Κίτρινη κάρτα Καλαμαριά Μπούσι
Ο Μπούσι γίνεται ο ενδέκατος παίκτης που τιμωρείται με κάρτα.
90' Έναρξη καθυστερήσεων
Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
90' Αλλαγή παίκτη Άρης