Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Καλαμαριά-ΠΑΟ 1-1

Μπριάκος

Δύο γκολ, δύο αποβολές, ένας πρωταγωνιστής στο ισόπαλο 1-1 μεταξύ της Καλαμαριάς με τον Παναθηναϊκό

Σαλπιγγίδης (55’) και Μπούσι (91’) οι σκόρερ των δύο ομάδων με τον Αλβανό επιθετικό να προκαλεί τόσο τον Δημήτρη Παπαδόπουλο μετά το 0-1 (ο οποίος αποβλήθηκε όπως και ο Περόνε) ενώ στην ισοφάριση έκανε άσεμνες χειρονομίες στον «πράσινο» πάγκο.
Σε ότι αφορά την ουσία του ματς, οι «Πόντιοι» πήραν στο τέλος έναν πολύτιμο βαθμό για την παραμονή τους στην κατηγορία, ενώ οι «πράσινοι» ουσιαστικά αποχαιρέτησαν και τυπικά την 2η θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ καθώς έμειναν για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική χωρίς νίκη.

td> Οι συνθέσεις των ομάδων

Απόλλων Καλαμαριάς (Μ. Κατσαβάκης): Κόβατς, Γαλανόπουλος, Κολτσής, Φυτανίδης, Σαρακατσάνος, Παπαδόπουλος Ν. (65’ Σιλά), Ουέλιγκτον (87’ Χαλαουάνι), Ορφανός (79’ Καραλιόπουλος), Περόνε, Φαβάλι, Μπούσι.

Παναθηναϊκός (Β. Μουνιόθ): Εμπέντε, Μόρις, Γκούμας, Βύντρα, Σέριτς (79’ Κώτσιος), Λεοντίου, Τζιόλης, Μάντζιος, Ίβανσιτς (86’ Νίνης), Παπαδόπουλος Δ., Σαλπιγγίδης (69’ Σαλπιγγίδης).

Διαιτητής: Μπριάκος (Ηπείρου)
Βοηθοί Διαιτητή: Δάλλας (Ηπείρου), Γούκος (Ηπείρου)
Τέταρτος Διαιτητής: Αργυρόπουλος (Καστοριάς)
Κίτρινες: Παπαδόπουλος Ν., Περόνε (2), Φυτανίδης, Φαβάλι / Παπαδόπουλος Δ., Τζιόλης, Γκούμας, Εμπέντε
Κόκκινες: Περόνε / Παπαδόπουλος Δ.

td> Με μια ματιά

Με σύστημα 3-4-3 και επιθετικούς προσανατολισμούς προτίμησε να παρατάξει την ομάδα του ο Μάκης Κατσαβάκης. Ουέλιγκτον, Μπούσι και Περόνε οι τρεις παίκτες της «γραμμής κρούσης» με τους Φαβάλι και Ορφανό να δίνουν λύσεις από την μεσαία γραμμή.

Με τον Αντονι Σέριτς να επιστρέφει μετά από τρεις μήνες και τον Βαγγέλη Μάντζιο ετοιμοπόλεμο και βασικό στο αρχικό σχήμα παρέταξε την ομάδα του ο Βίκτορ Μουνιόθ. Ο Ισπανός τεχνικός με σύστημα 4-4-2 προτίμησε στα άκρα της μεσαίας γραμμής τους Ιβανσιτς και Παπαδόπουλο, αφήνοντας έτσι στον πάγκο τον Σωτήρη Νίνη.

Οι «πράσινοι» όπως συνηθίζουν στα παιχνίδια τους ξεκίνησαν δυνατά και ελέγχοντας απόλυτα τον ρυθμό στα πρώτα δέκα λεπτά, δημιούργησαν δύο καλές στημένες φάσεις για να ανοίξουν το σκορ.

Στο 7’ ο Αντρέας Ιβανσιτς με απευθείας εκτέλεση φάουλ είδε την μπάλα να περνάει μόλις δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κόβατς. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την δεύτερη καλή στιγμή τους λίγο πριν την συμπλήρωση του 10λεπτου, όταν μετά από τρία διαδοχικά κόρνερ, ο Γκούμας με κεφαλιά δεν μπόρεσε να στείλει ανενόχλητος την μπάλα στα δίχτυα του Ούγγρου γκολκίπερ.

Η απάντηση ήταν άμεση και με την ίδια κατάληξη από πλευράς γηπεδούχων όταν στο 11’ ο Περόνε «αντέγραψε» τον αμυντικό του «τριφυλλιού» στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Το ανορθόδοξο παιχνίδι των δύο ομάδων είχε ως αποτέλεσμα τα πολλά διαδοχικά λάθη και από τις δύο πλευρές που αναζητούσαν να φτάσουν στην αντίπαλη άμυνα. Το θέαμα αυτό είχε εκνευρίσει εκτός από τους οπαδούς των δύο ομάδων (που είχαν αρχίσει τα πρώτα σφυρίγματα) και τους δύο προπονητές που δυστυχώς δεν μπορούσαν να αλλάξουν κάτι άμεσα.

Ένα καλό σουτ του Μπούσι έξω από τη μεγάλη περιοχή του Παναθηναϊκού με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Έμπεντε και ένα σουτ του Μάντζιου που είχε την ίδια κατάληξη ήταν οι μοναδικές καλές στιγμές (30’ και 31’) στο πρώτο μέρος που προκαλούσε μόνο απογοήτευσή σε όσους το παρακολουθούσαν, αφού καμία από τις δύο ομάδες δεν έδειχνε ικανή να φτάσει στο γκολ.

Οι δύο τεχνικοί έκριναν σκόπιμο να μην προβούν σε αλλαγές με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, κάτι που προφανώς ήθελαν να περιμένουν για την εξέλιξη του αγώνα.

Σε ότι αφορά την εικόνα του ματς εντός αγωνιστικού χώρου, οι «πράσινοι» έδειξαν το ίδιο πρόσωπο όπως και στο πρώτο μέρος πιέζοντας από την αρχή για να φτάσουν στο γκολ.

Στο 55’, το παιχνίδι «άναψε» με μια υπόδειξη πέναλτι που καταλόγισε ο κ. Μπριάκος, φάση που έβαλε «φωτιά» στο ματς. Ο Παπαδόπουλος του Παναθηναϊκού φάνηκε να ανατρέπεται από τον Νίκο Παπαδόπουλο των «Ποντίων» και ο Ηπειρώτης διαιτητής έδειξε το σημείο της άσπρης βούλας χωρίς ωστόσο να αποβάλει με δεύτερη κίτρινη τον αμυντικό των «ροσονέρι».

Λίγο πριν ο Σαλπιγγίδης ευστοχήσει από τα έντεκα βήματα, ο Μπούσι πέρασε προκλητικά μπροστά από τον Δημήτρη Παπαδόπουλο και τον έφτυσε στα μούτρα, με τον διεθνή επιθετικό να τον χτυπάει άμεσα στο «πρόσωπο».

Το γκολ των φιλοξενούμενων αλλά και η αποβολή του Δημήτρη Παπαδόπουλου, άλλαξε την ροή του αγώνα καθώς οι παίκτες του Μάκη Κατσαβάκη αναγκάστηκαν να βγουν στην αντεπίθεση για να ισοφαρίσουν ενώ από την άλλη οι «πράσινοι» με αριθμητικό μειονέκτημα ήθελαν να κρατήσουν το υπέρ τους προβάδισμα.

Οι «Πόντιοι» είχαν την μεγάλη ευκαιρία να φτάσουν στην ισοφάριση στο 62’ όταν ο Κόλτσης έχασε την μεγάλη ευκαιρία ανενόχλητος από το ύψος του πέναλτι να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Έμπεντε.

Οι δυνατές μονομαχίες τα νεύρα και οι κακές επιλογές στις τελικές προσπάθειες των επιθετικών των δύο ομάδων απεικόνιζαν την εικόνα του ματς, μέχρι τα τελευταία λεπτά με τους δύο προπονητές να κάνουν τις απαραίτητες αλλαγές για να πετύχουν τους σκοπούς τους εκατέρωθεν.

Το παιχνίδι τελικά είχε ένταση και εναλλαγή συναισθημάτων και στις καθυστερήσεις. Στο 91’ ο Χαλαουάνι μέσα από την περιοχή έπεσε σε μια προσπάθεια του Τζιόλη να τον ανακόψει αλλά χωρίς να τον ακουμπήσει και ο Μπριάκος υπέδειξε το πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε εύστοχα ο Μπούσι που σημείωσε το τελικό 1-1 με τον Αλβανό επιθετικό να πανηγυρίζει προκαλώντας με χειρονομίες τον «πράσινο» πάγκο (για τον λόγο αυτό δημιουργήθηκε ένταση μεταξύ των παικτών με την λήξη).

td> Όλα τα λεφτά...

Μόνο το πανό που είχαν αναρτήσει οι οπαδοί του Παναθηναϊκού, «Salonica Funs» για τον άδικο χαμό του φιλάθλου των «πράσινων» στα επεισόδια της Παιανίας, το οποίο ανέφερε «Καλό ταξίδι Μιχάλη».

td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα

Την ανεπίτρεπτη συμπεριφορά των Μπούσι και Παπαδόπουλο, μετά την υπόδειξη του κ. Μπριάκου για το πέναλτι των «πράσινων». Από την μια ο Αλβανός επιθετικός που έφτυσε τον Ελληνα διεθνή και την άμεση αντίδραση του Παπαδόπουλου να τον χτυπήσει. Ακόμα το ανύπαρκο πέναλτι που υπέδειξε υπέρ της Καλαμαριάς ο κ. Μπριάκος αλλά και τις χειρονομίες του Μπούσι μετά το γκολ που έβαλε προς τον πάγκο του «τριφυλλιού».

td> Η συνέντευξη Τύπου

Μάκης Κατσαβάκης: « Ευχαριστώ τους παίκτες μου για τον βαθμό που μου δώσανε λόγω της ονομάστικής μου εορτής, αλλά ακόμα και να μην τον έπαιρναν το ίδιο θα έκανα. Μας δόθηκε ένα αυστηρό πέναλτι. Κάναμε όμως το1-1 και θα ήταν άδικο να μην παίρναμε τον βαθμό της ισοπαλίας. Μαθηματικά δεν έχουμε διασφαλιστεί. Δεν είδα αν έφτυσε τον Παπαδόπουλο, ο Μπούσι. Και το δικό μας πέναλτι ήταν αυστηρό».

Βίκτορ Μουνιόθ: « Ηθελα να μιλήσω για ένα αγώνα ωραίο με καλές φάσεις. Δεν είδαμε εμείς όμως ένα καλό ματς τόσο από μας, όσο και από τον αντίπαλό μας. Δεν είχαμε αυτοσυγκέντρωση αλλά προηγηθήκαμε από ένα καθαρό πέναλτι. Και μετά είδατε τις συνέβη. Εξερράγη με τον αντίπαλο παίκτη Μπούσι.

Στην συνέχεια το ματς ήταν ελεγχόμενο από την πλευρά μας ενώ το ματς ο Απόλλωνας το ισοφάρισε από ένα πέναλτι που οι παίκτες μου, μου είπανε ότι δεν έγινε ποτέ.

Δεν μας άξιζε αυτό. Δεν μου άρεσε βέβαια και η απόδοσή μας και ο τρόπος που παίξαμε. Πλέον σκέφτομαι μόνο το ματς της Τετάρτης. Σε ότι αφορά τον Παπαδόπουλο, σίγουρα προκλήθηκε αλλά δεν ήταν αντίδραση ενός επαγγελματία αυτή.

Η υποχρέωσή μας είναι να σκεφτόμαστε το ματς με την Ξάνθη, τώρα ενώ υπάρχουν ακόμα μαθηματικές πιθανότητες αλλά είναι πολύ δύσκολο να πάρουμε την δεύτερη θέση.

Εμείς δεν αυτοκτονήσαμε αλλά κάναμε σημαντικά δώρα στους αντιπάλου μας και τους χαρίσαμε την 2η θέση. Δεν μας βοήθησε και η διακοπή. Εχουμε τρεις αγώνες σε μια εβδομάδα και πρέπει να τα καταφέρουμε. Φυσικά πιστεύω ότι θα παίξουμε πολύ καλύτερα την Τετάρτη και νομίζω ότι θα προκριθούμε στον τελικό

».

Δημήτρης Παπαδόπουλος: « Συγνώμη σε οπαδούς και συμπαίκτες μου για την αποβολή μου αλλά όχι και από τον αντίπαλό μου του οποίου ούτε το όνομα δεν θα ήθελα να αναφέρω».

Αλμπάν Μπούσι: « Πήραμε ένα καθαρό και δίκαιο αποτέλεσμα, σε ένα ματς δίχως πολλές ευκαιρίες. Αυτά γίνονται στο ποδόσφαιρο. Με πονάει που αποβλήθηκε ο αντίπαλός μου αλλά ο καθένας θέλει να κερδίζει η ομάδα του. Το αίμα μας είναι ζεστό εκείνη την ώρα του αγώνα. Ότι έγινε είναι μέσα στο ματς. Οποιος έιναι πιο έξυπνος παίρνει τέτοιες φάσεις. Εγώ δεν του μίλησα αλλά του ζητάω συγνώμη. Σε ότι αφορά το πέναλτι του Παναθηναϊκού νωρίτερα είχε προηγηθεί φάουλ. Σε ότι αφορά τους πανηγυρισμούς μου απλά πανηγύρισα το γκολ».

td> To Live του αγώνα...

Η 11άδα των γηπεδούχων Απόλλων Κ.
(Μάκης Κατσαβάκης): Κόβατς, Γαλανόπουλος, Περόνε, Ορφανός, Κολτσής, Φαβάλι, Μπούσι, Φυτανίδης, Σαρακατσάνος, Παπαδόπουλος, Γκονσάλβες
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Παναθηναϊκός
(Βίκτορ Μουνιόθ): Εμπέντε, Μόρις, Γκούμας, Παπαδόπουλος, Σαλπιγγίδης, Σέριτς, Λεοντίου, Τζιόλης, Βύντρα, Μάντζιος, Ίβανσιτς
1' Έναρξη αγώνα
7' Ευκαιρία Παναθηναϊκός Ίβανσιτς
Πολύ καλό σουτ από τον Αυστριακό περνάει δίπλα από το δοκάρι του Κόβατς
9' Κόρνερ Παναθηναϊκός
Τρίτο συνεχόμενο κόρνερ για τον Παναθηναΐκό εκτελέστηκε από τον Ίβανσιντς κεφαλιά από τον Γκούμα μέσα από την περιοχή που πέρασε απογοητευτικά άουτ
13' Κίτρινη κάρτα Απόλλων Κ. Παπαδόπουλος
16' Σχόλιο
Σε ένα παιχνίδι με ρυθμό τίποτα το ιδιαίτερο δεν έχει συμβεί μέχρι στιγμής χωρίς κάποια μεγάλη ευκαιρία και από τις δύο ομάδες.
18' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός Παπαδόπουλος
23' Σχόλιο
Χαρακτηριστικό του αγώνα μέχρι στιγμής είναι οι δυνατές μάχες ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων.
28' Σχόλιο
Οι παίκτες του τριφυλλιού προσπαθούν τις περισσότερες φορές με ανορθόδοξο τρόπο να αναπτυχθούν.
29' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός Γκούμας
30' Σχόλιο
Ο αγώνας έχει πολύ μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον και για τις δυο ομάδες παρόλα αυτά ο κόσμος που βρίσκεται στο γήπεδο είναι λιγότερος από ότι θα περιμέναμε.
34' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός Τζιόλης
44' Σχόλιο
Όσο παιρνούν τα λεπτά ο ρυθμός του παιχνιδιού πέφτει και ο Παναθηναΐκός δεν έχει καταφέρει να απειλήσει ουσιαστικά τους πόντιους
45' Λήξη ημιχρόνου
45' Έναρξη καθυστερήσεων
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
50' Ευκαιρία Παναθηναϊκός
Σέντρα του Ίβανσιτς ο Γκούμας παίρνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα καταλήγει λίγο άουτ.
51' Σχόλιο
Οι παίκτες του Παναθηναΐκού έχουν μπει δυνατά στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.
55' Πέναλτι Απόλλων Κ. Παπαδόπουλος
56' Κόκκινη κάρτα Παναθηναϊκός Παπαδόπουλος
Ο Μπούσι φτύνει τον Παπαδόπουλο και εκείνος με την σειρά του τον χτυπάει στον πρόσωπο τον επιθετικό της Καλαμαριάς. Σωστή απόφαση από τον Μπριάκο που όμως θα έπρεπε να αποβάλει και τον Μπούσι.
58' Γκολ Παναθηναϊκός Σαλπιγγίδης
Πολύ καλη εκτέλεση πέναλτι από τον Σαλπιγγίδη ο Κόβατς πέφετι από την σωστή γωνία αλλά δεν καταφέρνει να αποκρούσει την μπάλα. Οι πράσινοι είναι πλέον μπροστά στο σκορ με 1-0.
62' Κίτρινη κάρτα Απόλλων Κ. Περόνε
65' Αλλαγή παίκτη Απόλλων Κ.
Ο Σιλά παίρνει την θέση του Παπαδόπουλου
66' Σχόλιο
Οι γηπεδούχοι πιέζουν τους πράσινους και προσπαθούν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό πλεονέκτημα χωρίς αποτέλεσμα μέχρι στιγμής.
69' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Μιά αλλαγή τακτικής από τον Βίκτορ Μουνιόθ που βάζει τον Νίλσον στη θέση του Σαλπιγγίδη.
76' Κίτρινη κάρτα Απόλλων Κ. Φυτανίδης
79' Ευκαιρία Απόλλων Κ. Περόνε
Ο Περόνε μπήκε στην μεγάλη περιοχή αλλά το σουτ προλαβαίνει ο Μόρις και η μπάλα καταλήγει κόρνερ.
79' Αλλαγή παίκτη Απόλλων Κ.
Ο Καρλιόπουλος παίρνει την θέση του Ορφανού
79' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Κώτσιος παίρνει την θέση του Σέριτς
82' Κίτρινη κάρτα Απόλλων Κ. Φαβάλι
83' Σχόλιο
Συνεχίζει να πιέζει η Καλαμαριά όμως οι παίκτες του τριφυλλιού καταφέρνουν και κρατούν προς το παρόν την νίκη.
86' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Νίνης παίρνει την θέση του Άντρέας Ίβανσιτς
86' Αλλαγή παίκτη Απόλλων Κ.
Ο Χαλαουάνι μπαίνει στον αγώνα στην θέση του Γκονσάλβες
88' Κόκκινη κάρτα Απόλλων Κ. Περόνε
Ο Περόνε αντικρύζει την δεύτερη κίτρινη και αποβάλλετε σωστά από τον Μπριάκο
90' Έναρξη καθυστερήσεων
92' Πέναλτι Παναθηναϊκός Τζιόλης
Πέναλτι που είδε μόνο ο κύριος Μπριάκος. Κίτρινη για θέατρο έπρεπε να δώσει στον Χαλαουάλι.
93' Γκολ Απόλλων Κ. Μπούσι
Ο Μπούσι που έπρεπε να αποβληθεί μαζί με τον Παπαδόπουλο εκτελεί εύστοχα το πέναλτι και κάνει άσεμνες χειρονομίες στον πάγκο του Παναθηναΐκού προκαλώντας για άλλη μια φορά.
94' Λήξη αγώνα
Μετά την λήξη του αγώνα μπήκε στον αγωνιστικό χώρο όλος ο πάγκος του Παναθηναΐκού για να διαμαρτυρηθεί για την φάση του πέναλτι αλλά και για τις άσεμνες χειρονομίες του προκλητικού Μπούσι.